What's new

Welcome!

By registering with us, you'll be able to discuss, share and private message with other members of our community.

SignUp Now!

Isometric action rpgs (aka κλικικλικι)

Χειρομαλάχτης

Death Knight
Approval of the Admiral Fighting stocism with stoicism
Joined
Nov 24, 2019
Messages
3,500
γκειμπλει/ρηβιου απ το last epoch. ειναι σε ερλι αξες 2 χρονια (ελεος) και λενε θα βγει τελος του χρονου.
δε φαινεται καθολου κακο.

 

Great0ldOne

Lich
Staff member
Joined
Dec 1, 2012
Messages
7,418
Λες, ΒΒ? Πολύ μου αρέσει εικαστικά, αλλά κάτι πήρε το αυτί μου για Dark Souls inspired gameplay και έκανα tune out. Αλλά και fan των Dark Souls να είναι κάποιος (ζουν ανάμεσά μας), αν πετυχαίνει τον σκοπό του στο να μεταφέρει το Souls combat σε isometric, δεν μπορεί να είναι κλίκι-κλίκι, τα δύο στυλ απλά δεν κολλάνε.
 

Adhan

Horror addict
Staff member
Joined
Nov 27, 2012
Messages
14,706
κάτι πήρε το αυτί μου για Dark Souls inspired gameplay
Meanwhile, on the video title... :gap:

Ισχύει, το είχαν πει και οι δημιουργοί. Γίνεται και ο σχετικός σχολιασμός -αν και σύντομος- στο βίντεο. Από όσο βλέπω ο χαρακτήρας όταν βρίσκεται κοντά σε αντίπαλο πάντα τον κοιτάζει σαν να κάνει lock. Sidestep/dodge επίσης βλέπω και σχετική stamina που μειώνεται με τις κινήσεις.
Για μένα αν το πετύχουν και η αίσθηση είναι καλή ίσως αποτελέσει έναυσμα και για άλλους devs. Περισσότερο πάντως με απασχολεί το ότι δεν έχουν δείξει αν υπάρχει ικανοποιητική εξερεύνηση και rp (έστω το min επίπεδο του Divine Divinity), ή όλη η δομή είναι "πήγαινε εκεί, σκότωσε τον τάδε και επέστρεψε για την αμοιβή". Πρέπει να τους ρωτήσω καμιά φορά αν το θυμηθώ.
 

jonirenicus13

Kraken
Joined
Nov 30, 2012
Messages
8,214
Πολύ ενδιαφέρον φαίνεται. Wishlist για την ώρα και αναμένουμε.
 

Great0ldOne

Lich
Staff member
Joined
Dec 1, 2012
Messages
7,418
Για μένα αν το πετύχουν και η αίσθηση είναι καλή ίσως αποτελέσει έναυσμα και για άλλους devs
.

Κι εγώ αυτό φοβάμαι.

Περισσότερο πάντως με απασχολεί το ότι δεν έχουν δείξει αν υπάρχει ικανοποιητική εξερεύνηση και rp
.

Καλά η εξερεύνηση, αλλά ποιο κλικικλικι προσπαθεί καν να έχει στοιχειώδες rp? Μήπως είμαστε σε λάθος topic?
 
Last edited:

Adhan

Horror addict
Staff member
Joined
Nov 27, 2012
Messages
14,706
Ίσως δεν το έθεσα σωστά, εννοώ να μην είναι εστιασμένο μόνο στη μάχη και να μπορείς να ψάξεις για μυστικά, να έχει τίποτα skills για craft ή alchemy, τα quest να έχουν κάποια στάδια και ψάξιμο που να πρέπει να μιλήσεις σε τίποτα npcs κλπ. Γι' αυτό ανέφερα και το DD. Και σκέψου ότι οι ίδιοι αναφέρουν στις επιρροές BG και PST οπότε ή έχουν κάτι υπόψη ή μας λένε PR βλακείες.
 

Great0ldOne

Lich
Staff member
Joined
Dec 1, 2012
Messages
7,418
Ομολογώ ότι δεν είχα ασχοληθεί αρκετά για να ξέρω τι είπαν και τι δεν είπαν. BG και PST στις επιρροές; Εντάξει, ξαφνικά ενδιαφέρομαι, αν και αρχίζω να φοβάμαι αχταρμά από buzzwords. Θέλω να πω, να στοχεύεις σε εμπειρία ή Diablo ή Dark Souls ή Baldur's Gate ή ξερωγώ Ultima 7, καλώς. Αλλά όταν τα υπόσχεσαι όλα αυτά μαζί και λίγα κοάλα για επιδόρπιο... you have my attention, αλλά ταυτόχρονα σε κοιτάω με μισό μάτι ως παπατζή, μέχρι να κάνεις deliver το καλύτερο παιχνίδι όλων των εποχών και να με κάνεις να φάω το καπέλο μου.
 

Χειρομαλάχτης

Death Knight
Approval of the Admiral Fighting stocism with stoicism
Joined
Nov 24, 2019
Messages
3,500
ναι, προφανως ειναι πιο βαθυ απο απλο arpg κλικικλικι, και ισως σε λαθος θρεντ, αλλά οκ, το ισομετρικο του πραγματος, το εικαστικο και γενικα το φηλινγκ με γοητευσαν.

παντως ακομα κι αν οι μαχες ειναι πιο αργες και τακτικαλ απο στοιχειωδες κλικικλικι, ο προσανατολισμος ειναι εκει, στις μαχες. στο κάρακτε κρηέισο, οπου θα φαγωθουν αλυπητα ωρες, μια απ τις επιλογες νωρις νωρις ειναι το φαιτινγκ στάιλ, και απ οτι καταλαβα, δεν μπορεις να τ αλλαξεις μετα, αλλα το παντρευεσαι. ενδιαφερον. α, εχει λοιπον dual wielding. θαυμασια, το αγαπημενο ειδος φαιτινγκ δεν παιρνει πολλη αγαπη συνηθως στα arpg. εχει και επιλογη αλαινμεντ, οχι διακοσμητικη απ οτι φαινεται, αλλα ουσιαστικη. ειδα κι ενα εβιλ εκει, θα γινουν πραγματάκια.

δεν περιμενω ενα bg ξερω γω (εξαλλου το divos 3 θα γεμισει υποτιθεται αυτο το κενό) αλλά εχω καλο προαισθημα.
φαινεται καλη χρονια για το αγαπημενο ειδος. ίδωμεν.
 

Χειρομαλάχτης

Death Knight
Approval of the Admiral Fighting stocism with stoicism
Joined
Nov 24, 2019
Messages
3,500
ενδιαφερθηκε ο χεληος πριν 2 βδομαδες στο κικσταρτερ θρεντ..... :p :)



"Story-driven RPG με πηγή έμπνευσης τα Ultima".

"Endorsed by Richard Garriott" βλέπω, άρα είναι καταδικασμένο να αποτύχει.
 

Χειρομαλάχτης

Death Knight
Approval of the Admiral Fighting stocism with stoicism
Joined
Nov 24, 2019
Messages
3,500
Aluna: Sentinel of the Shards. κλικαδούρα με φρεσκο σετινγκ. ινκας και γενικοτερα πολιτισμων της ν. αμερικης. ενδιαφερον ακουγεται.
προερχεται απο κομικ που δεν γνωριζω (The World of Aluna) με πρωταγωνιστρια την καλλίπυγο Aluna.
ημερομηνια δεν ξερουμε, μαλλον καποτε μεσα στο 20.
τρειλερ:

 

Χειρομαλάχτης

Death Knight
Approval of the Admiral Fighting stocism with stoicism
Joined
Nov 24, 2019
Messages
3,500
δεν τσιμπω. απλα θα γραψω οτι αλλο πηγη, αλλο πυγή, αν και πιστευω τρολεύεις και ξευρεις την διαφορα τους.
θα παραθεσω ωστοσο, αποσπασμα απο το φιλοξενο νετ, γιατι μην λησμονουμε γκού, οτι μερα που δεν μαθαμε κατι, ειναι χαμενη μερα, μπρό μου.


"....Θα σταθούμε στη λέξη καλλίπυγος, η οποία –όπως έχω γράψει πριν από τέσσερα-πέντε χρόνια- τείνει να εξελιχθεί σε κοσμητικό επίθετο παντός καιρού, και χρησιμοποιείται ακόμα και όταν το επίμαχο σημείο του σώματος δεν φαίνεται καθόλου, τείνει δηλαδή να εξελιχθεί σε πολυτελές συνώνυμο του καλλίγραμμη. Αυτό είναι καινούργιο φαινόμενο, διότι στην αρχαιότητα καλλίπυγος ήταν αποκλειστικά και μόνο η κοπέλα που είχε όμορφη πυγή (οπίσθια, για να μην αναφέρουμε την κοινότερη συνώνυμη λέξη) ειδικώς, όχι όμορφο σώμα γενικώς.

Βέβαια, εδώ και αιώνες πολλούς ελάχιστοι καταλαβαίνουν τι θα πει πυγή, πολύ περισσότερο που με τη σημερινή της προφορά η λέξη έχει γίνει ομόηχη με την κατά πολύ κοινότερη πηγή. Οπότε έχασε κι ο καλλίπυγος την ετυμολογική του διαφάνεια, γι' αυτό και θα μπορούσαμε (ίσως) να συγχωρέσουμε την καταχρηστική της σημερινή χρήση. Να μην παραβλέπουμε όμως ότι, ακόμα και στην αρχαιότητα η λέξη καλλίπυγος είναι μάλλον σπάνια: όλες κι όλες δέκα είναι οι εμφανίσεις της (σε όλους τους λεκτικούς τύπους μαζί) στο σύνολο της σωζόμενης αρχαίας γραμματείας, κι απ' αυτές οι εφτά στον Αθήναιο, ο οποίος αφηγείται το επεισόδιο με τις δυο αδελφές από τις Συρακούσες που τσακώνονταν ποια έχει τα ομορφότερα οπίσθια και έβγαιναν στη λεωφόρο και τα επιδείκνυαν –και μετά ίδρυσαν και ναό στην καλλίπυγο Αφροδίτη. Θέλω να πω, μυρίζει εκζήτηση η σημερινή νεκρανάσταση της σπάνιας αρχαίας λέξης.

Γιατί η σημερινή απήχηση της λέξης καλλίπυγος; Θα έλεγα ότι στα ευτελή δημοσιογραφικά κείμενα κουτσομπολίστικου χαρακτήρα, όπου συνήθως φύεται η λέξη, θεωρείται υποχρεωτικό το τελετουργικό πασπάλισμα με μερικούς ξεκομμένους καθαρευουσιάνικους τύπους –και από την άποψη αυτή το καλλίπυγος υπερτερεί κατά πολύ από το καλλίγραμμη που χρησιμοποιούσαν παλιότερα οι ανάλογης περιωπής στήλες. Πρώτα απ' όλα, το καλλίγραμμη το καταλαβαίνουν όλοι, έπειτα κλίνεται ομαλά, ενώ το καλλίπυγος, εκτός που είναι δυσνόητο, είναι και αρχαιόπρεπο, παναπεί είναι ολοσούμπιτο βυθισμένο στα τρισχιλιετή (και βάλε) νάματα.

Και καλά η πυγαία δημοσιογραφία· αλλά η συγκεκριμένη στήλη, που κάθε άλλο παρά ανήκει στην κατηγορία αυτή; Βέβαια, ο συντάκτης της έχει κι αυτός αδυναμία στις ελληνικούρες, αλλά με μέτρο· ενώ η προκείμενη είναι ελληνικούρα τεραστίων διαστάσεων, διότι απλούστατα το "καλλιπυγεστάτη" είναι τύπος ανύπαρκτος, πράγμα αλλούτερο που μέχρι σήμερα κανένα στόμα δεν τό' βρε και δεν τό' πε ακόμα. Η κυρία Παπαρίζου, και κάθε άλλη κυρία εδώ που τα λέμε, αποκλείεται να είναι καλλιπυγεστάτη διότι δεν είναι καλλιπυγής, παρά καλλίπυγος. Και στα αρχαία τουλάχιστον, ο υπερθετικός του καλλίπυγος είναι καλλιπυγότατος. Όμως ίσως ο τύπος αυτός φάνηκε ανεπαρκώς αρχαιοπρεπής και να χρειαζόταν βελτίωση· ίσως (ας φανώ αισιόδοξος) εσκεμμένα ο συντάκτης να χρησιμοποίησε τον λαθεμένο τύπο για να αναδείξει το κιτς της υπόθεσης· ίσως πάλι οι μεταξωτές περισκελίδες να θέλουν επιδέξια πυγή
...."
 
Last edited:

Χειρομαλάχτης

Death Knight
Approval of the Admiral Fighting stocism with stoicism
Joined
Nov 24, 2019
Messages
3,500
οντως, δεν εκαμα καμια σχετικη συνδεση. απογοητευομαι κι εγω τωρα με τον εαυτο μου. εξηγησου σε πιμι, παλαιέ.
τα τριβια ειναι σημαντικα για εμας τους ειδωλολατρες.
 

lelos kounelos

Tarrasque
Joined
Dec 9, 2012
Messages
15,326
Εκλεψα λίγο ίντερνετ για να βρω western union. Εχω πάρει τους δρόμους και αναπνέω πατημένες σκόνες από ιδρωμενες και ετοιμοθάνατες από το περιττό βάρος σαγιονάρες. Αναπνέω καυσαέρια και αποτυχημένη κοινωνία και λέω, δεν μπαίνεις και μια ragequit, τσάμπα είναι.

Χειρομαλακτη, ζωγράφισες ρε μπαγασα.
 

Χειρομαλάχτης

Death Knight
Approval of the Admiral Fighting stocism with stoicism
Joined
Nov 24, 2019
Messages
3,500
πολυ ενδιαφερουσα συνεντευξη του ντεηβιντ μπρεβικ για τον αγαπημενο παππου των κλικλικίων, τον διάβλο 1.
εννοειται το πιο ενδιαφερον και αστειο κομματι ειναι οτι σκοπευαν να το καμουν tb, ναι, μα τους 500 ψητους παγκολίνους.
ευτυχως ΕΙΔΑΝ ΤΟ ΦΩΣ ΤΟ ΑΛΗΘΙΝΟ και τα υπολοιπα ειναι ιστορια.

 
Top Bottom