What's new

Welcome!

By registering with us, you'll be able to discuss, share and private message with other members of our community.

SignUp Now!

Isometric action rpgs (aka κλικικλικι)

Adhan

Horror addict
Staff member
Joined
Nov 27, 2012
Messages
14,797
με δεδομενο πως η συντριπτικη πλειοψηφια των reseller keys εχουν αποκτηθει απο bulk αγορες
Για το συντριπτική δεν είμαι σίγουρος αλλά πέρα από αυτά, αρκετά κλειδιά όμως είναι κλεμμένα (leaked) ή έχουν αγορασθεί σε χώρες με χαμηλότερο συνάλλαγμα που εκεί εμπίπτει ξανά στην περίπτωση των resellers.
Ήμουν έτοιμος να αναφέρω "ναι αλλά για τα indie που παίρνουν ποσοστό ή φουλ μερίδιο δε λέτε", αλλά με κάλυψες στην προτελευταία παράγραφο.
 

nitro912gr

Ancient Red Dragon
Approval of the Admiral PCMaster Veteran Klika Member
Joined
Nov 26, 2012
Messages
14,473
πως γενειν αυτο; με δεδομενο πως η συντριπτικη πλειοψηφια των reseller keys εχουν αποκτηθει απο bulk αγορες απο τον publisher, τα ποσοστα εχουν ηδη αποδωθει στον publisher.

Πλεον το εχω σκεφτει αρκετα και οποιες επιφυλαξεις ειχα εχουν μεινει στο ρισκο του χαμενου κλειδιου:
Ο dev δε βλεπει εσκουδο ουτως η αλλως λογω της συμφωνιας με τον publisher που τον ξεζουμιζει στα bundles καθως πολλα την υπεραξια του σε τιμες ξεφτιλας.

Resellers ειναι και οι μεν και οι δε. Απλα οι gray resellers πουλανε "μεταχειρισμενα" και ουσιαστικα κατ'εμε το κυριο ποιντ ειναι πως μειωνουν το κερδος των reseller-Publishers, ενω το κερδος που θα ειχαν οι ντεβς ειναι μηδαμινο απο κει...Το οτι θα μεταπωληθει ως μεταχειρισμενο key ειναι anti-consumerism at its finest

Ακομη και αν δεν υπαρχει publisher και ειναι self-published indy (που εκει ντροπη ρε ξεφτιλες αγοραστε το φουλ πραης αν γουσταρετε το παιγνιο) ειναι επιλογη του dev να δωσει promo/bulk keys για προωθηση. Αν το κανει για να πεσει η τιμη και να πουλησει σε μεγαλες ποσοτητες, ε να τις πουλησε στον bundler. δεν υπαρχει κανενα θεμα το κερδος το πηρε.


Η οπτικη μου ειναι αυτη, ομως ειμαι ανοιχτος σε αντεπιχειρηματα που ισως την αλλαξουν btw

επίσης κάπου σε άλλο άρθρο είχα διαβάσει ότι κάποια από αυτά έχουν αγορασθεί με κλεμμένες πιστωτικές. Οπότε ακυρώνεται η πιστωτική και κάπου μπλέκει ο dev μετά, ψάχνω να το βρω.
 

vlad

Half-Ogre
Approval of the Admiral
Joined
Oct 31, 2013
Messages
610
Όσες φορές έχω αγοράσει από κλειδάδικα δεν είχα ποτέ το παραμικρό πρόβλημα, να μου ακυρώσουν για παράδειγμα το key επειδή αγοράστηκε με κλεμμένη πιστωτική και το πιστώθηκε ο dev. Επίσης δεν είναι όλα τα παιχνίδια σε τιμές χώμα αλλά τα πολύ παλιά. Δε θα βρει κάποιος το Alan Wake 2 στα 4 ευρά αλλά το 1 που είναι 13 ετών παιχνίδι.
 

Norshgaath

Mind-flayer
Approval of the Admiral
Joined
Aug 3, 2023
Messages
1,867
Για το συντριπτική δεν είμαι σίγουρος αλλά πέρα από αυτά, αρκετά κλειδιά όμως είναι κλεμμένα (leaked) ή έχουν αγορασθεί σε χώρες με χαμηλότερο συνάλλαγμα που εκεί εμπίπτει ξανά στην περίπτωση των resellers.
Αυτο ειναι θεμα ευρυτερης οικονομικης πολιτικης για το συναλλαγμα και το πως η αξια του κοπου ενος εργατη μιας χωρας ειναι μικροτερη απο του εργατη μιας αλλης. Τα κλεμμενα πεφτουν στο scope της πειρατειας/απατης.


επίσης κάπου σε άλλο άρθρο είχα διαβάσει ότι κάποια από αυτά έχουν αγορασθεί με κλεμμένες πιστωτικές. Οπότε ακυρώνεται η πιστωτική και κάπου μπλέκει ο dev μετά, ψάχνω να το βρω.
Γκρινια του παμπλισερ και του σαπορτ του.
 

Χειρομαλάχτης

Death Knight
Approval of the Admiral Fighting stocism with stoicism
Joined
Nov 24, 2019
Messages
3,546
σορρυ που κοβω την κουβεντα και βγαινω οφτοπικ :p, αλλά πρεπει να δωκω απντειτ.

καταρχην, ΝΑΙ, βλαδ, εξαιρετικα τα λες, ακριβως ετσι νιωθω κι εγω.
δεφτερον, εκαμα ινστωλ το μεγαλο ντεμο του αχιλλεως, του το οφειλα θεωρω... εδω ειχα συμμετεχει με ποστς στο φουμπου του και στο δισκόρντ του. λιγα φουμπου και δισκά εχουν δεχτει τετοια τιμη Μεγατονων....

απλα, ειναι αρκετα χειροτερα τα πραματα απ οτι περιμενα. χωρις πλακα, @Adhan μπορει και να το γουσταρεις τα μάλα, δοκιμασε το. το τουτόρια, 5 λεπτα που αντεξα πριν το ρεηανινστώ, μοιαζει με πλατφορμ, που τοσο σ αρεζουνε απ οτι εχω καταλαβει. μα τον θεο, ο ηρως ειχε σχεδον οριζοντια κινηση δεξά και απλα εμπαινε σε καμμια εσοχη πανω η κατω για να σπασει κατι βαρελια η να λουταρει κατι αφημενα πόσονς. οκ, υποθετω οτι απ οτι εχω δει και σε σκρηνς αργοτερα ανοιγει το πραγμα, αλλά ΟΧΙ, ΔΕΝ ειναι η καλυτερη γνωριμια ειδικα με τον μαλαχτη, καποιο τετοιο τουτορια. ητανε και θαμπα τα γραφικα, μαλλον δεν φταιει ο ματρακάς μου, αλλα απ οτι διαβασα πρεπει να ειναι known bug και ηρθε κι εδεσε η εμπειρια. και ναι, διαπιστωσα ευτυχής οτι οπως ακριβως περιμενα, η κινηση σε ισομετρικο σετινγκ με wasd ειναι απλα απαλευτη. και δειχνει τον ηρω να βαδιζει σαν συγκαμμενη καβουρίνα.


τωρα κανονικα ειχα ετοιμασει επιλογο οτι ΝΠΝΓ τα wasd ισομέτρικς κι οτι απλα θα περιμενω λάστ έποκ και ταιτα κουέ 2 να ξεσπασω με κλασικ κοντρολς. και λεω πριν το γραψω: βρε μαλακομαλάχτη, η σιγουρια σου σ εφαγε ως τωρα. δεν τσεκαρεις λιγο??

και, ω θεοί του λεφτ κλικ, ΞΑΝΑΤΡΩΩ ΗΤΤΑ ΜΕΓΑΤΟΝΩΝ. το last epoch που μου φαινοταν το πιο "ορθοδοξοκλασικο" κλικικλικι απ οσα περιμενουμε, εχει κανει καποια μεγαλειωδη μαλακια. γραφουν στα ρεντιτ οτι μετα απο καποιο πατς διαλυθηκε το κοντρολ scheme και ΔΕΝ υπαρχει πλεον το δεινοσαυρικο, νορμαλ, λιτο κι απεριττο: λεφτ κλικ = move ΚΑΙ attack μαζι. εχουν καποιο αλλο τροπο που ουτε ενδιαφερθηκα να μαθω.

ε μα δεν αντεχω, θα συρω φωνη. γιατι ο καθε ΜΑΛΑΚΑΣ ντεβ θελει να κανει γαμω τα μπομπολια μου γαμω, ΝΕΩΤΕΡΙΖΜΟΥΣ με πραγματα που δεν χρειαζεται? ΠΟΙΟΣ ΖΗΤΗΣΕ αλλαγη του πλεον κλασικου key bind ever?? ΠΟΙΟΣ? δειχτε μου εστω κι ενα δυο ποστς σε οποιο φορουμ. ΕΛΕΟΣ γτχμ. τι μαλακια τους εχει πιασει να ξαναανακαλυψουν τον τροχο?
ενταξει, δεν θεωρω τιποτα πια βεβαιο. περιμενω με αγωνια να δω τι στα σκατα θ αποφασισει ο ντεβ του ταιτα κουε 2. αν πεσει κι αυτο το οχυρο της κοινης λογικης, σας το λεω, θα κρατησω την αναπνοη μου μεχρι να σκασω.

μου ανεβηκε η πιεση παλι. ΠΕ, τα χαπια μουυυυυυυυυυυυυυυ!!!!!!

depositphotos_124401622-stock-photo-close-up-of-man-in.jpg
 
Last edited:

Adhan

Horror addict
Staff member
Joined
Nov 27, 2012
Messages
14,797
να μου ακυρώσουν για παράδειγμα το key
Και όμως με το G2A που αναφέρθηκε (το είχα γράψει και παλιά, νομίζω είχαμε θρεντ για γκρέι μάρκετς συγκεκριμένα), μου έχουν αφαιρέσει 3-4 φορές game από το Steam, σε καμιά 15αριά αγορές που είχα κάνει από αυτούς, οπότε δεν ξαναγόρασα από δαύτους.

Για να είμαι ειλικρινής, ειδικά αν πρόκειται για μικρομεσαίες κυκλοφορίες, προτιμώ να δώσω 2-3-5 ευρώ πιο πάνω και να πάρει ο δημιουργός μερτικό. Πόσω μάλλον δε από τη στιγμή που υπάρχουν επιλογές (Fanatical, GMG, GG, ακόμα και κάτι Indie gala κλπ χτυπάνε προσφορές Steam στα ίσα).

μπορει και να το γουσταρεις τα μάλα, δοκιμασε το. το τουτόρια
Εννοείται ρε συ θα δοκιμαστεί, δεν απορρίπτουμε έτσι. Αν είναι πάντως σαν του Victor Vran και όχι τίποτα εντελώς ανάπηρο, καλά θα περάσω. Και btw δεν το είχα παίξει με gamepad ;)

move ΚΑΙ attack μαζι.
Τα τελευταία χρόνια μπήκα στους left click=attack / right click=move (ή και το αντίστροφο δε θα τα χαλάσουμε) ΧΟΥΛΣ, καθώς είναι ό,τι πιο εκνευριστικό να προσπαθείς να σπάσεις από θανατερό μομπ και ο καρ να συνεχίζει να κοπανάει. Έξτρα σπαστικό για ranged χαρακτήρες που θέλεις μια ακρίβεια (και απόσταση) παραπάνω...
 
Last edited:

Χειρομαλάχτης

Death Knight
Approval of the Admiral Fighting stocism with stoicism
Joined
Nov 24, 2019
Messages
3,546
Αdhan said:

Εννοείται ρε συ θα δοκιμαστεί, δεν απορρίπτουμε έτσι. Αν είναι πάντως σαν του Victor Vran και όχι τίποτα εντελώς ανάπηρο, καλά θα περάσω. Και btw δεν το είχα παίξει με gamepad ;)

τετχοιος εισαι. και τοτε γιατι μου την ελεγες που δεν μ αρεζαν τα κοντρολς και υπερασπιζόσαντε το γκειμπαντ???
απλα ΓΙΑ ΝΑ ΜΕ ΤΣΑΝΤΙΣΕΙΣ ??????????????????????

ΤΑ ΚΑΤΑΦΕΡΕΣ, ΚΑΝΑΓΙΑ. 🤬🤬😡😡😡




:ROFLMAO::p
 
Last edited:

Adhan

Horror addict
Staff member
Joined
Nov 27, 2012
Messages
14,797
(btw πρόσθεσα κάτι με edit)
Το "υπερασπίζομαι" γενικά ως (πολύ) καλή εναλλακτική σε 3rd person action/action-rpg τύπου Witcher 3, God of War, Dark Souls κλπκλπ.
Σε isometric δεν ξέρω τι αίσθηση έχει.
 

Χειρομαλάχτης

Death Knight
Approval of the Admiral Fighting stocism with stoicism
Joined
Nov 24, 2019
Messages
3,546
καμαμε εντιτ κι οι δγυό με αποτελεσμα οι μηροί μας να γινουν μια αμορφη μάζα.
ελπιζω να ξεμπερδευτηκε καπως το θεμα τωρα... :p:ROFLMAO::ROFLMAO::ROFLMAO:

ωστοσο, ναι, απο το ΑΠΑΛΕΥΤΟ (wasd) εννοειται οτι προτιμω το ραιτ του μουβ/λεφτ του ατακ ξερωγω. αλλά το λεφτ του μουβ/λεφτ του ατακ ειναι το υπερτατο. ναι, θελει προσοχη, νιωσιμο και ακριβεια. οκ, το χουμε. τι μαθαινωμε τοσα χρονια??

μου θυμιζεις καποια παιδια (ΙΣΩΣ να υπαρχουν και στο φορου μας, αλλά ΔΕΝ ΠΑΙΡΝΩ ΟΡΚΟ) που επειδη δεν μπορουν ν ανταποκριθουν στις rt μαχες (ισως χαωνονται και δεν προλαβαινουν, το ακουω, δεν ειναι παραλογο, απλά θελει λιγη υπομονη και εμπειρια παραπανω), εγιναν λατρεις του tb και διάπυροι πολέμιοι του rt..... :p
 
Last edited:

vlad

Half-Ogre
Approval of the Admiral
Joined
Oct 31, 2013
Messages
610
Πόσω μάλλον δε από τη στιγμή που υπάρχουν επιλογές (Fanatical, GMG, GG, ακόμα και κάτι Indie gala κλπ χτυπάνε προσφορές Steam στα ίσα).
Ακριβώς αυτό, δεν υπερασπίζομαι το G2A και απατεωνίστικες τακτικές. Έχω ψωνίσει και από το fanatical και από τον πράσινο άνθρωπο και κυρίως από Eneba και Kinguin. Αυτά τι διαφορά έχουν από το G2A και πως μπορεί να ξέρει ο αγοραστής οτι δε θα έχει θέμα;
 

Norshgaath

Mind-flayer
Approval of the Admiral
Joined
Aug 3, 2023
Messages
1,867
Αυτά τι διαφορά έχουν από το G2A και πως μπορεί να ξέρει ο αγοραστής οτι δε θα έχει θέμα;
1699623106959.png

Αυτα τα μαγαζια εχουν παρει αδεια να πουλανε steamkeys, αρα ειναι "legit
Update: σε μερικα εφυγε η αδεια ανα τα ετη.
Oσα ειναι εδω ειναι "legit"



Ολα τα υπολοιπα δεν ειναι "legit" επειδη δεν εχουν "αδεια"
 

vlad

Half-Ogre
Approval of the Admiral
Joined
Oct 31, 2013
Messages
610
Ολα τα υπολοιπα δεν ειναι "legit" επειδη δεν εχουν "αδεια"
Θενκς και μαααιστα. Πιασταυγόκαικούρευτο ένα πράγμα. οοοοοκκκκκ συνεχίζουμε κανονικά, ναθινγκ του σι χιαρ.
 

Norshgaath

Mind-flayer
Approval of the Admiral
Joined
Aug 3, 2023
Messages
1,867
Ακριβως αυτο. Υπαρχει αντιστοιχο ψαχτηρι για ολα τα reseller sites αντιστοιχο με του isthereanydeal.com στα ιντερνετια
 

Dim Gian Bot

Death Knight
Sign me up! Approval of the Admiral Born Leader PCMaster Veteran
Joined
Apr 2, 2016
Messages
3,987
Στην τελική, υπάρχει και ο θείος άμα λάχει ναούμ.
 

Χειρομαλάχτης

Death Knight
Approval of the Admiral Fighting stocism with stoicism
Joined
Nov 24, 2019
Messages
3,546
το immortal throne βγηκε πολυ κοντα με το βανιλια tq, οπότε στο μυαλο μου ειναι ενα ετσι κι αλλιως. απολυτως απαραιτητο.
βεβαια δεν ρωτησες αυτο, αφου το tq και το it αποτελουν την ανιβερσερυ εντίσο κι εσυ μιλησες για τα υπολοιπα.
απλα ειμαι σπασαρχιδης και ηθελα να πω τα δικα μου.

κοιτα, ξεκινω απ την εξισωση: περισοτερο ταιτα κουε = ΚΑΛΟ ΠΡΑΓΜΑ.
δεν μπορω να ειμαι αντικειμενικος και να πω κακια κουβεντα για καποιο. απλα αυτο που μ αρεζει πιο πολυ ειναι το ραγκναροκ, που νομιζω οτι εχει μεγαλυτερη διαρκεια απο τ αλλα και που εκτυλισσεται σ εναν βορειο, χιονισμενο, "βικινγκ" κοσμο. και ποιος δεν αγαπαει τους βικινγκς...??

το ατλαντις ειναι πιο "ονειρικο", ψυχεδελικο στα τοπία του, πολυχρωμο και μικροτερο σε εκταση. επισης το ατλαντις μοιαζει περισοτερο με τσοντα, σαν ενα τεραστιο σαιντ κουεστ του κυριως γκειμ, ενω το ραγκναροκ ειναι πιο "γνησιο" εξπάσο. το itemization (ελπιζω να σημαινει αυτο που νομιζω οτι σημαινει) ειναι ΓΤΠ και στα δυο, απ οτι θυμαμαι. στο δε ραγκναροκ επεφταν ΣΥΝΕΧΕΙΑ thrown weapons. επισης, ο σχεδιασμος των νεων οπλων και των πανοπλιων που βρισκεις στο ραγκναροκ ειναι στα ματια μου, παιδικος, ηλιθιος και κακασχημος και δεν εχει ΚΑΜΜΙΑ απολυτως σχεση με tq και it. θα τα δεις μεσα στο inventory σου και θα με θυμηθεις..

το eternal embers ειναι το πιο καινουριο και δεν εχω ακομα προλαβει να το "τοποθετησω" αναμεσα στ αλλα. λογικο, αφου το χω παιξει μονο μια φορα. και βεβαια να ειπωθει καπου εδω ακομα μια φορα και να βροντοφωναξω, οτι οσο κι αν αγαπω το ταιτα κουε συμπαν, αποτελει ΜΑΛΑΚΙΑ ΟΛΚΗΣ οτι το ετερναλ εμπερς μπορει να παιχθει μονο στην legendary δυσκολια. δεν ξερω αν το γνωριζες, αλλά αυτο αποτελει κοκινη σημαιάρα για μενα. ειναι παραλογο, γελοιο και ακατανοητο. οπότε δεν μπορω να το βαλω μαζι με τ άλλα. ασε που δεν εντυπωσιαστηκα και τοσο οταν τελικα εφτασε η ωρα να ασχοληθω μαζι του. οταν σου βαζουν κατι τοσο μακρια και τοσο δυσκολα προσβασιμο, περιμενεις δικαιως να ειναι κατι εξαιρετικο. και δεν ειναι.

αυτα. τεκνικάλιτις και πραγματα που θα βρεις σ επισημα ρηβιους δεν εχω να σου πω, αλλά για να ρωτας εμενα, δεν νομιζω και οτι περιμενες κατι τετχοιο.


tl/dr: ragnarok >>>> atlantis >>>> eternal embers
 
Last edited:

mits@kos

Death Knight
Joined
Dec 8, 2012
Messages
2,942
Ο Αχιλλεύς πάντως τσιμπήθηκε ατ λωντς και ευελπιστώ να παίξω έστω λίγες ψιλές με Έκτορα το ΣΚ.
 

Χειρομαλάχτης

Death Knight
Approval of the Admiral Fighting stocism with stoicism
Joined
Nov 24, 2019
Messages
3,546
ευκολα.
ειναι ο πρωτος μποσης που συναντας στο τουτόρια.


ουπς, ΣΠΟΙΛΕΡ ΣΠΟΙΛΕΡ...
σορυ μιτσακο. :devilish::giggle::p
 

Χειρομαλάχτης

Death Knight
Approval of the Admiral Fighting stocism with stoicism
Joined
Nov 24, 2019
Messages
3,546
ας δωκω τοπο στην οργη κι ας βαλω καποια νεα για το λαστ έποκ αν και μ εχει νευριασει οπως εχει φανει σε πιο πανω ποστ, η επιλογη των κοντρόλς σ αυτο.

ενα απντειτ που μιλαει για το ροουντμαπ μεχρι την κυκλοφορια και το οφισιαλ σινεματικ (ναι, δεν εχει ουτε ενα δεφτερολεφτο απο ιν γκειμ σκηνη, μονο σινεμά για αργοσχολους (ρε μλκ μου, 3'.40'' χωρις ουτε να σου δωκει να μυρισεις 2 δεφτερολεφτα τι στα σκτ γκειμ ειναι.... ασε που γινεται "ενδιαφερον" (λεμε τωρα...) μονο κανα λεπτο πριν το τελος....)

οπως και να χει, ιδού:


 

Χειρομαλάχτης

Death Knight
Approval of the Admiral Fighting stocism with stoicism
Joined
Nov 24, 2019
Messages
3,546
4 δεκεμβρη το Svarog's dream.

ειχα δει ενα βιντεακι του c4g γι αυτο και ειχα ενδιαφερθει σχετικα εντονα. καλο φαινεται. σλαβικ σετινγκ, ωραια καπως παραμυθενια τοπία, οπεν γουωρλντ, ομορφο αρτ σταιλ, παιρνω θετικα βαιμπς. διαβαζω βεβαια και για καποια, ελαφρα ομως, λενε, σαρβαιβο στοιχεια (οχι ρε ντεβ, ΒΑΡΙΕΜΑΙ να ταιζω τον ηρωα καθε που θα χει λιγούρα, τα χουμε ξαναπει...) αλλά φαινεται πολυ ενδιαφερον και αρκετα πρωτοτυπο.

εχει κι εναν μηχανισμο "μετενσαρκωσης" που δεν εχω αντιληφθει επαρκως, αλλά θα τον δουμε στο ντεμο. εχω καλο προαισθημα ωστοσο. πως να πεις κατι ασχημο για κειμ που σ αφηνει να ερθεις πισω στην ζωη ως γουρουνι??? 🐽 (ειδικα αν εισαι απο τωρα, οπως εγω, εχεις ηδη πλεονεκτημα... ).

ακολουθει τρειλε και σκρηνς που δειχνουν (οπως παντα) πραματάκια....



ss_aa11cbc56ebd0bdd05b2ca084244497c2ce71040.1920x1080.jpg


ss_677e2665d579856ec95fa88ecd3840b1be4727d3.1920x1080.jpg


ss_fbf28d31d0ee1117cb05679d8b346088afb84e42.1920x1080.jpg


ss_36ae783c469d02d754fb972e199181db800e405c.1920x1080.jpg
 
Top Bottom