What's new

Welcome!

By registering with us, you'll be able to discuss, share and private message with other members of our community.

SignUp Now!

Καλοκαίρι 20XX & Πυρκαγιές

munkinnousu

Mind-flayer
Approval of the Admiral
Joined
Dec 6, 2014
Messages
1,544
Το περίεργο που λέει ο @Epitaph ειναι για την σχέση μεταξύ (επικείμενης) αντίστροφης του μαγνητικού πεδίου της γης και της κλιματικής αλλαγής, δεν θα ισχυριστώ ότι είμαι ειδήμων,ένας απλός περίεργος τύπος είμαι που μου αρέσει να ρίχνω ματιές σε επιστημονικά άρθρα αλλά ειλικρινά δεν το έχω ακούσει ποτέ.
 

nitro912gr

Ancient Red Dragon
Approval of the Admiral PCMaster Veteran Klika Member
Joined
Nov 26, 2012
Messages
14,477
Το περίεργο που λέει ο @Epitaph ειναι για την σχέση μεταξύ (επικείμενης) αντίστροφης του μαγνητικού πεδίου της γης και της κλιματικής αλλαγής, δεν θα ισχυριστώ ότι είμαι ειδήμων,ένας απλός περίεργος τύπος είμαι που μου αρέσει να ρίχνω ματιές σε επιστημονικά άρθρα αλλά ειλικρινά δεν το έχω ακούσει ποτέ.
Με βάση ότι λένε άνθρωποι πιο έξυπνοι από εμένα, ναι η αναστροφή των πόλων παίζει ρόλο στην κλιματική αλλαγή, αλλά εμείς την επιταχύνουμε τόσο πολύ που σε λίγο δεν θα προλαβαίνουμε τις εξελίξεις, ενώ κανονικά θα ήταν μια πιο αργή και ανεκτή κατάσταση.
ή αυτό ή "θα τα φορτώναμε στους επόμενους και δεν θα τον πίναμε εμείς" και τα 2 ακούγονται legit.
 

munkinnousu

Mind-flayer
Approval of the Admiral
Joined
Dec 6, 2014
Messages
1,544
Θα το γκουγκλάρω αύριο γιατί είμαι πτώμα τώρα αλλά ειλικρινά δεν το έχω διαβάσει ποτέ ως σήμερα.

Αντιθέτως, η κλιματική αλλαγή χρεώνεται στον άνθρωπο γιατί οι αριθμοί άρχισαν να αυξάνονται από την βιομηχανική επανάσταση και μετά. Είμαστε πολλοί, καταναλώνουμε υπερβολικά, μολυνουμε τα πάντα, τεράστια ζημιά κάνει ακόμα και το μεθάνιο που παράγουν τα εκατομμύρια μουσχάρια που εκτρεφουμε παγκοσμίως.
 

Grotenfrod

Prophet of Nihilism
Staff member
Approval of the Admiral Rocket League RQ Crew 1st Tournament
Joined
Feb 12, 2014
Messages
3,507
Έχει καμιά βδομάδα που καίγεται ο Έβρος και κανείς δεν χέστηκε πραγματικά μέχρι να φτάσει η φωτιά κατά τη Δράμα/Καβάλα. Δεκτό μιας και όλοι γνωρίζουμε ότι πιο ανατολικά δεν υπάρχει Ελλάδα. Επίσης δεκτό με τι ευκολία βαφτίζουν όλα τα -αφαιρέθηκε βρισιά- (κρυμένα και ασφαλή πίσω από τις υπεργαμάτες οθόνες τους) τους εβρίτες εθνίκια κτλ, όταν η κατάσταση εδώ τόσες μέρες θύμιζε στεγνά εμπόλεμη ζώνη. Αν κάψει κανένας παππούς από μλκ ή ηθελημένα τίποτα καλαμιές το λέμε, γιολάρουμε κιόλας με την ανοησία του στην πρώτη περίπτωση, όλα ωραία. Αν είναι ξένος αυτός που θα βάλει τη φωτιά απαγορεύεται να το αναφέρουμε, γιατί μόνο τίποτα ναζίδια και οι όμοιοί τους θα έριχναν ευθύνες προς τα εκεί. Είχαμε πάνω από 20 περιστατικά που πέτυχε ο κόσμος ξένους (ναι ήταν λαθραίοι στη χώρα και οι συγκεκριμένοι σίγουρα δεν βρίσκονταν εδώ κυνηγώντας το καλύτερο αύριο, τι να κάνουμε τώρα) με εμπρηστικό εξοπλισμό, σακούλες με γκαζάκια και ότι άλλα σκατά βγάλανε -αφαιρέθηκε βρισιά-. Αλλά το πρωτόκολλο επιβάλλει να μην τους ακουμπήσει κανείς. Το σωστό και ηθικό θα ήταν να τους αφήσουμε να κάψουν και ό,τι άλλο έμεινε όρθιο και στην τελική, έλα μωρέ με τους γλυκούληδες, δεν φταίνε σε τίποτα, άλλοι τους βάλανε να τα κάνουν. Όλα τα -αφαιρεθηκε βρισιά- που έχουν πρόβλημα με αυτό, προφανώς και να πάνε να...., αλλά και να το θυμηθούν αυτό όταν έρθει κάποιος να κάψει το σπίτι τους. Κρατάμε απόσταση και ρωτάμε ευγενικά ποιος τον έβαλε να το κάνει. Α και παίρνουμε την αστυνομία τηλέφωνο για να έρθει όταν όλα έχουν γίνει στάχτη. Προχθές στη Νέα Χιλή, ναι εκεί που πηγαίναμε κυρίως για κώλους, είχαμε και ανταλλαγή πυροβολισμών με κάτι ... που άνοιξαν πυρ στην αστυνομία/στρατό που πήγε να τους συλλάβει. Μέσα στη πόλη. Και ήδη είχαν στήσει τρεις εστίες έτοιμες για πάρτυ, αλλά δεν πρόλαβαν να τις ανάψουν. Ξέρω ότι στο σχολείο αλλιώς μας τα μάθανε και είναι τόσο εύκολο να νομίζουμε ότι έχουμε τις απαντήσεις για όλα έτοιμες, αλλά κουνηθείτε και λίγο από τις καρέκλες σας όσοι είστε έτοιμοι να βγάλετε τόσο γρήγορα συμπεράσματα με την γνωστή υπερδύναμη που έχουν οι παρατηρητές μιας κατάστασης, η απόσταση από την οποία όσο μεγαλώνει τόσο πιο γρήγορα βγαίνει το πόρισμα, ώστε να γυρίσουμε ακόμα πιο γρήγορα σε ότι έχει πραγματικά σημασία, το Μπαλντούρς δηλαδή.

Mε την ευκαιρία, την πριγκίπισσα και τα μάτια σας, μη μάθω ότι την πείραξε κανείς..


Αν στην ζωή μας οδηγεί ο φόβος και το μη χειρότερα ζητώ που καηκαμε. Είναι δελεαστικο και παροδικά ανακουφιστικο η ζωή να έχει τόσο εύκολες εξηγήσεις σίγουρα.

Αν μη τι άλλο μια φοβερή μπάντα είχε αφήσει παρακαταθήκη για τις εποχές που ζούμε:

While you are talking all detached, detached, detached, detached, detached
We're going down in a spiral to the ground
No one, no one's gonna save us now, not even God
No one saved us, no one saved us
No one saved us, no one's gonna save us now
Where do you expect us to go when the bombs fall?
 
Last edited:

f2bnp

Mind-flayer
Approval of the Admiral PCMaster Veteran Rocket League RQ Crew 1st Tournament
Joined
Dec 1, 2012
Messages
1,737
Έχει καμιά βδομάδα που καίγεται ο Έβρος και κανείς δεν χέστηκε πραγματικά μέχρι να φτάσει η φωτιά κατά τη Δράμα/Καβάλα. Δεκτό μιας και όλοι γνωρίζουμε ότι πιο ανατολικά δεν υπάρχει Ελλάδα. Επίσης δεκτό με τι ευκολία βαφτίζουν όλα τα -αφαιρέθηκε βρισιά- (κρυμένα και ασφαλή πίσω από τις υπεργαμάτες οθόνες τους) τους εβρίτες εθνίκια κτλ, όταν η κατάσταση εδώ τόσες μέρες θύμιζε στεγνά εμπόλεμη ζώνη. Αν κάψει κανένας παππούς από μλκ ή ηθελημένα τίποτα καλαμιές το λέμε, γιολάρουμε κιόλας με την ανοησία του στην πρώτη περίπτωση, όλα ωραία. Αν είναι ξένος αυτός που θα βάλει τη φωτιά απαγορεύεται να το αναφέρουμε, γιατί μόνο τίποτα ναζίδια και οι όμοιοί τους θα έριχναν ευθύνες προς τα εκεί. Είχαμε πάνω από 20 περιστατικά που πέτυχε ο κόσμος ξένους (ναι ήταν λαθραίοι στη χώρα και οι συγκεκριμένοι σίγουρα δεν βρίσκονταν εδώ κυνηγώντας το καλύτερο αύριο, τι να κάνουμε τώρα) με εμπρηστικό εξοπλισμό, σακούλες με γκαζάκια και ότι άλλα σκατά βγάλανε -αφαιρέθηκε βρισιά-. Αλλά το πρωτόκολλο επιβάλλει να μην τους ακουμπήσει κανείς. Το σωστό και ηθικό θα ήταν να τους αφήσουμε να κάψουν και ό,τι άλλο έμεινε όρθιο και στην τελική, έλα μωρέ με τους γλυκούληδες, δεν φταίνε σε τίποτα, άλλοι τους βάλανε να τα κάνουν. Όλα τα -αφαιρεθηκε βρισιά- που έχουν πρόβλημα με αυτό, προφανώς και να πάνε να...., αλλά και να το θυμηθούν αυτό όταν έρθει κάποιος να κάψει το σπίτι τους. Κρατάμε απόσταση και ρωτάμε ευγενικά ποιος τον έβαλε να το κάνει. Α και παίρνουμε την αστυνομία τηλέφωνο για να έρθει όταν όλα έχουν γίνει στάχτη. Προχθές στη Νέα Χιλή, ναι εκεί που πηγαίναμε κυρίως για κώλους, είχαμε και ανταλλαγή πυροβολισμών με κάτι ... που άνοιξαν πυρ στην αστυνομία/στρατό που πήγε να τους συλλάβει. Μέσα στη πόλη. Και ήδη είχαν στήσει τρεις εστίες έτοιμες για πάρτυ, αλλά δεν πρόλαβαν να τις ανάψουν. Ξέρω ότι στο σχολείο αλλιώς μας τα μάθανε και είναι τόσο εύκολο να νομίζουμε ότι έχουμε τις απαντήσεις για όλα έτοιμες, αλλά κουνηθείτε και λίγο από τις καρέκλες σας όσοι είστε έτοιμοι να βγάλετε τόσο γρήγορα συμπεράσματα με την γνωστή υπερδύναμη που έχουν οι παρατηρητές μιας κατάστασης, η απόσταση από την οποία όσο μεγαλώνει τόσο πιο γρήγορα βγαίνει το πόρισμα, ώστε να γυρίσουμε ακόμα πιο γρήγορα σε ότι έχει πραγματικά σημασία, το Μπαλντούρς δηλαδή.

Mε την ευκαιρία, την πριγκίπισσα και τα μάτια σας, μη μάθω ότι την πείραξε κανείς..


EHuD7ePWoAInHDt.jpg
 

Chronomancy

Todd's Minion
Staff member
Joined
Oct 8, 2013
Messages
10,273
Δεν πιστεύω πως οι πυρκαγιές μπαίνουν επί τούτου (χωρίς να βγαίνει εκτός και ο παράγοντας ηθελημένων εμπρησμών), εξ άλλου ήδη είναι ανοιχτό το πεδίο να χτίζεται οτιδήποτε "ωφελεί" ακόμα και σε natura
Σπύρο, θα σου πω πως όχι μπαίνουν για να διευκολύνουν την δουλειά τους, άνοιγμα δρόμων, αποψίλωση, χαλιναγώγηση της τοπικής κοινωνίας για τα καταστροφή του πρασίνου κτλ αλλά μπαίνουν και για αντίποινα στις αντιδραστικές τοπικές κοινωνίες. Ειδικά για τον Ελικώνα, δίνω πιθανότητα ανω του 90% να πρόκειται περί τουτου σε πρώτη φαση και το υπόλοιπο δεκα να αφορά το άνοιγμα της νομικής οδού για την εγκατάσταση αιολικών πάρκων. Ήδη με τις ύπαρχους υπήρχε μεγάλο πρόβλημα, λχ στο Στείρι ο κόσμος δεν μπορούσε να κοιμηθεί από την φασαρία το καλοκαίρι αν άνοιγε τα παραθυρα και εδιωξαν τις οποίες νέες. Λίγο παραπάνω, οι Κυριακάτες κι αυτοί είπαν όχι. Η περιοχή έχει που αγωνίζεται με τους βιομηχάνους δεκαετίες, δεν είναι η πρώτη φορά που κάνουν κάτι απλώς για σπάσιμο τσαμπουκά.

Παρομοιες ιστορίες γαλούχησης έχω ακούσει και από Λιδωρικι μεριά, και φυσικα τις έχω ζήσει στον Παρνασσό. Ή το βουλώνετε ή σας καίμε.
 

Norshgaath

Mind-flayer
Approval of the Admiral
Joined
Aug 3, 2023
Messages
1,872

Οταν το ελληνικο κρατος δε μαθαινει απο τα λαθη του, τη πληρωνουν αθωοι πολιτες.
 

nitro912gr

Ancient Red Dragon
Approval of the Admiral PCMaster Veteran Klika Member
Joined
Nov 26, 2012
Messages
14,477

Οταν το ελληνικο κρατος δε μαθαινει απο τα λαθη του, τη πληρωνουν αθωοι πολιτες.
Φαντάσου να είχαμε και αυτόκλητους δικαστές Dredd τι θα είχε πάθει ο άνθρωπος.
 

Grotenfrod

Prophet of Nihilism
Staff member
Approval of the Admiral Rocket League RQ Crew 1st Tournament
Joined
Feb 12, 2014
Messages
3,507

Οταν το ελληνικο κρατος δε μαθαινει απο τα λαθη του, τη πληρωνουν αθωοι πολιτες.

Πραγματικά τρελό, καφκικό το ότι ένας άνθρωπος έμεινε 11 μήνες προφυλακισμένος για αυτή την ιστορία. Όταν όμως δεν υπάρχει κρατική παρουσία, επίσημη και πλήρως στελεχωμένη πυροσβεστική να αντιμετωπίσει ορθά τον κίνδυνο, καταλήγουμε να έχουμε πανικοβλημένους κατοίκους που προσπαθούν να σώσουν το βιός τους και μέσα στο χάος και αυτόκλητους καουμπόυδες που συλλαμβάνουν δικάζουν και εκτελούν την κρίση τους επί τόπου.
 

lucinos

Death Knight
Joined
Nov 16, 2015
Messages
2,703

lelos kounelos

Tarrasque
Joined
Dec 9, 2012
Messages
15,492
Αντιθέτως, η κλιματική αλλαγή χρεώνεται στον άνθρωπο γιατί οι αριθμοί άρχισαν να αυξάνονται από την βιομηχανική επανάσταση και μετά.
Αυτο.
Εγω ξερω οτι εαν σημερα, εβγαιναν οι επιστημονες και ελεγαν οτι τα προωθητικα αερια απο τα σπρει γενικης χρησης, καταστρεφουν το Οζον, θα υπηρχαν ανθρωποι που θα ελεγαν, φτανει μωρε το σπρει εκει πανω; δεν τα παιρνει ο αερας; δεν διαλυονται στον αερα; αν ηταν ετσι ο αερας θα μυριζε λακ για τα μαλλια και αλλες τετοιες κουταμαρες.
Η φυσικη επιλογη, δωρο της φυσης για την επιβιωση των ειδων, εχει εμποδιστει απο την ανθρωπινη παρεμβαση.

Στο θεμα με τις φωτιες. Ειδα κατι αναρτησεις μια ανηψιας μου με ψιλο-ακροδεξιοπιθηκη χροια. Ευτηχως, ειναι εξυπνη σαν τον θειο της. Της ειπα, μην ξεπλενεις μια ανικανη κυβερνηση. Ακομα και στην περιπτωση που οι ξενοι βαζουν φωτιες να μας καψουν, εαν ειχε γινει σωστη δουλεια, δεν θα ειχαμε αφρεναριστες φωτιες. Στην θρακη τα καινε ξενοι πρακτορες, στην υπολοιπη ελλαδα; ειπα και αλλα πολλα αλλα τα αφηνω για του χρονου.

Οι αρχαιοι ελληνες, που τοσο αγαπαμε, ειχαν ονομασια για αυτο, Νεμεσις το αποκαλουσαν. Για την ωρα, εκτος απο διαφορα προπαγανδιστικα, βγαινουν και εγκυρες βρωμιες στην επιφανεια. οχι οτι θα αλλαξει κατι αλλα κατι να πω κι εγω, για να συμπληρωσω για μεγεθος σεντονι.
 

Hellion

Αρχιμανδρίτης
Staff member
DDD PCMaster Veteran Order of Alucard Klika Member
Joined
Nov 26, 2012
Messages
16,668

Ο Έβρος καίγεται για 9η μέρα σερί εν τω μεταξύ.
 

Admiral

Ancient Red Dragon
Staff member
Joined
Nov 27, 2012
Messages
12,381

Ο Έβρος καίγεται για 9η μέρα σερί εν τω μεταξύ.

Δεν νομίζω, πρέπει να έσβησαν όλα γιατί δεν βλέπω τίποτα σχετικό στα κανάλια. Αν έκαιγαν ακόμα οι φωτιές θα έκαναν σωποδήποτε ζωντανές συνδέσεις.
 

Epitaph

Death Knight
Joined
Nov 30, 2012
Messages
4,490
Αυτο.
Εγω ξερω οτι εαν σημερα, εβγαιναν οι επιστημονες και ελεγαν οτι τα προωθητικα αερια απο τα σπρει γενικης χρησης, καταστρεφουν το Οζον, θα υπηρχαν ανθρωποι που θα ελεγαν, φτανει μωρε το σπρει εκει πανω; δεν τα παιρνει ο αερας; δεν διαλυονται στον αερα; αν ηταν ετσι ο αερας θα μυριζε λακ για τα μαλλια και αλλες τετοιες κουταμαρες.
Η φυσικη επιλογη, δωρο της φυσης για την επιβιωση των ειδων, εχει εμποδιστει απο την ανθρωπινη παρεμβαση.


Δυστυχώς πάντα έχουμε να κάνουμε με κάποιες γελοιότητες και τις κλασσικές επιστημονικίστικες παπαρίτσες που αποσκοπούν να συνδέσουν ντε και καλά 2 πράγματα που μπορεί να μην συνδέονται.
Τι εννοώ; Πολύ απλά :

Γράφημα 1 :
1693156739369.png

δείχνει πάνω κάτω αυτό που έγραψα πριν λίγα ποστς, ότι δηλαδή η θερμοκρασία του πλανήτη ανεβαίνει περίπου 0.2 βαθμούς κελσίου ανά δεκαετία (μαξ).

Γράφημα 2 :

1693156849083.png

Που δείχνει πόσο ανέβηκαν τα ποσοστά του διοξειδίου του άνθρακα στην ατμόσφαιρα. Λίγο αστείο να μιλάμε για αιώνες πριν τον 18ο και να είμαστε σίγουροι ποια ήταν ακριβώς αυτά τα επίπεδα, αλλά ας πούμε ότι έχουν άλλους έμμεσους τρόπους (όχι τόσο ακριβείς) που να το επιβεβαιώνουν.

Γράφημα 3 (από το globalchange.org - site για την κλιματική αλλαγή) που ενώνει περίπου τα 2 προηγούμενα :

1693157167077.png


Φαίνεται τίποτα περίεργο; Εκ πρώτης όψεως όχι. Η αύξηση εδώ φαίνεται αναλογική στα 2 ποσά... Έτσι δείχνει η γραφική παράσταση και τα ραβδογράμματα.
Όμως αν τα βάλει κάποιος κάτω, ενώ το διοξείδιο του άνθρακα αυξήθηκε περίπου κατά 35%, η θερμοκρασία αυξήθηκε κατά 3%. Και μιλάμε είχαμε το ΤΙΠΟΤΑ πριν τη βιομηχανική επανάσταση (μηδενική ρύπανση) και φτάαμε σε σημείο να χουμε 2-3 αμάξια σε κάθε οικογένεια και ένα κάρο ανέσεις με παράλληλη αύξηση πληθυσμού (από 2 δις πήγαμε 8 δισεκατομμύρια).

Εγώ καταλήγω στο ότι
Α) αυτή η σχέση διοξειδίου του άνθρακα με την αύξηση της θερμοκρασίας δεν είναι τόσο τραγική όσο την παρουσιάζουν.
Β) πιθανότατα να μην φταίει ή να μην είναι ΜΟΝΟ το διοξείδιο του άνθρακα -που τόσο έχει δαιμονοποιηθεί- για την αυξηση της θερμοκρασίας, αλλά κάτι άλλο ή κάποιος συνδυασμός ή κάτι τελείως διαφορετικό.

Η κλιματική αλλαγή (το global warming που λέγανε στο χωριό μου, αλλά τώρα έχει γίνει Global Boiling lol), μπορεί να μην ξεκινά τις πυρκαγιές (όλες μέσα στον Αύγουστο με 33-36 βαθμούς ξεκινήσανε άλλωστε), μπορεί και σε σημεία να τις αποθαρρύνει (μεγαλύτερη ατμοσφαιρική υγρασία), αλλά είναι ο αποδιοπομπαίος τράγος των άχρηστων κυβερνήσεων για να αποφύγουν όποιες άλλες ευθύνες έχουν.
 

lelos kounelos

Tarrasque
Joined
Dec 9, 2012
Messages
15,492
Μολυνση, πριν την βιομηχανικη επανασταση, υπηρχε. Υπηρχε και η αποψιλωση κ.α.
Οχι οπως σημερα (παραδειγμα Αμαζονιος) αλλα ο ανθρωπος ειναι βρωμικο ον. Οπου τον αφηνεις βρωμιζει.
Για να πιασω το θεμα εντελως με υφος farmer. Το διοξειδιο του ανθρακα, καλο ειναι να μην το αναπνεουμε. Μπορει το διοξειδιο του ανθρακα να μην παιζει μονο του μπαλα αλλα εχει ενα μεγαλο μεριδιο, που εγω, θα προτιμουσα να μην το εχει.
Τωρα ο αμερικανος απο την αριζονα, που φτυνει την φωτογραφια της οικολογας πιτσιρικας και μαρσαρει για να δημιουργησει αιθαλομιχλη, αυτος ειναι εκει, αυτος αναπνεει την καλλιτεχνια του.
Για οσους δεν πιστευουν στην κλιματικη αλλαγη, η ΝΑΣΑ; νομιζω ναι, εχει μια σειρα απο φωτογραφιες, Συγκρινει πριν απο 30-40-50 χρονια και σημερα. Η διαφορα ειναι θεαματικα τραγικη.
Αυτα ειναι πραγματα που επηρεαζουν. ακομα και στην περιπτωση που επηρεαζουν λιγο, επειδη απλα οι δαιμονες ανεβαζουν την φλογα στα καζανια της κολασης. γιατι να μην τα εμποδισουμε να επηρεαζουν;
 

captain kal

Death Knight
Joined
Dec 2, 2012
Messages
3,334
Δυστυχώς πάντα έχουμε να κάνουμε με κάποιες γελοιότητες και τις κλασσικές επιστημονικίστικες παπαρίτσες που αποσκοπούν να συνδέσουν ντε και καλά 2 πράγματα που μπορεί να μην συνδέονται.
Τι εννοώ; Πολύ απλά :

Γράφημα 1 :
View attachment 6204

δείχνει πάνω κάτω αυτό που έγραψα πριν λίγα ποστς, ότι δηλαδή η θερμοκρασία του πλανήτη ανεβαίνει περίπου 0.2 βαθμούς κελσίου ανά δεκαετία (μαξ).

Γράφημα 2 :

View attachment 6205

Που δείχνει πόσο ανέβηκαν τα ποσοστά του διοξειδίου του άνθρακα στην ατμόσφαιρα. Λίγο αστείο να μιλάμε για αιώνες πριν τον 18ο και να είμαστε σίγουροι ποια ήταν ακριβώς αυτά τα επίπεδα, αλλά ας πούμε ότι έχουν άλλους έμμεσους τρόπους (όχι τόσο ακριβείς) που να το επιβεβαιώνουν.

Γράφημα 3 (από το globalchange.org - site για την κλιματική αλλαγή) που ενώνει περίπου τα 2 προηγούμενα :

View attachment 6206


Φαίνεται τίποτα περίεργο; Εκ πρώτης όψεως όχι. Η αύξηση εδώ φαίνεται αναλογική στα 2 ποσά... Έτσι δείχνει η γραφική παράσταση και τα ραβδογράμματα.
Όμως αν τα βάλει κάποιος κάτω, ενώ το διοξείδιο του άνθρακα αυξήθηκε περίπου κατά 35%, η θερμοκρασία αυξήθηκε κατά 3%. Και μιλάμε είχαμε το ΤΙΠΟΤΑ πριν τη βιομηχανική επανάσταση (μηδενική ρύπανση) και φτάαμε σε σημείο να χουμε 2-3 αμάξια σε κάθε οικογένεια και ένα κάρο ανέσεις με παράλληλη αύξηση πληθυσμού (από 2 δις πήγαμε 8 δισεκατομμύρια).

Εγώ καταλήγω στο ότι
Α) αυτή η σχέση διοξειδίου του άνθρακα με την αύξηση της θερμοκρασίας δεν είναι τόσο τραγική όσο την παρουσιάζουν.
Β) πιθανότατα να μην φταίει ή να μην είναι ΜΟΝΟ το διοξείδιο του άνθρακα -που τόσο έχει δαιμονοποιηθεί- για την αυξηση της θερμοκρασίας, αλλά κάτι άλλο ή κάποιος συνδυασμός ή κάτι τελείως διαφορετικό.

Η κλιματική αλλαγή (το global warming που λέγανε στο χωριό μου, αλλά τώρα έχει γίνει Global Boiling lol), μπορεί να μην ξεκινά τις πυρκαγιές (όλες μέσα στον Αύγουστο με 33-36 βαθμούς ξεκινήσανε άλλωστε), μπορεί και σε σημεία να τις αποθαρρύνει (μεγαλύτερη ατμοσφαιρική υγρασία), αλλά είναι ο αποδιοπομπαίος τράγος των άχρηστων κυβερνήσεων για να αποφύγουν όποιες άλλες ευθύνες έχουν.

Ίσως θα έπρεπε, να βάλεις και τους προηγούμενους αιώνες, γιατί υπήρχε η περίοδος του 11ου - 12ου αιώνα, που είχε αυξηθεί πάλι η θερμοκρασία (Γροιλανδία με καλύτερο κλίμα, αποικία των Βικινγκς στην Βόρεια Αμερική), αλλά και την μικρή εποχή του πάγου, από το 1650 έως το 1850.

Υπάρχουν όντως, πολλές παράμετροι, αλλά αν δεις το σημείο καμπής, εκεί που τέμνονται οι καμπύλες του CO2 με την θερμοκρασία των 57 ο F , και αλλάζει η κλίση (άρα αυξάνεται το CO2), συμπίπτει με την 20ετία 60 - 80, που όχι μόνο αυξάνουν οι ανθρώπινες δραστηριότητες (γενιά Baby Boom, αμέσως μετά τον πόλεμο), αλλά και αρχίζει να μειώνεται η έκταση των δασών του Αμαζονίου!!

Ανθρωπογενής παράγοντες δηλαδή!! Αλλά και πάλι σίγουρα, δεν είναι η μόνη συνιστώσα, όπως φαίνεται από τους προηγούμενους αιώνες, πρίν το 1850. Απλά τους ανθρωπογενής παράγοντες, μπορούμε να τους αντιμετωπίσουμε.

Αν έχει αρχίσει τις παλαβομάρες ο Ήλιος , την κάτσαμε την βάρκα!!!
 

lelos kounelos

Tarrasque
Joined
Dec 9, 2012
Messages
15,492
Παλια, οταν καποιοι αραβες που δεν ηξεραν να πιλοταρουν τρακαραν με διδυμους πυργους, η κυβερνηση των ΗΠΑ απαγορευσε ολες τις πτησεις, μεχρι να γινει ελεγχος στα διπλωματα των πιλοτων. Εκεινη την χωρις αεροπλανα περιοδο, εμφανιστηκε διαφορα στην θερμοκρασια. Να το τσεκαρετε, εγω απλα το ανεσυρα απο την μνημη μου.
Στο θεμα μαγνητικο πεδιο της Γης. Δεν ηθελα να το ακουμπισω αλλα να τωρα.

Ο μαγνητικος βορας αλλαζει συχνα γνωμη με αποτελεσμα να πηγαινει περα δωθε. Νομιζω οτι υπαρχει διαδικασια καλιμπραρισματος για GPS και πυξιδες. Αυτο, ειναι κατι που ΔΕΝ μας επηρεαζει στην καθημερινοτητα μας. Αποδειξη; σηκωθηκατε το πρωι να πατε στην δουλεια και δεν πηρατε χαμπαρι οτι ο μαγνητικος βορας περπατησε λιγο παραπερα.
Εαν ο μαγνητικος βορας ξεφυγει και εχουμε αντιστροφη πολων, συμφωνα με την επιστημη, θα εχουμε προβλημα.
Η λιστα με τα προβληματα που μπορει να προκληθουν εχει μεγαλες καταστροφες και εξαφανιση/ακτινες ηλιου/θα πεθανουμε ολοι αλλα ειναι ΜΟΝΟ μπορει/Ισως. Κανενας δεν ξερει τι θα συμβει στα σιγουρα. Αυτη ειναι η επιστημονικη απαντηση.
Συμφωνα με την λογικη, ειναι λιγο αγαθο να ριχνουμε ευθηνες σε αυτο το φαινομενο που μας ακολουθει απο τοτε που συρθηκε η πρωτη αμοιβαδα στην γη. Δεν ξερουμε τι θα γινει εαν εχουμε αντιστροφη των πολων. Μονο θεωριες που λενε οτι θα παμε μπαμ και κατω. Ο λογος που απεφυγα να ακουμπισω το θεμα μαγνητικο πεδιο. Τι επιστημονικο να πω;
 

Getta Robo

Gelatinous Cube
Approval of the Admiral
Joined
Nov 21, 2022
Messages
164
Λυπαμαι τα πλασματα του δασους που χασανε το σπιτι τους, και τα παιδια που θα μεγαλωσουν με τις αναμνησεις του καποτε τρανου δασους, μονο απο βιντεο και φωτογραφιες.
Για τους λοβοτομημενους οπου με τις επιλογες τους οδηγησαν εκει, δεν θα λυπηθω ποτε.
 

lelos kounelos

Tarrasque
Joined
Dec 9, 2012
Messages
15,492
H Δαδια, μιλαμε για υπερπολυτιμο δασος. Δεν το διαβασα ολο το αρθρο, δεν την παλεψα.
 

vlad

Half-Ogre
Approval of the Admiral
Joined
Oct 31, 2013
Messages
610
Το 2008 που υπηρετούσα τη μαμά πατρίδα στον Εβρο είχα επισκεφθεί το δάσος της Δαδιάς και είχα εντυπωσιαστεί! Πέρασα πόση ώρα στο παρατηρητήριο πουλιών για να δω τον περίφημο Ασπροπάρη και τώρα αυτό το δάσος, πάει. Έτσι απλά και κυνικά. Ντροπή και στεναχώρια δυστυχώς.
 
Top Bottom