What's new

Welcome!

By registering with us, you'll be able to discuss, share and private message with other members of our community.

SignUp Now!

Mας ρωτάτε, σας απαντάμε.

Dim Gian Bot

Death Knight
Sign me up! Approval of the Admiral Born Leader PCMaster Veteran
Joined
Apr 2, 2016
Messages
3,984
Λέλο, να κάνω μια χαζή ερώτηση; Τι σκοπεύεις να επιτύχεις με (οποιοδήποτε) OC σε ένα τόσο παλιό σύστημα; Το κάνεις για εγκυκλοπαιδικούς λόγους;

Όπως είπε και ο ccwr, μάλλον θα πρέπει να βάλεις "χέρι" και να κάνεις manual ρυθμίσεις στις μνήμες σου. Καλύτερα να τσεκάρεις στο Ίντερνετ τις δυνατότητες των μνημών σου (το ίδιο ισχύει και για τον επεξεργαστή - τάση/χρονισμός), για να είσαι ον δε σέιφ σάιντ. Αρκετές φορές, οι αυτόματες ρυθμίσεις των μητρικών είναι αλέν ντελόν ή ασύμβατες με κάποια μάρκα μνήμης.
 

lelos kounelos

Tarrasque
Joined
Dec 9, 2012
Messages
15,483
Εκτός από το μηχάνημα, στην λίθινη εποχή έχει μείνει και ότι software υπάρχει κάτω από τον αντίχειρα μου.
Δηλαδή συνεχιζω από εκεί που σταματησα.
Νομίζω ότι το κακο ξεκινάει από τις μνήμες. Επειδή έκανα άνω κάτω συρτάρια, καναπέδες και κρεβάτια, μάλλον με έπιασε μια στιγμιαία τιμιότητα και εδωσα τις "καλές" μνήμες. Επειδη εκανα διαφορα drill στην μνημη μου. Ειχα ενα power supply 1500W το οποιο ειχε γλυψει λιγο ρεγγα,
Οταν δεν γουσταρω καποιον δεν εχω την υπομονη για ψευτο-καλοσυνες,
Με το συγκεκριμενο ατομο ειπα να δωσω ενα bonus για τον παραδεισο και αφου του εδωσα το 1500αρι ειπα να του δωσω και τις proper μνημες. καπως ετσι επαιξε το εργο. δεν με ενοιαζε και πολυ επειδη ειχα σχεδιο να πεθανω κατω απο φοινικα. χωρις συκωτι και με 10 γυναικες να με κλαινε.


Δυστυχώς, πρέπει να κανω πολύ υπομονή, μέχρι να γίνει παρελθόν η ιστορία με την επιδημια.
Βλέποντας τις δηλώσεις του Τραμπ για κλύσματα με σαπούνι, πιστεύω ότι τα πράγματα εκεί, που ειναι μια από τις περιοχές με καιει ενδιαφέρει περισσότερο, θα γίνουν χειρότερα.
Μεχρι να παρω το pc case με τα χρυσα bracket, το διαμαντενιο ΟΝ button και τα kardashian καλωδια, θα πρεπει να υποφερω και να κανω υπομονη με το συστημα που εχω τωρα.
 

Dim Gian Bot

Death Knight
Sign me up! Approval of the Admiral Born Leader PCMaster Veteran
Joined
Apr 2, 2016
Messages
3,984
Προς τους linux-άδες της παρέας:

Ένας φίλος έχει ένα αρχαίο λάπτοπ (του 2007) με επεξεργαστή Intel Core 2 Duo T7250 / 2 GHz, 1 GB μνήμη, 200 GB σκληρό, και το θέλει μόνο για σερφάρισμα και κατέβασμα. Υπάρχει κάποια ελαφριά έκδοση linux που να τη "δέχεται" ένα τέτοιο relic;

Ευχαριστώ εκ των προτέρων!
 

lucinos

Death Knight
Joined
Nov 16, 2015
Messages
2,700
Ένας φίλος έχει ένα αρχαίο λάπτοπ (του 2007) με επεξεργαστή Intel Core 2 Duo T7250 / 2 GHz, 1 GB μνήμη, 200 GB σκληρό, και το θέλει μόνο για σερφάρισμα και κατέβασμα. Υπάρχει κάποια ελαφριά έκδοση linux που να τη "δέχεται" ένα τέτοιο relic;
* sparky Download Sparky stable edition – SparkyLinux
* bunsenlabs BunsenLabs Linux
Κάνε μερικές δοκιμές και δες.

Το bunsenlabs έχει Openbox, το sparky έχει τρεις επιλογές LXQt, Xfce, MinimalGUI (το τελευταίο είναι νομίζω openbox). Το Openbox είναι το πιο «ελαφρύ», αλλά μπορείς να δοκιμάσεις και τα άλλα. Υπάρχουν 32bit και 64bit. Θεωρητικά θα πρέπει να δουλεύει η 64bit και θα έλεγα να την προτιμήσεις αν δουλεύει σωστά αλλά σε ουσιαστικά ίδιο μηχάνημα είχα πρόβλημα και δούλεψε σωστά η 32bit (και το πρόβλημα το είχα ανεξαρτήτως διανομής).
 

Dim Gian Bot

Death Knight
Sign me up! Approval of the Admiral Born Leader PCMaster Veteran
Joined
Apr 2, 2016
Messages
3,984
@lucinos: Ευχαριστώ πολύ! Θα του μεταφέρω τις πληροφορίες και ελπίζω να βρει την άκρη!
 

lucinos

Death Knight
Joined
Nov 16, 2015
Messages
2,700
Θα του μεταφέρω τις πληροφορίες και ελπίζω να βρει την άκρη!
Πες μας αποτέλεσμα.

Αν βάλει Openbox θα χρειαστεί ίσως λίγη βοήθεια για να προσθέσει ελληνικό πληκτρολόγιο. Είναι εύκολο αλλά μπορεί να πρέπει να φτιάξει σκριπτάκι. Πχ εγώ χρησιμοποιώ:
Code:
#! /bin/bash
setxkbmap "us,gr" -option "grp:caps_toggle"
#setxkbmap -option grp_led:scroll us,gr
Ρυθμίζεις να τρέχει στην εκκίνηση και είσαι έτοιμος.

Ο υπολογιστής άνετα μπορεί να χρησιμοποιηθεί για κατέβασμα, ταινίες, ρετρό παιχνίδια, επεξεργασία κειμένου, ελαφρύ σερφάρισμα. Δεν μπορεί να χρησιμοποιηθεί για σύγχρονα παιχνίδια και στο σερφάρισμα μην περιμένει να ανοίγει άντετα 50 καρτέλες και ίσως βαριές σελίδες (facebook) να δυσκολεύονται.

Ένα ακόμα πιο εναλλακτικό λειτουργικό που είχε τρέξει υπέροχα στον αντίστοιχο υπολογιστή: Haiku. Δεν είναι linux και είναι ασύμβατο με πολλές σελίδες στο ιντερνετ.
 
Last edited:

Dark Archon

Mind-flayer
Joined
Dec 21, 2012
Messages
1,676
Τι εννοείς ''αρχαίο'' λαπτοπ;
Στο δικό μου (Τ7500, 4GB ram, 500gb HDD) έχω τα mint με cinnamon και πάει σφαίρα. Ακομη και σε πιο αδύναμο λαπτοπ (P8400, 2GB, 250GB) που εβαλα τα mint με cinnamon έτρεχαν άψογα χωρίς θέματα, αρκεί να μην ανοίξεις διακόσια tab στο firefox.
Οπότε θα μπορούσες να πειραματιστείς και με αυτά.
 

Dim Gian Bot

Death Knight
Sign me up! Approval of the Admiral Born Leader PCMaster Veteran
Joined
Apr 2, 2016
Messages
3,984
Τι εννοείς ''αρχαίο'' λαπτοπ;

Τι να σου πω... έτσι το χαρακτήρισε ο φίλος μου.
Αλλά ΟΚ, λάπτοπ 13 ετών δεν το λες και απλά "παλιό"...

Το κακό είναι ότι έχει μόνο 1 GB RAM.

Θα του πω και για το mint, πάντως, να πειραματιστεί. Ευχαριστώ.
 

Χειρομαλάχτης

Death Knight
Approval of the Admiral Fighting stocism with stoicism
Joined
Nov 24, 2019
Messages
3,543
μπότ,
δεν "ειμαι λινουξάς", ασχετος ειμαι, αλλά αυτο ακριβως δειχνει ποσο ευκολο ειναι να βαλει καποιος και να τρεξει οποια διανομη του αρεσει και τον βολευει. εγω σε νετμπουκακι 15ετιας φορεσα το Linux Lite ( Free Operating System - Linux Lite ) και ειμαι πολυ ευχαριστημενος. για κατεβαστηρι κυριως το χρησιμοποιω, και ηθελα οτι πιο ελαφρυ γιατι η μνημη 1 Gb ειναι ανασταλτικος παραγοντας.
το sparky που προτεινε ο lucinos τελειο φαινεται, αλλά μαλλον δεν το πολυσηκωνε η αντίκα μου, γι αυτο δεν το χρησιμοποιησα.
απο χαρακτηριστικα και φιλικοτητα προς τον απειρο χρηστη, σκιζει παντως.

 

Dark Archon

Mind-flayer
Joined
Dec 21, 2012
Messages
1,676
Η μνήμη είναι ο κυριότερος λόγος που πετιούνται αυτά τα παλαιότερα μηχανήματα. Αυτό το λαπτοπ π.χ. με 2 ή 4 gb μνήμη ίσως και έναν ssd θα μπορούσε να χρησιμοποιηθεί άνετα για αρκετό καιρό ακόμη.
Δεν μπορείτε να βρείτε ακόμη 1 ή 2 gb μνήμη; Θα έκανε μεγάλη διαφορά στην συμπεριφορά του.
 

lucinos

Death Knight
Joined
Nov 16, 2015
Messages
2,700
Η μνήμη είναι ο κυριότερος λόγος που πετιούνται αυτά τα παλαιότερα μηχανήματα.
Ο επεξεργαστής ειδικά από πλευράς ισχύος είναι εντελώς μια χαρά!

Υπάρχουν ενδεχόμενα θεματάκια που ίσως προκύπτουν σε τόσο παλιούς (ανέφερα κάτι παραπάνω, αλλά δεν είναι καθόλου απαραίτητο ότι υπάρχει πρόβλημα).

Στην πραγματικότητα το νούμερο ένα πρόβλημα όπως σωστά λες είναι η λίγη μνήμη. Το νούμερο δύο είναι η κάρτα γραφικών που πιθανότατα δεν υποστηρίζει OGL3. (είναι στο όριο, οι κάρτες άρχισαν να υποστηρίζουν κάπου το 2007).
 

Dark Archon

Mind-flayer
Joined
Dec 21, 2012
Messages
1,676
Με την 8600gt δεν είχα το παραμικρό πρόβλημα μέχρι την πρωτοχρονιά που κάηκε, παρόλο που υποστήριζε OGL2. Η 3470 που έχω τώρα υποστηρίζει OGL3.3.
Δεν μπορείς να φανταστείς πόση διαφορά κάνει η ποσότητα της μνήμης σε παλαιότερα pc. Στο δικό μου laptop απο 2GB μνήμη και 250GB Scorpio Blue δίσκο, του έβαλα 4GB μνήμη και 500άρη Scorpio Black. Το μηχάνημα απέκτησε ξαφνικά τρελή ταχύτητα και μπορούσε να τρέχει ακόμη και τα Vista μια χαρά. Είμαι σίγουρος οτι μόλις του βάλω έναν SSD θα πετάει πάλι.
 

Hank

Mind-flayer
Sign me up! Approval of the Admiral The Ultimate Sacrifice Fighting stocism with stoicism
Joined
Jan 22, 2020
Messages
1,889
Κοιτούσα λίγο τις προάλλες να ελαφρώσω το startup στο PC μου και παρατήρησα ότι μαζί με όλα τα άλλα εκκινεί και ένα Program, χωρίς καμία άλλη πληροφορία.
Ξέρετε μήπως πως μπορώ να βρω λεπτομέρειες;
 

Attachments

  • Startup.png
    Startup.png
    40.1 KB · Views: 12

Admiral

Ancient Red Dragon
Staff member
Joined
Nov 27, 2012
Messages
12,374
Κοιτούσα λίγο τις προάλλες να ελαφρώσω το startup στο PC μου και παρατήρησα ότι μαζί με όλα τα άλλα εκκινεί και ένα Program, χωρίς καμία άλλη πληροφορία.
Ξέρετε μήπως πως μπορώ να βρω λεπτομέρειες;

Αν κάνεις δεξί κλικ και properties, γράφει κάπου το path του αρχείου;
 

Hank

Mind-flayer
Sign me up! Approval of the Admiral The Ultimate Sacrifice Fighting stocism with stoicism
Joined
Jan 22, 2020
Messages
1,889
Ναύαρχε ακολούθησα πιστα τις εντολές σας αλλά είναι γκριζαρισμένο το Properties.
 

Hellion

Αρχιμανδρίτης
Staff member
DDD PCMaster Veteran Order of Alucard Klika Member
Joined
Nov 26, 2012
Messages
16,655

Hank

Mind-flayer
Sign me up! Approval of the Admiral The Ultimate Sacrifice Fighting stocism with stoicism
Joined
Jan 22, 2020
Messages
1,889
Θενξ. Μάλλον κάτι τέτοιο είναι, ίσως η παλιά κάρτα ήχου. Το υπέθεσα μετά το σχόλιο του Admiral.

Τρόμαξα γιατί τα τελευταία δύο, περίπου χρόνια, δεν κάνω τίποτα παράξενο στο PC. Μέχρι και ο θείος μου κάνει μούτρα. Άμα κολλήσω κι έτσι...
 

Miden Agan

Mind-flayer
Joined
Dec 3, 2012
Messages
1,626
Η μνήμη είναι ο κυριότερος λόγος που πετιούνται αυτά τα παλαιότερα μηχανήματα. Αυτό το λαπτοπ π.χ. με 2 ή 4 gb μνήμη ίσως και έναν ssd θα μπορούσε να χρησιμοποιηθεί άνετα για αρκετό καιρό ακόμη.
Δεν μπορείτε να βρείτε ακόμη 1 ή 2 gb μνήμη; Θα έκανε μεγάλη διαφορά στην συμπεριφορά του.
Εχω ενα Asus EeePc netbook απο το 2010 το οποιο χρησιμοποιώ για τη δουλεια οταν βγαινω εκτος.
Ειχε μαμισια 1GB μνημη εννοειται.Καποια στιγμη του εκανα φορματ και περασα Win7 που επεσαν λιγο βαρια.
Τσιμπησα απο Ebay μια 2Gb μνημουλα μόλις 5$ και εννοείται το έχει ακόμα. Και εκτος απο παλιά παιχνιδακια, σερφαρισμα κλπ δουλευω ανενοχλητα προγραμματα της δουλειας και αν χρειαστει και Autocad.
Και εχεις τωρα κατι γνωστες, γνωστους κλπ που παιρνουν λαπτοπ μονο για Facebook και tainies online και σου λενε μετα απο κανα διχρονο οτι σερνεται και δινουν 800€ νομίζοντας κιολας οτι πιανουν τον παπα απο τα ....
 

Dark Archon

Mind-flayer
Joined
Dec 21, 2012
Messages
1,676
εγώ βλέπω ότι υποστηρίζει OGL3 στο πινακάκι: List of Nvidia graphics processing units - Wikipedia
Εγώ τώρα πως θυμόμουν οτι υποστήριζε 2.......... :unsure:
Όπως και να έχει η κάρτα ψόφησε οπότε δεν με νοιάζει πια. :ROFLMAO:
Αυτές οι 8600 και 9600 ήταν πολύ χάλια τσιπάκια. Καίγονταν η μια μετά την άλλη.
 
Top Bottom