What's new

Welcome!

By registering with us, you'll be able to discuss, share and private message with other members of our community.

SignUp Now!

Mας ρωτάτε, σας απαντάμε.

Admiral

Ancient Red Dragon
Staff member
Joined
Nov 27, 2012
Messages
12,377
Εχω ενα Asus EeePc netbook απο το 2010 το οποιο χρησιμοποιώ για τη δουλεια οταν βγαινω εκτος.
Ειχε μαμισια 1GB μνημη εννοειται.Καποια στιγμη του εκανα φορματ και περασα Win7 που επεσαν λιγο βαρια.
Τσιμπησα απο Ebay μια 2Gb μνημουλα μόλις 5$ και εννοείται το έχει ακόμα. Και εκτος απο παλιά παιχνιδακια, σερφαρισμα κλπ δουλευω ανενοχλητα προγραμματα της δουλειας και αν χρειαστει και Autocad.
Και εχεις τωρα κατι γνωστες, γνωστους κλπ που παιρνουν λαπτοπ μονο για Facebook και tainies online και σου λενε μετα απο κανα διχρονο οτι σερνεται και δινουν 800€ νομίζοντας κιολας οτι πιανουν τον παπα απο τα ....

Μνήμη και SSD είναι οι αναβαθμίσεις-όνειρο για PC γενικών καθηκόντων, ειδικά για laptops.
 

Hank

Mind-flayer
Sign me up! Approval of the Admiral The Ultimate Sacrifice Fighting stocism with stoicism
Joined
Jan 22, 2020
Messages
1,889
Έχει η κυρά ένα laptop HP 250 G1 το οποίο έχει φτασει να είναι κάπως έτσι.

Αποφάσισα να του κάνω μια αναβάθμιση για να πάρει τα πάνω του. Θέλω να βάλω λοιπόν μια εξτρά Ram (έχει 4GB και θέλω άλλα 4) και έναν SSD.

Υπάρχει περίπτωση να έχω ασυμβατότητα στην RAM ή οποιαδήποτε RAM στα 1600MHz θα ταιριάξει;

Είμαι ανάμεσα στις παρακάτω

Υπάρχει κάτι άλλο που πρέπει να προσέξω;
 

Northlander

Tarrasque
Staff member
Approval of the Admiral PCMaster Veteran RQ Elite Beta Tester
Joined
Nov 26, 2012
Messages
18,659
Ιδανικά θέλεις πάντα να έχεις την ίδια μάρκα RAM για να μην δημιουργήσει προβλήματα. Είναι του διαόλου πράγματα, δεν ξέρεις τι μπορεί να σου βγάλουν για κουφό λόγο.
 

shredder

Death Knight
Joined
Sep 17, 2013
Messages
4,416
Ενας φιλος μου ανθεσε χτες μια δυσκολη αποστολη. Να του βρω ενα laptop περιπου 600 ευρω που να παζει παιχνιδια. Του εξηγησα οτι με αυτα τα λεφτα δεν θα τα παιζει στο ultra αλλα στο medium. Εξαιρουντια τα απλα παιχνιδια οπως Street of rage 4 και Yooka Laylee and the Impossible lair τα οποια ,μπορουν να τρεξουν στο ultra ακομα και σε τετοιο laptop. Εκανα λοιπον την ερευνα στο skroutz και την Τεταρτη θα συναντηθω μαζι του στο κρησφυγετο μου για να του δειξω τιμες. Θα του προτεινω λοιπον ενα απο τα 2 Lenovo IdeaPad L340-15IRH (i5-9300H/8GB/256GB/GeForce GTX 1050/FHD/No OS)
Aυτο των 670 οπως βλεπουμε απο τα χαρακτηριστικα του αντισοτιχει σε ενα μετριο pc του 2016. Τα απαιτητικα παιχνιδια οπως borderlands 3 doom eternal κτλ θα τα τρεχει medium 1080p. Το αλλο των 750 αν αποφασισει τελικα να παρει αυτο θα μπορει να τρεχει και ultra 1080p εκτος απο αυτα με κακκο optimization οπως το red dead redemption 2. Προσπαθω να τον πεισω να παρει ενα απο 1000 ευρω και πανω αλλα οι γονεις του δεν τον αφηνουν να δωσει τολα λεφτα. Εσεις τι λετε για αυτα τα 2?
 

Admiral

Ancient Red Dragon
Staff member
Joined
Nov 27, 2012
Messages
12,377
@shredder Να πάρει αυτό με την καλύτερη κάρτα γραφικών αφού σε laptop δεν γίνεται upgrade, εκτός και αν έχει σκοπό να βάζει εξωτερικές κάρτες με enclosure.
 

shredder

Death Knight
Joined
Sep 17, 2013
Messages
4,416
Αυτο του ειπα και εγω καλυτερα το ASUS TUF GAMING αλλα μαλλον λεει ποιο πιθανον ειναι το Lenovo για να μην ξεπερασει πολυ αυτο των 700. Με ρωτησε και αυτος αν αναβθμιζονται τα laptop του ειπα οχι οτι θα πρεπει μετα η να παρει αλλο η να παρει σταθερο. Αλλα αυτο το να συνδεεις καρτα γραφικων με μηχανημα σε laptop δεν αξιζει .
 

razvedchiki

Death Knight
Joined
Dec 1, 2012
Messages
2,740
τα asus tuf δεν φημιζονται για την καλη απαγωγη θερμοτητας, γενικα ειναι ενα ρισκο τα gaming λαπτοπ σε θεματα θερμοκρασιας.
με το μπατζετ που εχει καλυτερα να περιμενει για καποια προσφορα ακριβοτερων μοντελων με μια καλη καρτα.
 

lucinos

Death Knight
Joined
Nov 16, 2015
Messages
2,700
Να πω την αλήθεια το όλο θέμα "gaming laptop" είναι εντελώς πέρα από την κατανόησή μου.

Το ένα θέμα είναι ότι τα σύγχρονα ενσωματωμένα γραφικά θα παίξουν τα περισσότερα παιχνίδια με αποδεκτό τρόπο. Για ένα μέτρο σύγκρισης έπαιξα εντελώς αποδεκτά (σε αυτό το τερμάτισα) το The Talos Principle σε λαπτοπάκι με HD4400, και δεν θεωρώ αυτήν την ενσωματωμένη ούτε καν «σύγχρονη».

Θα πει κανείς ότι οκ δεν τον ενδιαφέρει τι κάνουν τα περισσότερα παιχνίδια, αυτός έχει απαιτήσεις. Προσωπικά δεν μπορώ να δεχτώ με κανέναν τρόπο ότι έχω απαιτήσεις και δεν θα έχω κανονική οθόνη, κανονικά ηχεία και κανονικό πληκτρολόγιο, και κανένα λαπιτόπι δεν έχει τίποτα από αυτά. Και αν κανείς θα πει οκ, θα συνδέσει οθόνη, πληκτρολόγιο και ηχεία, wtf.
 

shredder

Death Knight
Joined
Sep 17, 2013
Messages
4,416
Ναι αλλα το θεμα ειναι οτι αυτος δεν μπορει να δωσει πολλα χρηματα για ενα καλο σταθερο γι αυτο θελει να παρε ενα φθηνο laptop. Αν εχετε να προτεινεται καποιο laptop καλυτερο απο αυτα τα δυο που βρηκα στο skoutz σε πιο χαμηλη τιμη απο αυτα πειτε μου γα να του το πω. Ειπα και στον τεχνικο μου να ψαξει μαι αυτος μπας και βρει κατι καλυτερο απο φιλους και γνωστους του τεχνικους σε αυτα τα χρηματα και περιμενω να δω τι θα μου πει και αυτος. Μεχρι μεθαυριο το απογευμα στις 6 που θα συναντηθω με τους φιλους μου θα πρεπει να ξερω αν υπαρχει κατι καλυτερο αλλιως θα του προτεινω αυτα τα 2.
 

Epitaph

Death Knight
Joined
Nov 30, 2012
Messages
4,490
Μην πάρει τίποτα από αυτά που πόσταρες. Ας περιμένει λίγο να βγουν τα laptops με τους 4000 Ryzen. Αλλιώς θα κλαίτε τη μοίρα σας.
 

lelos kounelos

Tarrasque
Joined
Dec 9, 2012
Messages
15,483
Μεχρι μεθαυριο το απογευμα στις 6 που θα συναντηθω με τους φιλους μου θα πρεπει να ξερω αν υπαρχει κατι καλυτερο αλλιως θα του προτεινω αυτα τα 2.
Αυτο ειναι απειλη;

Εγω εχω την εντυπωση οτι με αυτα τα χρηματα μπορει να βρει ενα αξιοπρεπες pc που να του ταιριαζει. Καποτε ειχαμε και αναλογο θεμα για το value for money. Το μεγαλο εξτρα ειναι οτι αργοτερα μπορει να αλλαξει 2-3 πραγματακια και να εχει ενα αξιολογο μηχανημα. Τα παλια μπορει να τα πουλησει για να συμπληρωσει το ποσο που θα χρειαστει.
Eχω την εντυπωση οτι το παλικαρακι δεν εχει και πολλα καρφακια στον κλιβανο, για το αν το street of rage θα παιζει ultra. Αυτο μαλλον ειναι κατι που καιει εσενα shredder, Εγω θα ελεγα, οταν βγειτε για καφε, να του δωσεις το κινητο σου για να μας γραψει ο ιδιος τι θελει.
Δεν βλεπω τον λογο για αυτη την ασφυκτικη βιασυνη, αληθεια, υπαρχει λογος για τετοια βιασυνη; μηπως θα το δανειστεις μετα την αγορα για να του ανοιξεις τα Ι/Ο ports για να τρεχει εφτα φορες ουρες καλυτερα;

Η αγορα λαπτοπ ειναι σοβαρη υποθεση και ο βαθμος βιασυνης που βλεπω ειναι εντελως εκτος λογικης, πραγματικοτητας και συνεσης.
παιζεις κανενα παιχνιδι και ψαχνεις απεγνωσμενα για μουλαρι;
Θα προτεινεις στον φιλο σου κατι για το οποιο δεν εισαι πολυ σιγουρος, για να το εχει τα επομενα χρονια;
Δεν ξερω, βρωμαει πολυ η δουλεια.
 

$upr3m3

Gelatinous Cube
PCMaster Veteran
Joined
Dec 1, 2012
Messages
118
Εγώ θα έβλεπα και μεταχειρισμένα/refurbished. Τα θεωρώ πολύ τίμια και σου περισσεύουν και λεφτά. Πέρυσι αγόρασα ένα ελίτμπουκ 8560w της hp με ssd, επιπλέον ραμ 350. Το μηχανάκι πετάει και παίζει και κανένα παιχνιδάκι άμα λάχει.

πχ αυτό ή αυτό
 
Last edited:

Epitaph

Death Knight
Joined
Nov 30, 2012
Messages
4,490



ΟΡΙΣΤΕ ΙΣΩΣ ΤΟ ΚΑΛΥΤΕΡΟ ΛΑΠΤΟΠ ΠΟΥ ΥΠΑΡΧΕΙ.
ΕΧΕΙ ΤΟ ΚΑΛΥΤΕΡΟ ΣΥΝΔΥΑΣΜΟ ΕΠΙΔΟΣΕΩΝ/ΜΠΑΤΑΡΙΑΣ ΠΟΥ ΥΠΑΡΧΕΙ.
ΕΙΝΑΙ ΛΙΓΟ ΑΚΡΙΒΟ
ΜΑ Θ' ΑΝΤΕΞΕΙ ΣΤΟΝ ΚΑΙΡΟ
ΘΑ ΣΤΑ ΒΓΑΛΕΙ ΤΑ ΛΕΦΤΑ ΤΟΥ
ΕΙΜ' ΥΠΕΥΘΥΝΟΣ ΕΓΩ


ΔΕΣ BENCHMARKS ΕΔΩ :

 

Miden Agan

Mind-flayer
Joined
Dec 3, 2012
Messages
1,626
Βαριέμαι να ψάχνω το αντίστοιχο θρεντ και είναι αμαρτία να ανοίξω άλλο.

Γνώμη για το παρακάτω Laptop το οποίο προορίζεται για τις ανιψιές μου, κυρίως για online μαθήματα, εργασίες γραφείου, καμμιά ταινία και mild/casual gaming:

Lenovo IdeaPad S145-15API R3-3200U/8GB/256GB

Νομίζω οτι είναι μπόμπα στην τιμή αυτή και έχει μέλλον μπροστά του.
Περισσότερο με προβληματίζει οτι είναι Lenovo.
Εξήγησα στη μανα τους οτι με αυτα τα λεφτά, αντε και λιγάκι παραπανω, της φτιαχνω PC μούρλια αλλα εχει περιορισμένο χώρο η αλήθεια είναι και η φορητότητα του λαπτοπ την βολευει.
 

Northlander

Tarrasque
Staff member
Approval of the Admiral PCMaster Veteran RQ Elite Beta Tester
Joined
Nov 26, 2012
Messages
18,659
Δεν είναι άσχημα τα Lenovo. Θα έλεγε κανείς ότι είναι αναδυόμενο brand από πλευράς σταθερότητας/ποιότητας πλέον, τουλάχιστον συγκριτικά με τις παλαιότερες υλοποιήσεις τους που έπασχαν.
 

Admiral

Ancient Red Dragon
Staff member
Joined
Nov 27, 2012
Messages
12,377
Βαριέμαι να ψάχνω το αντίστοιχο θρεντ και είναι αμαρτία να ανοίξω άλλο.

Γνώμη για το παρακάτω Laptop το οποίο προορίζεται για τις ανιψιές μου, κυρίως για online μαθήματα, εργασίες γραφείου, καμμιά ταινία και mild/casual gaming:

Lenovo IdeaPad S145-15API R3-3200U/8GB/256GB

Νομίζω οτι είναι μπόμπα στην τιμή αυτή και έχει μέλλον μπροστά του.
Περισσότερο με προβληματίζει οτι είναι Lenovo.
Εξήγησα στη μανα τους οτι με αυτα τα λεφτά, αντε και λιγάκι παραπανω, της φτιαχνω PC μούρλια αλλα εχει περιορισμένο χώρο η αλήθεια είναι και η φορητότητα του λαπτοπ την βολευει.

Καλό φαίνεται, σε αυτά τα επίπεδα τιμής δεν υπάρχουν τεράστιες ποιοτικές διαφορές μεταξύ των brands.
 

Arwindan

Mind-flayer
Approval of the Admiral The Ultimate Sacrifice PCMaster Veteran Rocket League RQ Crew 1st Tournament
Joined
Dec 3, 2012
Messages
2,487
Έχεις κάποιος από εσάς το Logitech F710; Μέχρι χθες έπαιζε κανονικά (με τη γνωστή μέθοδο όπου του κάνεις install drivers για Xbox 360 controller) αλλά έκανα το βράδυ ένα update στα Windows (10) και δεν το αναγνωρίζει με τίποτα.
 
Top Bottom