What's new

Welcome!

By registering with us, you'll be able to discuss, share and private message with other members of our community.

SignUp Now!

Mας ρωτάτε, σας απαντάμε.

Arwindan

Mind-flayer
Approval of the Admiral The Ultimate Sacrifice PCMaster Veteran Rocket League RQ Crew 1st Tournament
Joined
Dec 3, 2012
Messages
2,487
θα πω αυτο που λεω παντα ο ολντ σκουλ.

τροφοδοτικο.
τσεκαρε το μπας και ειναι ο υπευθυνος.
Πως θα μπορούσα να το τσεκάρω αυτό; Λογικά πρέπει να είναι θέμα θερμοκρασιών, κάποια στιγμή έκανε restart το PC μόνο του και μου εμφάνισε μήνυμα στο BIOS για υψηλή θερμοκρασία CPU.
 

Χειρομαλάχτης

Death Knight
Approval of the Admiral Fighting stocism with stoicism
Joined
Nov 24, 2019
Messages
3,543
μονο αν εχεις κανενα αλλο που να λειτουργει σιγουρα σε καβατζα.
ειναι αγρια μαντεψιά, αλλά ποτε δεν ξερεις.
 

Arwindan

Mind-flayer
Approval of the Admiral The Ultimate Sacrifice PCMaster Veteran Rocket League RQ Crew 1st Tournament
Joined
Dec 3, 2012
Messages
2,487
Μπα δεν υπάρχει τέτοια δυνατότητα δυστυχώς.
 

Dark Archon

Mind-flayer
Joined
Dec 21, 2012
Messages
1,676
Δεν νομίζω να έχει σχέση το τροφοδοτικό αφού βλέπει μεγάλες θερμοκρασίες στην cpu και κλείνει απο υπερθέρμανση.
Με μια καλή ψυκτρούλα και ένα κουτί θα είσαι μια χαρά.
Θα κάνεις oc με το νέο κουτί και ψύκτρα;
Τα θέλεις να είναι quiet ή δεν σε νοιάζει ο θόρυβος;
 

Arwindan

Mind-flayer
Approval of the Admiral The Ultimate Sacrifice PCMaster Veteran Rocket League RQ Crew 1st Tournament
Joined
Dec 3, 2012
Messages
2,487
Δεν νομίζω να έχει σχέση το τροφοδοτικό αφού βλέπει μεγάλες θερμοκρασίες στην cpu και κλείνει απο υπερθέρμανση.
Με μια καλή ψυκτρούλα και ένα κουτί θα είσαι μια χαρά.
Θα κάνεις oc με το νέο κουτί και ψύκτρα;
Τα θέλεις να είναι quiet ή δεν σε νοιάζει ο θόρυβος;
OC όχι δεν σκέφτομαι να κάνω. Το μόνο που έχω πειράξει μέχρι τώρα είναι οι μνήμες και στα ίδια θα παραμένω.
Όσο για τον θόρυβο, η αλήθεια είναι το PC τώρα είναι αρκετά θορυβώδες οπότε δεν με ενοχλεί ο θόρυβος (δεν είναι και σε χώρο που μπορεί να ενοχλήσει κάποιον άλλο). Οπότε καλός ο μειωμένος θόρυβος αλλά όχι προτεραιότητα.
 

Dark Archon

Mind-flayer
Joined
Dec 21, 2012
Messages
1,676
Θέλεις να έχει θέση/σεις για DVD;
Έριξα μια ματιά στα κουτιά και μέχρι τα 100 ευρώ είδα μάρκες που δεν τις έχω συναντήσει ξανά. Οπότε θα πάρει λίγο χρόνο μέχρι να τα ξεδιαλέξω.

Βρήκα το κλασικό Phanteks Enthoo Pro αλλά παραμένει ακριβούτσικο ρε γμτ, πάντως είναι κουτί που θα το βρούν και τα εγγόνια σου.
 

Arwindan

Mind-flayer
Approval of the Admiral The Ultimate Sacrifice PCMaster Veteran Rocket League RQ Crew 1st Tournament
Joined
Dec 3, 2012
Messages
2,487
Θέλεις να έχει θέση/σεις για DVD;
Έριξα μια ματιά στα κουτιά και μέχρι τα 100 ευρώ είδα μάρκες που δεν τις έχω συναντήσει ξανά. Οπότε θα πάρει λίγο χρόνο μέχρι να τα ξεδιαλέξω.

Βρήκα το κλασικό Phanteks Enthoo Pro αλλά παραμένει ακριβούτσικο ρε γμτ, πάντως είναι κουτί που θα το βρούν και τα εγγόνια σου.
Κοίτα, όπως έγραψα και πριν δεν θα με πείραζε να πάω και πάνω από τα 100 αν πραγματικά αξίζει. Απλά θέλω να βρω έναν καλό συνδυασμό κουτιού-ψύκτρας για να μην ασχοληθώ ξανά με θερμοκρασίες τουλάχιστον για μερικά χρόνια.

Πάντως, τουλάχιστον στου Skroutz, δεν βλέπω να υπάρχει άμεση διαθεσιμότητα για το Phanteks Enthoo Pro.

DVD έχω στο υπάρχων κουτί, αλλά έχω να το χρησιμοποιήσω κάτι χρόνια. Αν υπάρχει καλώς, αλλά δεν με τρελαίνει κι όλας.
 

Dark Archon

Mind-flayer
Joined
Dec 21, 2012
Messages
1,676
To Enthoo Pro σίγουρα αξίζει τα λεφτά του. Μπαίνει στα υπόψην και θα κοιτάξω μήπως αξίζει και κανένα τα πιο φτηνά αφού σχεδόν όλα τα full tower έχουν μεγάλη ροή αέρα.
Θέλεις να έχει τζάμι για side panel ή λαμαρίνα;
Θα χωρέσει μεγάλο κουτί στο σημείο που θα το βάλεις;

Ο 1600X έχει tdp 95Watt, οπότε για ψύκτρα κοιτάμε για κάτι ανάμεσα στα 120 και 150w.
Κοίτα αυτές για αρχή.
Δεν νομίζω να αξίζει να πας σε κάτι πιο ακριβό.
Οι Frrezer CO έχουν καλύτερο ανεμιστήρα για συνεχόμενη non stop 24ωρη λειτουργία.
 

Arwindan

Mind-flayer
Approval of the Admiral The Ultimate Sacrifice PCMaster Veteran Rocket League RQ Crew 1st Tournament
Joined
Dec 3, 2012
Messages
2,487
To Enthoo Pro σίγουρα αξίζει τα λεφτά του. Μπαίνει στα υπόψην και θα κοιτάξω μήπως αξίζει και κανένα τα πιο φτηνά αφού σχεδόν όλα τα full tower έχουν μεγάλη ροή αέρα.
Θέλεις να έχει τζάμι για side panel ή λαμαρίνα;
Θα χωρέσει μεγάλο κουτί στο σημείο που θα το βάλεις;

Ο 1600X έχει tdp 95Watt, οπότε για ψύκτρα κοιτάμε για κάτι ανάμεσα στα 120 και 150w.
Κοίτα αυτές για αρχή.
Δεν νομίζω να αξίζει να πας σε κάτι πιο ακριβό.
Οι Frrezer CO έχουν καλύτερο ανεμιστήρα για συνεχόμενη non stop 24ωρη λειτουργία.
Καταρχας ευχαριστώ για τη βοήθεια.

Το μόνο που με περιορίζει στο μέγεθος του κουτιού είναι το πλάτος το οποίο θα πρέπει να είναι έως 25εκ. Θα μου αρέσει περισσότερο με τζάμι μιας και το έχω συνηθίσει από το δικό μου.
Μήπως να δω και κανένα πιο ευρύχωρο midi tower,μιας και εκεί βλέπω ότι υπάρχουν περισσότερες επιλογές;

Για την ψυκτρα δεν θεωρείς ότι αξίζει κάποιο παραπάνω ποσό ώστε να είναι και πιο future proof (όσο μπορεί να είναι με τις αλλαγές των sockets);
 

jonirenicus13

Kraken
Joined
Nov 30, 2012
Messages
8,214
δεν θα με πείραζε να πάω και πάνω από τα 100 αν πραγματικά αξίζει
Ε τότε τσίμπα το χωρίς δεύτερη σκέψη. Όχι μόνο θα το βρουν τα εγγόνια σου, αλλά θα χωράνε κιόλας μέσα.
1. Είναι τεράστιο εσωτερικά
2. Έχει dust filters παντού
3. Εχει και θέσεις για dvd
4. Συνεχίζει να είναι από τα καλύτερα full towers και ας είναι 5 χρονων
5. Εχει hub για τις συνδέσεις των ανεμιστηρων
6. Εχει 2 dedicated θεσεις για ssd
7. Και να μην ξέρεις, θα μάθεις από cable management
Και άλλα πολλά
 

Arwindan

Mind-flayer
Approval of the Admiral The Ultimate Sacrifice PCMaster Veteran Rocket League RQ Crew 1st Tournament
Joined
Dec 3, 2012
Messages
2,487
Ε τότε τσίμπα το χωρίς δεύτερη σκέψη. Όχι μόνο θα το βρουν τα εγγόνια σου, αλλά θα χωράνε κιόλας μέσα.
1. Είναι τεράστιο εσωτερικά
2. Έχει dust filters παντού
3. Εχει και θέσεις για dvd
4. Συνεχίζει να είναι από τα καλύτερα full towers και ας είναι 5 χρονων
5. Εχει hub για τις συνδέσεις των ανεμιστηρων
6. Εχει 2 dedicated θεσεις για ssd
7. Και να μην ξέρεις, θα μάθεις από cable management
Και άλλα πολλά
Δεν το βλέπω όμως διαθέσιμο κάπου ρε γαμωτο. Αλλιώς θα το ειχα ήδη τσιμπήσει αφού το λέτε και οι δύο ότι είναι τόσο καλό.
 

Dark Archon

Mind-flayer
Joined
Dec 21, 2012
Messages
1,676
Στα περισσότερα μαγαζιά το βλέπω αναμονή 4-10 εργάσιμες. Δεν είναι και υπερβολικές ημέρες.
Απλά αν το αποφασίσεις διάλεξε ποια έκδοση θέλεις. Το φάρδος του απο οτι βλέπω είναι 23,5 εκατοστά.

Πάντως εγώ αυριο θα κοιτάξω και τα πιο φτηνά κουτιά και φυσικά περίμενε λίγο μήπως υπάρχουν και άλλες προτάσεις.

Η Be Quiet Pure Rock 2 είναι λουκούμι στα 150watt. Μαζί με την αυξημένη ροή αέρα του κουτιού δεν νομίζω οτι θα χρειαστείς κάτι παραπάνω. Η Be Quiet Pure Rock Slim είναι 120w και η Arctic Freezer 34 κάπου ενδιάμεσα.
Αν θέλεις κάτι πιο ντούρο πάμε σε
αλλά 200watt tdp είναι πολλά ρε φίλε. Ο 1600Χ ειναι στα 95.
 
Last edited:

Arwindan

Mind-flayer
Approval of the Admiral The Ultimate Sacrifice PCMaster Veteran Rocket League RQ Crew 1st Tournament
Joined
Dec 3, 2012
Messages
2,487
Τι διαφορά έχει αυτό:


με αυτό:


μόνο στο tempered glass;
 

jonirenicus13

Kraken
Joined
Nov 30, 2012
Messages
8,214
Και στον μπροστά ανεμιστήρα απ' ότι βλέπω. Στο tempered ειναι 140mm, στο άλλο 200mm.
 

Arwindan

Mind-flayer
Approval of the Admiral The Ultimate Sacrifice PCMaster Veteran Rocket League RQ Crew 1st Tournament
Joined
Dec 3, 2012
Messages
2,487
Σωστό, αλλά στο tempered φαίνεται να συμπεριλαμβάνονται 2 ανεμιστήρες, ενώ στο άλλο 1.
 

Hank

Mind-flayer
Sign me up! Approval of the Admiral The Ultimate Sacrifice Fighting stocism with stoicism
Joined
Jan 22, 2020
Messages
1,889
Όσο περισσότερο μέταλο και λίγότερο γυαλί έχει, τόσο το καλύτερο.
 

Arwindan

Mind-flayer
Approval of the Admiral The Ultimate Sacrifice PCMaster Veteran Rocket League RQ Crew 1st Tournament
Joined
Dec 3, 2012
Messages
2,487
Ποιό από τα δύο οπότε; Το δεύτερο;

@jonirenicus13 Ανέφερες ότι έχει hub για τους ανεμιστήρες; Αυτό σημαίνει ότι δεν θα έχω θέμα με το που να τους συνδέσω, αφού η μητρική μου έχει μόνο 3 θέσεις για fans μαζί με της CPU, σωστά;
 

Hank

Mind-flayer
Sign me up! Approval of the Admiral The Ultimate Sacrifice Fighting stocism with stoicism
Joined
Jan 22, 2020
Messages
1,889
Έχοντας σπάσει ένα τζάμι, το δεύτερο με κάνει να νιώθω πιο ασφαλής.
 

Chronomancy

Todd's Minion
Staff member
Joined
Oct 8, 2013
Messages
10,260
Εγώ μετά την αναβάθμιση πήρα αυτό εδώ

Φοβερό το phanteks αλλά και το 510 αποδείχθηκε άκρως ποιοτικό. Στιβαρή κατασκευή, άπλετος χώρος και έχει και το τζαμι για να βλέπω την μητρική να αναβοσβηνει.
 

Great0ldOne

Lich
Staff member
Joined
Dec 1, 2012
Messages
7,431
Να είναι ευρύχωρο και εργονομικό και να έχει πολλούς ανεμιστήρες :p.

Λίγο late to the party, αλλά νομίζω αξίζει να ειπωθεί: Δεν θες πολλούς ανεμιστήρες. Θες καλό airflow, κάτι που επιτυγχάνετε με 2-3 ανεμιστήρες σωστά τοποθετημένους. Παραπάνω μπορούν φυσικά να βελτιώσουν κι άλλο το airflow, αλλά αν τους βάλεις λάθος, μπορεί και να το χειροτερέψουν. Το κουτί με το χειρότερο airflow που έχουν δει ποτέ στο gamers nexus, έχει 12 ανεμιστήρες.

Τώρα το Enthoo Pro από τα καλύτερα άμα θες χώρους, αλλά άμα θες optimized airflow out-of-the-box χωρίς να πονοκεφαλιάζεις με extra ανεμιστήρες, πλέον υπάρχουν και καλύτερα, όπως πχ το Phanteks P400A για να μείνουμε στην ίδια εταιρεία. Ή το Be Quiet! Pure Base 500DX. Ή το Lian Li Lancool 2 Mesh. Είναι όλα mid tower χωρίς εξωτερική 5.25" θέση για DVD drive (ή card readers, αν έχεις κάνα τέτοιο μαραφέτι).

Για CPU Cooler, μακρυά από φθηνή υδρόψηξη. Νομίζω εκεί την πάτησες. Για AIO ή πρέπει να τα στάξεις γερά, ή καλύτερα πάρε κάτι καλό σε αερόψυκτρα και ας είναι και overkill στα χαρτιά. Εγώ προτείνω Scythe Fuma 2 για συνδυασμό καλών επιδόσεων σε καλή τιμή (έχει σχεδόν την απόδοση της αντίστοιχης Noctua σε σχεδόν τη μισή τιμή).


Εναλλακτικά, την φρέσκια Arctic Freezer 50, έχει χειρότερη σχέση απόδοσης/τιμής από την Scythe, αλλά παραμένει καλή, έχει καλύτερη διαθεσιμότητα και έχει και λαμπιόνια :p. Προσοχή, γιατί υπάρχει και έκδοση μόνο για socket TR για Threadripper, εσύ προφανώς θες την ΑΜ4 έκδοση.


EDIT: Έριξα μια ματιά στα σκρουτζομάγαζα, και από τα κουτιά που πρότεινα, υπάρχει μόνο το Be Quiet!.


Τα άλλα δυστυχώς δεν φαίνεται να υπάρχουν. Μην μπερδευτείς με το Phanteks P400S, είναι πολύ χειρότερο σε airflow από το P400A. Τα ίδια και με τις δέκα διαφορετικές εκδόσεις του Lian Li Lancool II, η έκδοση Mesh που πρέπει να προτιμήσει όποιος θέλει airflow, δεν υπάρχει στο skroutz.
 
Last edited:
Top Bottom