What's new

Welcome!

By registering with us, you'll be able to discuss, share and private message with other members of our community.

SignUp Now!

Mας ρωτάτε, σας απαντάμε.

lelos kounelos

Tarrasque
Joined
Dec 9, 2012
Messages
15,325
κανε uninstall το update. Το λεω με πικρα γιατι απο καιρο εχω αφησει το laptop ανοιχτο και κανει update, restart χωρις να με ρωτησει.
Καποιες φορες το εβλεπα κλειστο (λογω update) και το ανοιγα. που και που χρειαζομαι καποιο αρχειο απο το laptop.
Χθες; προχθες; Πηγα να παρω ενα αρχειο και το laptop εχει γινει σαν βαρυδι. Εχει γινει τοσο βαρυ που δεν υπαρχει λογος να μπαινω στα windows. οτι αρχεια θελω θα τα παιρνω μεσα απο το Linux. Επειδη τα windows χτυπανε δυο φορες, εκανα restart, μπας και στρωσει και ανακαλυψα οτι ενω το fast boot ειναι απενεργοποιημενο, εχω fast boot με το ζορι.
Αφου η microsoft/logitech σου λενε F710 choo τι θα κανεις; θα τα βαλεις με τον καπιταλισμο;

Επειδη εριξα μια ματια, ειδα οτι υπαρχουν και αλλες λυσεις για την εγκατασταση του driver. καποιοι παιζουν με μερικα registry keys. Το κοινο σημειο ειναι οτι αυτες οι λυσεις ειναι παλιες.

Δοκιμασες να κανεις uninstall το τελευταιο update και logitech. κατεβασμα update (ισως οχι το update) και εγκατασταση logitech απο την αρχη; Tο τελευταιο update τι διορθωνει; ειναι critical να το κανεις; Απο τοτε που επεσα στα 7 και το linux εχει ησυχασει το κεφαλι μου.
 

Arwindan

Mind-flayer
Approval of the Admiral The Ultimate Sacrifice PCMaster Veteran Rocket League RQ Crew 1st Tournament
Joined
Dec 3, 2012
Messages
2,487
Τελικά μετά από κανά δίωρο κατάφερα να βγάλω άκρη, βρίσκοντας ένα βίντεο στο YouTube με αυτό που έγραψες και εσύ παραπάνω για τη registry. Δύο μικρές αλλαγές και το gamepad αναγνωρίστηκε αυτόματα ως Xbox 360 controller κι όλα καλά.
Επιτέλους μπορώ πάλι να σφάξω δαίμονες στο DMC.
 

jimmy213

Death Knight
Joined
Nov 26, 2012
Messages
4,118
Quick question.
Σε Linux live usb, μπορούν να αποθηκευθούν πράγματα που κατεβάζεις όταν το δουλεύεις live; Updates, προγράμματα, αρχεία κλπ, και να είναι διαθέσιμα στο επόμενο boot ή πρέπει να γίνει κανονική εγκατάσταση στο flashάκι;
 

Hank

Mind-flayer
Sign me up! Approval of the Admiral The Ultimate Sacrifice Fighting stocism with stoicism
Joined
Jan 22, 2020
Messages
1,889
Ένας φίλος έχει έναν G4560 και θέλει να κάνει μια αναβαθμισούλα. Βρίσκει i5 6500 στα 80€ και i7 6700 στα 155€ (μεταχειρισμένους εννοείται). Αξίζουν τα +75€ για τον i7 πιστεύετε ή να πάει στον i5;
 

lelos kounelos

Tarrasque
Joined
Dec 9, 2012
Messages
15,325
Quick question.
Σε Linux live usb, μπορούν να αποθηκευθούν πράγματα που κατεβάζεις όταν το δουλεύεις live; Updates, προγράμματα, αρχεία κλπ, και να είναι διαθέσιμα στο επόμενο boot ή πρέπει να γίνει κανονική εγκατάσταση στο flashάκι;
Γινεται ρε τρελιαρη, ψαξε για persistent live usb. νομιζω το rufus και το mkusb εχουν την επιλογη. ναι, ειναι επιλογη οταν καις το ISO.
Αυτο θυμαμαι απο το προγραμμα που χρησιμοποιουσα εγω αλλα δεν θυμαμαι ποιο ειναι.
Δεν θυμαμαι εαν η επιλογη παιζει μπαλιτσα με ολες τις διανομες. Αν εχεις αποριες να το κοιταξω σοβαρα το θεμα.
 

jimmy213

Death Knight
Joined
Nov 26, 2012
Messages
4,118
persistent live usb
Δεν ήξερα καν ότι υπάρχει κάτι τέτοιο. Θα το ψάξω μπας και γλιτώσω την εγκατάσταση στο στικ (γιατί αλλιώς θα την πληρώσει αυτός που με έβαλε να το κάνω).
Ευχαριστώ πολύ.
 

Admiral

Ancient Red Dragon
Staff member
Joined
Nov 27, 2012
Messages
12,259
Ένας φίλος έχει έναν G4560 και θέλει να κάνει μια αναβαθμισούλα. Βρίσκει i5 6500 στα 80€ και i7 6700 στα 155€ (μεταχειρισμένους εννοείται). Αξίζουν τα +75€ για τον i7 πιστεύετε ή να πάει στον i5;

Τι χρήση θέλει να κάνει;
 

lucinos

Death Knight
Joined
Nov 16, 2015
Messages
2,667
Βρίσκει i5 6500 στα 80€ και i7 6700 στα 155€
Η άποψή μου είναι ότι δεν αξίζει καθόλου ο i7. Δυστυχώς οι intel βγάλανε πολλά προβλήματα τα τελευταία χρόνια και ειδικά με το hyperthreading που είναι και η διαφορά μεταξύ i7 και i5. Ακόμα και χωρίς αυτά τα προβλήματα, η διπλάσια τιμή για ένα +50% απόδοση σε μια πλατφόρμα που αρχίζει κάπως να παλιώνει δεν πιστεύω ότι αξίζει. Οπότε αν θέλει αναβάθμιση cpu το συγκριτικά προτιμότερο είναι ο i5 6500.
 

lucinos

Death Knight
Joined
Nov 16, 2015
Messages
2,667
Δεν ήξερα καν ότι υπάρχει κάτι τέτοιο. Θα το ψάξω μπας και γλιτώσω την εγκατάσταση στο στικ (γιατί αλλιώς θα την πληρώσει αυτός που με έβαλε να το κάνω).
Ευχαριστώ πολύ.
ισχύει αυτό που λέει ο κούνελος αλλά δεν είμαι καθόλου σίγουρος ότι αξίζει τον κόπο ειδικά αν μιλάμε για κόσμο που δεν ξέρει από λίνουξ.
 

lelos kounelos

Tarrasque
Joined
Dec 9, 2012
Messages
15,325
Δεν ήξερα καν ότι υπάρχει κάτι τέτοιο. Θα το ψάξω μπας και γλιτώσω την εγκατάσταση στο στικ (γιατί αλλιώς θα την πληρώσει αυτός που με έβαλε να το κάνω).
Ευχαριστώ πολύ.
Προχθες, μια, στα καναλια του linux στο fb, ειχε ενα θεμα με το λαπτοπ της. Δεν ασχολουμαι με την δυστηχια των αλλων αλλα ειπα να βοηθησω την κατασταση με τον τροπο μου. Την λυπηθηκα γιατι εκανε την ερωτηση αργα το πρωι, που σημαινει απελπισια. Δεν ηταν τριγυρω και κανενας χριστιανος να κουμανταρει την Θεια δικη γιατι ολα αυτα ειναι η Θεια ΔΙΚΗ!!!!!
Το προβλημα της ηταν καποιο μηνυμα στο boot, με error που σε ελευθερη μεταφραση στην διαλεκτο των μηχανικων δικυκλων ηταν οτι χτυπαγε μπιελα ενα usb.
Καποτε το ειχα κι εγω αυτο το προβλημα αλλα το ειχα λυσει γρηγορα. Αυτο ειναι το μονο που θυμαμαι απο το προβλημα που ειχα.
Εκανα μια γρηγορη ερευνα και βρηκα μια εντολη που μου φανηκε γνωστη, λεω αυτη θα ειναι και αφου το προβλημα ειναι το ιδιο και λυθηκε.....
Της γραφω να μην εκτελει εντολες που προτεινουν τυχαιοι τυποι στο ιντερνετ και ειδικα οταν ειναι εντολες που θελουν προνομια root. απο κατω γραφω την εντολη, που τελικα ηταν και λαθος, και της λεω τρεξε αυτη την εντολη σαν root.
Μου απαντησε αν ειμαι σιγουρος οτι η εντολη ειναι σωστη. Δηλαδη την ετρεξε σαν root.

Πριν δωσω την απαντηση μου, διεκρινα οτι δεν εδινε πληροφοριες για το θεμα πχ hardware. Κλασσικο προβλημα.
Αντε λεω, αφου εχει σημαδια ευγενειας και αφου το ξεκινησα, ας το κανω οπως ο Μπουκοφσκι, all the way.
Της λεω να δοκιμασει να βγαλει την μπαταρια απο το laptop για λιγα λεπτα. Εκει που ειδα την εντολη, καποιος σωθηκε με τον συγκεκριμενο τροπο. Αυτο μου θυμιζε κατι οταν εκανα ερευνα για να βρω την λυση για τον εαυτο μου. Ετσι παιρνεις και τα πραγματα απο την αρχη.
H απαντηση ηταν οτι η μπαταρια απο το laptop της, που δεν μπηκε στον κοπο να αναφερει ποιο μοντελο ειναι, δεν βγαινει.

Της λεω οτι αν πατησει το κουμπι του ΟΝ για αρκετα δευτερολεπτα και αναλογα με το μοντελο, θα ειναι σαν να εβγαλε την μπαταρια και συνεχιζω, απο την στιγμη που το error ειναι καποια συσκευη, μπορει να δοκιμασει να την αντικαταστησει. Λεω Laptop εχει. αντε να ειναι κανενα ποντικι. μπορει να κλανει πενθιμα.
Για να αποφυγω διαφορα conflict στην διαδικασια "βρες ποιο usb φταιει", της λεω τρεξε και ενα lsusb.
Δεν απαντησε ποτε. Νομιζε οτι ειμαι εντελως ασχετος; Νομιζε οτι της κανω ψηφιακο πεσιμο; δεν ξερω, αλλα οταν λεω οτι δεν ασχολουμαι με την δυστηχια των αλλων και οτι καποια πραγματα ειναι Θεια ΔΙΚΗ!!!111!!1111 δεν ειμαι κομπλεξικος/τρελος που τα λεω.
Ενταξει, συνηθως δεν μου πολυκοβει οταν κανω πραγματα που δεν θελω πραγματικα να τα κανω, πεφτουν οι ρελεδες. επαναστατει η φαια ουσια.
Εξαιρεση αποτελει το επιτοπιο τσαρδι. Μια οικογενεια ειμαστε.
 

Hank

Mind-flayer
Sign me up! Approval of the Admiral The Ultimate Sacrifice Fighting stocism with stoicism
Joined
Jan 22, 2020
Messages
1,889
Τι να το θέλει; Ρεμπεσκές είναι και παίζει παιχνίδια λες και είναι παιδάκι.
:trollface:

Με μια rx 570 και 8 gb ram σε 1080p. Μια χαρά ήταν το σύστημα μέχρι που δοκίμασε το flight simulator...
 

jimmy213

Death Knight
Joined
Nov 26, 2012
Messages
4,118
ισχύει αυτό που λέει ο κούνελος αλλά δεν είμαι καθόλου σίγουρος ότι αξίζει τον κόπο ειδικά αν μιλάμε για κόσμο που δεν ξέρει από λίνουξ.
Τσέκαρα τα περί persistent, αλλά είδα ότι είναι για συγκεκριμένες διανομές (πχ ubuntu) και στις άλλες θέλει δοκιμές για το αν λειτουργήσει. Μιας και ήδη έχω αρκετά νεύρα (είναι τελείως χαζός ο λόγος που ο συγκεκριμένος άνθρωπος θέλει κάτι τέτοιο), θα κάνω μια κλασσική εγκατάσταση να τελειώνω μ' αυτή την ιστορία.
 

lelos kounelos

Tarrasque
Joined
Dec 9, 2012
Messages
15,325
Με mint και Kali παίζει 100%. Εγώ θα σου έλεγα να δοκιμάσεις. Το iso περνάς στο usb με ενεργοποιημένη την συγκεκριμένη επιλογή. Δεν κάνεις κάτι ιδιαίτερο.
 

Hellion

Αρχιμανδρίτης
Staff member
DDD PCMaster Veteran Order of Alucard Klika Member
Joined
Nov 26, 2012
Messages
16,564
Καλή ερώτηση.

Για άλλους, είναι μια ιδέα.

Για άλλους, η ζωή. Ή ο θάνατος.

Για άλλους, συνώνυμο της ευτυχίας.

Για άλλους, το κλειδί προς την επιτυχία.


Η αρχική φορουμική πλατφόρμα μας βασικά, πίσω στο 2012.

 

lelos kounelos

Tarrasque
Joined
Dec 9, 2012
Messages
15,325
To Kunena ηταν η απολυτη πλατφορμα ιντερνετικων καυγαδων και απιστευτου τρολαρισματος. Ο βωμος οπου σφαχτηκαν πολλα ομορφοπαιδα και τολμω να πω οτι ηταν ο καθρεφτης της πραγματικης ζωης. οχι αυτης που βλεπουμε στους δρομους και τα μπαρ αλλα της πραγματικης, αυτης που δεν φαινεται. Μια γλυκεια πσιχασθενια οπου τα bug και οι φλεβες μας ειχαν γινει ενα. Η πιστη αποδοση του "Το ξημερωμα ισως να μας βρει νεκρους αλλα αν επιβιωσουμε, θα τα θυμομαστε ολα αυτα και θα γελαμε".
Το σιγουρο ειναι οτι δεν κλαιμε, επειδη στο kunena δεν θα συνεβαιναν αυτα.
 

lelos kounelos

Tarrasque
Joined
Dec 9, 2012
Messages
15,325
Εχω ενα θεμα με τον Προγραμμα προβολης φωτογραφιων Windows :p
Οι φωτογραφιες εμφανιζονται σκοτεινες, ενω δεν ειναι. Μπορει να εχω windows 7 και linux, αλλα το προβλημα διαιωνιζεται στις εκδοσεις των windows.
Το support της microsoft ειναι ουφ!
Αυτος ο τυπος εδω ξεσκεπαζει την ανοησια που προσπαθει να λυσει το προβλημα με clean boot, κατσε να σου πω πως θα κανεις clean boot και μετα κατσε να σου πω ποια απο τα αρχεια σου θα διαγραψεις.


Αυτον τον τυπο τον λατρεψα, σοβαρα.
pht.jpg
 

Χειρομαλάχτης

Death Knight
Approval of the Admiral Fighting stocism with stoicism
Joined
Nov 24, 2019
Messages
3,500
δεν τρολαρω (δεν το συνηθιζω αλλωστε...), αλλαξε βιούερ. και μενα τις εδειχνε πιο σκοτεινες απ οτι ηταν. επαιξα με τα σετινγκς της οθονης, τις ρυθμισεις των φωτο του κινητου και τελικα κατεληξα: "βρε δε γαμεις??" και εβαλα αυτο εδω.


ναι, μη γελας κουνελο, ξερω οτι φαινεται παλιακό και η σελιδα σου θυμιζει εποχες που κατεβαζες ενα mp3 σε 12 ωρες και πανηγυριζες.
αλλά σ εχω κοροιδεψει ποτές? αλλαγες φωτισμου ον δεφλάι, ολα τα προβλεπε εφεδακια, μου κανε τις φωτο των διακοπων τζιτζι.
εμπιστεψου.
 

lelos kounelos

Tarrasque
Joined
Dec 9, 2012
Messages
15,325
Δεν υπαρχει περιπτωση να κοροιδεψω, ειμαι σιγουρος οτι η λυση ειναι να αλλαξω προγραμμα. Επιστροφη στις Acdsee εποχες :p
θα το δοκιμασω.
edit
Το δοκιμασα και ανοιγει τις φωτο στο φτερο. δεν ξερω τι κομπλεξικα μαγειρευε το προγραμμα των windows, Η φωτεινοτητα κανονικη. αψογα πραγματα tnx
 

Hank

Mind-flayer
Sign me up! Approval of the Admiral The Ultimate Sacrifice Fighting stocism with stoicism
Joined
Jan 22, 2020
Messages
1,889
Καλό χρυσό το Game Pass αλλά μου έχει αλλάξει την πέτσα. Έχω κατά καιρούς αντιμετωπίσει πολλά προβλήματα τα οποία έχω παρακάμψει, με όχι ιδεατές λύσεις είναι η αλήθεια, αλλά τώρα έχω κολλήσει άσχημα.

Είδα ότι το Dishonored 2 υπάρχει στο Game Pass και είπα να μην περιμένω τις εκπτώσεις. Με τα χίλια ζόρια το κατέβασα, το εγκατέστησα, πάω να το τρέξω και μου βγάζει μήνυμα "This app can't open. Check the Windows Store for more info about Dishonored 2." Το Flight Simulator και το Resident Evil 7 τρέχουν κανονικά μέσω Game Pass.

Έχω δοκιμάσει ό,τι λύση βρήκα (προτού μου σπάσουν πλήρως τα νεύρα). Έτρεξα τον troubleshooter των Windows, έκανα wsreset, reset το παιχνίδι, reinstall αλλά τίποτα.

Έχετε μήπως καμιά ιδέα;
 
Top Bottom