What's new

Welcome!

By registering with us, you'll be able to discuss, share and private message with other members of our community.

SignUp Now!

Mας ρωτάτε, σας απαντάμε.

Chris2756

Blackguard
Joined
Nov 17, 2020
Messages
1,308
Οld Holborn Aromatic στριφτο για οικονομια.
Κουτι σουπερ Vero, συζητιση και φωτο στο vero case θρεντ. To μονο του μειονεκτημα οτι περνει 2 12αρηδες ανεμηστηρες, αλλα εκεινη την εποχη ειταν υπεραρκετοι
 

lelos kounelos

Tarrasque
Joined
Dec 9, 2012
Messages
15,492
Περα απο την πλακα δεν ξερω κατα ποσο ισχυει το ακριβο=καλο, αλλα με τοσα χρονια λειτουργιας, μαλλον τσαμπα κοστισε.
Με ελαχιστες εκπληξεις, φτηνο που εκανε καλη δουλεια και ακριβο που εφερε μια θαλασσα απογοητευση. Αυτο που ισχυει ειναι οτι πληρωνεις παιρνεις. Να υπογραμμισω το γεγονος οτι φτηνο δεν σημαινει φτηνιαρικο. Ειχα παρει ηχειακι-μαιμουδακι bluetooth απο Ταιλανδη.
Πολυ φτηνο και με εγγυηση για παντα. Εχουν περασει 7-8 χρονια απο την αγορα και απο τα ανηψακια μου, που του εδωσαν ρολο μπουλντοζας στα lego και σιγουρα το χρησιμοποιησαν σαν σφυρι και σαν οπλικο συστημα στους τσακωμους τους.
Λειτουργει αψογα.
Στο θεμα PC. Ειχα παρει αυτο το μαραφετι. Μιλαμε για αρχαιολογικο ειδος που εχει αποσυρθει απο την αγορα.

Σκυλι. Δεν νοιωθει σκονες, βρωμα, λασπη. Καποια στιγμη που την ειδα "δεν βαριεμαι" την ανοιξα και εβγαλε ενα φαρασι χωμα και ανακαλυψα οτι εχει και led. Αυτο που θυμαμαι ειναι η σιγουρια που ειχα οτι θα τα βγαλει τα λεφτα της.
Στην πορεια αγορασα για δευτερο PC ψυκτρα νεοτερης γενιας και δεν ειδα διαφορα στην ψυξη και τον θορυβο. Αν θυμαμαι καλα ειχε παρει ιδια και ο Borracho γιατι συζητουσαμε την δυσκολια στην συναρμολογηση. Νομιζω οτι ουτε αυτη ηταν φτηνη. Μπορει να θυμαται ο Borrachoτσιπης..
 

bald_killer

Death Knight
Joined
Jul 26, 2014
Messages
3,889
Πλέον απ' την αρχική σύσταση του PC των 12 χρόνων μού έχει απομείνει η μητρική (μόνο Asus), η μία πλακέτα RAM των 4 GB (απ' τα 8 που έχω πλέον), ο επεξεργαστής (Phenom II X4 955 3,2GHz) με το ανεμιστηράκι του και 1ΤΒ HDD (έχω βάλει και SSD 1TB).
Κόκαλα δλδ...
. Αθάνατοι οι Phenom πάντως, που δεν το περίμενα. Όταν το αγόραζα οι Intel ήταν ψηλά. Πλέον, ακόμα και όταν αλλάξω, Phenom θα ήθελα.
Έχω έναν Phenom x6 1100T 3,3Ghz. Ψήσου!
 

Chris2756

Blackguard
Joined
Nov 17, 2020
Messages
1,308
Εγω παλι εκτος απο τον core2duo, που ειχε δουλεψει χρονια σε πολυ ασχηυμες συνθηκες, κι ακομα δουλευει. Ειχα εναν Athlon64, σε κουτι με τζαμακι, πρωτη μουρη στο μαγαζυ, με ολα αυτα τα στιμπραγγαλα να αναβοσβυνουν και να δουλευει μερα νυχτα. Με μια ψυκτρα μπουρι σκετο, ελεγαν οτι οι AMD ανεβαζαν θερμοκρασιες, μπορει, εγω δεν ειδα ποτε κατι τετοιο. Ολοι ειθελαν να παιξουν lineage στον Athlon. Και ο πρωτος κραχτης. Τον εδωσα σε φιλο μαζυ με την ψυκτρα και δουλευει ακομα.
Επισης ενα παμπαλαιο πληκτρολογιο m/s πεταμενο χρονια στο υπογειο, μεσα στην λασπη. Πλησιμο με σαπουναδα ξεβγαλμα με το λαστοιχο της βρυσης. Πλησιμο με οινοπνευμα και δουλευει. Ε κατι τετοιο δεν το πετας, τιμης ενεκεν.
Καποια εξαρτηματα τυχαινει σχεδιαση υλοποιηση, υλικα να ειναι αψογα, και να βγαλουν τα λεφτα τους με το παραπανω. Καποια αλλα χαλανε απο την πρωτη μερα, λες αστοχια υλικου και τα πετας.
Στην θεση του φιλου, max armor, ΟΚ θα επερνα ενα καλλυτερο τροφοδοτικο καινουργιο, μια μνημη 4gb, καινουγρια η μεταχειρισμενη για ναχω 8gb και ισως μια καλλυτερη καρτουλα, μεταχειρισμενη, οταν ομαλοποιηθουν οι τιμες κα;ι θα κραταγα το μηχανακι οσο πηγαινε, εφ'οσον με εξυπηρετει
 

Great0ldOne

Lich
Staff member
Joined
Dec 1, 2012
Messages
7,431
Δεν κατάλαβα ποια gpu έχει ο Max Armor, αλλά με κάτι σε 1050Ti είναι ήδη τέρμα CPU bound, δεν έχει κανένα νόημα να βάλει κάτι καλύτερο.
 

maximum armor

Umber Hulk
Joined
Jun 14, 2019
Messages
825
Πολύ κοντά έπεσες. NVIDIA GeForce GT 1030 2GB. Την πήρα πέρσι. Νομίζω ό,τι φθηνότερο με DX12 και μνήμη GDDR5 (ό,τι σημαίνει αυτό τελοσπάντων).
 

Great0ldOne

Lich
Staff member
Joined
Dec 1, 2012
Messages
7,431
Ok, πάνω-κάτω ίδια με μια σύγχρονη ενσωματωμένη, αλλά ταιριάζει με το υπόλοιπο σύστημα.
 

maximum armor

Umber Hulk
Joined
Jun 14, 2019
Messages
825
Πιο πριν, δηλαδή στα 11 απ' τα 12 χρόνια, είχα την ATI Radeon 4890 1GB.
 

Chris2756

Blackguard
Joined
Nov 17, 2020
Messages
1,308
δεν έχει κανένα νόημα να βάλει κάτι καλύτερο.
Ααααα! εσενα εψαχνα.
Ο Βερος εχει core2duo 3,0ghz μαμησια ψυκτρα, θα αλλαχτει με μια καλλυτερη. ASRock G41C-GS R2.0 και μαμω τα πολυεργαλεια. Μνημες 2x2gb/ddr2/800 λεω να αλλαξω με 2x4gb/ddr3/1333. εναν ssd 120αρη, δυο hdd. VGA Asus Gt 630 με σπασμενο πτερυγιο φανη,κραδασμους και βαιμπρεσια, αλλα το παλευει. Ξερεις να μου συστησης καμια καλλουλα? Πουσαι? σεμνα ομως κατω απο 100. Μεγαλοι αθρωποι ειμαστε, δεν θα τρεχουμε στις ντισκοτεκες
 

Great0ldOne

Lich
Staff member
Joined
Dec 1, 2012
Messages
7,431
Ερώτηση, τι κάνεις με αυτό το σύστημα; Αν θες να παίζει και κάνα game, κι εσύ για 1030GT GDDR5 πρέπει να κοιτάξεις, τιμές γύρω στα 90. Τώρα άμα πλέον υπάρχει μόνο για browsing και καμιά ταινία, μπορεί να σου βγει ψιλοτζάμπα με καμιά 710GT, αλλά να εξηγούμαστε, μόνο για να βγάζει σήμα προς το μόνιτορ και τα απολύτως βασικά κάνει η συγκεκριμένη.
 

Dark Archon

Mind-flayer
Joined
Dec 21, 2012
Messages
1,677
Σε core2duo μην βάλεις κάτι πάνω απο 5830-5850. Και μιλάω εκ πείρας μιας και είχα τον Ε8400.
Τώρα η μνήμη θα βοηθήσει αν γίνει 8gb, αλλά εγώ δεν θα έδινα λεφτά για μνήμες σε σύστημα με core2duo. Αν ήταν core2quad θα άξιζε σαφώς περισσότερο.
Την ψήκτρα θα την αλλάξεις όπως είπες;
Όχι τίποτε άλλο, να μην ψάχνουμε άδικα.
 

Chris2756

Blackguard
Joined
Nov 17, 2020
Messages
1,308
E8400 ειναι και ο δικος μου. Το PC στειθηκε με απο μειναρια απο αλλα, χρησιμοποιειται σαν κατεβαστηρι, αποθυκη και σαν δευτερο παραθυρο στο LOTRO. Eχει και 5-6 παλαια παιχνιδια. Απο οτι ειδα η ψυκτρα κοστιζει 15-20Ε και οι μνημες 40-45 καινουργιες. 100Ε για γραφικα μαλλον υπερβολη ειναι γι αυτο το μηχανημα, εκτος αν βρεθει καποια μεταχειρισμενη. Οι επιδωσεις της GT630 μου αρκουν, αλλα καποια στιγμη θα τα παιξει τελειως.
Ευχαριστω για τις γνωμες παιδια, σηγουρα θα ληφθουν υπ'οψην.
 

jimmy213

Death Knight
Joined
Nov 26, 2012
Messages
4,118
Αυτο που ισχυει ειναι οτι πληρωνεις παιρνεις.
Από τις πιο μισητές μου φράσεις κι αυτό γιατί συνήθως την λένε άτομα που είναι προκατειλημμένα με οτιδήποτε φθηνότερο (δεν αναφέρομαι σε σένα).
 

lelos kounelos

Tarrasque
Joined
Dec 9, 2012
Messages
15,492
Φτηνό και φτηνιαρικο είναι δύο διαφορετικά πράγματα. Εδώ κολλάει και η απορία που έχουμε κάποιες φορές, γιατί αυτό το μαραφετι κοστίζει τόσο πολύ, λόγω φτηνοκατασκευης.
Το ζητούμενο στις αγορές μας ειναι η αντοχή στον χρόνο. Αυτό είναι κάτι το οποίο μας το έχουν αφαιρέσει. Οι δυνατότητες είναι ήδη γνωστές από την έρευνα αγοράς και από αυτά που λέει ο κατασκευαστής. Αν και όχι πάντα.
Το έχω ξαναπεί, στην δουλειά μου έχω συναντήσει μηχανήματα με cyrix CPU με ψυκτρα που χωράει σε μέσα σε τασάκι.
Αυτά τα μηχανήματα λειτουργούν από το 1900ποτε 24/7/365. Έχουν φάει περισσότερες πτώσεις τασης από όσα κοπάδια προβατίνες έχει φάει ο chronoman.
Λειτουργούν ακόμα και ναι, έχω δει και θύρες ISA με κάρτες που λειτουργούν ακόμα, κάτω από τόση κουβέρτα που θα κάλυπταν την Ανταρκτική.

Αυτά που λέει ο φιλτατος Chris ειναι σημαντικά. Συνήθως και σε αντίθεση με τις υπόλοιπες αγορές μας. Στα ηλεκτρονικά δεν αγοράζουμε κάρτες και μητρικές επειδή μας χάλασαν. Τα λεφτά τους τα βγάζουν και σε αυτό δεν υπάρχει καμία φτηνια.
 

nitro912gr

Ancient Red Dragon
Approval of the Admiral PCMaster Veteran Klika Member
Joined
Nov 26, 2012
Messages
14,475
Από τις πιο μισητές μου φράσεις κι αυτό γιατί συνήθως την λένε άτομα που είναι προκατειλημμένα με οτιδήποτε φθηνότερο (δεν αναφέρομαι σε σένα).
είναι τα άτομα που είναι σίγουροι ότι χρειάζονται μόνο το καλύτερο και ΣΙΓΟΥΡΑ το καλύτερο είναι και το ακριβότερο...

Το σωστό είναι να ζυγίζουμε τι δίνουμε και τι παίρνουμε, και να έχουμε στο μυαλό μας ότι αν η μάρκα τάδε άξιζε τα λεφτά της πριν 5 χρόνια, δεν υπάρχει λόγος να τα αξίζει και τώρα.
 

Great0ldOne

Lich
Staff member
Joined
Dec 1, 2012
Messages
7,431
Και ακόμα περισσότερο, άμα η μάρκα Apple τάδε δεν άξιζε ποτέ τα λεφτά της, μάλλον δεν τα αξίζει και σήμερα.
 

nitro912gr

Ancient Red Dragon
Approval of the Admiral PCMaster Veteran Klika Member
Joined
Nov 26, 2012
Messages
14,475
Και ακόμα περισσότερο, άμα η μάρκα Apple τάδε δεν άξιζε ποτέ τα λεφτά της, μάλλον δεν τα αξίζει και σήμερα.

μπα, το 2009 ήταν μια καλή χρονιά να πάρεις apple, δεν ήταν τυχαίο που ήταν η πρώτη και η τελευταία φορά που πήρα.
 

Great0ldOne

Lich
Staff member
Joined
Dec 1, 2012
Messages
7,431
Τυχαίο μπορεί να μην ήταν, μιας και φαντάζομαι δεν το έριξες κορώνα-γράμματα, αλλά τα λεφτά της δεν τα άξιζε σε σχέση με ένα Windows PC, ούτε τότε ούτε ποτέ.
 

nitro912gr

Ancient Red Dragon
Approval of the Admiral PCMaster Veteran Klika Member
Joined
Nov 26, 2012
Messages
14,475
όχι, αλλά τα άξιζε σε σχέση με ένα windows laptop
 
Top Bottom