What's new

Welcome!

By registering with us, you'll be able to discuss, share and private message with other members of our community.

SignUp Now!

Mας ρωτάτε, σας απαντάμε.

Chronomancy

Todd's Minion
Staff member
Joined
Oct 8, 2013
Messages
10,224
Μετά χαράς έμαθα ότι τα κούριερ δουλεύουν ακόμη, οπότε έχουμε κι άλλα ψώνια!
Το θέμα μου είναι, να πάρω HDD ή ssd? Τον θέλω για δεύτερο δίσκο που θα τρέχει τα γιγαντιαία παιχνίδια bannerlod, breakpoint και Kingdom Come. Δεδομένου ότι οι ssd του ενός Τερα είναι προσιτοί οικονομικά, θεωρούνται και αξιόπιστοι για κάτι τέτοιο;
 

Great0ldOne

Lich
Staff member
Joined
Dec 1, 2012
Messages
7,418
Πλέον, SSD μόνο για οτιδήποτε εκτός από αποθήκευση αρχείων (πάντα σε σχέση με το κόστος φυσικά).

Όσο αξιόπιστοι είναι και οι HDD πάνω-κάτω. Προϊόν με μηδενικό failure rate δεν υπάρχει, αλλά αυτό ισχύει για τα πάντα. Κορυφή στα charts της αξιοπιστίας πάντως είναι η Samsung, αλλά ο 860 Evo 1ΤΒ έχει τσιμπημένη τιμή. Εγώ θα έπαιρνα Crucial MX500, σταθερή αξία.
 

Chronomancy

Todd's Minion
Staff member
Joined
Oct 8, 2013
Messages
10,224
Σαβουρα θα υπάρχει πάντα όσο υπάρχει το ίντερνετ και θα κατεβάζουμε μικροπραγματα, αλλά τα σημαντικά αρχεία θα τα πετάω στον εξωτερικό ΚΑΙ στο cloud για να έχω το κεφάλι μου ήσυχο. Ο λόγος που σκέφτηκα να μην ξαναβάλω HDD στο σύστημα είναι ξεκάθαρα η διαφορά στην ταχύτητα μιας που πέσανε οι τιμές και έχω σταματήσει τα Torrents προ πολλού. Οπότε με 3-4 παιχνίδια, 1-2 προγράμματα και τα βασικά αρχεία, ζήτημα να θέλω 300 γιγα από τον δεύτερο δίσκο.
 

Admiral

Ancient Red Dragon
Staff member
Joined
Nov 27, 2012
Messages
12,261
Μόνο SSD παιδιά, δεν υπάρχει γυρισμός.
 

Chronomancy

Todd's Minion
Staff member
Joined
Oct 8, 2013
Messages
10,224
Όχι αλήθεια τόσα χρειάζομαι :p Οι ψυχωτικές εποχές που κρατούσα κάτι φωτογραφίες που είχα κατεβάσει στο γυμνάσιο επειδή μου είχαν φανεί αστείες και δεν ήθελα να αποχωριστώ τα εφηβικά μου χρόνια έχουν περάσει ανεπιστρεπτί. Όπως και τα άπειρα ebooks που θα διαβάσω όταν βρω χρόνο, ψέματα έχω ένα 16αρι στικάκι γεμάτο pdf. Εντάξει έχω ακόμη κάτι φωτογραφίες της Βασούλας από το Α2, αλλά δεν πιάνουν πολύ χώρο.
Τι λέγαμε; Α ναι. Ε με 3-4 60αρια παιχνίδια και κάνα age of empires μονιμως στον δίσκο, τα 500 με υπερκαλύπτουν

Ναύαρχε, μόνο εσύ με νιώθεις.Πρέπει να γίνουμε υπερκαταναωλτικοί. Είναι σα να σου δίνουν προβατίνα και μετά να σου λένε ζήσε με χοιρινό!

Πάλι ξέφυγα από το θέμα μας. Θα φύγει αύριοτηλεφωνική παραγγελία για τον Crucial μιας που έχω ένα καλό πιστωτικό από συγκεκριμενο κατάστημα.
 
Last edited:

Arwindan

Mind-flayer
Approval of the Admiral The Ultimate Sacrifice PCMaster Veteran Rocket League RQ Crew 1st Tournament
Joined
Dec 3, 2012
Messages
2,487
Τον τελευταίο καιρό επειδή είχα αρκετά κολλήματα ακόμα και σε παιχνίδια που δεν θα έπρεπε (π.χ. X-COM), έκατσε και έψαξα για να δω τι φταίει. Σίγουρα έχω θέμα με το Internet οπότε στα online δικαιολογείται.
Είδα λιγό τις θερμοκρασίες της CPU και παρατήρησα ότι είτε ήταν σε idle κατάσταση είτε σε game κυμαινόταν από 70-75, ενώ δεν ανέβαινε με τίποτα πάνω από 75.
Οπότε έκατσα καθάρισα όλο το PC, άλλαξα και πάστα και τώρα συμβαίνει το εξής. Σε idle είναι γύρω στους 50-55. Σε game και πάλι δεν ανεβαίνει με τίποτα πάνω από 75. Κάνοντας όμως άλλα πράγματα (πολλά προγράμματα ανοιχτά κ.λπ.) έχω δει να φτάνει και 82-83.

Έχω δοκιμάσει 2 προγράμματα για μετρήσεις (CAM και Core Temp) και οι μετρήσεις τους είναι ακριβώς οι ίδιες.

Αυτό που με προβληματίζει περισσότερο είναι ότι η θερμοκρασία όταν παίζω κάτι, μένει σταθερή συνέχεια στους 75.

Καμία ιδέα;
 

Great0ldOne

Lich
Staff member
Joined
Dec 1, 2012
Messages
7,418
Χμ. Ακόμα και 50-55 σε idle πολύ είναι, ενώ το θεματάκι με το κολλημένο 75 είναι παράξενο. Μιας και καθάρισμα έκανες και πριν προτείνουμε εξορκισμό, έχεις περασμένο το πιο πρόσφατο BIOS για την μητρική σου;
 

Arwindan

Mind-flayer
Approval of the Admiral The Ultimate Sacrifice PCMaster Veteran Rocket League RQ Crew 1st Tournament
Joined
Dec 3, 2012
Messages
2,487
Όχι υπάρχει περίπτωση να έχει σχέση αυτό;

Το airflow στο κουτί μου είναι ουσιαστικά ανύπαρκτο οπότε το 50-55 ίσως είναι οκ.
 

Great0ldOne

Lich
Staff member
Joined
Dec 1, 2012
Messages
7,418
Ναι, με την έννοια ότι ίσως να μην αναφέρει σωστά τις θερμοκρασίες.
 

Northlander

Tarrasque
Staff member
Approval of the Admiral PCMaster Veteran RQ Elite Beta Tester
Joined
Nov 26, 2012
Messages
18,628
Συμπτωματικά, διάβαζα χτες ακριβώς το παραπάνω, Υπάρχουν προγράμματα που διαβάζουν εντελώς λάθος τις θερμοκρασίες και ορισμένα ρίχνουν και στροφές σε ανεμιστήρια με το ζόρι.

Το κοκκινάκι στα εξαρτήματα γιατί? Βάφτηκαν με αίμα? :(
 

Arwindan

Mind-flayer
Approval of the Admiral The Ultimate Sacrifice PCMaster Veteran Rocket League RQ Crew 1st Tournament
Joined
Dec 3, 2012
Messages
2,487
Όχι ακόμα αλλά άμα συνεχίσει έτσι ... και μου ξέφυγε και ο SSD.

Για αυτό και δοκίμασα δύο διαφορετικά προγράμματα. Να διαβάζουν λάθος και τα 2;
Έκανα και το BIOS update. Με μια γρήγορη ματιά δε φαίνεται να έχει αλλάξει κάτι.

Είναι φυσιολογικό να μου δείχνει στο BIOS θερμοκρασία 71., με το που ανοίγω το PC το Core Temp στους 75 και σιγά σιγά να πέφτει κάτω από τους 60; 55 είναι και η θερμοκρασία της κάρτας σε idle οπότε αυτό είναι λογικά και θέμα airflow.

Κάνει και κάτι περίεργα το clock της CPU. Εκεί που πέφτει μαζί με τη θερμοκρασία ξαφνικά ανεβαίνουν και τα 2 και ξεκινούν να πέφτουν πάλι και αυτό συνεχίζει να επαναλαμβάνεται.
Ανέβασα ένα video από το CAM.

Tα μόνα που ήταν ανοικτά ήταν το CAM και η Game Bar των Windows για να κάνω capture το video.
 

Great0ldOne

Lich
Staff member
Joined
Dec 1, 2012
Messages
7,418
Ρε συ, βλέπω σωστά πως έχεις υδρόψυξη για τον επεξεργαστή; Αυτές οι θερμοκρασίες δεν δικαιολογούνται με τίποτα, κάτι δεν πάει καλά, θα πρότεινα ακόμα και να περνούσες την μανίσια ψύκτρα να δεις τι γίνεται.
 

ccwr

Mind-flayer
The Ultimate Sacrifice Never tell me the odds Hug the Snek PCMaster Veteran
Joined
Dec 19, 2012
Messages
2,223
Συμφωνώ με g0o αν υποθέσουμε ότι η μέτρηση είναι καλή και δεν έχει τρελαθεί ο Cthulhu και σου χάλασε τον αισθητήρα θα έστρεφα κι εγώ την προσοχή μου στην ψύξη.

Πόσο καιρό την χρησιμοποιείς;; Είδες αν είναι καθαρά τα fins του ψυγείου;;
Νομίζω έχει firmware δικό της το AIO δες αν τρέχει καλά η αντλία..
 

Arwindan

Mind-flayer
Approval of the Admiral The Ultimate Sacrifice PCMaster Veteran Rocket League RQ Crew 1st Tournament
Joined
Dec 3, 2012
Messages
2,487
Λοιπόν επανέρχομαι καθώς άνοιξα ξανά το PC.

Πρώτα από όλα ξεκινάω με ένα disclaimer: Δεν έχω και τις τρελές γνώσεις από Hardware και ειδικά με ψύξη, fans, airflows και τα σχετικά δεν έχω ασχοληθεί ΠΟΤΕ, Παρακαλώ να το λάβετε υπόψη σας πριν αρχίσετε τις φάπες :p

Άνοιξα ξανά το PC μήπως δω τίποτά άλλο. Είπα ήδη ότι το καθάρισα αλλά αυτή τη φορά είπα να κάνω καλύτερη δουλειά. Οπότε έβγαλά από μπροστά από το κουτί όλα τα "drive bay covers" για να καθαρίσω και από εκεί:
1) Τα covers αυτά έχουν από μέσα και φίλτρα για τη σκόνη, τα οποία είχαν στουμπώσει τελείως μετά από τόσα χρόνια. Οπότε τα έβγαλα όλα και τα πέταξα καθαρίζοντας καλά το κουτί και στο μπροστινό μέρος.
2) Το κουτί έχει ένα fanακι μπροστά στο κάτω μέρος, ο οποίος δεν λειτουργούσε καν! Όταν είχε έρθει ένας φίλος για να βάλει την υδρόψυξη στη CPU από ότι φαίνεται κάτι είχε κάνει. Και θα μου πείτε δεν το πήρες χαμπάρι; Όπως είπα και πριν δεν έχω ασχοληθεί ποτέ γιατί δεν είχα ποτέ κανένα θέμα. Επίσης το fanακι είχε τοποθετηθεί για να βγάζει αέρα και όχι να βάζει. Οπότε το έφτιαξα και αυτό.
3) Ο ίδιος φίλος (δεν ξέρω αν φτιάχνει και το PC του Shredder), είχε βάλει το fan της υδρόψυξης να βγάζει και όχι να βάζει αέρα όπως προτείνει η Corsair (φαντάζομαι για να ψύξει το ψυγείο της υδρόψυξης). Επίσης το ψυγείο είχε τοποθετηθεί με τους σωλήνες προς τα πάνω ενώ η Corsair προτείνει προς τα κάτω για καλύτερη ψύξη. Διορθώθηκαν και αυτά.
4) Στο πάνω μέρος το κουτί έχει θέση για ένα 9mm fan, το οποίο δεν είχα βάλει ποτέ. Πρέπει να διορθωθεί και αυτό.

Οπότε από όταν άνοιξα το PC και λίγα προγραμματάκια συν browser έχουμε ελάχιστη θερμοκρασία 42 και μέγιστη 67.

Παρακαλώ να λείπουν τα σχόλια και προτείνετε κανά καλό 90mm fan να παραγγείλω,

:gap:
 
Last edited:

Northlander

Tarrasque
Staff member
Approval of the Admiral PCMaster Veteran RQ Elite Beta Tester
Joined
Nov 26, 2012
Messages
18,628
Πωπω, τόσο καιρό θα είχε ψηθεί. Δεν το λέω ως σχολιασμό, μου είχε κάνει εντύπωση ότι είχες πει ότι δεν έχει airflow το κουτί.

Με βάση αυτά που γράφεις πάντως αυτό που καταλαβαίνω είναι ότι έχεις δημιουργήσει θετική πίεση στο κουτί (περισσότερος αέρας από ότι χρειάζεται).

Καλύτερα να έχεις το ψυγείο πάνω να βάζει αέρα (όπως λέει η Corsair), και να διώχνει από μπροστά. Έτσι ανακυκλώνεις τον κρύο αέρα από το κουτί. Το πίσω ανεμιστήρι πρέπει να βάζει επίσης.
 

Arwindan

Mind-flayer
Approval of the Admiral The Ultimate Sacrifice PCMaster Veteran Rocket League RQ Crew 1st Tournament
Joined
Dec 3, 2012
Messages
2,487
Αυτό που σκέφτηκα είναι να βαζει το μπροστά και της υδροψυξης και να βγάζει το πίσω και πάνω που θα βάλω άμεσα. Όχι;
Στην ουσία αυτό λέει στο manual του κουτιού.
 

Northlander

Tarrasque
Staff member
Approval of the Admiral PCMaster Veteran RQ Elite Beta Tester
Joined
Nov 26, 2012
Messages
18,628
Μπερδεύτηκα στο πού είναι η υδρόψυξη!

positioning_diagram.png


Κανονικά πρέπει να είναι έτσι όπως το περιγράφεις, σύμφωνα και με την παραπάνω εικόνα. Το ψυγείο σε μένα είναι από πάνω, στέλνει η υδρόψυξη εκεί, παγώνεις το ψυγείο με το να σπρώχνεις το ζεστό αέρα προς τα πάνω/έξω.
 

Great0ldOne

Lich
Staff member
Joined
Dec 1, 2012
Messages
7,418
Χαίρομαι που βγαίνει άκρη σιγά-σιγά, γιατί οι θερμοκρασίες απλά δεν ήταν λογικές. Τώρα κάτι γίνεται.

Δεν είμαι σίγουρος για το πόσο νόημα έχει ένα φουρφούρι 9mm. Η διάμετρος είναι μικρή, οπότε ή θα κάνει σαματά για να έχει καλή απόδοση, ή θα είναι αθόρυβο αλλά πρακτικά δεν θα κάνει δουλειά. Καλύτερα να πειραματιστείς με τη διάταξη των ανεμιστήρων που ήδη έχεις, πριν αποφασίσεις να βάλεις και ένα 9mm.
 

Hank

Mind-flayer
Sign me up! Approval of the Admiral The Ultimate Sacrifice Fighting stocism with stoicism
Joined
Jan 22, 2020
Messages
1,889
Αυτό που σκέφτηκα είναι να βαζει το μπροστά και της υδροψυξης και να βγάζει το πίσω και πάνω που θα βάλω άμεσα. Όχι;
Στην ουσία αυτό λέει στο manual του κουτιού.

Κανονικά πρέπει να τραβάει αέρα προς το εσωτερικό του κουτιού, το ανεμιστηράκια που είναι πιο χαμηλά και να βγάζει προς τα έξω αυτό που είναι ψηλότερα. Αυτό γιατί ο θερμός αέραςεχει την τάση να πηγαίνει προς τα πάνω.

Το πόσους ανεμιστήρες θα έχεις να βάζουν και ποσούς να βγάζουν εξαρταται και από την διαρρύθμιση του κουτιού σου, πχ μπορεί η GPU, αν είναι μεγάλη, στην ουσία να διαιρείμσε δυο κομμάτια το κουτί σου.

Σιγουρα πάντως το ψυγείο της υδροψυξης θα πρέπει να τραβάει αέρα, γιατί σε διαφορετική περίπτωση αντί να ψύχεις το υγρό, το θερμαίνεις.
 
Top Bottom