What's new

Welcome!

By registering with us, you'll be able to discuss, share and private message with other members of our community.

SignUp Now!

Mας ρωτάτε, σας απαντάμε.

Arwindan

Mind-flayer
Approval of the Admiral The Ultimate Sacrifice PCMaster Veteran Rocket League RQ Crew 1st Tournament
Joined
Dec 3, 2012
Messages
2,487
Έχει κανονικά display. Και επίσης έχει να παρακολουθείς αμέτρητες ενδείξεις, που αποκλείεται να τις έχει το CAM.
Το afterburner εννοείς? Αν ναι, έχει και ένδειξη για cpu temp.
Είχα παλιότερη έκδοση για αυτό και δεν είχε τέτοιες επιλογές. Κατέβασα την τελευταία και είναι οκ. Οπότε παίρνει δρόμο το CAM.
 

jonirenicus13

Kraken
Joined
Nov 30, 2012
Messages
8,214
Μη νομίζεις. Και γω πριν καμιά εβδομάδα ξαναέβαλα το afterburner. Πριν είχα της evga το πρόγραμμα, αλλά για κάποιο λόγο σταμάτησε να λειτουργεί. Έβαλα παλιότερη έκδοση, ξαναέβαλα την καινούρια, μου έβγαζε το ίδιο πρόβλημα. Δεν έδινε εντολή στους ανεμιστήρες να γυρίζουν στις στροφές που ήθελα. Μέχρι και ότι τα' παιξε η κάρτα φοβήθηκα. Κι έτσι επέστρεψα στα σίγουρα τού afterburner και ησύχασα.
 

Great0ldOne

Lich
Staff member
Joined
Dec 1, 2012
Messages
7,418
To display του Afterburner λειτουργεί μέσω του συνοδευτικού Rivetuner, άλλωστε κανονικά κάνουν μαζί install. Πρέπει όμως να το σετάρεις manually από το tab "monitoring" του Afterburner για το τι θα δείχνει, και από το tab "on-screen display" για το toggle key.
 

Arwindan

Mind-flayer
Approval of the Admiral The Ultimate Sacrifice PCMaster Veteran Rocket League RQ Crew 1st Tournament
Joined
Dec 3, 2012
Messages
2,487
To display του Afterburner λειτουργεί μέσω του συνοδευτικού Rivetuner, άλλωστε κανονικά κάνουν μαζί install. Πρέπει όμως να το σετάρεις manually από το tab "monitoring" του Afterburner για το τι θα δείχνει, και από το tab "on-screen display" για το toggle key.
Ναι τα βρήκα όλα thanks!
 

Arwindan

Mind-flayer
Approval of the Admiral The Ultimate Sacrifice PCMaster Veteran Rocket League RQ Crew 1st Tournament
Joined
Dec 3, 2012
Messages
2,487
Αναμένουμε τα αποτελέσματα! ;)
Λοιπόν έγινε η επέμβαση στον ασθενή.

Το άφησα λίγο αφού το άνοιξα για να δω πόσο θα πέσει. Όταν άνοιξα το PC έφτασε μέχρι 63 μέχρι να ανοίξω 2-3 προγράμματα και μετά έκατσε στους 38. Βέβαια κάθε λίγο έκανε κάποια spikes ανέβαινε 10 βαθμούς και έπεφτε αμέσως πάλι στους 38.
Τώρα κάνοντας αυτά που έκανε και πριν έφτασε μέχρι 74 με μία μέση θερμοκρασία θα έλεγα γύρω στους 60-65.
Πρέπει να δοκιμάσω και κάποιο game.

Edit: Δοκίμασα λίγο PUBG. Όσο έπαιζα η θερμοκρασία ήταν κολλημένη στους 75 με το load να φτάνει το πολύ στο 65% και με μέσο όρο 30-40%. Αν έπαιξα 10 λεπτά τα 5 η θερμοκρασία ήταν κολλημένη στους 74 και τα υπόλοιπα 5 στους 75 χωρίς καμία εναλλαγή κατά τη διάρκεια του παιχνιδιού.
 
Last edited:

Dim Gian Bot

Death Knight
Sign me up! Approval of the Admiral Born Leader PCMaster Veteran
Joined
Apr 2, 2016
Messages
3,925
Μιλάμε πάντα για θερμοκρασίες CPU ε;

Επίσης, το Afterburner το έχεις να ανοίγει με το start-up των Windows; Επίσης, έχεις αποθηκεύσει σε κάποιο προφίλ τις ρυθμίσεις που έκανες στους ανεμιστήρες της κάρτας γραφικών;

EDIT: Θυμάσαι τι συμπεριφορά είχε στο PUBG πριν κάνεις τις τροποποιήσεις;
 
Last edited:

Arwindan

Mind-flayer
Approval of the Admiral The Ultimate Sacrifice PCMaster Veteran Rocket League RQ Crew 1st Tournament
Joined
Dec 3, 2012
Messages
2,487
Μιλάμε πάντα για θερμοκρασίες CPU ε;

Επίσης, το Afterburner το έχεις να ανοίγει με το start-up των Windows; Επίσης, έχεις αποθηκεύσει σε κάποιο προφίλ τις ρυθμίσεις που έκανες στους ανεμιστήρες της κάρτας γραφικών;
Ναι CPU. Το Afterburner δεν ξεκινάει με τα Windows όχι. Το Fan της GPU το έχω βάλει στο 45% σε idle και στο 100% από τους 60 και έχω κάνει save ναι. Η κάρτα έπαιζε 73-74.
 

Dim Gian Bot

Death Knight
Sign me up! Approval of the Admiral Born Leader PCMaster Veteran
Joined
Apr 2, 2016
Messages
3,925
Ναι CPU. Το Afterburner δεν ξεκινάει με τα Windows όχι. Το Fan της GPU το έχω βάλει στο 45% σε idle και στο 100% από τους 60 και έχω κάνει save ναι. Η κάρτα έπαιζε 73-74.

Άμα δεν έχεις το Afterburner να ξεκινάει με τα Windows, τότε δεν ισχύουν οι ρυθμίσεις που έκανες στους ανεμιστήρες της GPU.
 

Arwindan

Mind-flayer
Approval of the Admiral The Ultimate Sacrifice PCMaster Veteran Rocket League RQ Crew 1st Tournament
Joined
Dec 3, 2012
Messages
2,487
Άμα δεν έχεις το Afterburner να ξεκινάει με τα Windows, τότε δεν ισχύουν οι ρυθμίσεις που έκανες στους ανεμιστήρες της GPU.
Μα αφού το άνοιξα μόνος μου πριν ξεκινήσω το game και παρακολουθούσα μέσω του overlay θερμοκρασίες και ταχύτητα ανεμιστήρα.
 

Dim Gian Bot

Death Knight
Sign me up! Approval of the Admiral Born Leader PCMaster Veteran
Joined
Apr 2, 2016
Messages
3,925
Μα αφού το άνοιξα μόνος μου πριν ξεκινήσω το game και παρακολουθούσα μέσω του overlay θερμοκρασίες και ταχύτητα ανεμιστήρα.

Α ΟΚ, γράψε λάθος. Πάντως, καλό είναι να το έχεις να ξεκινάει με τα Windows, για να διατηρείς πάντα την κάρτα γραφικών σου σε χαμηλές θερμοκρασίες.
 

Arwindan

Mind-flayer
Approval of the Admiral The Ultimate Sacrifice PCMaster Veteran Rocket League RQ Crew 1st Tournament
Joined
Dec 3, 2012
Messages
2,487
Οκ οπότε δεν έχει μείνει κάτι άλλο. Θα πάρω και έναν 90άρη και βλέπουμε.
 

ccwr

Mind-flayer
The Ultimate Sacrifice Never tell me the odds Hug the Snek PCMaster Veteran
Joined
Dec 19, 2012
Messages
2,222
Μπερδεύτηκα στο πού είναι η υδρόψυξη!

positioning_diagram.png


Κανονικά πρέπει να είναι έτσι όπως το περιγράφεις, σύμφωνα και με την παραπάνω εικόνα. Το ψυγείο σε μένα είναι από πάνω, στέλνει η υδρόψυξη εκεί, παγώνεις το ψυγείο με το να σπρωχνεις το ζεστό αέρα προς τα πάνω/έξω.

Αν θέλει κάποιος positive pressure για την σκόνη (αν και δεν είναι εύκολο) Βάζει και τον πίσω ανεμιστήρα ως εισαγωγή (ιδανικά και από κάτω) και βγάζουν μόνο οι πάνω ανεμιστήρες. (Η θερμότητα φυσικά ανεβαίνει προς τα πάνω λόγο διαφορικού πίεσης..)

Απλά πρέπει να έχει κανείς υπόψη και τι όγκο μεταφέρουν οι εξατμίσεις σε σχέση με τις εισαγωγές.

Η ιδέα είναι ότι μαζί με την θερμοκρασία που ανεβάζει και την πίεση, βοηθάς το κουτί να ανεβάσει παραπάνω πίεση βάζοντας περισσότερο όγκο αέρα σε σχέση με αυτόν που βγάζεις.

Edit: Πρέπει κανείς να έχει και το τροφοδοτικό in mind. Πολλοί το γυρνάνε ανάποδα ώστε να είναι και αυτό εισαγωγή.
 
Last edited:

Great0ldOne

Lich
Staff member
Joined
Dec 1, 2012
Messages
7,418
στο 100%

:oops::oops::oops:

Αυτό μόνο σε μένα έκανε εντύπωση ρε παιδιά; Κανένα εργοστασιακό fan profile δεν επιτρέπει τους ανεμιστήρες να ανέβουν πάνω από 55-60%, και στο 100% η GPU ακούγεται σαν ηλεκτρική σκούπα (και θα έπρεπε να ρίχνει τη θερμοκρασία πολύ πιο κάτω από 75C με τόσο χαμηλό load). Arwindan δεν θέλω να σε αγχώσω, αλλά τα νούμερα που αναφέρεις δεν είναι καθόλου φυσιολογικά, και δεν μπορεί να είναι θέμα έλλειψης ενός 90mm fan από το κουτί.
 

Arwindan

Mind-flayer
Approval of the Admiral The Ultimate Sacrifice PCMaster Veteran Rocket League RQ Crew 1st Tournament
Joined
Dec 3, 2012
Messages
2,487
:oops::oops::oops:

Αυτό μόνο σε μένα έκανε εντύπωση ρε παιδιά; Κανένα εργοστασιακό fan profile δεν επιτρέπει τους ανεμιστήρες να ανέβουν πάνω από 55-60%, και στο 100% η GPU ακούγεται σαν ηλεκτρική σκούπα (και θα έπρεπε να ρίχνει τη θερμοκρασία πολύ πιο κάτω από 75C με τόσο χαμηλό load). Arwindan δεν θέλω να σε αγχώσω, αλλά τα νούμερα που αναφέρεις δεν είναι καθόλου φυσιολογικά, και δεν μπορεί να είναι θέμα έλλειψης ενός 90mm fan από το κουτί.
Το fan το έχω βάλει εγώ μέσα από το Afterburner να πηγαίνει στο 100% μόλις φτάσει τους 60.. Δεν είναι ότι πάει αυτόματα τόσο. Μήπως έχει μπερδέψει τα νούμερα. Η GPU σε load 100% ανέβαινε σε τέτοιες θερμοκρασίες. Σε idle φάση π.χ. τώρα είναι στους 34.
 

Great0ldOne

Lich
Staff member
Joined
Dec 1, 2012
Messages
7,418
Το κατάλαβα. Δεν θα έπρεπε να χρειάζεται να το βάζεις τόσο, βασικά πάνω από 55% fan speed δεν θα έπρεπε να χρειάζεται να ανέβει ποτέ αν δεν έχεις κάνει overclock, για να κρατήσει τη θερμοκρασία μέχρι 80C το πολύ, σε 100% load. Και σοβαρά, με 100% fan speed, δεν διαμαρτύρεται η γειτονιά; Δεν υπερβάλω όταν λέω πως ακούγεται σαν ηλεκτρική σκούπα, αν δεν ακούγεται, τότε δεν γίνεται σωστά apply το fan profile.
 
Last edited:

Arwindan

Mind-flayer
Approval of the Admiral The Ultimate Sacrifice PCMaster Veteran Rocket League RQ Crew 1st Tournament
Joined
Dec 3, 2012
Messages
2,487
Το κατάλαβα. Δεν θα έπρεπε να χρειάζεται να το βάζεις τόσο, βασικά πάνω από 55% fan speed δεν θα έπρεπε να χρειάζεται να ανέβει ποτέ αν δεν έχεις κάνει overclock, για να κρατήσει τη θερμοκρασία μέχρι 80C το πολύ, σε 100% load. Και σοβαρά, με 100% fan speed, δεν διαμαρτύρεται η γειτονιά; Δεν υπερβάλω όταν λέω πως ακούγεται σαν ηλεκτρική σκούπα, αν δεν ακούγεται, τότε δεν γίνεται σωστά apply το fan profile.
Έκανα και με δοκιμή με 55%. Η κάρτα με full load έμενε στους 79-80. Οπότε το 100% απλά τη ρίχνει 3-4 βαθμούς. Η CPU κλασικά κολλημένη στους 75.
Και το ακόμα πιο περίεργο είναι ότι κάνοντας αλλά πράγματα έχω δει τη CPU να ανεβαίνει και λίγο πάνω από 80. Τώρα πως γίνεται στα games να μένει στους 75 δεν ξέρω.
 

Dark Archon

Mind-flayer
Joined
Dec 21, 2012
Messages
1,655
Ο πάνω 90άρης ανεμιστήρας του κουτιού σου στερεοποιείται στην θέση του με τα κλιπς που φαίνονται στο manual. Γραπώνουν δηλαδή τον ανεμιστήρα πλευρικά και δεν χρειάζεται βίδες. Στην περίπτωση σου δεν μπορείς να βάλεις 92άρη γιατί θα σπάσουν τα κλιπσάκια. Αν ήταν με βίδες ίσως με λίγο τρόχισμα να έμπαινε ο 92 χωρίς όμως να κερδίζεις τίποτε σε απόδοση.
Στην υδρόψυξη μπορείς να ρυθμίσεις στροφές ανεμιστήρα ή αντλίας; Ανεβάζει παράξενες θερμοκρασίες.
Την έχεις καιρό;
 

Arwindan

Mind-flayer
Approval of the Admiral The Ultimate Sacrifice PCMaster Veteran Rocket League RQ Crew 1st Tournament
Joined
Dec 3, 2012
Messages
2,487
Ο πάνω 90άρης ανεμιστήρας του κουτιού σου στερεοποιείται στην θέση του με τα κλιπς που φαίνονται στο manual. Γραπώνουν δηλαδή τον ανεμιστήρα πλευρικά και δεν χρειάζεται βίδες. Στην περίπτωση σου δεν μπορείς να βάλεις 92άρη γιατί θα σπάσουν τα κλιπσάκια. Αν ήταν με βίδες ίσως με λίγο τρόχισμα να έμπαινε ο 92 χωρίς όμως να κερδίζεις τίποτε σε απόδοση.
Στην υδρόψυξη μπορείς να ρυθμίσεις στροφές ανεμιστήρα ή αντλίας; Ανεβάζει παράξενες θερμοκρασίες.
Την έχεις καιρό;
Το είδα αυτό που λέει για τα κλιπς αλλά εγώ δεν βλέπω κανένα κλιπ στο πάνω μέρος του κουτιού. Μήπως είναι καμία ελάχιστα διαφορετική έκδοση δεν ξέρω;
Όχι δεν μπορώ να ρυθμίσω στροφές στην υδρόψυξη είναι φιξαρισμένες. Ναι την έχω από το καλοκαίρι του `15, Λες να τα έφαγα τα ψωμιά της;
Πάντως τώρα στο X-Com είναι ελάχιστα πιο φυσιολογικά τα πράγματα. Η θερμοκρασία παίζει γύρω στους 69-72 χωρίς όμως να μένει σταθερή, παίζει συνέχεια.
Edit: Βασικά σε cutscenes και στη βάση πέφτει και κάτω από 60.
 
Last edited:

Dark Archon

Mind-flayer
Joined
Dec 21, 2012
Messages
1,655
Στο πάνω μέρος δεν έχει την πλαστική βάση για τον ανεμιστήρα; Ειναι δηλαδη σκέτη λαμαρίνα; Βγάλε καμιά φωτο μήπως καταλάβουμε.
Η υδρόψυξη που έχεις προωθείται ως silent, οπότε ίσως να αφήνει τις θερμοκρασίες να ανέβουν για να παραμείνει αθόρυβη. Τουλάχιστον κοίτα μήπως μπορείς να ανεβάσεις λίγο τις στροφές του ανεμιστήρα απο το bios.
Υπάρχει πάντα η περίπτωση να έπιασε μέσα μπίχλα και να έχει μπουκώσει, αλλά δεν έχω εμπειρία για να σε βοηθήσω παραπάνω.
 
Top Bottom