What's new

Welcome!

By registering with us, you'll be able to discuss, share and private message with other members of our community.

SignUp Now!

Mας ρωτάτε, σας απαντάμε.

captain kal

Death Knight
Joined
Dec 2, 2012
Messages
3,316
Τα διαβάζω αυτά και δεν καταλαβαίνω, δεν είναι plug and play όπως στο λίνουξ;

Επιδή η Sony ως γνωστόν δεν έχει βγάλει drivers για Windows, υπάρχουν third party που τα κάνουν να δουλεύουν με το Xinput πρωτόκολλο!! (Βασικά με third party utillities όλα τα κάνεις Xinput).
 

Hank

Mind-flayer
Sign me up! Approval of the Admiral The Ultimate Sacrifice Fighting stocism with stoicism
Joined
Jan 22, 2020
Messages
1,889
Τα διαβάζω αυτά και δεν καταλαβαίνω, δεν είναι plug and play όπως στο λίνουξ;
Χωρίς να το έχω δοκιμάσει ποτέ είναι αυτό που λέει ο captain kal. Για να δουλέψει σε windows θέλει ένα προγραμματάκι σαν αυτό. Φαντάζομαι ότι πλέον η διαδικασία δεν θα έχει προβλήματα (αν και κατά καιρούς έχω διαβάσει για θέματα, αλλά ίσως να ήταν για DS3), αλλά δεν είναι plug n' play όπως τα υπόλοιπα της αγοράς.
 

Chronomancy

Todd's Minion
Staff member
Joined
Oct 8, 2013
Messages
10,224
Οπότε λέμε τώρα, αν τυχόν πέσει κανένα χειριστήριο από την καμινάδα καλό θα ήταν να ήταν Xbox series 😛

Ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις σας!
 

Admiral

Ancient Red Dragon
Staff member
Joined
Nov 27, 2012
Messages
12,272
Ρε κρυφοκονσολαδες, γιατί εμμένετε στο xbox και έχετε αφήσει στην απέξω το μορτικο του PS με τον μοχλό που κάνει γκράπαρα γκρούπαρα™; Τόσο άσχημο είναι; Ή μηπως το συγκεκριμένο εφέ δεν παίζει στην Μητέρα Πλατφόρμα;

Η Sony ήταν κοντόφθαλμη για άλλη μια φορά. Τον καιρό που η Microsoft άρχισε να πουσάρει το Xbox gamepad στο PC η Sony κοιμόταν και δεν έβγαλε ποτέ επίσημους drivers ούτε ενθάρρυνε τους developers να βάλουν PlayStation button prompts στα παιχνίδια τους. Το αποτέλεσμα ήταν το 95% των παιχνιδιών σε PC πού υποστηρίζουν gamepad να εμφανίζουν μόνο Xbox button prompts (ABXY) και όχι τα τριγωνοτετράγωνα του PS. Οπότε αν θέλεις να χρησιμοποιήσεις κάποιο Dualshock/sense θα βλέπεις παντού τα λάθος button prompts.

Με την ευκαιρία, δεν απαιτείται επιπλέον πρόγραμμα αν παίζετε μέσω Steam (είτε κάποιο Steam game ή αν το έχετε προσθέσει ως non-Steam). Το σύστημα Steam Input υποστηρίζει πλήρως και τα χειριστήρια της Sony. Τα button prompts θα είναι όμως πάλι λάθος.
 

Great0ldOne

Lich
Staff member
Joined
Dec 1, 2012
Messages
7,418
Tο σύστημα Steam Input υποστηρίζει πλήρως και τα χειριστήρια της Sony.

Εκτός κι αν υπάρχουν πολύ πρόσφατες εξελίξεις που μου έχουν διαφύγει, τα haptics του DualShock 5 δεν υποστηρίζονται (ακόμα; Δεν ξέρω ποιος είναι ο στόχος τους σε αυτό το θέμα). Και τα gyro controls ακόμα πατσάρονται.
 

Admiral

Ancient Red Dragon
Staff member
Joined
Nov 27, 2012
Messages
12,272
Εκτός κι αν υπάρχουν πολύ πρόσφατες εξελίξεις που μου έχουν διαφύγει, τα haptics του DualShock 5 δεν υποστηρίζονται (ακόμα; Δεν ξέρω ποιος είναι ο στόχος τους σε αυτό το θέμα). Και τα gyro controls ακόμα πατσάρονται.

Σωστό, δεν υπάρχει υποστήριξη για κάτι πιο προηγμένο από rumble.
 

captain kal

Death Knight
Joined
Dec 2, 2012
Messages
3,316
Η Sony ήταν κοντόφθαλμη για άλλη μια φορά. Τον καιρό που η Microsoft άρχισε να πουσάρει το Xbox gamepad στο PC η Sony κοιμόταν και δεν έβγαλε ποτέ επίσημους drivers ούτε ενθάρρυνε τους developers να βάλουν PlayStation button prompts στα παιχνίδια τους. Το αποτέλεσμα ήταν το 95% των παιχνιδιών σε PC πού υποστηρίζουν gamepad να εμφανίζουν μόνο Xbox button prompts (ABXY) και όχι τα τριγωνοτετράγωνα του PS. Οπότε αν θέλεις να χρησιμοποιήσεις κάποιο Dualshock/sense θα βλέπεις παντού τα λάθος button prompts.

Γιατί η μ@λ@κία που έχει κάνει με το PSVR? Αγορασμένους (πολύ καλούς μεν, πληρωμένους δε), drivers αν θες να το συνδέσεις στο PC. Που με δύο κατοστάρικα (τρία με ΟΛΑ τα inputs Move και Aim VR), θα είχες (πρώτης γενιάς έστω) εικονική πραγματικότητα σε ΔΥΟ συστήματα!! Αλλά αι μ@λ@κίαι πληρώνονται!! Τζάμπα μου το έστειλε το αντάπτορα της κάμερας, ο οποίος συνδέεται και με PC!!!
 

Arwindan

Mind-flayer
Approval of the Admiral The Ultimate Sacrifice PCMaster Veteran Rocket League RQ Crew 1st Tournament
Joined
Dec 3, 2012
Messages
2,487
Η αγορά νεου gamepad αναβάλλεται μέχρι νεωτέρας. Μετά από λίγα... χαϊδεματακια (ή αλλιώς κοπανηματα) επανηλθε στα ίσια του αν και χάλασε το καπάκι για τις μπαταρίες :p.
 

Myrmidonas

Mind-flayer
Joined
Dec 1, 2012
Messages
2,037
Κοιτάτε και από εξωτερικό, με μια ματιά που έριξα είδα τιμές 20 ευρώ κάτω
 

Great0ldOne

Lich
Staff member
Joined
Dec 1, 2012
Messages
7,418
Η αγορά νεου gamepad αναβάλλεται μέχρι νεωτέρας. Μετά από λίγα... χαϊδεματακια (ή αλλιώς κοπανηματα) επανηλθε στα ίσια του αν και χάλασε το καπάκι για τις μπαταρίες :p.

Ανάλογα με το πόσο χρησιμοποιείς το gamepad (με αυτά και με άλλα, εγώ έχω μείνει χωρίς εδώ και έξι μήνες) εγώ θα σου έλεγα να μην περιμένεις να χαλάσει το μισοχαλασμένο για να αγοράσεις καινούργιο. Αυτό το λέω επειδή η κατάσταση στην αγορά είναι τραγική, δεν είναι ότι σήμερα το παρήγγειλες, αύριο θα το έχεις. Μπορεί να κάνουν και είκοσι μέρες να σου το φέρουν (κάπου εκεί υπολογίζει αυτή τη στιγμή το Public, για πράγματα που κατά τα άλλα έχει "ετοιμοπαράδοτα").
 

Arwindan

Mind-flayer
Approval of the Admiral The Ultimate Sacrifice PCMaster Veteran Rocket League RQ Crew 1st Tournament
Joined
Dec 3, 2012
Messages
2,487
Ανάλογα με το πόσο χρησιμοποιείς το gamepad (με αυτά και με άλλα, εγώ έχω μείνει χωρίς εδώ και έξι μήνες) εγώ θα σου έλεγα να μην περιμένεις να χαλάσει το μισοχαλασμένο για να αγοράσεις καινούργιο. Αυτό το λέω επειδή η κατάσταση στην αγορά είναι τραγική, δεν είναι ότι σήμερα το παρήγγειλες, αύριο θα το έχεις. Μπορεί να κάνουν και είκοσι μέρες να σου το φέρουν (κάπου εκεί υπολογίζει αυτή τη στιγμή το Public, για πράγματα που κατά τα άλλα έχει "ετοιμοπαράδοτα").
Μπα δεν το χρησιμοποιώ τόσο συχνά. Μόνο σε games που δεν γίνεται να παίξεις με M + K (π.χ. Devil May Cry). Και το RE4 που παίζω τώρα με ποντίκι και πληκτρολόγιο το παίζω.
 

firefistmark

Half-Ogre
Joined
Dec 19, 2012
Messages
402
Παιδια τα mac mini σε τι αγοραστικο κοινο απευθυνονται και τι δυνατοτητες εχουν;
Επισης με το steam και το mac λογισμικο υπαρχουν games που να τα υποστηριζει;
Δεν καιγομαι να παιζω παιχνιδια στο mac αλλα δε θα με χαλαγε κιολας.
 

lucinos

Death Knight
Joined
Nov 16, 2015
Messages
2,669
Επισης με το steam και το mac λογισμικο υπαρχουν games που να τα υποστηριζει;
Πολύ-πολύ λιγότερα από το λίνουξ άρα εντελώς αμελητέα ποσότητα (το mac δεν υποστηρίζει Vulkan άρα ξεχνάς το DXVK στο οποίο βασίζεται το proton)

Δεν χάνεις όμως να ρίξεις μια ματιά στα ελάχιστα υποστηριζόμενα παιχνίδια:
 

captain kal

Death Knight
Joined
Dec 2, 2012
Messages
3,316
Παιδια τα mac mini σε τι αγοραστικο κοινο απευθυνονται και τι δυνατοτητες εχουν;
Επισης με το steam και το mac λογισμικο υπαρχουν games που να τα υποστηριζει;
Δεν καιγομαι να παιζω παιχνιδια στο mac αλλα δε θα με χαλαγε κιολας.

Τελείως μπακαλίστικα:
Νομίζω ότι με την αλλαγή αρχιτεκτονικής σε επεξεργαστές M1 (Arm), έχεις πρόσβαση στα παιχνίδια του iOS, αλλά και στην αρχιτεκτονική x86 των παλιών mac, μέσω hardware based emulation layer (Rosetta).

Αλλά κάτι παίχτηκε με τις graphic libraries στην τελευταία ανανέωση του MacOS, και αν κατάλαβα καλά, πλέον δουλεύουν κατευθείαν hardware (όπως τον παλιό καλό καιρό του DOS).
 

lelos kounelos

Tarrasque
Joined
Dec 9, 2012
Messages
15,327
Καποιες φορες βαριεμαι να ανοιξω το Airdroid για να στειλω αρχεια απο το τηλεφωνο στον υπολογιστη.
Στελνω email στον εαυτο μου και ξεμπερδευω..
Χθες, ηταν η μερα που βαριομουν να ανοιξω tab στον browser και μου εστειλα email, ομως αντι να παρω 1 email απο εμενα, πηρα δυο.
Ενα με το αρχειο που εστειλα (photo x1) και ενα email με τιτλο document from τον εαυτο μου. Μεσα εχει ενα αρχειο .rar το οποιο δεν το γνωριζω και δεν εχω win rar. οχι οτι μπηκα στην σκεψη να το κατεβασω και να το αποσυμπιεσω.

Να το εστειλα καταλαθος χλωμο, αφου ημουν σε album.
Να εχω καποιον ιο στο κινητο χλωμο, αφου δεν εχω κατεβασει τιποτα.
Antivirus δεν εχω επειδη δεν κατεβαζω τιποτα.
Στις πληροφοριες που δινει η επιλογη "αρχικο μηνυμα" δεν εχει κατι παραξενο.

Το artwork, σαν τιτλος, δεν μου ειναι "ξενος", επειδη τον χρησιμοποιω. Η τελευταια φορα που ειχα χρησιμοποιησει τετοιο τιτλο ηταν το 2020.
Ειπαμε μπορει να παιξει καθυστερηση στην ληψη email αλλα τοσο πολυ;

καμια ιδεα;
 

Chronomancy

Todd's Minion
Staff member
Joined
Oct 8, 2013
Messages
10,224
Θα μπορούσες να είχες αφήσει κάνα ξεχασμένο draft? Αλλά και πάλι αν δεν μπήκες στο μήνυμα να το στείλεις, λίγο δύσκολο να στάλθηκε μόνο του.
Μήπως χρησιμοποιείς ετεροχρονισμένη αποστολή μηνυμάτων και είχες κάνει κάνα λάθος τότε;
Plot twist, είναι ο εαυτός σου από το μέλλον!

Γιατί δεν το κατεβάζεις σε κάνα live Linux distro να το ελέγξεις; Βέβαια ακόμη κι εκεί μπορεί να χαιρετήσει κάνα hardware.
 

lelos kounelos

Tarrasque
Joined
Dec 9, 2012
Messages
15,327
Θα το σώσω σε στικάκι και θα το σκαναρω με live φάση αλά Kaspersky.
Με παραξενευει το ίδιο το email παρά το αρχείο.
 
Top Bottom