What's new

Welcome!

By registering with us, you'll be able to discuss, share and private message with other members of our community.

SignUp Now!

Mας ρωτάτε, σας απαντάμε.

Borracho

Ancient Red Dragon
Joined
Nov 26, 2012
Messages
12,519
Λογικά δεν πρέπει να σε προβληματίζει, έχουν αλλάξει πάμπολλες φορές το νομικό τους πλαίσιο/απαιτήσεις/όρους χρήσεις όσο κλιμακώνεται η κόντρα τους με τις εκάστοτε κυβερνήσεις. Τελευταία φορά βέβαια το χρησιμοποίησα το 2019 και τότε ήταν ακόμη καρτούλα και γειά σας.

Λογικά το ΑΦΜ το θέλουν για να δηλώσουν το εισόδημά τους ως παροχή υπηρεσιών σε ιδιώτη (εσένα). Δεν πρόκειται να σου στείλουν έτερο μπουγιουρντί :D
 

Miden Agan

Mind-flayer
Joined
Dec 3, 2012
Messages
1,625
Thought so.

Γενικα στα νετζ υπάρχουν σκόρπιες κουβέντες γύρω απο το θέμα.
Απο ό,τι καταλαβαίνω πρέπει να δηλωνουν τη μίσθωση σε μια πλατφόρμα για τη φορολόγηση οπότε όσοι θέλουν να είναι νόμιμοι, το κάνουν κανονικά. Κάποιοι γράφουν οτι δεν ελέγχονται τα στοιχεία οπότε βάζουν απλά τυχαία νούμερα για το ΑΦΜ του πελάτη :unsure:
 

nitro912gr

Ancient Red Dragon
Approval of the Admiral PCMaster Veteran Klika Member
Joined
Nov 26, 2012
Messages
14,269
Thought so.

Γενικα στα νετζ υπάρχουν σκόρπιες κουβέντες γύρω απο το θέμα.
Απο ό,τι καταλαβαίνω πρέπει να δηλωνουν τη μίσθωση σε μια πλατφόρμα για τη φορολόγηση οπότε όσοι θέλουν να είναι νόμιμοι, το κάνουν κανονικά. Κάποιοι γράφουν οτι δεν ελέγχονται τα στοιχεία οπότε βάζουν απλά τυχαία νούμερα για το ΑΦΜ του πελάτη :unsure:
καλά θα πάει αυτό τότε, αφού υπάρχει η δυνατότητα αυτόματου ελέγχου ΑΦΜ (πχ λογιστικά προγράμματα να δίνει το ΑΦΜ και να τραβά αυτόματα τα στοιχεία τιμολογίου) ακόμα και αν δεν δουλεύει τώρα, τίποτα δεν σταματά την μελλοντική εξακρίβωση.
 

Tony Corvus

Ancient Red Dragon
Φασαίος Larianός Τσοβόλα δώστα όλα Sign me up! Approval of the Admiral
Joined
Dec 1, 2012
Messages
11,167
Καλησπέρα σας.
Μια ερώτηση θα ήθελα να σας κάνω. Να πάω να κουρευτώ σήμερα ή να πάω το Σάββατο;
Σας ευχαριστώ.
 

Dim Gian Bot

Death Knight
Sign me up! Approval of the Admiral Born Leader PCMaster Veteran
Joined
Apr 2, 2016
Messages
3,925
Καλησπέρα σας.
Μια ερώτηση θα ήθελα να σας κάνω. Να πάω να κουρευτώ σήμερα ή να πάω το Σάββατο;
Σας ευχαριστώ.

Σήμερα να πας. Το Σάββατο θα γίνεται της πουτ@ν@ς.
 

Dim Gian Bot

Death Knight
Sign me up! Approval of the Admiral Born Leader PCMaster Veteran
Joined
Apr 2, 2016
Messages
3,925
Ώπα, τώρα συνειδητοποίησα ότι ο Τόνης είπε "καλησπέρα" στις 10 το πρωί!
 

Dark Archon

Mind-flayer
Joined
Dec 21, 2012
Messages
1,655
Να μην πας σήμερα, έχει κρύο και υγρασία θα κρυώσεις.
Να πας απο Δευτέρα που θα φτιάξει ο καιρός.
Εκτός και αν θες να κρυώσεις για να πάρεις αναρρωτική, οπότε πήγαινε σήμερα. Με τα πόδια για να το έχεις σιγουράκι οτι θα είσαι χάλια μετά.
 

Tony Corvus

Ancient Red Dragon
Φασαίος Larianός Τσοβόλα δώστα όλα Sign me up! Approval of the Admiral
Joined
Dec 1, 2012
Messages
11,167
Σας ευχαριστώ.
 

Adhan

Horror addict
Staff member
Joined
Nov 27, 2012
Messages
14,706
Πουλάει κανείς ή ξέρετε site που να πουλάει δίσκο 1.5TB για το PS3;
Πιο συγκεκριμένα εξωτερικό που να του βγαίνει το κέλυφος και να γίνεται εσωτερικός . Ψάχνει ο αδερφός μου έναν.
Φαίνεται να έχει σταματήσει η παραγωγή τους και είναι δύσκολη περίπτωση
Βρήκε μόνο στο Amazon India από ένα affiliated πωλητή αλλά δε στέλνει Ελλάδα...

edit- να διευκρινίσω ότι του κάνει και κανονικός εσωτερικός, απλά στο συγκεκριμένο μέγεθος πρέπει να έχουν εξαντληθεί.
 

Hellion

Αρχιμανδρίτης
Staff member
DDD PCMaster Veteran Order of Alucard Klika Member
Joined
Nov 26, 2012
Messages
16,567
Έχετε καμιά πρόταση/προτίμηση/σύσταση για Smart TV 4K, 40-50 ίντσες, γύρω στα 400-500 ευρώ? Ιδεατά με υποστήριξη για νέτφλικς ν τσιλ, ιδεατότερα και για Spetsofai προαιρετικά.

Δεκτές και γενικότερες οδηγίες από γνώστες, "να αποφύγεις την τάδε μάρκα", "το τάδε μοντέλο ανατινάζεται μετά από 30 λεπτά χρήσης", "το δείνα μοντέλο απήγαγε την αδερφή μου" κτλ.

Έρχεται και Βλάκ Friday, οπότε θα απλώσω τα πλοκάμια μου για κάνα καλό ντήλ.
 

Northlander

Tarrasque
Staff member
Approval of the Admiral PCMaster Veteran RQ Elite Beta Tester
Joined
Nov 26, 2012
Messages
18,628
Πήγα πρόσφατα σε μαγαζί για άλλο λόγο. Είδα τους τρεις μεγάλους παίκτες Samsung, LG, Sony. Αν είχα κασέρι ξεκάθαρα θα πήγαινα στην τελευταία. Πολύ καλύτερα χρώματα και ωραία τεχνολογία στο panel. Επίσης έχε υπόψιν ότι άλλαξαν πρόσφατα οι δείκτες εξοικονόμησης ενέργειας. Μην ψαρωσεις αν δεις κανένα E-F. Αντιθέτως θα έλεγα να χωθείς, διότι ξεσκαρταρουν αυτά τα κομμάτια για να προωθήσουν τα "οικολογικά" που είναι και ακριβότερα.

Βοήθεια του παραπάνω post: 0.
 

Chosen Undead

Death Knight
Joined
Jul 14, 2015
Messages
3,506
Θυμάστε που δεν μπορούσα να δω nova στον υπολογιστή μου; E το πρόβλημα λύθηκε που η εφαρμογή nova go μετατράπηκε σε EON TV. Βέβαια για την ώρα βλέπεις μόνο από browser. Η εφαρμογή EON TV - Εφαρμογές στο Google Play προς το παρόν δεν έχει επιλογή να επιλέξεις την nova.
 

ccwr

Mind-flayer
The Ultimate Sacrifice Never tell me the odds Hug the Snek PCMaster Veteran
Joined
Dec 19, 2012
Messages
2,223
Έχει κανείς υπόψη κανά καλό πολύμετρο με μέτρηση continuity?? Δεν το θέλω για επαγγελματική χρήση. Να δω γιατί δεν δουλεύει ο αναπτήρας στο αμάξι και για το εκάστοτε pc part.

(έχω ενα ήδη των 10-15€, αλλά δεν κάνει για την δουλειά που το θέλω(αμάξι))..
 

lelos kounelos

Tarrasque
Joined
Dec 9, 2012
Messages
15,327
Έχει κανείς υπόψη κανά καλό πολύμετρο με μέτρηση continuity?? Δεν το θέλω για επαγγελματική χρήση. Να δω γιατί δεν δουλεύει ο αναπτήρας στο αμάξι και για το εκάστοτε pc part.

(έχω ενα ήδη των 10-15€, αλλά δεν κάνει για την δουλειά που το θέλω(αμάξι))..
Το πολυμετρο σου δεν εχει επιλογη Ω;
 

Hank

Mind-flayer
Sign me up! Approval of the Admiral The Ultimate Sacrifice Fighting stocism with stoicism
Joined
Jan 22, 2020
Messages
1,889
Έχει κανείς υπόψη κανά καλό πολύμετρο με μέτρηση continuity?? Δεν το θέλω για επαγγελματική χρήση. Να δω γιατί δεν δουλεύει ο αναπτήρας στο αμάξι και για το εκάστοτε pc part.

(έχω ενα ήδη των 10-15€, αλλά δεν κάνει για την δουλειά που το θέλω(αμάξι))..

Για αυτή την μέτρηση, οποιοδήποτε πολύμετρο. Αλλά όπως λέει και ο Νίτρος, μου φαίνεται παράξενο να μην έχει το τωρινό σου. Πολλές φορές πρέπει να το γυρίσεις στα Ωμ και να πατήσεις ένα κουμπάκι σαν ξαπλωτό WiFi για να δουλέψει σε αυτό που λέμε "τζιτζίκι".
 
Top Bottom