What's new

Welcome!

By registering with us, you'll be able to discuss, share and private message with other members of our community.

SignUp Now!

Mας ρωτάτε, σας απαντάμε.

manofsorrows

Hobgoblin Captain
Joined
Feb 21, 2013
Messages
304
Τα εχω όλα όπως τα λες. Θα τσεκάρω το overlay προγραμμα που προτείνεις.
 

nitro912gr

Ancient Red Dragon
Approval of the Admiral PCMaster Veteran Klika Member
Joined
Nov 26, 2012
Messages
14,266
Τι επεξεργαστή έχεις; μην στο σπάει το 95th percentile ή όπως σκατά το λεν; Το έπαθα με το fallout 3 κιόλας που εκεί φταίει ξεκάθαρα η βλαμμένη η gamebryo. 60-75άρια σε όλη την φάση αλλά νιώθω ένα οπτικό lag spike ανά διαστήματα και στο radeon settings που βγάζει "marginal performance" με το 95th percentile να δείχνει κάτι τραγικά νούμερα lag που δεν βλέπω σε μοντέρνο παιχνίδι.

Σε αυτό παίζει ρόλο ο επεξεργαστής και σε παλιότερα παιχνίδια η συχνότητα και το single core perf του επεξεργαστή.
 

manofsorrows

Hobgoblin Captain
Joined
Feb 21, 2013
Messages
304
Έχω i5-9800K και 32GB RAM. Θα βάλω και κανένα απόσπασμα από το Vampyr να δείτε που κι εκεί επαιξα λίγο και μου φάνηκε κάπως. Στο youtube βλέπω κατα καιρούς κάποια βίντεο από παιχνίδια, όχι ιδιαίτερα απαιτητικά με εξαίσια κίνηση και αναρωτιέμαι γιατί ρε γαμώτο να μην έχω κι εγώ τέτοια αίσθηση; Βέβαια δεν ήξερα ότι τα βελτιώνει το youtube. Αλλά μου έκανε εντυπωση πχ ακομα και στο Dragonfall πόσο γλυκιά ήταν η κίνηση! Πρόσφατα είδα ένα άρθρο στο PC Gamer που συσχέτιζε και το FOV στο πως αντιλαμβανόμαστε τι βλέπουμε κι ότι ειναι διαφορετικό απο άνθρωπο σε άνθρωπο. Αναρωτιέμαι μηπως φταίω κι εγώ κι έχω κάποιου είδους motion sickness...δεν ξέρω αλλά πραγματικά λυσάνε όλοι για τα FPS κι εγώ ακόμα δεν έχω καταλάβει διαφορά, είτε στα 30 είτε στα 144.
 

nitro912gr

Ancient Red Dragon
Approval of the Admiral PCMaster Veteran Klika Member
Joined
Nov 26, 2012
Messages
14,266
Έχω i5-9800K και 32GB RAM. Θα βάλω και κανένα απόσπασμα από το Vampyr να δείτε που κι εκεί επαιξα λίγο και μου φάνηκε κάπως. Στο youtube βλέπω κατα καιρούς κάποια βίντεο από παιχνίδια, όχι ιδιαίτερα απαιτητικά με εξαίσια κίνηση και αναρωτιέμαι γιατί ρε γαμώτο να μην έχω κι εγώ τέτοια αίσθηση; Βέβαια δεν ήξερα ότι τα βελτιώνει το youtube. Αλλά μου έκανε εντυπωση πχ ακομα και στο Dragonfall πόσο γλυκιά ήταν η κίνηση! Πρόσφατα είδα ένα άρθρο στο PC Gamer που συσχέτιζε και το FOV στο πως αντιλαμβανόμαστε τι βλέπουμε κι ότι ειναι διαφορετικό απο άνθρωπο σε άνθρωπο. Αναρωτιέμαι μηπως φταίω κι εγώ κι έχω κάποιου είδους motion sickness...δεν ξέρω αλλά πραγματικά λυσάνε όλοι για τα FPS κι εγώ ακόμα δεν έχω καταλάβει διαφορά, είτε στα 30 είτε στα 144.
η διαφορά υπάρχει, απλά τα μάτια συνηθίζουν μετά από λίγο και δεν την καταλαβαίνεις. Εκεί που είχα καταλάβει πολύ πολύ έντονα το smoothness στα 60άρια ήταν όταν κάποια στιγμή έβλεπα βίντεο 24fps στο tablet μπροστά μου και μετά γύριζα στην οθόνη να παίξω ότι παιχνίδι είχα βάλει.
Τώρα για την περίπτωσή σου μόνο στον επεξεργαστή μπορώ να δω πιθανό bottleneck ίσως και στην RAM τι ταχύτητας είναι; Μήπως τα timings της RAM είναι χαλαρά πχ; Δεν έχω και εγώ πολλές γνώσεις προς τα εκεί πλευρά.
 

manofsorrows

Hobgoblin Captain
Joined
Feb 21, 2013
Messages
304
Σορρυ, i5 9600K 3,7 GHz έχω και Corsair 2X16 DDR4 3000Mhz.
Δεν νομίζω ότι δικαιολογείται κάτι από αυτά. Για αυτά τα παιχνίδια το μηχάνημα ειναι αρκετά δυνατό.
 

nitro912gr

Ancient Red Dragon
Approval of the Admiral PCMaster Veteran Klika Member
Joined
Nov 26, 2012
Messages
14,266
Σορρυ, i5 9600K 3,7 GHz έχω και Corsair 2X16 DDR4 3000Mhz.
Δεν νομίζω ότι δικαιολογείται κάτι από αυτά. Για αυτά τα παιχνίδια το μηχάνημα ειναι αρκετά δυνατό.
Γενικά είσαι λίγο επάνω από τα recommended σε επεξεργαστή, πιστεύω ότι πράγματι ο επεξεργαστής είναι το θέμα. Γιατί και εγώ είμαι στα ίδια κυβικά με εσένα με τον 2600 (χειρότερα βασικά σε single thread) και το είχα κοιτάξει λίγο γιατί στο καλό σε κάποια παιχνίδια βαράω 60φεύγα και έχω microshuttering και κατέληξα ότι έχει να κάνει με τον επεξεργαστή και το single core perf.

Γενικά αν ρίξεις τα πάντα στο medium ας πούμε, παραμένει το πρόβλημα?
 

manofsorrows

Hobgoblin Captain
Joined
Feb 21, 2013
Messages
304
ΟΚ θα τσεκάρω και θα σου πω. To μυαλο μου πάντως πάει μηπως παρά την συμβατοτητα G-sync στην πράξη αυτή να μην λειτουργεί τελικά.
 

Great0ldOne

Lich
Staff member
Joined
Dec 1, 2012
Messages
7,418
To G-Sync δεν είναι για αυτή τη δουλειά. Στην ουσία φροντίζει να μην υπάρχει image tearing όταν δεν συγχρονίζονται τα frames per second με το native refresh rate της οθόνης - και πίστεψέ με, αν δεν δούλευε θα το καταλάβαινες αμέσως σε παιχνίδια με γρήγορη κίνηση, το image tearing "βγάζει μάτι" που λέμε.

To G-Sync δεν μπορεί να λύσει θέμα του stuttering - δηλαδή απότομα, στιγμιαία frame drops, ή frametime spikes, όπως το δει κανείς, ίσα-ίσα για να μπορεί να τα αντιληφθεί το ανθρώπινο μάτι και να σπάει τα νεύρα του παίκτη αν είναι συχνό - και αν παραείναι συχνό, μπορεί να κάνει το παιχνίδι unplayable.

Από εκεί και πέρα, αν όντως έχεις stuttering, δεν σημαίνει ότι κάτι φταίει με το hardware σου. Μερικά παιχνίδια είναι απλά unoptimized - και η καλή, χρυσή Unreal Engine 4 έχει θέματα με το microstuttering από τη μάνα της, κάτι που ειδικά μικροί developers δεν έχουν resources για να αντιμετωπίσουν.
 

lelos kounelos

Tarrasque
Joined
Dec 9, 2012
Messages
15,326
EDIT
ξεχαστε το, υπαρχει γενικο προβλημα.

Εβαλα να παιξω το cossaccks back to war, για να μην διαταραξω την καθημερινη μου ρουτινα.
Δεν ξερω τι juju εριξαν στον καφε μου αλλα, χωρις λογο, μου εμφανισε μηνυμα οτι δεν βρισκει την αναλυση 1024x768.
Και τι με νοιαζει μαναμ; δεν εχουμε 1998. παταω ΟΚ και το παιχνιδι αποτυγχανει να φορτωσει. Προσπαθω ξανα, τα ιδια.
κανω restart και ενω ειχα το ιδιο μηνυμα, το παιχνιδι φορτωσε με αναλυση μικροτερης του 800x600 και χωρις επιλογη να την αλλαξω.
εβλεπα τα ματια απο τα αλογατα ναουμε.
Μπαινω να ψαξω λυση για το προβλημα αλλα παρατησα την προσπαθεια. Ειδα site με mod για το cossacks και εκει βρηκα mod για καλυτερα γραφικα. Εγκατεστησα το mod (πετας το αρχειο στον φακελο) και επεστρεψα στην λυση του προβληματος. Κουνελισιες Προτεραιοτητες.
Αν και εως τωρα δεν ειχα προβλημα συμβατοτητας, καποιος εγραψε για συμβατοτητα με 7αρια.

Πηγα στο εκτελεσιμο, δεξι κλικ, συμβατοτητα με 7. Το παιχνιδακι ξεκινησε αλλα εφαγα φρικη. Τα fonts εγιναν σαν copy paste απο σανσκριτικο βιβλιο. Δεν με νοιαζει, ξερω το μενου σαν τις μερες της εβδομαδας. Ξεκιναει η αποστολη και τα γραφικα ειναι σκατα.
Ειναι ολα τοσο sharp που παραλιγο να κοψω τα ματια μου. Βγαινω απο το παιχνιδι και βγαζω το mod. στοδιαλο.
μπαινω στο παιχνιδι και τα γραφικα δεν αλλαξαν και χαθηκε και η μουσικη.
Εκανα restart, μπετσες.

Πως γινεται αυτο; υπαρχει καμια λυση; Τους τελευταιους μηνες τρωω την μια gaming σφαλιαρα μετα την αλλη. Δεν την παλευω αλλο.
 
Last edited:

Great0ldOne

Lich
Staff member
Joined
Dec 1, 2012
Messages
7,418
Δεν σε βοηθάει σε κάτι αυτό που θα πω, αλλά έχω καλό φίλο που έφαγε τρεις μέρες από τη gaming ζωή του προσπαθώντας να κάνει το Cossacks, αγορασμένο από GOG, να τρέξει στο νέο του PC και άκρη δεν βρήκε. Βέβαια δεν είναι περίπτωση που πριν μια μέρα έτρεχε και ξαφνικά δεν, που είναι ακόμα πιο παράξενο.

Δυνατότητα για πλήρες uninstall και reinstall υπάρχει;
 

lelos kounelos

Tarrasque
Joined
Dec 9, 2012
Messages
15,326
Τι συμπτωση... GOG cossacks κι εγω. Βασικα το παιχνιδι ετρεχε απροβληματιστα. χθες το βραδυ ξεκινησαν τα προβληματα.
εγκατασταση απο την αρχη παιζει αλλα μολις εσκασε σκατοβομβα στο λαπτοπ μου και μαλλον δεν φταιει το cossacks αλλα η αμιολα η microsoft.
 

lelos kounelos

Tarrasque
Joined
Dec 9, 2012
Messages
15,326
Βασικα καλησπερα σας, σπαμαρω post, για να μην τα βαλω ολα μαζι.
Νωριτερα, παρατηρησα οτι απουσιαζει το εικονιδιο με τις γλωσσες απο την task bar. Πηγα στις ρυθμισεις και πατησα στο search.
Τιποτα, το πληκτρολογιο νεκρο. Πριν λιγα δευτερολεπτα πληκτρολογουσα χωρις προβλημα.
κανω κλικ στο find για να δω αν το πληκτρολογιο λειτουργει εκει, τιποτα. Παω στον firefox και το πληκτρολογιο λειτουργει.
restart.... windows update, τα ιδια.
Απο αυτο το σημειο ξεκινησε το ξετυλιγμα του κουβαριου, που μονο πονο δινει. Το scf /scannow βρηκε corrupt αρχεια και τα επιδιορθωσε... @@. Συνεχιζω να εχω προβλημα. Στην αναζητηση για την λυση, διαβασα οτι αυτο συμβαινει μετα απο windows update.
Αυτο που ξεκινησε πριν λιγες μερες το ESET.

Η συνδεση με το προηγουμενο ποστ για το cossacks.
Απο τοτε που ξεκινησαν τα updates, εχω συνεχεια ηλιθια προβληματα. Ο λογος που μπαινω με windows, ειναι επειδη θελω να παιζω κανενα cossacks. Ουτε αυτο την γλυτωσε απο την λαιλαπα της microsoft. Πριν το update των windows λειτουργουσε.
επαιζα σχεδον καθε μερα, ολη μερα.
Μερος της λυσης ειναι το uninstall των updates. Το λειτουργικο του μελλοντος.
Η (μια) λυση στο προβλημα ειναι να κανουμε run την εντολη
C:\Windows\system32\ctfmon.exe

τουλαχιστον ελυσε το προβλημα στην δικια μου περιπτωση.

Καποιες λυσεις μεσα απο το powershell, δεν ελυσαν τιποτα και ανακαλυψα εξτρα προβληματα.
 

lelos kounelos

Tarrasque
Joined
Dec 9, 2012
Messages
15,326
Με την καταντια μου να εχω σαν μοναδικη επιλογη, αυτο το μιζερο λαπτοπ. Δεν εχω την διαθεση να ασχοληθω.
Σημερα θα ασχοληθω παλι με το cossacks. Θα κανω μια εγκατασταση απο την αρχη, και αν παιξει, επαιξα.
 

lucinos

Death Knight
Joined
Nov 16, 2015
Messages
2,667
αυτο το μιζερο λαπτοπ
ποιο επεξεργαστή έχει το λάπτοπ;

Λογικά είναι αρκετά χάλια ώστε να μην κάθονται καλά σύγχρονα καλούδια τύπου dxvk αλλά το θέμα είναι ότι το cossacks (υποθέτω εννοείς το παλιό) είναι αρκετά παλιό ώστε να μην τα χρειάζεσαι. Είμαι απολύτως θετικός ότι μπορεί να δουλέψει καλά με wine, δεν ξέρω πόσο εύκολο είναι (το δέχομαι ότι αν είναι δύσκολο δεν αξίζει τον κόπο) αλλά τουλάχιστον αξίζει μια δοκιμή από lutris.
 

lelos kounelos

Tarrasque
Joined
Dec 9, 2012
Messages
15,326
Το cossacks παιζει αψογα με το wine, απλα δεν εχω τη διαθεση να ασχοληθω. Εννοειται οτι αν συνεχισει η παρακμη και εμφανιστουν ξανα προβληματα, ειναι μονοδρομος να τρεξει μεσα απο το linux.
 

lucinos

Death Knight
Joined
Nov 16, 2015
Messages
2,667
απλα δεν εχω τη διαθεση να ασχοληθω.
Για αυτό αναφέρω το lutris. Δεν λέω να μπεις στην κουνελότρυπα τού wine, εκεί δεν τολμώ να μπω ούτε εγώ.

Το lutris αν δεν το έχεις χρησιμοποιήσει ποτέ κάνει το ίδιο login στο gog.com εκεί βλέπεις την βιβλιοθήκη σου πατάς install και γίνονται όλα μόνα τους.
 

captain kal

Death Knight
Joined
Dec 2, 2012
Messages
3,315
Για αυτό αναφέρω το lutris. Δεν λέω να μπεις στην κουνελότρυπα τού wine, εκεί δεν τολμώ να μπω ούτε εγώ.

Το lutris αν δεν το έχεις χρησιμοποιήσει ποτέ κάνει το ίδιο login στο gog.com εκεί βλέπεις την βιβλιοθήκη σου πατάς install και γίνονται όλα μόνα τους.

Όντως πολύ καλό εργαλείο !!!
 

nitro912gr

Ancient Red Dragon
Approval of the Admiral PCMaster Veteran Klika Member
Joined
Nov 26, 2012
Messages
14,266
Αυτό το ESET που λες, ιός είναι;
 

Thaxll'ssillyia

Φραγκολεβαντίνος μπιφτεκάς
Joined
Feb 11, 2021
Messages
2,000
Για αυτό αναφέρω το lutris. Δεν λέω να μπεις στην κουνελότρυπα τού wine, εκεί δεν τολμώ να μπω ούτε εγώ.

Το lutris αν δεν το έχεις χρησιμοποιήσει ποτέ κάνει το ίδιο login στο gog.com εκεί βλέπεις την βιβλιοθήκη σου πατάς install και γίνονται όλα μόνα τους.

Να σημειωσω οτι τωρα τελευταια το Lutris εμφανιζει καποια προβληματα με τη διαχειρηση λογαρισματος του γκογκομαγαζιου, ισως καποια αλλαγη εχει γινει σε ενα απο τα δυο μερη (GoG η Lutris).

Οποτε ειναι καλυτερο ειτε να βαλει καποιος Heroic Games Launcher, ειτε αν καραγουσταρει λουτρης να κατεβασει τα installations του παιχνιδιου που θελει και να τα τρεξει με την επιλογη ως windows installation
 
Top Bottom