What's new

Welcome!

By registering with us, you'll be able to discuss, share and private message with other members of our community.

SignUp Now!

Νεα για software, browsers κλπ.

lelos kounelos

Tarrasque
Joined
Dec 9, 2012
Messages
15,324
Δεν ξερω εαν για εσας ειναι περσινα σταφυλια. Οποιος θελει να δοκιμασει να ενεργοποιησει το WebRender στον Firefox....


 

lelos kounelos

Tarrasque
Joined
Dec 9, 2012
Messages
15,324
Τα νεα δεν ειναι καθολου ευχαριστα, 2020 εχουμε, τι περιμενετε; Γεμισαν τα καζανια στην κολαση και ανοιξε αντιπροσωπεια πανω στην Γη.


Ο αργος ρυθμος στην αναπτυξη του Firefox δειχνει μικρο προβληματακι, μπροστα στην επισημη δηλωση
Ο Baker γνωστοποίησε πως η εταιρεία θα επικεντρωθεί από εδώ και πέρα σε τομείς που είναι κερδοφόροι για την εταιρεία, δημιουργώντας νέα προϊόντα που “οι χρήστες αγαπούν και θέλουν” να χρησιμοποιούν.

Εχω μια ακλονητη σιγουρια οτι ο Firefox θα γινει αρκετα τοξικος για τα γουστα μου. Αφου εχασαν την δουλεια τους 250 ατομα, η εταιρια θα επικεντρωθει στο βρωμικο κερδος. Λογικο, αλλα αυτο που με ενοχλει δεν ειναι το αποτελεσμα αλλα η πορεια εως εκει.
Οι κοινωνιες μας ειναι σιχαμερα καταναλωτικες, αφου μια μεγαλη μεριδα του κοσμου αγοραζει υπερκοστολογημενα πραγματα που δεν χρειαζεται πχ playstation και προσπερναει τις δωρεες του ενος € σε open source εφαρμογες, που μονο το καλο του θελουν.
Αφου ειναι τσαμπα, γιατι να πληρωσω;
Αλλο ενοχλητικο σημειο ειναι οι εταιριες που τα κανουν μανταρα και την πληρωνουν οι εργαζομενοι που δεν ειχαν καμια σχεση και ουτε ερωτηθηκαν για τις εταιρικες συμφωνιες που κατεληξαν σε ναυαγιο. Ταυτοχρονα, οι επιτυχημενες συμφωνιες δεν αλλαζουν κατι. Αυτο που δινουν ειναι μια μικρη εγγυηση οτι θα συνεχισεις να δουλευεις με τον ιδιο μισθο, ενω τα κερδη απο χιλιαδες € τον μηνα εγιναν εκατομμυρια.
 

jimmy213

Death Knight
Joined
Nov 26, 2012
Messages
4,118
Πάμε για Chromium-based Firefox;

Αρκετοί από τους απολυμένους απορροφήθηκαν κατευθείαν από άλλες εταιρίες απ' ό,τι διαβάζω. Μακάρι να ισχύει.
 

lelos kounelos

Tarrasque
Joined
Dec 9, 2012
Messages
15,324
Χτυπαω ξανα με ασχημια και προβληματα. Το Startpage με ρεζιλεψε και υπαρχει μια ιστορια πισω απο αυτο. Το προβλημα τα εξηγει ολα.
Λοιπον, Εχουμε τα Family Filters ενεργοποιημενο και ετσι το λεξιλογιο των ενηλικων τρωει πορτα. Εαν πληκτρολογησουμε μεαναβουνοινανοιντοτκομ κανουμε bypass τα Family Filters.
To δοκιμασα με Google και δεν συμβαινει το ιδιο. Ειχα να μπω στο Google απο τοτε που εβγαλε τριχες στο στηθος ο Κυριακος και μπηκα σημερα για να βρω οπτικες απολαυσεις, οχι πιτογυρα, με ενεργοποιημενη την προστασια για οσους δεν εχουν δικαιωμα στην ψηφο.

Δεν ρωταω ποια ειναι η καλυτερη προστασια, εκτος απο τις αστειες ρυθμισεις των μηχανων αναζητησης. Ρουφιανευω προβλημα.
Ιδου και το οπτικο ντοκουμεντο, ποτισμενο με blur.

 

Χειρομαλάχτης

Death Knight
Approval of the Admiral Fighting stocism with stoicism
Joined
Nov 24, 2019
Messages
3,500
κι ενω εχω ηδη τη ζοχάδα μου με το φουμπου (δες αλλο θρεντ) σκαει κι αυτο:

ο μπρουσαρας εντυσε μια πολιτικη διαφημιση των Δημοκρατικων, τελος παντων ενα βιντεο με σκηνες απ την καθημερινοτητα στην υπεροχη εποχη του τραμπ, με το τραγουδι του "rising". το φουμπου το φλάγκαρε ως φωλς ινφορμέισο.
ενω ο ψυχακιας που λεει να πιουμε χλωρινη ειναι προφανως η τρού ινφορμέισο.
δε μας τα λες καλα, μαρκο. θα σβησω το λογαριασμο μου ρε τσομπάνη, κι οι χιλιαδες φιλοι μου θα στο σπασουν το μαγαζακι. τρόμπα.
το λινκ:


το βιντεο χωρις σημαία, μη χεσω μεσα:

 

lelos kounelos

Tarrasque
Joined
Dec 9, 2012
Messages
15,324
H Ακριτα εγραψε στο Facebook να κανουν report τις ομαδες στο facebook "κανενα παιδι στο σχολειο με μασκα" και οι αντι-μασκοφοροι της εκαναν report και το facebook κλειδωσε τον λογαριασμο της. Οι αντι-μασκοφοροι κυκλοφορουν ελευθεροι.

Ο Τραμπ το εχει τερματισει με την χουντα του και οι πιθανοτητες να καθισει στο προεδρικο σκαμπο δεν ειναι λιγες.


 

lelos kounelos

Tarrasque
Joined
Dec 9, 2012
Messages
15,324
Για το θεμα με τα family filters, εστειλα email στο Startpage, μου απαντησαν.

spem.jpg


Για το θεμα οτι δεν συμβαινει το ιδιο οταν το Home page ειναι γουγλης, ουτε κουβεντα. Δεν τους πηρα με τις πετρες επειδη δεν μπορω να γκρινιζω σε οσους προσπαθουν να θελουν το καλο μας.
 

Χειρομαλάχτης

Death Knight
Approval of the Admiral Fighting stocism with stoicism
Joined
Nov 24, 2019
Messages
3,500

αυτα ειναι. ουτε κατι γέροι στα καφενεία τετοιες ιδεες. εκπροσωπο λεει, με φυσικη παρουσια, προφανως για να τρομαζει μην τον κανει ντα ο βεζυρης ταγιπ.
θελω να δω την αντιδραση του φουμπου ωστοσο. θα τον βαλουν στη θεση του ή θα κατσουν σαν κοτουλες και θα δεχτουν να λογοκρινει αλλος το περιεχομενο πριν απ τους ιδιους ??
 

lelos kounelos

Tarrasque
Joined
Dec 9, 2012
Messages
15,324
Τις τελευταιες ημερες παιζει πολεμος μεταξυ FB και Revert site, ενα add on για οσους δεν θελουν να αγκαλιασουν το renovation του FB.
Την τελευταια φορα που εγινε κατι παρομοιο ηταν στο Σταλινγκραντ. Οι αντεπιθεσεις ειναι στην ημερησια διαταξη.
Πολυ τα γουσταρω αυτα τα πραγματα. Ανοιγεις τον browser και δεν ξερεις τι θα δεις, ποιος ειναι ο νικητης της μερας.
Το Revert site ειναι ξαδερφακι του FB purity και αν δεν κανω λαθος, τρεχουν απο το ιδιο ατομο. Ενας εναντια στο FB.
 

lelos kounelos

Tarrasque
Joined
Dec 9, 2012
Messages
15,324
Δεν το δοκιμασα αλλα θα του ριξω μια ματια. οπως παει το θεμα με τον firefox πρεπει να βρουμε πορτα για να φυγουμε.
edit
Τον τελευταιο καιρο τσεκαρω τον tor browser. Εχει γινει τοσο ευκολος στην χρηση και με τοσο καλες ταχυτητες ωστε ξεχναω οτι δεν ειμαι στον απλο firefox.
 

lelos kounelos

Tarrasque
Joined
Dec 9, 2012
Messages
15,324

jimmy213

Death Knight
Joined
Nov 26, 2012
Messages
4,118
Το θέμα όμως είναι και τι κάνουν οι επαφές μας. Ευχαρίστως να καταργήσω το messenger (έτσι κι αλλιώς fb μπαίνω ελάχιστα πλέον), αλλά αν οι επαφές μου δεν έχουν τη διάθεση να μετακινηθούν; Το ίδιο και για το viber πχ που είναι το Whatsapp της Ελλάδας (ως προς τη χρήση).

Βέβαια με τον χαμούλη που γίνεται τώρα, βλέπω κάμποσους να μετακινούνται.
 
Top Bottom