What's new

Welcome!

By registering with us, you'll be able to discuss, share and private message with other members of our community.

SignUp Now!

New year resolutions (Gaming Edition)

bald_killer

Death Knight
Joined
Jul 26, 2014
Messages
3,889
Hρθε η ώρα του απολογισμού


Καταρχάς ο μεγάλος στόχος επιτεύθη. Εστησα νέο και αξιοπρεπές PC μέσα στο Πάσχα. Nintendo 3DS XL που ήταν να πάρω αγόρασα ένα, εννοείται του πέρασα custom firmware, το φούλαρα παιχνίδια, αλλά δεν κατάφερα να βρω χρόνο να τερματίσω κάτι σε αυτό. Ωστόσο totally worth it, φοβερή κονσόλα με τρομερό κατάλογο παιχνιδιών με άλλες επιλογές από το λατρεμένο PS Vita που είχα αγοράσει το 2021. Στο τέλος της χρονιάς προέκυψε αναπάντεχη απόκτηση και άλλης κονσόλας. Μιας κονσόλας που δεν περίμενα ποτέ πως θα αποκτήσω αλλά πάντα ήθελα. Το Sega Dreamcast. Το φοβερό της υπόθεσης μάλιστα είναι πως είναι το μοντέλο 01 που παίζει αντιγραφές χωρίς να κάνεις τίποτα και ο φίλος που μου το πούλησε είχε 70 αντιγραφές μαζί. Βέβαια εγώ έχω λιώσει αυτές τις μέρες στο παιχνίδι για το οποίο ήθελα τη κονσόλα, το Virtua Striker 2!
Eντυπωσιακό πόσα ps1 third party games έχει η κονσόλα και σε αναβαθμισμένες εκδόσεις. Γενικά πολύ καλός κατάλογος παιχνιδιών κατά τ'αλλα διαφορετικός από του PS2.

Tώρα όσον αφορά τους στόχους τερματισμών άστα να πάνε. Ηταν γενικά μια πολύ κουραστική χρονιά από θέμα εργασίας και αυτό είχε αντίκτυπο και στην όρεξη μου για gaming. Από όλα αυτά που είχα γράψει τερμάτισα μόνο το Final Fantasy XIII-2 στο xbox 360 το οποίο και ήταν από τις μεγαλύτερες εκπλήξεις ποιότητας ever. Πάμε να πω για τα υπόλοιπα λοιπόν

Sekiro: Eπιτέλους έφυγε από τη μέση. Εκεί που είχα κολλήσει και κατάφερα να ξεκολλήσω άλλαξε όλη μου την εμπειρία για το παιχνίδι. Αν και το λάτρεψα από εκεί και πέρα στο τέλος με χάλασε πολύ πάλι. Πολύ love/hate feelings γενικώς και η πρώτη φορά που δεν ήθελα με τη καμία να παίξω NG+ σε παιχνίδι της From.

Code Vein: Πολύ απλά το καλύτερο Soulslike για μένα. Δεν περίμενα να ήταν τέτοιο αριστούργημα με τίποτα.

Μortal Shell: Από τα καλά soulslike και αυτό. Είχε πολύ ωραίο progress και mechanics. Ελπίζω σε συνέχεια

Μοrtal Kombat 11: Aδιανότητο κάψιμο και ένας από τους λόγους που το backlog δεν άδειασε και πολύ. Το απίστευτο της υπόθεσης ειναι πως δεν έπαιζα online παρά ελάχιστα. Τρομερά πλούσιο και ποιοτικό single player περιεχόμενο. Πολύ δύσκολα θα γίνει uninstall από το PC.

Fifa 22: Ο άλλος λόγος που δεν άδειασε το backlog. Επεσε κάψιμο και το 2022 με το mycareer, απόλαυση ξανά.

Resident Evil Village: Η πρώτη φορά που είδα ποτέ το Ray Tracing τι ρόλο βαράει. Μου άρεσε γενικώς το παιχνίδι πολύ και ας ξέφυγε από τα κλασσικά Resident.

Super Seducer: Είχε τη πλάκα του μου άρεσε


Τώρα όσον αφορά παιχνίδια που δεν τερμάτισα αλλά έπαιξα αρκετά

Ηellpoint: Αρκετά καλό μπορώ να πω αλλά και αρκετά δύσκολο επίσης. Κάπου έχω κολλήσει. Κάποια στιγμή θα το τερματίσω που θα πάει. Τα production values υστερούν, θυμίζει παλιό παιχνίδι

Ιmmortal Unchained: Ομολογώ δεν περίμενα να δω τέτοιο soulslike. Εχει τη πλακα του αν και ντάξει και σε αυτό τα production values υστερούν.

Βloody Spell: Τρελό μιξ Devil May Cry με soulslike. Moυ βγάζει feeling ps2 για κάποιο λόγο

Days Gone: Παιχνιδάρα πραγματικά. Eίμαι κοντά στο τερματισμό

Persona 4 Golden: Αυτό το έπαιζα στο PS Vita. Οσο έχω παίξει το λάτρεψα. Πάρα πολύ ενδιαφέρον plot. Εχει όλα τα φόντα να γίνει ένα από τα αγαπημένα μου jrpg.

Fahrenheit Remastered: Aυτό εν τέλει θα το τερματίσω δύο φορές καθώς το έχω προχωρήσει περισσότερο στο PS Vita παρά στο Steam. Απλά λόγω achievements και επειδή ότι παίζω πια το κάνω stream θα το τερματίσω και στο steam

Pokemon Y: So far so good στο 3DS. Ευχάριστη η αναβάθμιση στα γραφικά σε σχέση με τα DS pokemon games.

Lightning Returns: Στο PS3 αυτό το ξεκίνησα αφού είχα τελείωσει το FFXIII-2, ωραίο φαίνεται (ειδικά η μάχη που θυμίζει soulslike) αλλά ήθελα να παίξω κάτι διαφορετικό αντί για jrpg πάλι και το άφησα για αργότερα


Tώρα για στόχους για το 2023. Ηδη παίζω Elden Ring θα πάρουν σειρά μετά ανάλογα τη διάθεση τα God of War, Horizon Zero Dawn, Death Stranding DC, Detroit Become Human, Avengers από νέα παιχνίδια. Τα paused που ανέφερα πρέπει να βρεθεί χρόνος και διάθεση να τερματιστούν και είναι και άλλα πολύ δυνατά παιχνίδια που παραμένουν ανέγγειχτα να πάρουν σειρά που ειχα πάρει παλιότερα και δεν έχω τελειώσει ακόμα όπως Final Fantasy XV, Devil May Cry 5, Shadow of War, Dead Rising 4, Evil Within 2, Alien Isolation, Tormented Souls, Shadow of the Tomb Raider κτλπ.
Καταιγιστική η λίστα σου. Το Hellpoint το τερμάτισα παίζοντα με όλα στο Low/off στα 25-30 fps. Οντας συνηθισμένος στο πιο smooth DS, μου πήρε κάμποσο χρόνο να το συνηθίσω αλλά το κατάφερα. Οταν πάρω desktop σίγουρα θα το ξαναβάλω για να παίξω και το DLC.

Για τα Πόκεμον, σου προτείνω να παίξεις Ultra Sun / Ultra Moon.
 

maladroid

Mind-flayer
Joined
Nov 27, 2012
Messages
1,958
Deathloop
God Of War
Mafia: Definitive Edition
Shadow of the Tomb Raider
Cyberpunk 2077
(αααν βγει φέτος η "Enhanced Edition")
Guardians of the Galaxy
Resident Evil: Village
Halo: Infinite
(στο Game Pass εννοείται)

Επίσης θέλω οπωσδήποτε να δω τα Kena: Bridge of Spirits και Ruined King.

Από το backlog ελπίζω επιτέλους φέτος να ασχοληθώ με τα:
Disco Elysium
Detroit: Become Human
SOMA
Little Nightmares II

Outer Wilds

Εντάξει, δεν τα πήγα και τόσο άσχημα τελικά. Από τα εναπομείναντα περσινά, μεταφέρω για το '23 τα:

Cyberpunk 2077
Resident Evil: Village
Mafia Definitive Edition
Deathloop

και
Disco Elysium.

Προσθέτω επίσης:

Elden Ring
GTA V
(έχω παίξει περίπου το 1/3 αλλά θέλω να το ολοκληρώσω)
Spider-Man: Miles Morales
Return of the Obra Dinn
Case of the Golden Idol
Pentiment


Σίγουρα θα υπάρξουν κι άλλες προσθήκες στην πορεία, με σοβαρότερους υποψηφίους τα Resident Evil 4 Remake, Jedi Survivor, Uncharted και φυσικά το Hades II, αν δούμε full release εντός του έτους (κάπως απίθανο κρίνοντας από το πρώτο game).
 

vlad

Half-Ogre
Approval of the Admiral
Joined
Oct 31, 2013
Messages
610
Θέλω να πιστεύω οτι μες το έτος θα καταφέρω να τελειώσω τα:
- Solasta Crown of the Magister, το οποίο μου αρέσει αρκετά και λόγω της φύσης του παίζω μερικά σφηνάκια που και που
- Control, που δεν με ενθουσίασε όσο το Alan Wake ή το Quantum Break αλλά έχω ξεπεράσει τη μέση του παιχνιδιού
- Forza Horizon 5, παιχνίδαρος που το μόνο που με χαλάει είναι το open world του, προτιμώ κατά πολύ τη σειρά Forza Motorsport
- Uncharted 1 στον rpcs3

Ευελπιστώ να ξεκινήσω τα:
- Yooka-Laylee and the Impossible Lair
- Pathfinder Kingmaker
- Ότι άλλο μου κάνει κλικ από το τεράστιο baklog

Αυτά στο pc...
Για να δούμε λοιπόν...
- Solasta Crown of the Magister. FUCK YEAH τα κατάφερα.
- Control. Τρίχες, τελικά το παράτησα στα μισά.
- Forza Horizon 5. Ε, ακόμα από κανα race αραιά και που.
- Uncharted 1 στον rpcs3. Κλάιν μάιν.
- Yooka-Laylee and the Impossible Lair. Οκ το ξεκίνησα!!
- Pathfinder Kingmaker. Μπα δεν το ξεκίνησα.

Έλιωσα βέβαια το Resident Evil Χωριό, το Diablo 2 ressurected, αρκετά το Elden Ring, τα Monkey Island 1+2 ξανά, και συνεχίζω ακάθεκτος με Uncharted 4, Xenoblade 3 και Chaosbane. Και σίγουρα και μερικά που δε θα θυμάμαι τώρα.
Καλά τα πήγα τηρουμένων των αναλογιών (μπέμπη σε σένα αναφέρομαι). Λίστα δε ξαναφτιάνω μάνα μου, δεν πετυχαίνω τίποτις.
 

manofsorrows

Hobgoblin Captain
Joined
Feb 21, 2013
Messages
306
Αυτά είχα γράψει πριν ένα χρόνο κι αυτή είναι η κατάσταση σήμερα:

[ Πρόοδος: Finished / Playing Now / Unplayed] *** όπου --> το νέο status αυτή την στιγμή

PENDING MAIN QUESTS (παιχνίδια που ήδη έχω ξεκινήσει, σε παρένθεση οι ώρες που έχω παίξει):
Death Stranding (19)
Darkest Dungeon + Crimson Court + Colors Of Madness (114)
Discworld Noir (17)

It Takes Two (3) --> (8)
The Hand Of Glory (7)
Arkham Horror: The Mother's Embrace (4)
Bioshock Remastered (9)
Sam & Max Hit The Road (4)


Επίσης με ενεργή συνδρομή τζαμπατζή στο Gamepass για σχεδόν 40 μέρες ακόμα έχω να τελειώσω τα:
Psychonauts 2 (3)
Firewatch (2)
The Medium (9)
Genesis Noir (1)


MAIN QUESTS (παιχνίδια που θέλω να παίξω οπωσδήποτε μες στην χρονιά):
A Plague Tale; Innocence
Assassin's Creed: Odyssey --> (15)
Beautiful Desolation
Dishonored --> (6)
Frankenstein: Through The Eyes Of The Monster
Larry Leisure Suit: Wet Dreams Don't Dry
Metro 2033 Redux
Morningstar: Descend To Deadrock

Myst IV: Revelation --> (4)
Prey
Shadowrun: Dragonfall
Truberbrook
Vampyr --> (1)

SIDE QUESTS ( Θα ήθελα να τα παίξω μες στην χρονιά, μόλις βγάλω τις MAIN QUESTS)
Alan Wake
Brutal Legend
Chronicles of Riddick: Escape From The Butcher Bay
Undying
Encodya
The Feeble Files --> (3) επ'αόριστον αναβολή καθώς δεν με κράτησε
Ghostrunner
In Cold Blood
The Night Of The Rabbit
Paradise Killer
S.T.A.L.K.E.R.: Shadow Of The Chernobyl
Shadow Of The Tomb Raider
Sinking Island
Stasis
Stonekeep --> (14) πάει για εγκατάλειψη καθώς η δυσκολία στις μάχες είναι βουνό! Είμαι στον 8ο χάρτη. Κρίμα γιατί μου άρεσε, αλλά είναι απάλευτα δύσκολο και δεν έχω αντοχές να ασχοληθώ.
Where The Water Tastes Like Wine

TASKS ( Παιχνίδια σφηνάκια μικρής διάρκειας που θα πλαισιώνουν τα κύρια και θα ροκανίσουν το backlog):
Amnesia: A Machine For Pigs
Among The Sleep
Armikrog
Conarium

DARQ
Enter The Matrix
Flashback
Layers Of Fear
Layers Of Fear 2
Little Nightmares

Resonance --> (5)
Rise Of Insanity
Silver Chains
Stick It To The Man
The Shore
The Uncertain


Εκτός από αυτά, τελείωσα επιπλέον 18 τίτλους εκτός προγράμματος κι έπαιξα δεκάδες ώρες Curse Of The Dead Gods, Vampire Survivors και Gloomhaven μεταξύ άλλων.

Για το 2023 λέω να μην καταπιεστώ τόσο και να αφήσω κάπως πιο χαλαρά τα πράγματα. Έχω γράψει σε 2-3 κόλλες χαρτί κάπου 100 τίτλους που έχω σε μεγαλύτερη προτεραιότητα για να δω και θα διαλέγω από εκεί ανάλογα τα κέφια μου. Σε αυτή την λίστα περιλαμβάνονται όλοι οι τίτλοι που δεν πρόλαβα να τελειώσω και βλέπετε παραπάνω, ενώ προσθέτω νέους αν μπει κάποιο στην συλλογή μου. Μου άρεσε πάντως η ιδέα του Lynx κι ίσως φτιάξω μια πιο άμεση 5άδα ή 10άδα σε Steam, GOG και Epic.

Το τοπ-10 μου από αυτά που τελείωσα το 2022 είναι:
1. Death Stranding
2. Prey
3. Darkest Dungeon
4. Metro 2033 Redux
5. Deus Ex
6. Pentiment
7. Plague Tale: Requiem
8. Bioshock Remastered
9. Leisure Suit Larry: Wet Dreams Don't Dry
10. Firewatch

Ήταν προφανώς μια immersive-sim χρονιά!
 

bald_killer

Death Knight
Joined
Jul 26, 2014
Messages
3,889
Εγώ δε βάζω στόχους. Αφήνω το κύμα να με παρασύρει και όπου/ότι βγει. Τα πέντε τελευταία, εκτός του Omno, τα είχα ξαναπαίξει παλιότερα.
Dark Souls Remastered COMPLETE
Project Snowblind
The Bard´s Tale Remastered and resnackled
Tomb Raider Legend
Tomb Raider Anniversary
HROT
Hellpoint
XCOM Chimera Squad
Brütal Legend
Hedon Bloodrite
Blasphemous
Valfaris
Betrayer
Aragami 1
Project Warlock
Back to Bed
Mighty No.9
Dread Templar
Morkredd
Hotline Miami
Monster Sanctuary (κολήσαμε στο τελευταίο boss, δε βγαίνει με τίποτα)
Shadow Warrior Redux COMPLETE
Superhot COMPELTE
Half Life 2 COMPLETE
Omno COMPLETE
Betrayer COMPLETE

Θα κοιτάξω να βγάλω το Bloodstained συν καμια 3-4 FPS συν 2-3 indies του κιλού που έρχονται μαζί με τα Humble.

EDIT: ΜΠορεί να ξαναβάλω το ΧΡΟΤ για το complete. Διάολε, ίσως και το Project Warlock που μου έχουν απομείνει δύο Ατσίβια για το 100% αλλά πρέπει να βγάλω το game χωρίς να ψοφίσω.
 
Last edited:

Northlander

Tarrasque
Staff member
Approval of the Admiral PCMaster Veteran RQ Elite Beta Tester
Joined
Nov 26, 2012
Messages
18,665
@manofsorrows Πώς κατάφερες να τρέξεις το Discworld Noir? Νομίζω έχει σοβαρά προβλήματα συμβατότητας με τις νέες πλατφόρμες. Επίσης έχω την εντύπωση ότι έχω ξανακάνει την ερώτηση. #αλτσχάιμερχτυπάογεροςξεχνά
 

Northlander

Tarrasque
Staff member
Approval of the Admiral PCMaster Veteran RQ Elite Beta Tester
Joined
Nov 26, 2012
Messages
18,665
Να'σαι καλά, ήταν ακριβώς όπως το θυμάμαι αλλά από ότι φαίνεται βγήκε πρόσφατο work-around.

Πραγματικό διαμάντι για adventure και αρκετά αυξημένη η δυσκολία του. Διάολε όμως, τα είχε όλα.
 

Northlander

Tarrasque
Staff member
Approval of the Admiral PCMaster Veteran RQ Elite Beta Tester
Joined
Nov 26, 2012
Messages
18,665
Στερνή μου γνώση να σε είχα πρώτα, έπρεπε να είχα κρατήσει τουλάχιστον το PC ως είχε από το 2000.
 

lucinos

Death Knight
Joined
Nov 16, 2015
Messages
2,703
Στερνή μου γνώση να σε είχα πρώτα, έπρεπε να είχα κρατήσει τουλάχιστον το PC ως είχε από το 2000.
Μπορείς να δοκιμάσεις μέσω pcem που έχω αναφέρει αλλού; Θεωρητικά κάνει εξομοίωση στα πισί εκείνης τής εποχής και θα πρέπει να μπορεί να δουλέψει έτσι το noir.
 

Northlander

Tarrasque
Staff member
Approval of the Admiral PCMaster Veteran RQ Elite Beta Tester
Joined
Nov 26, 2012
Messages
18,665
Θα το δω και θα σας πω, αν και μάλλον θα το αναβάλλω, δεδομένου ότι είχα ξεκινήσει ζεστά με ορισμένα πράγματα του backlog και δεν θέλω να τα αφήσω τώρα.

Νομίζω το noir είχε ανέκαθεν πρόβλημα λόγω rendering και πρωτοκόλλων με τις κάρτες ήχου. Μπορεί και να θυμάμαι λάθος.
 

Χειρομαλάχτης

Death Knight
Approval of the Admiral Fighting stocism with stoicism
Joined
Nov 24, 2019
Messages
3,546
μανοφσοροουζ, ΛΑΤΡΕΨΑ την οργανωση και κυριως τα χρωματάκια.

αν δεν εισαι ζωδιο της γης και ακομα πιο συγκεκριμενα Παρθενος, θα σκισω τα διπλωματα μου σε μικρα μικρα κομματακια και θα τα μασουλίσω ήρεμα, εχοντας τα πασπαλισει πρωτα με αλατοπιπερο ή ζαχαρη άχνη και κανέλα (αναλογως αν εχω ορεξη για αλμυρο ή γλυκο αντιστοιχα).
 

Χειρομαλάχτης

Death Knight
Approval of the Admiral Fighting stocism with stoicism
Joined
Nov 24, 2019
Messages
3,546
άζωε φίλε μου γκου, πολυ με χαροποιει το νεο.
ασε τους χειτερς να λενε. αμα αγαπας τον εαυτο σου αρκετα, δεν χρειαζεται να μπει αλλος αναμεσα σας.

:agkalia:
 
Last edited:
Top Bottom