What's new

Welcome!

By registering with us, you'll be able to discuss, share and private message with other members of our community.

SignUp Now!

New year resolutions (Gaming Edition)

manofsorrows

Hobgoblin Captain
Joined
Feb 21, 2013
Messages
304
Δείτε κάποιο ψυχαναγκαστικό υποβοήθημα τύπου Completionator, να δείτε πως βγαίνουν οι στόχοι. Τα 2 τελευταία χρόνια που το χρησιμοποιώ, έχω τελειώσει 60 παιχνίδια. Τις προηγουμενες χρονιές, με 10-15 ήμουν κι ευχαριστημένος. Επιπλέον, είναι πολύ καλό εργαλείο για την οργάνωση της συλλογής σας. Θα επανέλθω με τα δικά μου goals στα τέλη του μήνα...
 

maladroid

Mind-flayer
Joined
Nov 27, 2012
Messages
1,947
Μεγάλοι απόντες το Red Dead Redemption 2 που πήρε αναβολή για το 2021, καθώς και τα Disco Elysium, Pillars of Eternity, Outer Wilds, Detroit: Become Human, Shadow of the Tomb Raider και Metro: Exodus που επίσης πάνε για το επόμενο resolution.

Χμμ, τελικά από όλα αυτά κατάφερα να παίξω μόνο το RDR 2 και το Metro: Exodus, τα υπόλοιπα σπρώχνονται στο 2022...

Γενικά, πάντως, το '21 δεν ήταν άσχημο από πλευράς gaming, έχω σημειώσει ως τερματισμένα καμιά 35-40 παιχνίδια (αρκετά απ'αυτά είναι μικρά indies ή DLC, μην πανικοβάλεστε :p). Στα highlights του backlog θα έβαζα: Hollow Knight, Blasphemous, Battle Chasers: Nightwar, Resident Evil 7, HyperLight Drifter, RDR2, Mark of the Ninja Remastered, Monster Train, Metro: Exodus και Trine 2.

Από φρέσκες κυκλοφορίες έπαιξα: Call of the Sea, Death's Door, Incryption, Psychonauts 2, The Artful Escape, Chicken Police, It Takes Two (δεν τερματίστηκε ακόμα αλλά είμαστε σε καλό δρόμο), The Procession to Cavalry, The Medium, και The Forgotten City (επίσης δεν τερματίστηκε ακόμα).

Με το νέο PC στον ορίζοντα, στα resolutions του '22 πιθανότατα θα δώσω βάρος σε απαιτητικά games που περίμεναν να παιχτούν "σωστά", όπως:
Deathloop
God Of War
Mafia: Definitive Edition
Shadow of the Tomb Raider
Cyberpunk 2077
(αααν βγει φέτος η "Enhanced Edition")
Guardians of the Galaxy
Resident Evil: Village
Halo: Infinite
(στο Game Pass εννοείται)

Επίσης θέλω οπωσδήποτε να δω τα Kena: Bridge of Spirits και Ruined King.

Από το backlog ελπίζω επιτέλους φέτος να ασχοληθώ με τα:
Disco Elysium
Detroit: Become Human
SOMA
Little Nightmares II

Outer Wilds


Στάνταρ πολλά (τα περισσότερα?) απ'αυτά θα πάνε για το '23 αλλά a man can dream. :rolleyes:
 
Last edited:

Myrmidonas

Mind-flayer
Joined
Dec 1, 2012
Messages
2,037
Τα δικά μου ήταν τα εξής:
Little Nightmares
Path of giants
Still there
Hob
Final fantasy VI
Xcom2
Dont starve together
Final fantasy IX
Darksiders 2
Wargroove
Valheim
Risen
Kings bounty the legend

Killing floor 2
PoE 2 Deadfire
Conan Exiles
Phasmophobia
Broforce

It takes Two
Scum
Deponia the completed journey
Alan Wake

Dead by daylight
Pixel Puzzles Traditional Jigsaws

Expedition conquistador
Wasteland 2 (δεν το έχω τερματισεί ακόμα)

Το Darksiders 2 Το παράτησα μιας και ήταν αρκετά διαφορετικό από το 1ο το οποίο λάτρεψα
Και με πράσινο είναι βασικά τα game που δεν εχουν τερματισμό και τα περισσότερα είναι μουλτι
Not bad
 

maximum armor

Umber Hulk
Joined
Jun 14, 2019
Messages
825
Αφού μέσα στο 2021 ξεμπέρδεψα με τα παιχνίδια στρατηγικής Earth (2140, 2150, 2160), με το Blood & Wine, και με τα παιχνίδια RPG Two Worlds (1, 2, Pirates, Tenebrae), εγώ είμαι ευχαριστημένος!
Επίσης, καθώς φαίνεται, μέσα στο Δεκέμβριο θα βγάλω και το Forsaken Gods του Gothic 3.
 

Χειρομαλάχτης

Death Knight
Approval of the Admiral Fighting stocism with stoicism
Joined
Nov 24, 2019
Messages
3,500
μαλαντρόη, να χαρεις, ασε τα "κέιμς-που-πρεπει-να-δειξουν-ποσο-ομορφα-ειναι-με-το-νεο-pc" και παιξε ελίζιο.
δεν ειν ωραιο, να ξερεις, που το χεις κατω κατω στην λιστα. :p:D

εντιτ: μαραζωσα με το στεναχωρημενο ιμόγκι του μαλαντρόη.
εννοειται οτι ηταν αποπειρα χιουμορ. (με σοβαρο περιεχομενο βεβαιως βεβαιως, οσον αφορα το κειμ).
 
Last edited:

maladroid

Mind-flayer
Joined
Nov 27, 2012
Messages
1,947
Γιατί βρε; Δεν ήταν για σένα το στραβομουτσούνιασμα, ήταν για μένα που όλο κάτι με φρενάρει και δεν πιάνω επιτέλους το Disco να χορέψουμε ως το πρωι.

Ωστόσο, για να σου εξομολογηθώ και κάτι, μια που είμαστε μεταξύ μας... το φοβάμαι λίγο.
Ναι, το φοβάμαι.
Σου 'χει συμβεί να έχεις κάποιο βιβλίο/ταινία/βιντεογκέιμ που θέλεις τόσο πολύ να σου αρέσει ώστε αν δεν συμβεί η απογοήτευση θα σε συντρίψει; Η απογοήτευση από τον εαυτό σου. Αυτό που λες μετά βρε μπας και δεν είμαι τελικά τόσο έξυπνος/εκλεπτυσμένος όσο νόμιζα; Μήπως δεν είμαι αρκετός ;
Ε αυτό παθαίνω με το Disco.

Και δεν το παθαίνω έτσι απλά, στου μυαλού μου τα χαλάσματα. Όχι, έχω παίξει ένα μισαωράκι όσο ήταν ακόμα beta, πριν δηλαδή σκάσουν τα reviews, τα βραβεία και τ'αποθεωτικά σχόλια στο Ragequit. Και δεν με άγγιξε...
Ήταν η φάση που περνούσα; Ήταν που δεν του δόθηκα ολοκληρωτικά επειδή "ε beta είναι, όταν το παίξω κανονικά θα διαβάσω τι κάνει κάθε perk"; Ήταν επειδή το περίμενα αλλιώς;

Δεν ξέρω.

Εκείνο που ξέρω είναι ότι όλη αυτή η παράνοια με εμποδίζει να το πιάσω κανονικά και να δω τελικά αν ταιριάζουμε όσο μας λένε.
Από την άλλη, με τόσο εσωτερικό μονόλογο και μπρος-πίσω θα'λεγε κανείς πως είναι σαν να το παίζω ήδη... :rolleyes:

/off topic
 
Last edited:

nitro912gr

Ancient Red Dragon
Approval of the Admiral PCMaster Veteran Klika Member
Joined
Nov 26, 2012
Messages
14,265
Η απογοήτευση από τον εαυτό σου. Αυτό που λες μετά βρε μπας και δεν είμαι τελικά τόσο έξυπνος/εκλεπτυσμένος όσο νόμιζα; Μήπως δεν είμαι αρκετός;

Να το βλέπεις όπως εγώ, δεν είμαι εγώ ηλίθιος, αυτοί που έφτιαξαν το τάδε δεν με καταλαβαίνουν, κανείς δεν με καταλαβαίνει, κλαψ λιγμ.

ή απλά...
edomonoalithies.jpg
 

Χειρομαλάχτης

Death Knight
Approval of the Admiral Fighting stocism with stoicism
Joined
Nov 24, 2019
Messages
3,500
στηριζω, μαλαντρουά.
ναι, μπορει να συμβεί αυτό, ισχυει.
αλλά ΠΟΤΈΣ δεν πρεπει να κατηγοραμε τους εαυτους μας. γιατι να φταις για κατι που δεν σε αγγιζει?
ασυμφωνια χαρακτηρων, απλα. παμε παρακατω.

ωστοσο θεωρω οτι ηταν η κακια η ωρα. νομιζω θα σε παρασυρει τελικα. ναι, ξεκιναει αργα, οντως.
αυτό μεχρι να δεις την ιστορια ν απλωνεται, να παρεις τα σκιλς που θ ανοιξουνε/διευρυνουνε τις συζητησεις σου με τον εαυτο σου, να δεις τα αιτεμς (κυριως ρουχα) που θα βρεις πως θα σ επηρεαζουν χρησιμοποιωντας τα κλπ κλπ κλπ.
δωστου μια ευκαιρια κι αν οντως δεν ταιριαζετε, χωριστε φιλικά, με μελαγχολικες φατσουλες και μ ενα "what if... ?" να πλανιεται στην ατμοσφαιρα, οπως στο φινάλε του Lala land ενα πραμα.
 

Borracho

Ancient Red Dragon
Joined
Nov 26, 2012
Messages
12,516
Ρε σεις, το σκέφτεστε υπερβολικά πολύ.

Βραβεία καλού γούστου, δεν υπάρχουν.

Χόμπι είναι, παίζεις γιατί χαίρεσαι, χάνεις το χρόνο. Άμα κάτι το πιάσεις μια-δυο-τρεις και πας σέρνοντας, θα πει ότι δε σου ταιριάζει. Και ο Steven Wilson ιδιοφυία είναι, πανέξυπνος συνθέτης, χαρισματικός μουσικός, αντικειμενικά πολύ αξιόλογος. Προσωπικά δεν έχω κανένα δίσκο του και ούτε πρόκειται ν'αγοράσω κάποιον, απλά γιατί δεν μ'αγγίζει συναισθηματικά. Αξία έχει και την αναγνωρίζω, δεν θα πω ποτέ ότι είναι σκιτζής ή απατεωνάκος. Αλλά όπως έγραψε όμορφα και ο Γέρων Χειρομαλάχτης, δεν είναι όλα για όλους και κάθε στιγμή και καθόλου δεν πειράζει.

Ύστατο μέτρο του τί σ'αρέσει πραγματικά εντωμεταξύ, είναι το μακελειό της παιδοκομίας. Σου μένει τόσο λίγος ελεύθερος χρόνος, είσαι τέτοιο σωματικό και ψυχικό ράκος, που εκείνα τα είκοσι γαμημένα λεπτά που θα έχεις μέσα στο εικοσιτετράωρο για να θυμηθείς πως κάποτε υπήρχες ως μονάδα, δεν υπάρχει περίπτωση να τα αφιερώσεις σε κάτι που δεν θα σε σαγηνεύσει απόλυτα. Ησυχάζεις κι από backlogs κι από κουλτουροπρέπει και απ' όλα.
 

Myrmidonas

Mind-flayer
Joined
Dec 1, 2012
Messages
2,037
Τα δικά μου ήταν τα εξής:
Little Nightmares
Path of giants
Still there
Hob
Final fantasy VI
Xcom2
Dont starve together
Final fantasy IX
Darksiders 2
Wargroove
Valheim
Risen
Kings bounty the legend

Killing floor 2
PoE 2 Deadfire
Conan Exiles
Phasmophobia
Broforce

It takes Two
Scum
Deponia the completed journey
Alan Wake

Dead by daylight
Pixel Puzzles Traditional Jigsaws

Expedition conquistador
Wasteland 2 (δεν το έχω τερματισεί ακόμα)

Το Darksiders 2 Το παράτησα μιας και ήταν αρκετά διαφορετικό από το 1ο το οποίο λάτρεψα
Και με πράσινο είναι βασικά τα game που δεν εχουν τερματισμό και τα περισσότερα είναι μουλτι
Not bad
Ουπς, βασικά ξέχασα να αναφέρω μερικά που έπαιξα εκτός steam, gog.
Οπότε έχουμε ακόμα τα:
GTA V
A plague tale: innocence
Little Inferno (αυτό μπορεί να ήταν και το 2020, δεν παίρνω κι όρκο)
Ghost of a Tale
 

mits@kos

Death Knight
Joined
Dec 8, 2012
Messages
2,942
Απολογισμός χρονιάς.

Mέχρι τέλους:
  • God of War
  • Control Ultimate Edition
  • Alan Wake (revisit)
  • Ni No Kuni 2: Revenant Kingdom
  • Ratchet & Clank
  • Uncharted: Drake’s Fortune
  • Uncharted 2: Among Thieves
  • Uncharted 3: Drake’s Deception
  • Uncharted 4: A Thief’s End
  • Uncharted: The Lost Legacy
  • NieR: Automata
  • I Am Setsuna
  • Blasphemous
  • The Legend Of Zelda: Wind Waker HD (revisit)
  • Star Wars Jedi Fallen Order
  • Marvel’s Spider-Man
  • Journey
Άφησα:
  • Dark Souls Remastered (δεν πάλευα να ζορίζομαι την εποχή που το έπιασα)
  • Messenger (απλά το ξέχασα κάποια στιγμή, αν και μου άρεσε, ίσως γίνει κάποιο revisit)
  • Spyro The Dragon Reignited Trilogy (θα επανέλθω όταν ξαναθελήσω 3D platforming)
WIP:
  • Disco Elysium (1-2 φορές τη βδομάδα, παίζουμε παρέα με κοπελιά)
  • Bloodborne (ένα σέσιον στις 2 βδομάδες, παίζουμε αποκλειστικά με φιλαράκι)

Σίγουρα κάτι ξεχνάω, αλλά κλάιν. Μετά το 0/6 της προηγούμενης χρονιάς, δεν έχει resolutions φέτος. Γκόου γουίθ δε φλόου. Είχα πολλά χρόνια να παίξω τόσο πολύ, και τόσα καλά πραγματάκια μαζί.
 

bald_killer

Death Knight
Joined
Jul 26, 2014
Messages
3,844
Το GoW το ψήνεις και ένα πέρασμα από PC με το καλό όταν κυκλοφορήσει;
 

mits@kos

Death Knight
Joined
Dec 8, 2012
Messages
2,942
Εν όψει Ragnarok, ψήνω γενικότερα ένα νέο πέρασμα. Θα ήθελα να το δω και στο PC (βέβαια full price για digital only δεν παίζει να δώσω), αν και δεν έχω κανένα σρεντεροτέρας πλέον (4790k/RX580/32GB).
 

kara

Kraken
Joined
Dec 15, 2012
Messages
9,095
Για πάμε, ο δικός μου ετήσιος απολογισμός.

1.JPG2.JPG

Από όλα όσα έπαιξα μες την χρονιά το Sekiro ξεχωρίζει με διαφορά από τα υπόλοιπα. Καλύτερο sword-fighting game ever created, απλά.

Από την παραπάνω λίστα δεν τερμάτισα μόνο το Jet Set Radio αν και το πάλεψα αρκετά. GTA V έπαιξα το single story και Destiny 2 όλα τα DLC μέχρι στιγμής. To Destiny 2 συνεχίζει να μου αρέσει και συνεχίζω να μην μπορώ να το προτείνω λόγω του επιθετικού οικονομικού μοντέλου που ακολουθεί. Το Fable Anniversary ήταν ευχάριστη έκπληξη, παίζεται άνετα και σήμερα, γλυκό παιχνίδι. Τα Diablo ήταν τελείως απρόοπτα, εξαιρετικά και τα δυο. To Baldur's Gate II ανταποκρίθηκε στο έπακρο στο praise που δέχεται, φανταστικά questlines before it was cool.

Επόμενοι στόχοι με τη νέα χρονιά
-Να ολοκληρώσω το Red Dead Redemption 2
-Άπαντα Mass Effect, ίσως και Andromeda
-Να παίξω Dishonored 2
-Ομοίως Shadow of the Tomb Raider
-Ίσως AC: Oddysey
 

vagm98

Commoner
Approval of the Admiral
Joined
Sep 22, 2021
Messages
38
Θα ποστάρω και εγώ μία δεκάδα για την επόμενη χρονιά για να έχω κάπου να γυρίσω. Όχι τόσο για να αξιολογήσω, αλλά να δω αν οι προσδοκιές και οι gaming συνήθειες που θέλω να έχω, έχουν επαφή με τη πραγματικότητα.
Η λίστα απαρτίζεται από τρεις πλευρές: παιχνίδια από λίστα με τα σημαντικότερα της δεκαετίας που έχω παραλήψει, από καλά rpg και από πρόσφατα games που απλώς προβλέπω ότι θα πατάνε όλα τα κουμπάκια μου. Εννοείται δεν αλληλοαποκλείονται οι τρεις κατηγορίες. Και τσόντα ένα co-op με τη παρέα.
Βγαίνουν λιγότερα από ενα το μήνα, αλλά όλα έχουν replayability ή και μεγάλη διάρκεια. Θα προσπαθήσω να βγάζω περίπου ένα ανα μήνα. Άλλωστε δε προβλέπω να έχω και πολύ ελεύθερο χρόνο - κάποια στιγμή πρέπει να τελειώσω και τη σχολή (ειδικά με ψηφισμένο νόμο για διαγραφές…).
Αφήνω και ένα περιθώριο για επιστροφή στα Dark Souls 2 και 3, αλλά και τη κυκλοφορία του PoE 2 μέσα στο ‘22 αν δε κάνω λάθος. Και στο Darkest Dungeon έχω δρόμο ακόμα...
Αφετέρου, εχω δει ότι παίρνω πραγματική απόλαυση παίζοντας ξανά και ξανά καλά παιχνίδια χωρίς να έχω άγχος να κάνω τη μετάβαση για το επόμενο.
Εδω να πω ότι καλές χρυσές οι λίστες αλλά ας προσπαθήσουμε να απεμπλακούμε από μια λογική καθαρισμού της λίστας γιατί καταλήγουμε (τουλάχιστον εγώ πολλές φορές) να παίζουμε το παιχνίδι, όχι για τη χαρά του gameplay κοκ, αλλά για να φτάσουμε στο επόμενο.
Χωρίς άλλες φανφάρες:
  • Ηades
  • Disco Elysium
  • Dishonored 2
  • Hollow Knight
  • Prey
  • Blasphemous
  • Sunset Overdrive
  • Fallout NV
  • Doom Eternal
  • Metro Exodus
  • Remnant From the Ashes
 
Last edited:

Stamatimenos

Death Knight
Joined
Nov 30, 2012
Messages
3,612
A, ήρθε και αυτή η μέρα. Λοιπόν, αν είμαστε γεροί θέλω το 2022 να παίξω σε ικανοποιητικό βαθμό τα παρακάτω:
Archolos να το τελειώσω, πήγα 16 λέβελ και ακόμα δε μπήκα καν στη πόλη.
Borderlands 3, να μη πάνε χαμένα τα 5€ στο έπικ.
Naudrion που φαίνεται να υπόσχεται Gothic-like εμπειρία.
Pathfinder: Kingmaker μιας και το έχουμε τσαμπέ
Pathfinder το καινούριο.
Wasteland 3, γνήσιο αυτή τη φορά.
The Isle να γουστάρω λίγο dinosaur social life.
Return to Krondor γιατί πολύ το αμέλησα.
Weird West
Red Dead Redemption 2

Ε, και AC Valhalla αν με πιάσει η πόρωση με Vikings που δε με έπιασε πέρσι.
Α, Diablo 2 remaster και WoW classic ΑΝ ψηθεί η παρέα. Δε τα ξαναπαίζω solo αυτά.
 
Last edited:

Chronomancy

Todd's Minion
Staff member
Joined
Oct 8, 2013
Messages
10,224
Μετά από μία άκρως παραγωγική χρονιά κατά την οποία έπαιξα λιγότερο από την προηγούμενη, θα προσπαθήσω να αξιοποιήσω το '22 για να κάνω το κ(ε)ατσαπ μου με τίτλους που απορώ γιατί τους άφησα αθικτους.
AC Valhalla, Odyssey
RDR2
Dishonored 2
Tomb Raider reboot 2 & 3
LOTRO να δούμε έστω την Gondor
Hellblade από την αρχή
Medieval Dynasty
Pathfinder, από την αρχή επίσης αλλά πάντα με τρομαζε ο όγκος του

Ααααν προλάβω και ξεβαρεθώ ολίγον από Cyberpunk το οποίο όμως δεν με καίει.

Λογικά η παραπάνω λίστα φτάνει μέχρι το 2025 οπότε και θα πάρω νέα κάρτα γραφικών για να παίξω TES VI

Μικρότερα RPGs τα έχω ήδη κατεβασμένα και θεωρώ ότι θα φύγουν σφηνάκια
 

manofsorrows

Hobgoblin Captain
Joined
Feb 21, 2013
Messages
304
Πάω για σουτ από το κέντρο (long shot στο χωριό μου) με τον στόχο που θα βάλω, αλλά έχω πρόγραμμα!

[ Πρόοδος: Finished / Playing Now ]

PENDING MAIN QUESTS (παιχνίδια που ήδη έχω ξεκινήσει, σε παρένθεση οι ώρες που έχω παίξει):
Death Stranding (19)
Darkest Dungeon + Crimson Court + Colors Of Madness (114)
Discworld Noir (17)

It Takes Two (3)
The Hand Of Glory (7)
Arkham Horror: The Mother's Embrace (4)
Bioshock Remastered (9)
Sam & Max Hit The Road (4)


Επίσης με ενεργή συνδρομή τζαμπατζή στο Gamepass για σχεδόν 40 μέρες ακόμα έχω να τελειώσω τα:
Psychonauts 2 (3)
Firewatch (2)
The Medium (9)
Genesis Noir (1)


MAIN QUESTS (παιχνίδια που θέλω να παίξω οπωσδήποτε μες στην χρονιά):
A Plague Tale; Innocence
Assassin's Creed: Odyssey
Beautiful Desolation
Dishonored
Frankenstein: Through The Eyes Of The Monster
Larry Leisure Suit: Wet Dreams Don't Dry
Metro 2033 Redux
Morningstar: Descend To Deadrock

Myst IV: Revelation
Prey
Shadowrun: Dragonfall
Truberbrook
Vampyr

SIDE QUESTS ( Θα ήθελα να τα παίξω μες στην χρονιά, μόλις βγάλω τις MAIN QUESTS)
Alan Wake
Brutal Legend
Chronicles of Riddick: Escape From The Butcher Bay
Undying
Encodya
The Feeble Files

Ghostrunner
In Cold Blood
The Night Of The Rabbit
Paradise Killer
S.T.A.L.K.E.R.: Shadow Of The Chernobyl
Shadow Of The Tomb Raider
Sinking Island
Stasis
Stonekeep
Where The Water Tastes Like Wine

TASKS ( Παιχνίδια σφηνάκια μικρής διάρκειας που θα πλαισιώνουν τα κύρια και θα ροκανίσουν το backlog):
Amnesia: A Machine For Pigs
Among The Sleep
Armikrog
Conarium

DARQ
Enter The Matrix
Flashback
Layers Of Fear
Layers Of Fear 2
Little Nightmares

Resonance
Rise Of Insanity
Silver Chains
Stick It To The Man
The Shore
The Uncertain


Εντάξει, σίγουρα δεν θα τα καταφέρω όλα, είναι περίπου 20 τίτλοι πάνω από όσους καταφέρνω τα τελευταία 2 χρόνια. Σίγουρα θα προκύψουν και σφήνες με φαβορί το Guardians Of The Galaxy, αλλά με όλα τα MAIN και τα ΤASKS θα είμαι απόλυτα ευχαριστημένος!
Και πάλι, αν τα καταφέρω όλα, το backlog θα μειωθεί μόλις κατά 10%!!!
 
Last edited:
Top Bottom