What's new

Welcome!

By registering with us, you'll be able to discuss, share and private message with other members of our community.

SignUp Now!

nVidia GPU - Το επίσημο νήμα συζήτησης.

Admiral

Ancient Red Dragon
Staff member
Joined
Nov 27, 2012
Messages
12,255
Με προτεινόμενη τιμή τα 330 δολάρια για την 3060, πόσο θα κοστίζουν άραγε τα 6μιση κομμάτια που θα φτάσουν εν τέλει στην ελληνική αγορά. 700 ευρώ? 800?

Ούτως ή άλλως το value for money είναι κακό στις κανονικές τιμές, θα είναι απλά ελεεινό σε οτιδήποτε περισσότερο.
 

Chronomancy

Todd's Minion
Staff member
Joined
Oct 8, 2013
Messages
10,224

Chronomancy

Todd's Minion
Staff member
Joined
Oct 8, 2013
Messages
10,224
Τα συγχαρητήρια μου στην ΕΒΓΑ. Οι κριτικές με έκαναν να συγκλινω προς την 3060ti της Asus, αλλά με γνώμονα την διαφορά της τιμής που θα έχουν και του χαρακτήρα που φαίνεται να κρατάει η ΕΒΓΑ, θα την τιμήσω.

 

nitro912gr

Ancient Red Dragon
Approval of the Admiral PCMaster Veteran Klika Member
Joined
Nov 26, 2012
Messages
14,265
meanwhile ανεβάζουν τιμές παγκοσμίως γιατί ο τραμπαρίφας τους έβαλε ταρίφες για τις ΗΠΑ; τι φάση;
 

Adhan

Horror addict
Staff member
Joined
Nov 27, 2012
Messages
14,704
Ανώτερη δηλαδή από την 3060 που κυκλοφορεί;
 

maladroid

Mind-flayer
Joined
Nov 27, 2012
Messages
1,947
Για να πω την αλήθεια το συγκριτικό πινακάκι μεταξύ των δύο με έχει μπερδέψει ως προς το ποια θα αποδίδει καλύτερα σε ανάλυση 1080p που μ' ενδιαφέρει.. Φαντάζομαι το τοπίο θα ξεκαθαρίσει κάπως όταν κυκλοφορήσουν τα πρώτα benchmarks.
Όχι ότι θα τις βρίσκουμε στην αγορά για το επόμενο τρίμηνο-τετράμηνο, αλλά κουβέντα να γίνεται...
 
Last edited:

Great0ldOne

Lich
Staff member
Joined
Dec 1, 2012
Messages
7,418
Για να πω την αλήθεια το συγκριτικό πινακάκι μεταξύ των δύο με έχει μπερδέψει ως προς το ποια θα αποδίδει καλύτερα σε ανάλυση 1080p που μ' ενδιαφέρει.

Εύκολο. Σε όλες τις περιπτώσεις, καλύτερα θα αποδίδει η πιο ακριβή 3060Ti, με εξαίρεση όσα ξεπερνούν πραγματική χρήση 6GB VRAM σε 1080p.

Αυτό βέβαια δεν σημαίνει ότι "καλύτερα" θα είναι "αρκετά καλύτερα ώστε να δικαιολογεί την διαφορά στην τιμή". Η 1660Super ήταν τόσο κοντά στα περισσότερα games με την 1660Ti, που δεν είχε κανένα νόημα να δώσει κάποιος 50+ ευρώ περισσότερα για την κάρτα με την καλύτερη απόδοση.
 

Chronomancy

Todd's Minion
Staff member
Joined
Oct 8, 2013
Messages
10,224
Για 1080ρ η 3060ti, στην τιμή που υποσχέθηκε να την δώσει η ΕΒΓΑ είναι λουκούμι. Τώρα το πότε θα την δούμε, είναι άλλο ζήτημα.
Ακόμη και η FE φαίνεται ικανή να καλύψει τις απαιτήσεις της επόμενης γενιάς, με τις απαιτούμενες υποχωρήσεις πάντα.

Η 3060 σκέτο, δεν φαίνεται να είναι τόσο future proof αλλά απλώς μία οικονομική λύση για κάποιον που θέλει να δει χαρά στα πίξελ
 

Chronomancy

Todd's Minion
Staff member
Joined
Oct 8, 2013
Messages
10,224
Αφού μας είπε ότι θα φέρει και θα έχουμε 8 ώρες να παραγγείλουμε. Ήταν ψέματα;
:giankos: :giankos:
 

nitro912gr

Ancient Red Dragon
Approval of the Admiral PCMaster Veteran Klika Member
Joined
Nov 26, 2012
Messages
14,265
τελικά υπάρχει future proof στις GPU?
 

Admiral

Ancient Red Dragon
Staff member
Joined
Nov 27, 2012
Messages
12,255
ε ε ε εεεε δε ξέρω. Εσύ το είπες πρώτος ότι δεν σου φαίνεται future proof.

Αναλόγως απαιτήσεων, εγώ έβγαλα τη γενιά με gtx 660 τα πρώτα δύο χρόνια και 960/1050Τi μετά. Η 960 με την 1050Ti έχουν τις ίδιες σχεδόν επιδόσεις, άλλαξα την 960 γιατί την ήθελε αυτή συγκεκριμένα ένας φίλος για κάποιο Mac ή κάτι τέτοιο.
 

Chronomancy

Todd's Minion
Staff member
Joined
Oct 8, 2013
Messages
10,224
Επειδή δεν ξέρω πως το ορίζεις, μπορεί να έγραφα ένα κατεβατο και να μου έλεγες ΕΕ όχι, εγώ θέλω να παίζει τα πάντα σε ultra 4k μέχρι να πάρω από την επόμενη γενιά καρτών. Ή θέλω να παίζει τα πάντα στο 60fps τηρουμένων των αναλογιών μέχρι να έρθει η επόμενη γενιά κονσολών.

Η αλήθεια είναι ότι πρόκειται για υποκειμενικό στοιχείο στην επιλογή της αγοράς κάρτας. Κατά την δικιά μου λογική, είναι η κάρτα η οποία θα μου επιτρέψει να παίξω τους τίτλους που μου αρέσουν στα δικά μου ανεκτά επίπεδα, διατηρώντας την διασκέδαση όχι μετατρέποντας την όλη εμπειρία σε ταλαιπωρία. Πχ να παίζω Call of Duty με 15 FPS με τα πάντα στο low...

Όταν όμως αγοράζεις κάρτα σήμερα, δεν μπορείς να ξέρεις τι θα ξημερώσει στην βιομηχανία. Μπορεί σε ένα 6μηνο να βρεθεί τρόπος να βελτιωθεί η απόδοση της σημερινής αρχιτεκτονικής με ταυτόχρονη αύξηση των κερδών για την εταιρεία κατασκευής. Με αποτέλεσμα η σημερινή τουμπανιαρα κάρτα να βρεθεί στον πάτο των αντίστοιχων benchmarks και ταυτόχρονα τα νέα παιχνίδια να εστιάζουν στην εκμετάλλευση των νέων δυνατοτήτων που προέκυψαν αφήνοντας την δικιά σου πίσω. Οπότε ποτέ δεν μπορείς να είσαι σίγουρος.

Παράδειγμα απότομης ανόδου της σχέσης απόδοσης/τιμής ήταν η μετάβαση από την σειρά 2χχχ στην 3χχχ, αναφέρομαι στις τιμές του launch. Και επίσης παράδειγμα του πως μπορούσες να γονατίσεις την καλύτερη κάρτα της σειράς 2χχχ ήταν το cyberpunk.

Αυτό δεν σημαίνει ότι οι 2χχχ δεν είναι καλές κάρτες, αλλά ότι η τεχνολογική πρόοδος τις ξεπέρασε πιο γρήγορα σε σχέση με άλλες γενιές. Σε δεύτερο βαθμό, αν κάποιος θέλει να είναι συνεχώς στον αφρό, βρέθηκε με μία κάρτα η οποία δεν θα αντέξει στον χρόνο όπως θα συνέβαινε πχ μία 8800gt προ πολλών ετών.

Για εμένα που είμαι συγκαταβατικός η 760 κατέληξε ως ορίσαμε παραπάνω και πιο πριν είχα μία 7300. Άλλος στην θέση μου θα έβγαζε σπυριά, εγώ συμβιβαζομουν, μέχρι να έρθει η ώρα του Witcher 2.

Η χρυσή τομή βρίσκεται κάπου στην μέση. Μπορείς να έχεις λίγο και από τους δύο κόσμους χωρίς να ξοδεύεσαι κάθε δύο χρόνια και φυσικά έχοντας λίγη τύχη. Το αν θα πιάσεις το λαχείο, είναι σαν να κυνηγάς το 13/13 στο στοίχημα. Μπορεί να διαβάσεις εκατό αναλύσεις αγώνων και στο 90 να σου καρφώσει ένα γκολάκι ο Φορλάν και να μην ξέρεις από πού σου ρθε.

Αυτά τα ολίγα, νοτ. Ελπίζω να το κάλυψα το θέμα όσο καλύτερα γίνεται γιατί γράφω κι απ' το κινητό
 

nitro912gr

Ancient Red Dragon
Approval of the Admiral PCMaster Veteran Klika Member
Joined
Nov 26, 2012
Messages
14,265
Συμφωνώ μαζί σας, άλλωστε έβγαλα πόσα 7 χρόνια; με την 7850 1GB, και witcher 3 έπαιξα και doom 2016 και battlefield 1 και τις βόλτες μου έκανα, είχα πρόγραμμα.
Τώρα όσο αφορά την διαφορά επιδόσεων 3XXX δεν νομίζω ότι είναι τόσο σημαντική και δεν την λες και τρελή με πχ την προηγούμενη γενιά σε κάρτες, ειδικά αν παίζεις στα 1080p 30-60 fps και για την ώρα οι περισσότεροι εκεί παίζουμε (άσχετα τι θέλουμε σε fps). Ακόμα και σε 1440 να παίζεις πάλι δεν σπέρνει.

Steam survey says:
Primary Display Resolution (Windows) 1920 x 1080 68.54% +0.20%

Μας φαίνεται σοκ και δέος γιατί οι γύφτοι στην nvidia πούλαγαν χρυσάφι τις 2ΧΧΧ, αν δείτε όμως επιδόσεις 5700/ΧΤ και 2070/2080 σε σχέση με τις 3ΧΧΧ δεν μιλάμε για τίποτα τρελό, αλλά για νορμάλ αλλαγή από γενιά σε γενιά.

Όσο για το future proof ότι κάρτα και να πάρεις υπάρχει και αυτό χάρη στην ελαστικότητα του PC gamings και αρκεί λίγο αργότερα όταν χρειαστεί να μπορείς να ρίξεις λίγο νερό στο κρασί σου, αν αυτή την στιγμή μια 570 μπορεί να παίξει ακόμα σχεδόν τα πάντα με πάνω από 30 fps στο full σε 1080p (GeForce RTX 3070 Founder edition review) αυτό πάει να πει ότι και να πάρεις σήμερα ακόμα και την 5500ΧΤ που πήγα και πήρα εγώ, θα βγάλεις σίγουρα 3-4 χρόνια.

Ναι με παραχωρήσεις σιγά σιγά δεν λέω, αλλά είναι σοβαρή παραχώρηση το ultra στο very high?

Όσο για το Cyberpunk από ότι βλέπω είναι στο όριο οι μικρές κάρτες, αλλά όπως λέει το guru3d αυτά είναι ελάχιστα framerates, οπότε καθώς θα πέφτουν patch και νέοι drivers θα ανέβουν.


(edit δηλαδή τσίμπα την 570 τώρα που μπορείς :p )
 

jonirenicus13

Kraken
Joined
Nov 30, 2012
Messages
8,214
Μας φαίνεται σοκ και δέος γιατί οι γύφτοι στην nvidia πούλαγαν χρυσάφι τις 2ΧΧΧ
Ρε συ, σταμάτα να είσαι fanboy. Τις πούλαγαν τόσο, γιατί έπαιζαν μπάλα μόνοι τους. Δες αντίστοιχα την amd τι έκανε στους επεξεργαστές. Μόλις πήρε κεφάλι, πάρε και το καπέλο. Εταιρείες είναι που κοιτάνε να μεγιστοποιήσουν το κέρδος τους. Ώρες ώρες μου θυμίζεις οπαδούς ποδοσφαιρικών ομάδων που θυμούνται πότε τους έσφαξε η διαιτησία και ποτέ το αντίστροφο.
 

nitro912gr

Ancient Red Dragon
Approval of the Admiral PCMaster Veteran Klika Member
Joined
Nov 26, 2012
Messages
14,265
γιατί είπα εγώ ότι δεν είναι γύφτοι στην AMD με τις τιμές για την σειρά 5ΧΧΧ; :p
 
Top Bottom