What's new

Welcome!

By registering with us, you'll be able to discuss, share and private message with other members of our community.

SignUp Now!

Που πηγα φανταρος/που θα θελα να παω/γιατι μισω το στρατο

Chronomancy

Todd's Minion
Staff member
Joined
Oct 8, 2013
Messages
10,273
Τα κομμαντα στελέχη που είχαν έρθει από την Μητροβιτσα μας είχαν πει τα χειρότερα για το g36. Το μόνο που τους άρεσε ήταν ο διάφανος γεμιστήρας επειδή είχες εικόνα για το πόσες σφαίρες σου απομεναν.
Τώρα τι ισχύει και τι θα αποφασίσουν, από την στιγμή που δεν είναι σπαθί και πανοπλία ή τσεκούρι και ασπίδα, πρόβλημά τους.

Μιας και λέμε για εξοπλισμούς, έχω παρατηρήσει στο narcos ότι οι στρατιώτες της Κολομβίας φοράνε την ίδια εξάρτυση και ζώνη με την δικιά μας.το μόνο που δεν πρόσεξα αν έχουν κι αυτοί είναι το περίφημο μ71
 

Mogrey665

Lich
Φασαίος Larianός Approval of the Admiral Fighting stocism with stoicism Order of Alucard
Joined
Feb 23, 2013
Messages
5,932
αν δεν είχε το θεμα με την υπερθεμανση μια χαρα τυφέκιο ηταν. πρακτικοτατο με ενσωματομενο dual optical sight (εναν reflex sight και εναν 3× magnified telescopic sight).
ο γερμανικος στρατος τωρα περναει στο mk556 και ισως για πρωτη φορα δεν διαλεγει την heckler&koch :p
 

Myrmidonas

Mind-flayer
Joined
Dec 1, 2012
Messages
2,039
Κάπου πάντως είχα διαβάσει ότι οι Αμερικάνοι γυρνάνε πάλι σε μεγαλύτερο διαμέτρημα. Και αν θυμάμαι καλά είχανε φάει πολύ ξύλο από αβγανους με 7.62 ενάντια στα ελαφρά θωρακισμένα οχήματα τους
 

Mogrey665

Lich
Φασαίος Larianός Approval of the Admiral Fighting stocism with stoicism Order of Alucard
Joined
Feb 23, 2013
Messages
5,932
δεν ξερω τι εγινε τλκ και πως κλπ. ειχα δει τα 3 που λεγανε οτι ειναι τα επικρατεστερα για να παρουν. και τουλαχιστον ενα ελεγαν οτι θα είχε διαμέτρημα 6.8mm
 

captain kal

Death Knight
Joined
Dec 2, 2012
Messages
3,333
Αν αλλάξεις τον χειροφυλακτήρα G3, με picatinny rails, μπορείς να το κάνεις σαν αυτό:

FAB-Defense-HK-G3-Aluminium-Quad-Rail-Picatinny-Handguard.jpg


Περίπου 1500 - 2000 ευρώ κοστίζει, η αναβάθμιση ανά όπλο!! (Αν αγοράσεις σαν ιδιώτης. Για Goverment to Goverment αγορές, οι τιμές είναι ΠΟΛΥ πιο κάτω.)
 

lelos kounelos

Tarrasque
Joined
Dec 9, 2012
Messages
15,492
Για τους Αμερικανους που πρωτα ριχνουν χιλιαδες πυραυλους, πυραυλακια, βομβες και στρακαστρουκες με σκοπο να τα κανουν ολα μπαζα, το μικρο διαμετρημα ειναι ενταξει. Το μονο που εχουν να κανουν μετα ειναι να περπατανε πανω στα μπαζα και να ριχνουν σε ατομα με κελεμπιες. Για την Ελλαδα, που θελουμε να ριχνουμε κατα ριπας για να κανουμε τρυπα στον τσιμεντολιθο και σε καποιο πολυβολειο, το 7,62 ειναι οτι πρεπει.
λιγοτερο φορτο για να σταματανε οι σφαιρες στους θαμνους; δεν ξερω.
 

Dim Gian Bot

Death Knight
Sign me up! Approval of the Admiral Born Leader PCMaster Veteran
Joined
Apr 2, 2016
Messages
3,987

tinapeis

Mind-flayer
Joined
Nov 29, 2015
Messages
2,000
ΠΟΙΟΥΣ ΛΕΣ ΓΙΩΤΑΔΕΣ ΡΕ?!

Τους BTS?! Τους BTS!?!1?!1?!!?!???

 

Mogrey665

Lich
Φασαίος Larianός Approval of the Admiral Fighting stocism with stoicism Order of Alucard
Joined
Feb 23, 2013
Messages
5,932
Παραδόξως από όσο μου έχει πει μια φαν ο ένας είναι ήδη στρατευμένος.
 

Dim Gian Bot

Death Knight
Sign me up! Approval of the Admiral Born Leader PCMaster Veteran
Joined
Apr 2, 2016
Messages
3,987
ΠΟΙΟΥΣ ΛΕΣ ΓΙΩΤΑΔΕΣ ΡΕ?!

Τους BTS?! Τους BTS!?!1?!1?!!?!???



Για να μην σου πω Γιωτούδες...:Ρ

@Mogrey665 : Στρατευμένος μπορεί, αλλά σε τι; :Ρ
 

akarthis

Half-Ogre
Joined
Oct 15, 2019
Messages
411
Μα τι topic? 2003- 2004 πετροχωρι Ξανθης και μετα Πολυκαστρο, Κιλκις(απο Αθηνα εγω). Μαυρος. Μακρα ο πιο πεταμενος χρονος της ζωης μου. Ριγη μονο που το θυμηθηκα
 

lelos kounelos

Tarrasque
Joined
Dec 9, 2012
Messages
15,492
Τωρα ξεκινησαν οι ΝοτιοΚορεατες; Στην Ελλαδα, οποιος διασημος ηθελε να υπηρετησει την πατριδα αλλα και να συνεχισει να προσφερει στην κοινωνια τον εκαναν καντιλαναφτη, κουρεα περιστεριων και επειδη ειχαν το φιλοτιμο, μια φορα τον μηνα περνουσαν απο το στρατοπεδο για να πιουν καφε με τον διοικητη.
 

Hellion

Αρχιμανδρίτης
Staff member
DDD PCMaster Veteran Order of Alucard Klika Member
Joined
Nov 26, 2012
Messages
16,667
Μα τι topic? 2003- 2004 πετροχωρι Ξανθης και μετα Πολυκαστρο, Κιλκις(απο Αθηνα εγω). Μαυρος. Μακρα ο πιο πεταμενος χρονος της ζωης μου. Ριγη μονο που το θυμηθηκα

Το Πετροχώρι ήταν η απόλυτη πηγή της μιζέριας ήδη το 2014 όταν πήγα εγώ, φαντάζομαι πώς θα ήταν τα πράγματα μια δεκαετία νωρίτερα.
 

Dim Gian Bot

Death Knight
Sign me up! Approval of the Admiral Born Leader PCMaster Veteran
Joined
Apr 2, 2016
Messages
3,987
Τωρα ξεκινησαν οι ΝοτιοΚορεατες; Στην Ελλαδα, οποιος διασημος ηθελε να υπηρετησει την πατριδα αλλα και να συνεχισει να προσφερει στην κοινωνια τον εκαναν καντιλαναφτη, κουρεα περιστεριων και επειδη ειχαν το φιλοτιμο, μια φορα τον μηνα περνουσαν απο το στρατοπεδο για να πιουν καφε με τον διοικητη.

Έτσιναι ρε Λέλο! Άμα είμαι φωνάρα και πρώτο όνομα στη μαρκίζα, ποιος εισαισύ ρε κράτος που θα κόψεις την καριέραμου ναούμ;
 

Mogrey665

Lich
Φασαίος Larianός Approval of the Admiral Fighting stocism with stoicism Order of Alucard
Joined
Feb 23, 2013
Messages
5,932
@Mogrey665 : Στρατευμένος μπορεί, αλλά σε τι; :Ρ
κοιτα δεν εχει και τόσο σημασια να σου πω. στην τλκ και σε εμας ο ε.σ στο μεγαλυτερο ποσοστο παιδικη χαρα ειναι. μεγαλο χασουμο χρόνου απο την ζωή. οποιος καταφερνει και το γλυτώνει οπως το γλυτώνει καλα κανει κλαιν μαιν :p.
 

lelos kounelos

Tarrasque
Joined
Dec 9, 2012
Messages
15,492
Οπως εχω ξαναπει και τον ηλιο δεν τον χαιρεταω επειδη εχουμε τσακωθει. Ειναι που θα πεσεις και τι θα κανεις.
Ναι, εαν πεσεις σε μαυρο χαντακι με φωνες και απο την σκοπια βρεθεις να τριβεις λαμαρινες repeat, ειναι τεραστιο χασιμο χρονου.
Απο την αλλη ειναι ενα καλο demo για οσους δεν μπηκαν με τα μπουνια στη ζωη. Μαθαινεις και τα ορια σου, που σε περιπτωσεις ειναι πολυ μεγαλυτερα απο οσο μπορει να νομιζει καποιος. Εγω πχ δεν ηξερα οτι θα ειχα την δυναμη να πω σε αρχιλοχια τραβα πηδηξου.

Το Πολυκαστρο που ανεφερε στο παρελθον ο akarthis το γνωριζω και ειναι απο τα μερη που προσφερουν χασιμο χρονου και νευρα.
Υπαρχουν και χειροτερα απο το Πολυκαστρο πχ Νεα Σαντα που ειναι πολυ χλωμο να την γνωριζουν οι νεωτεροι επειδη εκλεισε πριν πολλα χρονια και ανοιξε με νεο ιδιοκτητη.
Εκει πηγαινες για να αυτοκτονησεις ή για να παρεις αποσπαση σε τρελαδικο και μιλαμε για κεντρο εκπαιδευσης. Το μονο που δεν μας εκαναν ηταν να μας χτυπανε με καδρονια. Εφαγα απιστευτη ταλαιπωρια και ειδα σειρα μου να τον παιρνουν για ψυχιατρικη βοηθεια.
Απο την αλλη ομως οταν πηγαμε στην μοναδα δεν μας επηρεαζε τιποτα πχ να μυριζουμε την οδοντοκρεμα του τουρκου. Καποιοι αλλοι που δεν ειχαν περασει απο ψυχολογικο σοκ, τους ετυχαν ασχημες εμπειριες πχ να τρεχουν πανικοβλητοι προς την τουρκικη ενεδρα.
Δεν ωραιοποιω τις ασχημες καταστασεις και την ταλαιπωρια. Τα πραγματα δεν ειναι ποτε ασπρο μαυρο αλλα τα δεχομαστε ως ασπρο μαυρο.

Στην περιπτωση μου. Στην μοναδα εμαθα πολλα πραγματα τα οποια δεν θα με βοηθουσαν στην πολιτικη ζωη πλην της κλωτσοπατιναδας.
Απο την αλλη ομως ηταν πραγματα που θα με βοηθουσαν, εαν γινοταν κανενα μπιρι μπιρι στην διαρκεια της στρατιωτικης περιοδου.
Εκανα πραγματα τα οποια μου εδιναν την αισθηση της περιπετειας. Ας πουμε οτι δεν βαρεθηκα.
Αυτο που μετραει ειναι τι μπορει να σε βοηθησει σε μια περιοδο της ζωης σου.

Ειναι μια περιοδος που μπορει να σε βοηθησει να τα βρεις λιγο με τον εαυτο σου και να τσαμπουκαλευτεις. Εγω περασα την πρωτη πυλη με σκυμενο το κεφαλι και εφυγα με την σκια τριων στρατοδικειων, 15 κιλα βαρυτερος (οχι λιπος) και γεματος αυτοπεποιθηση.

Γνωριζω ατομα τα οποια πριν τον στρατο περνουσαν τον καιρο τους σαλιαριζοντας σε καφετεριες. Μετα τον στρατο ειπαν οτι ο στρατος ειναι χασιμο χρονου και συνεχισαν να περνανε τον χρονο τους σε καφετεριες, δουλευοντας σε μερη που ηταν χασιμου χρονου, οπου ειχαν εναν καραγκιοζη πανω απο το κεφαλι τους να τους τα φουσκωνει με τρομπα. Μετα την δουλεια σπιτι, παιχνιδια, μπαλιτσα, υπνο repeat.
Δεν πετυχαινουν ολοι να κανουν πραγματικοτητα τα ονειρα τους.
 

Chris2756

Blackguard
Joined
Nov 17, 2020
Messages
1,308
Εγώ παιδιά είχα κάνει ήδη δύο 7μηνα μπάρκα και είχα ψηθεί ήδη
για πε που τακανες τα 2 7μηνα μπαρκα? γτ οσο και να ψηθεις στον Περσικο ανετοιμος θασαι για την λαλακια που δερνει τους στρατοκαυλους
 
Top Bottom