What's new

Welcome!

By registering with us, you'll be able to discuss, share and private message with other members of our community.

SignUp Now!

Τι Παίζετε Αυτόν τον Καιρό - Part II

mruseyourbrain

Blackguard
Joined
Oct 29, 2015
Messages
1,178
Επειδή όπου βλέπω magic the gathering πέφτω με τα μούτρα είχα στείλει e mail για την beta του magic legends. Μου έστειλαν κωδικό για την alpha και δοκίμασα λίγο το παιχνίδι. Cryptic studios το φτιάχνει (βλέπε mmo neverwinter κ.α.), free to play action rpg. Η πρωτοτυπία του παιχνιδιού είναι ότι έχει βάλει στο action rpg στοιχείο τον παράγοντα deck building. Έχεις στην διάθεση σου κάθε στιγμή 4 spells τα οποία γίνονται διαθέσιμα randomly από ένα deck δώδεκα καρτών. Το θεώρησα πρωτότυπο μια και ξεφεύγει από το κλασικό loot όπλων και armor. Γενικώς έχουν βάλει και πολλά άλλα, τα οποία μένουν να φανεί στην πορεία αν θα έχουν σαν αποτέλεσμα κάτι καλό.
 

Admiral

Ancient Red Dragon
Staff member
Joined
Nov 27, 2012
Messages
12,261
Μην μου λες τέτοια. Κι εγώ σε τέτοια φάση είμαι. Παίζω τώρα το Tomb Raider για να πάω μετά στο Rise, αλλά τα είχα στο μυαλό μου για 20 ώρες το καθένα.

Κι εγώ! Τώρα σταμάτησα γιατί πρέπει να γράψω ένα review αλλά θα το συνεχίσω αμέσως μετά.
 

Stamatimenos

Death Knight
Joined
Nov 30, 2012
Messages
3,612
Μιας και γύρισα στο χωριό, άφησα στην άκρη το laptop με τα adventures και τα '00s shooterάκια, και αποφάσισα να κάνω μια μικρή έρευνα για να βρω παιχνίδια "σα το Gothic" που δεν έχω ξαναπαίξει.
Κατέληξα στα παρακάτω: Hard to be a god, Venetica, Bound by flame, Ember.

To Hard to be a god έχει κάποια πραγματούδια που θυμίζουν Gothic, όπως π.χ. οι NPCs σου συμπεριφέρονται αναλόγως το τι φοράς, αλλά δυστυχώς δε με κράτησε πάνω από 3 ώρες και κατηγορώ τη κάμερα του και τους μικρούς χάρτες, πράγματα που αφενός μειώνουν το immersion, αφετέρου καθιστούν το κόσμο "παράλογο", τύπου "τα τρία μου παιδιά χάθηκαν στο δάσος" όπου δάσος=περιοχή καμιά 50ριά μέτρα πιο πέρα, έκταση γύρω στα 200τμ με καμιά 20-30 δέντρα, 5-6 λύκους να αλωνίζουν και τα παιδιά σε κοινή θέα.

Προχωρόντας λίγο στο Venetica, με χαλάει ελαφρώς το ότι δε πηδάς, άρα προβλέπω κλειστά και linear maps, όμως για κάποιο λόγο θυμίζει ΠΟΛΥ Gothic σε gameplay και animation. (και ωραίο ξεκωλάκι η πρωταγωνίστρια) Θα το συνεχίσω μάλλον.
 

maximum armor

Umber Hulk
Joined
Jun 14, 2019
Messages
825
Σου προτείνω στάνταρ το Bound by Flame και μη διαβάσεις τις μέτριες προς κακές κριτικές που πήρε. Βέβαια είναι πιο hack 'n' slash απ' το Gothic, αλλά σου προτείνω στάνταρ το Bound by Flame.

Edit: 'Οπως βλέπω, το Ember είναι top-down με ομάδα. Καμιά σχέση με Gothic!
 
Last edited:

Χειρομαλάχτης

Death Knight
Approval of the Admiral Fighting stocism with stoicism
Joined
Nov 24, 2019
Messages
3,500
σταματημενε, αληθεια τωρα, σαν το γκοθικ τιποτα.
ειδικα αυτη την αισθηση του περιορισμενου ξερω γω σ ενα νησι, αλλά συναμα ανοιχτου κοσμου, δε θα τη βρεις σε κανενα απ αυτα. υποπτευομαι οτι του μοιαζει αρκετα το περσινο Outward, αλλά δεν το επαιξα, γιατι ειναι πολυ survival για τα γουστα μου.
απ αυτα που αναφερεις, εχω ξεκινησει καποτε ο ψυχακιας το χαρντ του μπη ε γκοντ (ε, καλα, οχι και τοσο, αντεχεται, ξερω εγω) αλλά οπως κι εσυ το αφησα πριν τη μεση. το Bound by flame το ξεκινησα επισης, αλλα μου φανηκε πολυ κλειστο κι εφυγε με συνοπτικες. περιεργως ωστοσο, τελειωσα το βενετικα, οχι τοσο για την καλλιπυγο ηρωιδα, οσο γιατι με κρατησε το πρωτοτυπο σετινγκ και ο κοσμος του. αλλά γκοθικ βαιμπς δε θα το λεγα οτι ελαβα.

αντιθετως νομιζω οτι κοντα στην αισθηση γκοθικ, αλλά οχι οτι μοιαζουν σαν γκειμπλει και στησιμο κοσμου, θα ελεγα οτι ειναι π.χ. το divinity 2, το Kingdoms of Amalur: Reckoning και τα 2 two worlds, περισοτερο το 2ο.

καλα, εννοειται οτι τα πιο κοντινα ειναι τα ριζεν και το ελεξ, αλλά αυτα προφανως τα εχεις υποψη σου.
επισης μπορει να κανεις υπομονη οπως εγω και να παιξεις το γκοθικ ρημαστερ που μετα το τελευταιο απντειτ που διαβασα, τελικα μαλλον θα ειναι στο πνευμα του γκοθικ, με σημερινα γραφικα και qol. οτι πρεπει δηλαδη.
 
Last edited:

maximum armor

Umber Hulk
Joined
Jun 14, 2019
Messages
825
Εντάξει, το Bound by Flame δεν είναι open-world. Είναι πιο hack 'n' slash, στο στυλ του Enclave. Αλλά είναι περισσότερο από τιμιότατο. Και από την Spiders, την εταιρία που κάνει, περιέργως, παιχνίδια μόνο των άκρων! Ή τα αγαπάει κανείς, ή τα μισεί, τίποτα ενδιάμεσο!
 

shredder

Death Knight
Joined
Sep 17, 2013
Messages
4,393
Horizon zero dawn και τερματισα το φοβερο DESTROY ALL HUMANS. Κατεστρεψα τους ανθρωπους και κατεκτησα την Αμερικη!
 

Stamatimenos

Death Knight
Joined
Nov 30, 2012
Messages
3,612
αντιθετως νομιζω οτι κοντα στην αισθηση γκοθικ, αλλά οχι οτι μοιαζουν σαν γκειμπλει και στησιμο κοσμου, θα ελεγα οτι ειναι π.χ. το divinity 2, το Kingdoms of Amalur: Reckoning και τα 2 two worlds, περισοτερο το 2ο.
True, απλά δε τα ανέφερα επειδή τα έπαιξα ήδη αυτά όταν ήμουν σε παρόμοια φάση και έψαχνα (y)
 

maladroid

Mind-flayer
Joined
Nov 27, 2012
Messages
1,947
Τελείωσα ψες το Vanquish και καθόλη τη διάρκεια (κάνα 7ωρο-8ωρο) είχα μια γκριμάτσα απορίας ζωγραφισμένη στο πρόσωπό μου: καλά, αυτό είναι το τρομερό cover shooter για το οποίο πανηγύριζαν οι PC gamers όταν επιτέλους αξιώθηκε να έρθει στο Steam; Πέρα από την τέρμα cringe πλοκή και τους τυρένιους διαλόγους (κι όχι της προκοπής, μυζήθρα στην καλύτερη), το gameplay παραμένει ίδιο κι απαράλλαχτο από την αρχή μέχρι το τέλος. Ούτε τίποτα φοβερά όπλα/gadgets ξεκλειδώνεις, ούτε ειδικές κινήσεις, ούτε combos, ούτε καν διαφορετικούς εχθρούς, πέρα από κάποια (mini) bosses. Εντελώς τυπικό πιστολίδι με ολίγη από slow-mo για τις δύσκολες ώρες κι όλα αυτά μέσα σε βαρετά σχεδιασμένα επίπεδα χωρίς ίχνος φαντασίας.
Δεν είναι άθλιο παιχνίδι, απλά εντελώς αδιάφορο σε όλα τα επίπεδα. Το Binary Domain απείρως πιο τίμιο στο είδος.
5.5/10.

Αφού ξεμπέρδεψα με την αγγαρεία, λέω να ξεκινήσω σήμερα το Horizon Zero Dawn. Ας ελπίσουμε πως δεν θα πέσω σε όλες τις τρύπες του τσαπατσούλικου port 🙏
 
Last edited:

tinapeis

Mind-flayer
Joined
Nov 29, 2015
Messages
2,000
(κι όχι απ' το καλό, μυζήθρα στην καλύτερη)

Σα δε ντρεπεσαι να παιζεις με τον πονο μου!!! Ξερεις ποσα χρονια ψαχνω εδω κατω στη Κρητη αξιολογη μυζηθρα σα της Ρουμελης για να βαζω στα μακαρονια μου;

giphy.gif
 

Χειρομαλάχτης

Death Knight
Approval of the Admiral Fighting stocism with stoicism
Joined
Nov 24, 2019
Messages
3,500
τρομερα κριντζ γουέρθι η ταση "ασπρο τυρι στα μακαρονια".
μονο σκληρο. κεφαλοτυρι και πανω.
τι να πεις, με στεναχωρησες.
 

tinapeis

Mind-flayer
Joined
Nov 29, 2015
Messages
2,000
τρομερα κριντζ γουέρθι η ταση "ασπρο τυρι στα μακαρονια".
μονο σκληρο. κεφαλοτυρι και πανω.
τι να πεις, με στεναχωρησες.

Τσιζυ ιστορια, αλλα μεγαλωσα με μυζηθρα στα μακαρονια με κιμα, στα μακαρονια με κοκκινη σαλτσα και στα μακαρονια με γιαουρτι! No Regrets!
 

Northlander

Tarrasque
Staff member
Approval of the Admiral PCMaster Veteran RQ Elite Beta Tester
Joined
Nov 26, 2012
Messages
18,628
Ελπίζω όταν λέτε για κεφαλογραβιέρα (>κεφαλοτύρι) στα μακαρόνια να εννοείτε στη "χοντρή" μεριά του τρίφτη.
 

Sephir

Beyond Within
Staff member
Joined
Nov 26, 2012
Messages
5,512
Τα τελευταία χρόνια πάντως ρίχνω regato. Από τη χοντρή μεριά του τρίφτη..
 

Admiral

Ancient Red Dragon
Staff member
Joined
Nov 27, 2012
Messages
12,261
Τελείωσα ψες το Vanquish και καθόλη τη διάρκεια (κάνα 7ωρο-8ωρο) είχα μια γκριμάτσα απορίας ζωγραφισμένη στο πρόσωπό μου: καλά, αυτό είναι το τρομερό cover shooter για το οποίο πανηγύριζαν οι PC gamers όταν επιτέλους αξιώθηκε να έρθει στο Steam; Πέρα από την τέρμα cringe πλοκή και τους τυρένιους διαλόγους (κι όχι απ' το καλό, μυζήθρα στην καλύτερη), το gameplay παραμένει ίδιο κι απαράλλαχτο από την αρχή μέχρι το τέλος. Ούτε τίποτα φοβερά όπλα/gadgets ξεκλειδώνεις, ούτε ειδικές κινήσεις, ούτε combos, ούτε καν διαφορετικούς εχθρούς, πέρα από κάποια (mini) bosses. Εντελώς τυπικό πιστολίδι με ολίγη από slow-mo για τις δύσκολες ώρες κι όλα αυτά μέσα σε βαρετά σχεδιασμένα επίπεδα χωρίς ίχνος φαντασίας.
Δεν είναι άθλιο παιχνίδι, απλά εντελώς αδιάφορο σε όλα τα επίπεδα. Το Binary Domain απείρως πιο τίμιο στο είδος.
5.5/10.

Αφού ξεμπέρδεψα με την αγγαρεία, λέω να ξεκινήσω σήμερα το Horizon Zero Dawn. Ας ελπίσουμε πως δεν θα πέσω σε όλες τις τρύπες του τσαπατσούλικου port 🙏

Χμ, το έχω στη wishlist αλλά με προβλημάτισες πολύ.
 
Top Bottom