What's new

Welcome!

By registering with us, you'll be able to discuss, share and private message with other members of our community.

SignUp Now!

Τι Παίζετε Αυτόν τον Καιρό - Part II

maladroid

Mind-flayer
Joined
Nov 27, 2012
Messages
1,947
@maladroid
μαλαντρόι, ελα στην αγκαλια μου που ελεγε ενας γκον μπατ νοτ φοργκότεν συντάχτης.
ΝΑΙ ΣΕ ΟΛΑ.
αλλά εσυ που εχεις πει οτι διαβαζεις χειρομαλαχτη παλιοτερα, πως και σου ξεφυγε αυτο:
γκρινια για άμπαλα πορτς ???

εκει θα βρεις την περιπετειουλα μου. μπραβο για τις κοχόνες απο σκυροδεμα που εχεις, που σου επετρεψαν να συνεχισεις το κέιμ. οι δικες μου εχουν γινει πολυ ευθραυστες πλεον. οτι μου μαμαει την ψυχη στο πρωτο τεταρτο, εφυγε. σιμπλ ας δατ.

Ωιμέ, με κάποιο μυστηριώδη τρόπο κατάφερα κι έχασα αυτό το επικό ποστ που μιλάει πλέον απευθείας στην τρύπια (από περίστροφο) καρδιά μου.
Η αλήθεια είναι ότι αν ένα παιχνίδι με κερδίσει με τον κόσμο/story/ατμόσφαιρά του, μπορώ να αντέξω αρκετές αντιξοότητες. Δυστυχώς το RDR2 δοκιμάζει τα νεύρα μου ολοένα και περισσότερο γιατί διαπιστώνω ότι το interface και τα controls είναι τόσο ανάπηρα που ούτε η τριβή μαζί τους βοηθάει να τα συνηθίσεις. Απλά σφίγγεις τα δόντια και αποδέχεσαι την κατάσταση.
Η σημαντικότερη, πάντως, παρενέργεια είναι ότι δεν μου κάνει ιδιαίτερο κέφι να ξαμοληθώ για εξερεύνηση και αναζήτηση παράπλευρων δραστηριοτήτων, γιατί ξέρω ότι η ταλαιπωρία που θα φάω θα με κάνει να το μετανιώσω. Μένω κατά κύριο λόγο προσηλωμένος στις βασικές αποστολές ελπίζοντας ότι θα προλάβω να δω τουλάχιστον το ζουμί του παιχνιδιού προτού εξαντληθεί η υπομονή μου.
 

Adhan

Horror addict
Staff member
Joined
Nov 27, 2012
Messages
14,706
Μικρή παύση στα Nioh 2 και Witcher 3 γιατί... RE 4- II.

Δεν θέλω πια επιλογές! Οι επιλογές κουράζουν το μυαλό και σε κάνουν μονίμως να αγωνιάς
b6091a036c76bed5cbc7be90557f4cfa.gif
 

ebon page

Gelatinous Cube
Joined
Dec 1, 2012
Messages
163
Τελειωσα το A Plague Tale: Innocence. Ήταν ότι χρειαζόταν για το Παρασκευο-Σαββατο.

Ok, απλά αριστουργημα. Απο τα καλυτερα παιχνιδια που έχω παιξει. Καταπληκτική εμπειρια. Ο βαθμός δυσκολίας των γρίφων και της μάχης βρίσκεται ακριβώς στο επιπέδο που πρέπει αφήνωντας την ιστορία να ξετυλιχτεί ομαλά, δίχως να κουράζουν. Μια ιστορία με αρχή, μέση και τέλος. Ωραία μουσική και η ηθοποιός που δίνει την φωνή της στην κεντρική ηρωίδα Amicia απλά καταπληκτική.

10/10
 

dio666

Gelatinous Cube
Joined
Jan 3, 2016
Messages
108
Τρωω ανελεητο ξυλο στο Returnal στο ps 5 !

Φοβερο παιχνιδι ειναι πραγματικα μια απιστευτη εμπειρια ΑΛΛΑ πιο μαζοχιστικα δυσκολο παιχνιδι δεν εχω ξαναδει στη ζωη μου ( και εχω παιξει αρκετα τετοια κιολας ΛΟΛ ) !! Thrid Person Shooter -Roguelike - Bullet Hell με εμφαση στο HELL!!

Μολις εφαγα το 2 boss μετα απο αρκετες ωρες απο συνεχομενο ξυλο και farming ! To εβγαλα βιντεακι για να παρετε μια ιδεα !

 
Last edited:

nitro912gr

Ancient Red Dragon
Approval of the Admiral PCMaster Veteran Klika Member
Joined
Nov 26, 2012
Messages
14,269
Τρωω ανελεητο ξυλο στο Returnal στο ps 5 !

Φοβερο παιχνιδι ειναι πραγματικα μια απιστευτη εμπειρια ΑΛΛΑ πιο μαζοχιστικα δυσκολο παιχνιδι δεν εχω ξαναδει στη ζωη μου ( και εχω παιξει αρκετα τετοια κιολας ΛΟΛ ) !! Thrid Person Shooter -Roguelike - Bullet Hell με εμφαση στο HELL!!

Μολις εφαγα το 2 boss μετα απο αρκετες ωρες απο συνεχομενο ξυλο και farming ! Εβγαλα βιντεακι για να παρετε μια ιδεα !


τα διαστημόπλοια στα ουφάδικα μου θύμισε που μας έριχναν τα boss κάτι τέτοια από παντού :p
 

chek2fire

Mind-flayer
Joined
Dec 14, 2012
Messages
2,148
Τρωω ανελεητο ξυλο στο Returnal στο ps 5 !

Φοβερο παιχνιδι ειναι πραγματικα μια απιστευτη εμπειρια ΑΛΛΑ πιο μαζοχιστικα δυσκολο παιχνιδι δεν εχω ξαναδει στη ζωη μου ( και εχω παιξει αρκετα τετοια κιολας ΛΟΛ ) !! Thrid Person Shooter -Roguelike - Bullet Hell με εμφαση στο HELL!!

Μολις εφαγα το 2 boss μετα απο αρκετες ωρες απο συνεχομενο ξυλο και farming ! To εβγαλα βιντεακι για να παρετε μια ιδεα !


αν και δεν είμαι καθόλου του συγκεκριμένου λέω να το πάρω μόνο και μόνο για να το δω γιατί όλοι μιλάνε για απίστευτη gaming εμπεριά. Ετσι και αλλιώς το ps5 ακριβώς γιαυτά τα exclusive το έχω.
Δλδ να δώσω ένα παράδειγμα δεν επιτρέπεται κανείς που ονομάζεται gamer να μην παίξει το Ghost of Tsushima.
 

Admiral

Ancient Red Dragon
Staff member
Joined
Nov 27, 2012
Messages
12,261
Δλδ να δώσω ένα παράδειγμα δεν επιτρέπεται κανείς που ονομάζεται gamer να μην παίξει το Ghost of Tsushima.

Όταν έρθει στο PC θα το εξετάσουμε. Είμαι διστακτικός με τον ενθουσιασμό γύρω από κάποια PS exclusives διότι καλλιεργείται πάντοτε μεγάλη υπερβολή γύρω τους.
 

Dim Gian Bot

Death Knight
Sign me up! Approval of the Admiral Born Leader PCMaster Veteran
Joined
Apr 2, 2016
Messages
3,925
Τέλος κι από μένα το Horizon Zero Dawn. Απολαυστική η τελευταία μεγάλη μάχη!

Έρχεται και η ώρα για το DLC (Frozen Wilds). Το μόνο "κακό" είναι ότι (το DLC) σε τοποθετεί χρονικά πριν τη μεγάλη μάχη και καλό θα ήταν να το παίξει κανείς προτού τελειώσει το παιχνίδι (εγώ δεν το ήξερα γιατί δεν είχα διαβάσει τίποτα για να μην spoilerιαστώ και την πάτησα). Έτσι εξηγείται και το γεγονός ότι αφού τελείωσα το παιχνίδι, με ξαναέβγαλε σε χρονικό σημείο πριν την τελευταία ενότητα.
 

nitro912gr

Ancient Red Dragon
Approval of the Admiral PCMaster Veteran Klika Member
Joined
Nov 26, 2012
Messages
14,269
Τέλος κι από μένα το Horizon Zero Dawn. Απολαυστική η τελευταία μεγάλη μάχη!

Έρχεται και η ώρα για το DLC (Frozen Wilds). Το μόνο "κακό" είναι ότι (το DLC) σε τοποθετεί χρονικά πριν τη μεγάλη μάχη και καλό θα ήταν να το παίξει κανείς προτού τελειώσει το παιχνίδι (εγώ δεν το ήξερα γιατί δεν είχα διαβάσει τίποτα για να μην spoilerιαστώ και την πάτησα). Έτσι εξηγείται και το γεγονός ότι αφού τελείωσα το παιχνίδι, με ξαναέβγαλε σε χρονικό σημείο πριν την τελευταία ενότητα.
μεγάλη μάστιγα αυτό... από τύχη κράτησα το save πριν την τελική μάχη στο Pillars of Eternity γιατί και εκεί το ίδιο κάνει και παραλίγο να κλάψω όταν πήρα τα DLC και το έμαθα
 

Dim Gian Bot

Death Knight
Sign me up! Approval of the Admiral Born Leader PCMaster Veteran
Joined
Apr 2, 2016
Messages
3,925
μεγάλη μάστιγα αυτό... από τύχη κράτησα το save πριν την τελική μάχη στο Pillars of Eternity γιατί και εκεί το ίδιο κάνει και παραλίγο να κλάψω όταν πήρα τα DLC και το έμαθα

Νταξ, σε μένα δεν υπήρχε τέτοια περίπτωση αφού το παιχνίδι ήταν το Κοπλίτ Εντίσιο, οπότε όλα καλά.

Δε βαριέσαι, μικρό το κακό. Θα χαρώ να ξανατσακίσω τις μηχανές, νο πρόβλεμ. :Ρ
 

maladroid

Mind-flayer
Joined
Nov 27, 2012
Messages
1,947
Το DLC/expansion του Horizon ενώ είναι χορταστικό ως περιεχόμενο, πρακτικά δεν προσθέτει κάτι το ιδιαίτερο στην ιστορία, απλώς διευρύνει κάπως το setting. Στη φάση που το έπαιξα διψούσα για περισσότερο Horizon, οπότε το ευχαριστήθηκα αρκετά, αλλά αντικειμενικά μοιάζει λίγο με περιοχή που "κόπηκε στο μοντάζ", παρά με απαραίτητη προσθήκη.

Πάντως εγώ που ακολούθησα τις "οδηγίες" και το έπαιξα πριν βουτήξω στην τελική μάχη, διαπίστωσα ότι σκοτώνει το momentum που έχεις από το κυρίως story και καθιστά τον επίλογο πιο διαδικαστικό... Νομίζω αυτό που έκανες εσύ είναι προτιμότερο για το immersion, κι ας σε βάζει μετά να ξαναπαίξεις την τελευταία ενότητα (αν γουστάρεις).
 

mits@kos

Death Knight
Joined
Dec 8, 2012
Messages
2,942
Τις τελευταίες δύο βδομάδες τις έβγαλα σαν ζόμπι, γιατί καθόμουν τις μικρές ώρες να παίξω Uncharted: The Nathan Drake Collection. Μικρές λέω και κλαίω, γιατί ένα τυπικό session ήταν 23:00-02:00, αλλά adulthood blows hard, συνεπώς είμαι εντάξει με αυτό.

Απολαυστικό ταξίδι. Δεν έχω ιδέα πώς ήταν τα παιχνίδια στην αρχική τους μορφή, οι εκδόσεις της συλλογής που έπαιξα ήταν buttery smooth και οπτικά στέκονται από μια χαρά μέχρι πολύ καλά. Από οποιαδήποτε άλλη σκοπιά, κορυφαία στο είδος τους, ωστόσο αξίζει να σημειώσω κάποια non-breaking graphic glitches στο Among Thieves, αλλά κι ένα απαράδεκτο crash ακριβώς κατά το φινάλε, που με έκανε να ξαναπαίξω καπάκια την τελική μάχη.

Από τα 4 Uncharted με πρωταγωνιστή τον Nathan Drake, νομίζω πως αγαπημένο μου ήταν το 3ο (Drake's Deception), αν και δεν το περίμενα κατά τις πρώτες ώρες. Εν τέλει όμως, τόσο τα set pieces, όσο και η σταδιακή μεταβολή της γεωγραφίας του, σε συνδυασμό με τη μυστηριακή ατμόσφαιρα αυτών των τοποθεσιών κατά το endgame, με κέρδισαν. Είναι εν γένει πιο "ώριμο". Πιθανώς να με τράβηξε περισσότερο και από το 4ο, το οποίο ωστόσο είναι μακράν το κορυφαίο ως παιχνίδι συνολικά.

Totally worth it λοιπόν η στέρηση ύπνου, αλλά ευτυχώς δε θα συνεχιστεί. :p

Τώρα που η Sony δείχνει να ξεκλειδώνει τη ζώνη αγνότητας, μακάρι να τα δούμε και στο PC, κρίμα τέτοια παιχνίδια να εκτίθενται σε ένα μόνο τμήμα του εν δυνάμει κοινού τους.

Κλαψ, τώρα μου έχουν μείνει μόνο τα Shadow of the Tomb Raider και Uncharted: The Lost Legacy σε αυτό το ύφος, συνεπώς, αν έχετε κατά νου κάποιο παιχνίδι με στοιχεία exploration και ιστορικό/ψευδοϊστορικό/μυθολογικό (ή και Dan Brown-ish) υπόβαθρο, είμαι όλος αυτιά.
 

shredder

Death Knight
Joined
Sep 17, 2013
Messages
4,393
τερματισα το resident evil village. Καλυτερο απο το 7 και ειχε πιο πολλη δραση! Αλλα δεν ηταν καθολου τρομαχτικο,
 

kara

Kraken
Joined
Dec 15, 2012
Messages
9,095
Ολοκλήρωσα για πρώτη φορά το Baldur's Gate II: Shadows of Amn (την Enhanced Edition).

Τι υπέροχο παιχνίδι, κατάλαβα αμέσως γιατί συγκαταλέγεται στα καλύτερα RPG που έχουν βγει ποτέ. Εκπληκτικά questlines, ανάπτυξη χαρακτήρων και NPC, ταξιδιάρικο με ποικιλία στα περιβάλλοντα και στους χάρτες. Με τον κύριο ανταγωνιστή να έχει βαθύτερο backstory από εκείνο του πρωταγωνιστή. Άψογο απλά. Συνεχίζω για την αποφώνηση στο Throne of Bhaal.
 

Adhan

Horror addict
Staff member
Joined
Nov 27, 2012
Messages
14,706
Τώρα καταλαβαίνεις την απογοήτευση μας για το Baldur's Sin 2.75 j/k.

Nioh 2 new game plus και στα τελειώματα του Blood & Wine.
 

captain kal

Death Knight
Joined
Dec 2, 2012
Messages
3,316
Ολοκλήρωσα για πρώτη φορά το Baldur's Gate II: Shadows of Amn (την Enhanced Edition).

Τι υπέροχο παιχνίδι, κατάλαβα αμέσως γιατί συγκαταλέγεται στα καλύτερα RPG που έχουν βγει ποτέ. Εκπληκτικά questlines, ανάπτυξη χαρακτήρων και NPC, ταξιδιάρικο με ποικιλία στα περιβάλλοντα και στους χάρτες. Με τον κύριο ανταγωνιστή να έχει βαθύτερο backstory από εκείνο του πρωταγωνιστή. Άψογο απλά. Συνεχίζω για την αποφώνηση στο Throne of Bhaal.

Μια χαρά!! Εγώ προσπαθώ να τελειώσω το πρώτο!!

... από τότε που βγήκε!!!!
 

Chris2756

Blackguard
Joined
Nov 17, 2020
Messages
1,308
συγκαταλέγεται στα καλύτερα RPG που έχουν βγει ποτέ.
Μια μικρη διευκρινηση, κατ'εμε
Στα 4 καλυτερα RPG, τα οποια ειναι το 1, το 2 και τα 2 εξπανσιον τους, που εχουν βγει ποτε
ΣΗΜ. δεν εχω δει ακομα το καινουργιο BG.
 

shredder

Death Knight
Joined
Sep 17, 2013
Messages
4,393
Μολις τερματισα το Lara Croft and the temple of osiris. Τα γραφικα ειναι χαλια αλλα ειναι καλυτερο απο το shadow of tomb riader γιατι εχει πολυ περισσοτερη δραση και λιγους γριφους ενω το shadow of tomb raider εχει πολλους γριφους και λιγη δραση.
 

Chosen Undead

Death Knight
Joined
Jul 14, 2015
Messages
3,506
Τελείωσα όλα τα DLC του Resident Evil 7. Κορυφή όλα. Κάλυψαν κάθε τρύπα του σεναρίου σε βαθμό να αναρωτιέσαι αν τα έφτιαξαν για μπάλωμα ή ήταν προκαθορισμένο να το κάνουν αυτό. Ειλικρινά όποιος έπαιξε απλώς το 7 έπαιξε μισό παιχνίδι ξεκάθαρα. Τα πάντα βγάζουν νόημα με τα DLC. Γενικότερα μετά από όλα αυτά πάντως το λάτρεψα το παιχνίδι και ας ξέφυγε και πολύ από τις ρίζες της σειράς. Που ξεκάθαρα το όνομα Resident Evil το πέταξαν τελευταία στιγμή για να κονομήσουν. Ανετα μπορούσε να λέγεται αλλιώς το παιχνίδι.
To σκέφτομαι να πιάσω Kingdom Hearts 1.5 HD τώρα για αλλαγή παραστάσεων μετά από 6 μήνες μόνο Resident
 
Top Bottom