What's new

Welcome!

By registering with us, you'll be able to discuss, share and private message with other members of our community.

SignUp Now!

Τι Παίζετε Αυτόν τον Καιρό - Part II

Chronomancy

Todd's Minion
Staff member
Joined
Oct 8, 2013
Messages
10,224
Σχεδόν τελείωσα το Morrowind, ήτοι το main quest γιατί τα side έχουν τον αχόρταγο.
Έβαλα και λίγο Skyrim για να το ζήσω στα Ultra και ξενέρωσα γιατί πολύ απλά η ganebryo δεεεν
Σειρά έχει το Oblivion το οποίο το ξέρω απ' έξω αλλά θέλω να το ξεσκονίσω.

Μην ξεχνάμε ότι φέτος στις 11|11|21 το χαζοαγαπημενο Skyrim γίνεται δέκα χρονών. Μαζί με την επετειακή έκδοση για έξυπνα ψυγεία και στεγνοκαθαριστήρια θα πρέπει να το γιορτάσουμε και όλοι εμείς οι πληβείοι αυλοκόλακες του θείου Τοντ.
 

nitro912gr

Ancient Red Dragon
Approval of the Admiral PCMaster Veteran Klika Member
Joined
Nov 26, 2012
Messages
14,265
Παίζει να είναι το μόνο παιχνίδι από τα παλιότερα megahits που δεν έχω καταφέρει να πάρω γιατί οι γύφτουλες κάνουν συνεχόμενες επανεκδόσεις του κώλου και το κρατάνε σταθερά στα 40€...
 

Chosen Undead

Death Knight
Joined
Jul 14, 2015
Messages
3,505
Έκανα resume το Devil May Cry 5 παράλληλα με το Daymare 1998. Ο βασικός λόγος είναι πως έγινε playable το παιχνίδι στο Pc μου με την αλλαγή τροφοδοτικου. Έπαψε να έχει frame drops και κλειδώνει στα 60fps πλέον 😎
 

Adhan

Horror addict
Staff member
Joined
Nov 27, 2012
Messages
14,704
Αυτή η άβολη (για τον Σρέντερ) στιγμή που ακόμα και η αλλαγή τροφοδοτικού είναι περισσότερο αναβάθμιση από την αλλαγή οθόνης. #KunenaApprovesThisReference
 

Chronomancy

Todd's Minion
Staff member
Joined
Oct 8, 2013
Messages
10,224
Το καλό το πράγμα αργεί να γίνει. Βέβαια και στο τσίπουρο, το πρωτοσταλαμα είναι αυτό που μετράει.
Τέλος πάντων, ας σουτάρουν την ganebryo και θα είμαι ευχαριστημένος
 

Northlander

Tarrasque
Staff member
Approval of the Admiral PCMaster Veteran RQ Elite Beta Tester
Joined
Nov 26, 2012
Messages
18,628
Πολύ δύσκολο να συμβεί αυτό. Έχουν δημιουργήσει ένα τερατούργημα και από ότι φαίνεται είναι δύσκολο να αλλάξουν ολόκληρη την κουλτούρα του studio για να υιοθετήσουν νέα μηχανή. Θα σήμαινε ότι πρέπει να αλλάξουν και την ταυτότητα των ίδιων των παιχνιδιών, επίσης, λόγω περιορισμών από την engine.
 

kara

Kraken
Joined
Dec 15, 2012
Messages
9,095
Εχουν ηδη πει εδω και καιρο πως το Starfield και το TES 6 θα εχουν μια "significant overhauled" εκδοση της Creation Engine. Δεν αλλαζουν μηχανη.
 

Chronomancy

Todd's Minion
Staff member
Joined
Oct 8, 2013
Messages
10,224
@Northlander Αυτό που λες το κατανοώ, αλλά αν σε θέματα μηχανισμών η συγκεκριμένη μηχανή έφτασε πραγματικά στον υπερκορεσμό με το Skyrim το '11, δεν ξέρω τι θα γίνει το '30 που θα βγει το VI. Το να έχουμε ένα χαζό RPG σε έναν κόσμο που χρόνο με τον χρόνο οδηγείται σε αυτή την κουλτούρα, για λόγους κατανάλωσης, το λες και λογικό, εφόσον ακολουθεί τις εκάστοτε νόρμες, αλλά το να μην μπορείς να παρουσιάσεις κάτι που τεχνολογικά θα μπορεί να σταθεί απέναντι στην υπόλοιπη αγορά, είναι κάτι που επιδέχεται όλους τους αρνητικούς προσδιορισμούς που μπορούν να χαρακτηρίσουν ένα λογισμικό. Γιατί τα πολύγωνα θα βρούμε, όπως και τις φωτοσκιάσεις, αλλά από κει και πέρα θα είναι για κλάματα. Κρατάω κι ένα μικρό καλαθάκι που χωράει ίσα ίσα ένα αυγουλάκι για του Λαζάρου με την ελπίδα να να πέσει ξήλωμα, γιατί ο συγκεκριμένος κόσμος μου αρέσει πάρα πολύ, ασχέτως που χάλασαν μόνοι τους ένα υπέροχο lore.

@kara Ομοίως με τον Βόρειο. Θέλω να πιστεύω ότι θα δουν και μόνοι τους πως η συγκεκριμένη μηχανή δεν φτουράει. Εκτός και το overhaul είναι κάποια νέα μηχανή που κρατάει τα assets, με την έννοια της εμπορικής αναγνώρισης και όχι αυτής που έχει στην πράξη εντός αυτής. Θα είναι ντροπή να φτάσουν τα indie της εποχής να έχουν περισσότερους npcs από ένα open world RPG.
 

Northlander

Tarrasque
Staff member
Approval of the Admiral PCMaster Veteran RQ Elite Beta Tester
Joined
Nov 26, 2012
Messages
18,628
@Chronomancy ανέπτυξες αυτό που έχω κι εγώ κατά νου, επομένως συμφωνούμε. Απλώς αναφέρω αυτό που δυστυχώς συμβαίνει. Όσο κράξιμο και να φάνε, πουλάνε units οπότε η Creation/GameBryo/Anapeiro "είναι και παραμένει ως έχει".

Η αντίληψη Skyrim Farmville είναι ο καλύτερος τίτλος που μπορεί να βγάλει πλέον, fight me.
 

kara

Kraken
Joined
Dec 15, 2012
Messages
9,095
@kara Εκτός και το overhaul είναι κάποια νέα μηχανή που κρατάει τα assets, με την έννοια της εμπορικής αναγνώρισης και όχι αυτής που έχει στην πράξη εντός αυτής.

Δεν σημαινει αυτο το Engine overhaul. Στον ιδιο βασικο κορμο της μηχανης αλλαζουν-εμπλουτιζουν-ξαναγραφουν πως δουλευουν διαφορα υποσυστηματα πχ animation, graphics (να υποστηριζει ray tracing), vr support, sound engine.

Τα assets στην περιπτωση του Starfield πιθανοτατα θα ειναι ολοκαινουρια λογω νεου setting.

Δεν ξερω ποση εμπορικη αναγνωριση εχει η Creation Engine απο τη στιγμη που δεν πουλιεται σε κανεναν, ουτε στα studio που ειναι publisher η Beth, αλλα χρησιμοποιειται αποκλειστικα στους δικους της τιτλους. Αξια δινει στη Beth σιγουρα, αλλα σαν in-house tool δεν ξερω πως κι αν στεκει μονο του.
 

lelos kounelos

Tarrasque
Joined
Dec 9, 2012
Messages
15,323
Έκανα να ξεκινήσω TBC classic, δεν είδα τίποτα ενδιαφέρον, γραφικά ίσως και χειρότερα (εκτός νερού) ζήτησα refound, επιστροφή στο backlog και καλά, παίζω Civ5 :p

Εγω ειχα κανει μια αποπειρα αλλα ξεχασα κωδικο και το email, που επαιζε τον ρολο του διασωστη των κωδικων, δεν υπαρχει.
πολλα νευρα.

Επεστρεψα στο project Cossacks / ροη χωρικων προς τον εχθρο. Εφτασα σε σημειο οπου κρασαρει το παιχνιδι. Εκανα μια προσπαθεια να δειξω το πληθος αλλα δεν γινεται. Μολις πλησιασω πανω απο το πληθος κρασαρει το παιχνιδι. Αν κανω κατευθειαν κλικ πανω στο σημειο οπου ειναι ολοι μαζεμενοι, δεν μπαινει καν μπαινει στο κοπο να μου δειξει κατι, κλεισιμο και desktop.
Εδω μπορειτε να δειτε ενα απειροελαχιστο κομματι του πληθους. κριμα γιατι αυτος ο γυρος παιζει πολλες μερες τωρα και περιμενα κατι καλυτερο απο ενα ξερο desktop.

 

Mogrey665

Lich
Φασαίος Larianός Approval of the Admiral Fighting stocism with stoicism Order of Alucard
Joined
Feb 23, 2013
Messages
5,931
Τεραστια απόλαυση το like a dragon. Ήδη έχω αγαπήσει τον Ichiban. Τα references σε dragon quest δεν σταματούν (και σε pokemon)
 

kara

Kraken
Joined
Dec 15, 2012
Messages
9,095
Τεραστια απόλαυση το like a dragon. Ήδη έχω αγαπήσει τον Ichiban. Τα references σε dragon quest δεν σταματούν (και σε pokemon)

Πως σου φαινεται η αλλαγη στο συστημα μαχης;
 

Mogrey665

Lich
Φασαίος Larianός Approval of the Admiral Fighting stocism with stoicism Order of Alucard
Joined
Feb 23, 2013
Messages
5,931
Πως σου φαινεται η αλλαγη στο συστημα μαχης;
Σαν μη pureηστα της σειράς μου άρεσε. Βέβαια τώρα που έπαιξα όλα τα προηγούμενα θα με χαλούσε αν η αλλαγή γινόταν με πρωταγωνιστή τον kiryu. Αλλά στον Ichiban ταιριάζει πολύ.
 

mits@kos

Death Knight
Joined
Dec 8, 2012
Messages
2,942
Χθες το βράδυ έπεσαν τα credits στο Uncharted: The Lost Legacy. Μικρό σχετικά, 10-11 ώρες, βγήκε σε μερικά βράδια.

Το πιο blockbuster-y της σειράς κατ' εμέ, με υποδεέστερο story και έντονη χρήση του από μηχανής θεού για την, κατά διαστήματα εξέλιξή του. Ξεκινά κάπως νωχελικά, ωστόσο, κάνει pick up πολύ γρήγορα. Το level design του είναι πολύ υψηλού επιπέδου με πολλά ευφάνταστα στοιχεία σε περιβάλλοντα, τοποθεσίες και διαδρομές μεταξύ αυτών. Οι γρίφοι του επίσης είναι υποδειγματικοί για το είδος, ενώ έχει κάποια από τα καλύτερα setpieces που έχω δει γενικότερα, όχι απλά στη σειρά. Overall, ένα πολύ καλό entry σε ένα συνολικά εξαιρετικό ΙΡ, το οποίο διαφαίνεται πως θα έχει συνέχεια χάρη στο συγκεκριμένο τίτλο.
 
Top Bottom