What's new

Welcome!

By registering with us, you'll be able to discuss, share and private message with other members of our community.

SignUp Now!

Τηλεοπτικές σειρές της προκοπής

kara

Kraken
Joined
Dec 15, 2012
Messages
9,095
Όντως πολύ καλό. Βέβαια διαρκεί μόνο 35 λεπτά (!). Και μια μικρή ένσταση δεδομένου πως το Clone Wars φτάνει μέχρι το Episode III και το Mandalorian διαδραματίζεται μετά το Episode VI, ο guest χαρακτήρας δε θα έπρεπε να είναι αισθητά πιο γερασμένος;
 

erevos

Blackguard
Joined
Jul 19, 2014
Messages
1,321
E, εντάξει, εδώ ο άλλος είναι 50 ετών και είναι ακόμη βρέφος.
 

kara

Kraken
Joined
Dec 15, 2012
Messages
9,095
E, εντάξει, εδώ ο άλλος είναι 50 ετών και είναι ακόμη βρέφος.

Το 50 χρονο μωρό είναι άλλο species δικαιολογείται.

Τουλάχιστον ο επόμενος χαρακτήρας από το Clone Wars, με βάση το casting που έχει διαρεύσει, δεν παρεμένει σε εφηβική ηλικία αλλά θα δείχνει μεγαλύτερος.
 
Last edited:

Hellion

Αρχιμανδρίτης
Staff member
DDD PCMaster Veteran Order of Alucard Klika Member
Joined
Nov 26, 2012
Messages
16,564
Το νεότερο δράμα που μας βρήκε:



Βρήκε ένα άνοιγμα και χώθηκε μπας και βγάλει κάνα λεφτό ακόμα, το φίδι.
 

stefan24

Half-Ogre
Joined
Jun 4, 2016
Messages
608
Offtopic έχει δει κανείς τις σειρές Daredevil, Cursed? Θα τις προτείνατε σαν σειρές για παρακολούθηση, ή είναι αδιάφορες.
 

Admiral

Ancient Red Dragon
Staff member
Joined
Nov 27, 2012
Messages
12,259
Offtopic έχει δει κανείς τις σειρές Daredevil, Cursed? Θα τις προτείνατε σαν σειρές για παρακολούθηση, ή είναι αδιάφορες.

Είδα και τις τρεις σεζόν Daredevil, τις προτείνω με κλειστά μάτια αν σε ενδιαφέρει το θέμα. Έχουν αργή εξέλιξη και σκοτεινή χροιά, ορισμένα από τα πιο comic book στοιχεία δεν κολλάνε 100% με τον ρεαλιστικό κόσμο που απεικονίζει η σειρά, όμως συνολικά το επίπεδο της είναι υψηλό.
 

kara

Kraken
Joined
Dec 15, 2012
Messages
9,095
@stefan24 Συμφωνω με τα οσα λεει ο Admiral, ομως λαβε υποψη σου πως η σειρα κοπηκε προωρα λογω δικαιωματων και δεν θα ολοκληρωθει. Δεν ξερω αν αξιζει να επενδυσεις χρονο σε "μιση" σειρα.
 

Admiral

Ancient Red Dragon
Staff member
Joined
Nov 27, 2012
Messages
12,259
@stefan24 Συμφωνω με τα οσα λεει ο Admiral, ομως λαβε υποψη σου πως η σειρα κοπηκε προωρα λογω δικαιωματων και δεν θα ολοκληρωθει. Δεν ξερω αν αξιζει να επενδυσεις χρονο σε "μιση" σειρα.

Αυτό δυστυχώς είναι αλήθεια. Πιστεύω ότι αξίζει γιατί η σειρά δεν τελειώνει σε κάποιο μεγάλο cliffhanger αλλά πράγματι δεν θα υπάρξουν άλλες σεζόν (εκτός και αν ο Feige κάνει την έκπληξη και το συνεχίσει στο Disney+)
 

mits@kos

Death Knight
Joined
Dec 8, 2012
Messages
2,942
The Queen's Gambit
...

Γενικά αξιοπρεπέστατο αλλά όχι όσο συγκλονιστικό το παρουσιάζουν κάποιοι.
Είμαι από αυτούς τους κάποιους. Νταξ, όχι συγκλονιστικό, το περιορίζει πολύ το θέμα του έτσι κι αλλιώς, αλλά πάρα πολύ καλοφτιαγμένο. Οι υπόλοιποι, Queen's Gambit είδατε ή είστε τίποτα δυσκοίλιοι;
 

kara

Kraken
Joined
Dec 15, 2012
Messages
9,095
Το ειδα αν και δεν ειναι στο στυλ μου. Ξεκαθαρα one-woman show, εξαιρετικη επιλογη στο casting. Αν εφτιαχναν σειρα για Poker το Royal Flush ας πουμε, παλι την ιδια θα διαλεγα γιατι ειχε πολυ σκαλωτικο βλεμα.
 

Myrmidonas

Mind-flayer
Joined
Dec 1, 2012
Messages
2,037
Offtopic έχει δει κανείς τις σειρές Daredevil, Cursed? Θα τις προτείνατε σαν σειρές για παρακολούθηση, ή είναι αδιάφορες.
Και εγώ συμφωνώ με admiral. Και μετά την δεύτερη σεζόν ξεκινα punisher
 

jonirenicus13

Kraken
Joined
Nov 30, 2012
Messages
8,214
Το punisher το είχα ξεκινήσει όταν είχα δει πόσο πετυχημένος ήταν ο χαρακτήρας στο daredevil που έκανε τον βασικό πρωταγωνιστή να μοιάζει (που ήταν δηλαδή, δεν το προσπαθούσε ιδιαιτέρως) λαπάς.
Όμως άντεξα μέχρι το 6ο?7ο?8ο? επεισόδιο. Ούτε καν θυμάμαι από τη βαρεμάρα. Αντί να βλέπουμε τον punisher να τιμωρεί, λύναμε τα υπαρξιακά του προβλήματα.
 

Admiral

Ancient Red Dragon
Staff member
Joined
Nov 27, 2012
Messages
12,259
Το πρόβλημα που είχα με το Punisher ήταν το εξής: για μένα η καλύτερη "σεζόν" του punisher είναι τα επεισόδιά του στο Daredevil. Η δική του σειρά δεν είναι κακή αλλά η εντύπωση που θα σου αφήσει εξαρτάται πολύ από το τι περιμένεις να δεις.
 

maladroid

Mind-flayer
Joined
Nov 27, 2012
Messages
1,947
Τέλος και το Blood of Zeus.
Μπόλικο gore, επική ατμόσφαιρα, ελεύθερη -και αρκετά anime- απόδοση της ελληνικής μυθολογίας, αλλά λίγο απογοητευτική η (μη) χρήση του δωδεκάθεου. Ωστόσο, υπάρχουν σοβαρές υποσχέσεις για συνέχεια, οπότε ελπίζω να εμβαθύνουν στο lore και τους υπόλοιπους θεούς που εδώ έκαναν τους κομπάρσους.
Κατά τα άλλα η σειρά είναι αρκετά καλοφτιαγμένη. Θα μπορούσε να έχει λίγο μεγαλύτερο budget για ακόμα καλύτερο animation, και η μουσική κάπου το παράκανε με τις επικές εξάρσεις της σε ορισμένα σημεία. Αλλά έχει Ηλία Τουφεξή (ο Adam Jensen της καρδιάς μας) σε κομβικό ρόλο, οπότε της συγχωρούνται οι όποιες ατασθαλίες. Δείτε το γενικά, περνάει η ώρα νεράκι.
7.5/10
 
Last edited:

akarthis

Half-Ogre
Joined
Oct 15, 2019
Messages
409
Τελειωσα και εγω το the deuce. Μου αρεσε παρα πολυ. Υψηλα production values, καλες,σχετικα, ερμηνιες. Το προτεινω με κλειστα ματια.

Χωρις να εχω διαβασει ολες τις προηγουμενες σελιδες, θα αναφερω τις αγαπημενες μου σειρες, τις οποιες παντα προτεινω οταν μου το ζητησουν.

Με σειρα παντα. Breaking bad, the sopranos, the wire. Παντα ισχυριζομαι οτι και αν εχετε δει, οσο καλο και αν πιστευετε, τα επιπεδα ποιοτητας και επιδρασης των συγκεκριμενων δε τα φτανουν. Οι δυο απο αυτε ειναι παλιες(early 00s) και ουσιαστικα ανοιξαν το δρομο της λεγομενης χρυσης τηλεορασης.

Ακολουθουν, αρκετα πιο κατω, true detective(season 1 αυστηρα), fargo(2 seasons αυστηρα), και πολλες αλλες.

Do it like Tony
 

Hellion

Αρχιμανδρίτης
Staff member
DDD PCMaster Veteran Order of Alucard Klika Member
Joined
Nov 26, 2012
Messages
16,564
Barbarians

Καλογυρισμένο, Edgelord (όπως το αποκάλεσε και ο Νορθ στο δισκόρδ), Γερμανικό fan-fiction.

Αφήνοντας στην άκρη τις υποκειμενικές ιστορικές κρίσεις (όπως το ότι ο Arminius ήταν ένας σιχαμερός προδότης που σαπίζει στην κόλαση, και η Ρώμη τον γλεντάει μέσα από το χωροχρονικό συνεχές), και με δεδομένο ότι ο σιχαμερός προδότης Arminius έχει περίοπτη θέση στο αφήγημα του Γερμανικού Εθνικού Μύθου (άρα συνεπώς εμείς δεν μπορούμε να αντιληφθούμε ιδιαίτερα τη σημασία της σιχαμερής μορφής του), η πρώτη σεζόν των 6 επεισοδίων είναι ίσως ότι πιο underwhelming έχω δει φέτος. Underwhelming διάλογοι, underwhelming χαρακτήρες, underwhelming σεναριακά νήματα (το άσκοπο ερωτικό τρίγωνο πχ) που κορυφώνονται σε μια underwhelming μάχη.

Αν υπάρχουν παράγοντες που λυτρώνουν την παρουσίαση, είναι το γλωσσολογικό, που προσφέρει ευπρόσδεκτη αλλαγή από το καθιερωμένο "όλοι είναι βρετανοί" (και πάλι εννοείται δεν είναι 100% πιστό στην εποχή, αλλά ας μην τα θέλουμε και όλα δικά μας), τα κοστούμια, οι στολές, τα όπλα και τα υψηλά production values εν γένει (με ορισμένες εκπτώσεις στην ιστορική ακρίβεια, χάρην ευκολίας, όπως ο αναβολέας στα άλογα), και η απεικόνιση των Ρωμαίων, που βγάζουν αυτήν την ψύχραιμη, υπεροπτική ανωτερότητα (ΟΠΩΣ ΠΡΕΠΕΙ) που μου θυμίζει την Αυτοκρατορία στο παλιό καλό Star Wars.

Α, και το ότι με ωθεί στο να κατεβάσω ξανά το Rome 2 Total War.

Καλογυρισμένη μετριότητα, κατά τα άλλα. Και προφανώς δεν είναι ούτε μία τρίχα από τα @@ του παμμέγιστου ROME του HBO.

6/10.
 

razvedchiki

Death Knight
Joined
Dec 1, 2012
Messages
2,740
Top Bottom