What's new

Welcome!

By registering with us, you'll be able to discuss, share and private message with other members of our community.

SignUp Now!

Troubleshooting - Γράψτε το πρόβλημα που έχετε σε Linux

lucinos

Death Knight
Joined
Nov 16, 2015
Messages
2,710
Τα πιθανά ενδεχόμενα που βλέπω είναι
1. ο δίσκος είναι υπερβολικά γεμάτος
2. ο δίσκος θέλει defrag
3. ο δίσκος έχει χαλάσει (ίσως να μην είναι σοβαρό και να φτιάχνει με chkdsk)
4. έχεις βάλει λάθος πράγματα στο fstab
 

jimmy213

Death Knight
Joined
Nov 26, 2012
Messages
4,118
1. 320GB free (από τα 500 του δίσκου).
2. Θα το τσεκάρω.
3. Αμφιβάλλω. Μια χαρά δούλευε/δουλεύει σε Windows και δεν υπάρχει κανένα πρόβλημα στην προσπέλαση των αρχείων.
4. Μπαααα. Ο δίσκος που λέω είναι ο τελευταίος (black).

1621964116437.png

EDIT
2. Δεν δείχνει κάποιο fragmentation.
3. Το chkdsk δεν βγάζει κάποιο error.
 
Last edited:

lucinos

Death Knight
Joined
Nov 16, 2015
Messages
2,710
Αμφιβάλλω. Μια χαρά δούλευε/δουλεύει σε Windows και δεν υπάρχει κανένα πρόβλημα στην προσπέλαση των αρχείων.
δεν μού λέει τίποτα. Έχω σχετικό προσωπικό παράδειγμα. Δίσκος που πέταγε πρόβλημα στο λίνουξ και δούλευε μια χαρά στα windows έκανα chkdsk από windows και βρήκε σφάλματα και μετά από αυτό έφτιαξε και στο λίνουξ.

Μπαααα
ξέχασα να ρωτήσω αν έχεις εγκατεστημένο το ntfs-3g. Στον υπολογιστή μου δεν έχω τίποτα σε ntfs για να συγκρίνω τι έχω κάνει παλιότερα αλλά δεν βάζω "auto" για το <type> (γενικά βάζω το σωστό σύστημα πχ έχω ext4 και btrfs ή vfat αναλόγως) και για <options> δεν έχω τίποτα από αυτά, αλλά απλά defaults. Επίσης στο τέλος αντί για 0 βάζω 2.
 

lucinos

Death Knight
Joined
Nov 16, 2015
Messages
2,710
EDIT
2. Δεν δείχνει κάποιο fragmentation.
3. Το chkdsk δεν βγάζει κάποιο error.
Δεν ξέρω, το μόνο που σκέφτομαι είναι αν δεν έχεις εγκατεστημένο το ntfs-3g. Αλλά λίγο απίθανο και ακόμα και αν δεν το είχες πάλι δεν θα το θεωρούσα καλή δικαιολογία να καθυστερεί.
 

jimmy213

Death Knight
Joined
Nov 26, 2012
Messages
4,118
ξέχασα να ρωτήσω αν έχεις εγκατεστημένο το ntfs-3g. Στον υπολογιστή μου δεν έχω τίποτα σε ntfs για να συγκρίνω τι έχω κάνει παλιότερα αλλά δεν βάζω "auto" για το <type> (γενικά βάζω το σωστό σύστημα πχ έχω ext4 και btrfs ή vfat αναλόγως) και για <options> δεν έχω τίποτα από αυτά, αλλά απλά defaults. Επίσης στο τέλος αντί για 0 βάζω 2.
Είναι εγκατεστημένο το ntfs-3g. Λες καλύτερα να το γράψω έτσι;
Code:
UUID=C2582EF2582EE53F /black    ntfs defaults 0 2
Βέβαια το 2 στο τέλος δεν ξέρω αν κάνει κάτι απ' τη στιγμή που δεν πρόκειται για linux filesystem.

Μιας και το κοιτάω, αυτό είναι το SMART
Code:
ID# ATTRIBUTE_NAME          FLAG     VALUE WORST THRESH TYPE      UPDATED  WHEN_FAILED RAW_VALUE
  1 Raw_Read_Error_Rate     0x002f   200   200   051    Pre-fail  Always       -       29
  3 Spin_Up_Time            0x0027   141   140   021    Pre-fail  Always       -       3916
  4 Start_Stop_Count        0x0032   095   095   000    Old_age   Always       -       5589
  5 Reallocated_Sector_Ct   0x0033   200   200   140    Pre-fail  Always       -       0
  7 Seek_Error_Rate         0x002e   200   200   000    Old_age   Always       -       0
  9 Power_On_Hours          0x0032   049   049   000    Old_age   Always       -       37554
 10 Spin_Retry_Count        0x0032   100   100   000    Old_age   Always       -       0
 11 Calibration_Retry_Count 0x0032   100   100   000    Old_age   Always       -       0
 12 Power_Cycle_Count       0x0032   095   095   000    Old_age   Always       -       5554
192 Power-Off_Retract_Count 0x0032   200   200   000    Old_age   Always       -       402
193 Load_Cycle_Count        0x0032   199   199   000    Old_age   Always       -       5186
194 Temperature_Celsius     0x0022   108   097   000    Old_age   Always       -       35
196 Reallocated_Event_Count 0x0032   200   200   000    Old_age   Always       -       0
197 Current_Pending_Sector  0x0032   200   200   000    Old_age   Always       -       4
198 Offline_Uncorrectable   0x0030   200   200   000    Old_age   Offline      -       0
199 UDMA_CRC_Error_Count    0x0032   200   200   000    Old_age   Always       -       0
200 Multi_Zone_Error_Rate   0x0008   200   200   000    Old_age   Offline      -       0
Δεν μου αρέσει το Current_Pending_Sector.
 

lucinos

Death Knight
Joined
Nov 16, 2015
Messages
2,710
Βέβαια το 2 στο τέλος δεν ξέρω αν κάνει κάτι απ' τη στιγμή που δεν πρόκειται για linux filesystem.
θεωρητικά πρέπει να κάνει, ισχύει και για το ntfs όσο ξέρω, αλλά δεν είναι τόσo ισχυρό όσο το chkdsk από τα windows. Οπότε δεν νομίζω να βοηθήσει. (αφού το chkdsk δεν έβγαλε κάτι)
 

jimmy213

Death Knight
Joined
Nov 26, 2012
Messages
4,118
I'm a noob.

Το chkdsk που "έκανα" χθες ήταν απ' το gui των Windows που είναι για τα πανηγύρια. Το έκανα σήμερα με τον σωστό τρόπο και βγήκε το παρακάτω.

Code:
Stage 5: Looking for bad, free clusters ...
  83698457 free clusters processed.
Free space verification is complete.
Phase duration (Free space recovery): 0.00 milliseconds.
Adding 6 bad clusters to the Bad Clusters File.

Windows has made corrections to the file system.
No further action is required.

488383487 KB total disk space.
153371180 KB in 101881 files.
     25984 KB in 9535 indexes.
        24 KB in bad sectors.
    192491 KB in use by the system.
     65536 KB occupied by the log file.
334793808 KB available on disk.

      4096 bytes in each allocation unit.
122095871 total allocation units on disk.
  83698452 allocation units available on disk.
Total duration: 24.01 minutes (1440606 ms).

Απ' τα 4 πήγαμε στα 6 bad. Επειδή ακόμα συνεχίζει το κόλλημα σε Linux, θα δοκιμάσω να απομονώσω τα bad clusters. Αν δεν αλλάξει κάτι, τον ξεχνάω τον δίσκο στο EOS.

EDIT
Κάτι σκέφτηκα τώρα. Με το mount μέσω fstab, μπαίνει το UUID. Αυτό όμως αφορά όλο τον δίσκο ως οντότητα (σωστά; ). Μπορώ να κάνω automount ένα συγκεκριμένο partition του δίσκου;
 
Last edited:

lucinos

Death Knight
Joined
Nov 16, 2015
Messages
2,710
Με το mount μέσω fstab, μπαίνει το UUID. Αυτό όμως αφορά όλο τον δίσκο ως οντότητα (σωστά; ).
Λάθος. Αφορά το partition.

Μπορείς να δεις τα UUID με την εντολή
Code:
lsblk -f

έχει πλάκα γιατί δεν ξέρω πώς τα έβλεπες εσύ :p
 

jimmy213

Death Knight
Joined
Nov 26, 2012
Messages
4,118
Τα έβλεπα με το fdisk
Code:
sudo fdisk -l

Πήγα να απομονώσω τα bad sectors με το Repartition Bad Drive (μιας και είχα επιτυχία στο παρελθόν σε έναν εξωτερικό δίσκο) και έφτιαξε 8 partitions (ενώ θα έπρεπε να φτιαχτούν 2)!!!
Τέλος πάντων, τον αφήνω στα Windows που δεν φαίνεται να έχουν παράπονο μαζί του. Νομίζω δηλαδή αφού πλέον δεν μπαίνει και κανείς εκεί.
 

lucinos

Death Knight
Joined
Nov 16, 2015
Messages
2,710
Τα έβλεπα με το fdisk
δεν βλέπω να δίνει το UUID για το partition (όπως δίνει η lsblk) αλλά το disk identifier. Οπότε έκανες κακή επιλογή εκεί (δεν ήξερα καν ότι δουλεύει και έτσι αλλά σίγουρα το σωστό είναι να χρησιμοποιήσεις το partition UUID .
 
Last edited:

jimmy213

Death Knight
Joined
Nov 26, 2012
Messages
4,118
δεν βλέπω να δίνει το UUID για το partition (όπως δίνει η lsblk) αλλά το disk identifier. Οπότε έκανες κακή επιλογή εκεί (δεν ήξερα καν ότι δουλεύει και έτσι αλλά σίγουρα το σωστό είναι να χρησιμοποιήσεις το partition UUID .
Sorry, ό,τι να 'ναι λέω. Το fdisk έδειχνε απλώς τα partitions. Το UUID το είδα με το blkid.
 

lelos kounelos

Tarrasque
Joined
Dec 9, 2012
Messages
15,517
κατσε να κλαψω λιγο, τζαμπα ειναι.

Ειχα ολη αυτη την μανουρα με το φορμαρισμα, που τελικα το εφαγα εγω, και την νεα εγκατασταση.
XFCE εβαλα και δεν ειμαι χαρουμενος. Αποδοση; ελαχιστα καλυτερη απο Cinnamon. ειχα μεγαλυτερες
Τα αυτονοητα του Cinnamon πχ hot corners δεν λειτουργουν και αλλα, απλα δεν υπαρχουν.
Το ξερω οτι το XFCE ηταν παντα ο τελευταιος τροχος της αμαξας.

Κακασχημο, που πρεπει να παιξεις αρκετη ωρα για να το φερεις λιγο σε επιπεδο, τωρα μπορω να βγαλω την σακουλα απο το κεφαλι.
Αυτα τα εικονιδια στην τασκ μπαρ, ειναι σαν εικονιδια απο windows 3.1. ερχονται στα ισα τους εαν μικρυνεις το μεγεθος τους και σε καποια, εαν απλα τα εξαφανισεις απο εκει. Καλα, αυτη η τεραστια αμερικανικη σημαια για τα αγγλικα, ηταν τραυματικη εμπειρια, παντα ηταν.
Θελεις να βαλεις ενα seperator στην τασκ μπαρ, για να μην κολανε οι συντομευσεις στα αριστερα με τα παραθυρα και δεν γινεται. εχεις ενα seperator που κινειται προς τα δεξια.
Καποια πραγματα απλα δεν λειτουργουν πχ το Appearance.

Ηθελα να κανω καποιες συντομευσεις στο πληκτρολογιο με περιεργους χαρακτηρες. Εμαθα να ζω χωρις αυτους.
Ναι, υπαρχει λυση αλλα οχι αυτη που θελω εγω και που ειχα καλομαθει με το Cinnamon.
Απο την στιγμη που τελειωσα την εγκατασταση, ειμαι μονιμα απασχολημενος με το να φερνω πραγματα στην θεση τους.
 

lelos kounelos

Tarrasque
Joined
Dec 9, 2012
Messages
15,517
Θα κλαψω λιγο ακομα, εφαγα και ενα deja vu αλλα μετα συνειδητοποιησα οτι δεν ειναι παιχνιδι του μυαλου.

Καθε μερα πρεπει να ασχολουμαι με μια μαλακια του XFCE.
Χθες, παρατηρησα οτι βουιζουν τα ηχεια και οτι καθε φορα που παταω κατι που εχει ηχο, τα ηχεια κανουν τον κλασσικο ηχο "μπουπ", τον ηχο που κανουν ανοιγουν. Ανακαλυψα οτι η καρτα ηχου μπαινει σε mode εξοικονομισης ενεργειας.
Δεν ηταν δυσκολο να το φτιαξω.

Σημερα ειναι η μερα του γνωστου σε ολους σας κομβιου με το λογοτυπο της Microsoft. που και που το παταω καταλαθος ενω παιζω και λειτουργει οπως στα windows. Ενω παιζω με πεταει στο desktop και ανοιγει το start menu. Δεν σε ζητησα ρε μαλακιστηρι. Σημερα ειναι η μερα που ειπα αρκετα ρε με αυτη μαλακια. Ναι, ξεχασα να πω οτι δεν υπαρχει αυτη η συντομευση αλλα αυτο δεν την εμποδιζει να λειτουργει.
Για την ωρα, ξεκουμπωσα το κουμπι με το κατσαβιδι.

Την εχω ξανακανει αυτη την διαδρομη. XFCE και επιστροφη στα γνωστα μονοπατια.
Ισως αυριο, format και εγκατασταση Cinammon, Ισως, Mate για να το δω και λιγο. Δεν γινεται να εχω linux και να μην εχω την ησυχια μου. Θα πηγαινα κατευθειαν στην αγκαλια του CInammon αλλα τυχαια επεσα πανω σε αυτη τη δηλωση

I ended back at home plate with Mate. It’s stable as a Hooker’s sins, fast as poison in an old movie, and reliable as my ex-wife’s divorce attorney.
 

lelos kounelos

Tarrasque
Joined
Dec 9, 2012
Messages
15,517
Το Cinnamon ειναι για μενα οτι τα xp ή τα 7 για καποιους αλλους. Πηγα στο XFCE οπως καποιοι windows χρηστες δοκιμαζουν μια διανομη Linux, γκρινιαζουν και επιστρεφουν στα windows.
Επειδη το πηρα αποφαση, αυριο θα παιξει σβησιμο, με την βοηθεια του θεου ολα θα ξεκινησουν χωρις να μου βγαλουν τον καρκινο. Θα κανω μια δοκιμη με το MATE, θελω να το δω αλλα οι πιθανοτητες, που το XFCE δεν ειχε, ειναι μεγαλες για να το κρατησω και να πορευτω με αυτο.


Ειχα μερικα χρονια να ενημερωθω για την κατασταση στο linux. Ναι, το χρησιμοποιουσα αλλα ποιος παει στο site της microsoft; Επαιξε και ενα ψαξιμο για το swap. Πριν μερικα χρονια επαιζαν αρθρα με τιτλο "swap; τι το θελετε το παλιοswap;" κ' "σημερα εχουμε 16GB RAM, τι να την κανουμε την αντικα το swap;"
Μια ματια που εριξα αποψε για το swap, τα αρθρα το γυρισαν στο "γιατι οχι; βοηθαει".

Το περιεργο ειναι οτι μπηκα για λιγο στα windows, τα 10, για να αποξηρανω την θαλασσα που πνιγομουν με την εγκατασταση του linux και παρατηρησα οτι δεν ηταν αθλια αργο οπως πριν. Πολυ μεγαλη η διαφορα.
Παιζει καμια μασωνικη τελετουργια που οταν εχεις linux στελνει αργοσυρτα vibes στο partition των windows;
Δεν με ξεγελασε, εκτος απο ιδιαιτερες περιπτωσεις/καταστασεις, δεν παταω στα 10.
 

lucinos

Death Knight
Joined
Nov 16, 2015
Messages
2,710
Πηγα στο XFCE οπως καποιοι windows χρηστες δοκιμαζουν μια διανομη Linux, γκρινιαζουν και επιστρεφουν στα windows.
Επειδη το πηρα αποφαση, αυριο θα παιξει σβησιμο, με την βοηθεια του θεου ολα θα ξεκινησουν χωρις να μου βγαλουν τον καρκινο. Θα κανω μια δοκιμη με το MATE,
Αλήθεια, ποια cpu/gpu έχεις;.

Το xfce εγώ το προτιμώ από το cinnamon για λόγους εμπιστοσύνης. Από την άλλη κάποιος που πάει στο mint βγάζει ίσως περισσότερο νόημα να μείνει και στο γραφικό περιβάλλον που ουσιαστικά φτιάχνει το ίδιο το mint. Γενικά οι προκαταλήψεις σε θέματα «ελαφρότητας» δεν είναι σωστές αν δεν δοκιμάζει κάποιος, και μπαίνουν και παράγοντες με τι το έχεις βαρύνει. Αν έχεις mint που πρακτικά το φτιάχνουν για cinnamon το βάζεις άλλο γραφικό περιβάλλον μπορεί να έχει και επιπλέον βάρος στην πράξη.
 

lelos kounelos

Tarrasque
Joined
Dec 9, 2012
Messages
15,517
Το xfce δεν ειναι τοσο ελαφρυ οπως αφηνουν να εννοηθει, λογω λιτοτητας. Την εκκινηση την βρηκα υπερβολικα αργη αλλα και η γενικη συμπεριφορα του ηταν σαλιγκαρου. Καποια πραγματα, οπως ειπα, απλα δεν λειτουργουσαν.
Η κατασταση ηταν φρεσκια εγκατασταση με το μονο εξτρα την εγκατασταση του gimp.
Ειχα ενα περιστατικο οπου κολλησε εντελως και το πιανο με το ctrl alt del δεν εκανε τιποτα. Δεν θυμαμαι ποτε ηταν η τελευταια φορα που μου ετυχε κατι τετοιο. Απιστευτο....
Η ελλειψη απλων ρυθμισεων το καθιστα εκνευριστικο.

Μου εδωσε την εντυπωση οτι το εχουν παρατησει στην τυχη του. Αλλαζουν το περιτυλιγμα και το προσφερουν ως νεα εκδοση. Το οτι ειναι απο τα ασχημοτερα, το αφηνω στην ακρη γιατι δεν ειναι κατι που με καιει.

Επειδη σημερα εκανα εγκατασταση το ΜΑΤΕ. Οι επιδοσεις που περιμενα απο το xfce, τις βρηκα στο ΜΑΤΕ.
Ολα λειτουργουν αψογα, δεν βλεπω κανενα ζορι.
Για αυτα που κανω με καλυπτει απολυτα και ας μην εχω hardware της προκοπης.
Ελπιζω συντομα να δω κανενα φραγκο για να παρω κανενα κουτι γιατι η κατασταση θα γινει για κλαματα.

Το παλιο μου λαπτοπ.

sys.png
 

Eaglos

Mind-flayer
Joined
Jan 3, 2020
Messages
1,539
Στις αρχαιολογιες laptop που εχω, αυτες που βγαζω μια φορα το χρονο για την επετειακη δοκιμη διαφορων distro, κάνω το τεστ του ανεμιστήρα. Βάζω την έκδοση Α, το αφήνω και περιμένω. Πολλές εκδόσεις βαράνε CPU spikes έτσι απλά και τα ανεμιστήρια βογκάνε. Στην τελευταία δοκιμή, από πλήρεις εκδόσεις την πάλεψε καλά το endevour OS αλλά πιο ανάλαφρη ήταν η παρακάτω


Πολύ μινιμαλιστικό περιβάλλον, αν την παλέψεις με την πλοήγηση και το σκάλισμα, είναι καλή περιπτωση.
 
Last edited:

lucinos

Death Knight
Joined
Nov 16, 2015
Messages
2,710
Στις αρχαιολογιες laptop που εχω, αυτες που βγαζω μια φορα το χρονο για την επετειακη δοκιμη διαφορων distro, κάνω το τεστ του ανεμιστήρα. Βάζω την έκδοση Α, το αφήνω και περιμένω. Πολλές εκδόσεις βαράνε CPU spikes έτσι απλά και ανεμιστήρια βογκάνε. Στην τελευταία δοκιμή, από πλήρες εκδόσεις την πάλεψε καλά το endevour OS αλλά πιο ανάλαφρη ήταν η παρακάτω


Πολύ μινιμαλιστικό περιβάλλον, αν την παλέψεις με την πλοήγηση και το σκάλισμα, είναι καλή περιπτωση.
Πρακτικά ίδιο με το chunchbangplusplus, είναι το bunsenlabs σταθερά η επιλογή μου για υπολογιστές 2010 και πίσω. Πράγματι το openbox είναι πολύ ελαφρύ και σε συνδυασμό ότι βασίζεται σε debian και όχι ubuntu κάνει τεράστια διαφορά.

Αλλά ο υπολογιστής τού κούνελου είναι βλέπω 2016,. Μια χαρά επεξεργαστής είναι και δεν το περιρορίζει καθόλου για την επιλογή λειτουργικού. Περισσότερο πρόβλημα είναι ότι έχει μόνο 4 γίγα μνήμη και δεν ξέρουμε αν έχει hdd ή ssd (αν έχει hdd είναι και αυτό σοβαρό θέμα). Τα 4 γίγα μνήμη είναι πρόβλημα για την σύγχρονη χρήση αλλά δεν είναι ουσιαστικά περιοριστικά για το ίδιο το λειτουργικό.
 
Top Bottom