What's new

Welcome!

By registering with us, you'll be able to discuss, share and private message with other members of our community.

SignUp Now!

Troubleshooting - Γράψτε το πρόβλημα που έχετε σε Linux

jimmy213

Death Knight
Joined
Nov 26, 2012
Messages
4,118
Πώς μπορώ να διαγράψω και να μεταφέρω αρχεία (ή ολόκληρο directory) σε σημεία που χρειάζονται root δικαιώματα;

Για παράδειγμα, θέλω να διαγράψω 10 python αρχεία από το παρακάτω dir και μετά να μεταφέρω άλλα 10 αρχεία σ' αυτό το dir.

Code:
/lib/gimp/2.0/plug-ins/
 

lucinos

Death Knight
Joined
Nov 16, 2015
Messages
2,667
Πώς μπορώ να διαγράψω και να μεταφέρω αρχεία (ή ολόκληρο directory) σε σημεία που χρειάζονται root δικαιώματα;
είναι κακή πρακτική. Γυρεύεις μπελάδες.

πχ αν τα plug-ins που θέλεις δεν είναι στο AUR, δες πώς να βάλεις τα βάλεις στον προσωπικό σου φάκελο (στον οποίο έχεις δικαιώματα).

Για να απαντήσω πάντως και στην ερώτηση οι εντολές για να αντιγράψεις/διαγράψεις/μεταφέρεις με root δικαιώματα είναι cp, rm, mv συνδυασμένες με sudo.

Locally installing plugins are easiest because they will usually be stored in a hidden folder under $HOME/.gimp-*.* (where you should replace $HOME with path to your home catalogue and gimp-*.* with the version you use (for example 2.6). In this case, however, the plugins you install will only be available to the user who installed them, which may not be what you want.
Δεν είναι απλώς ευκολότερο είναι και ασφαλέστερο με μόνο μειονέκτημα ότι δεν είναι κοινά σε όλους τούς χρήστες.

Καλό είναι να εγκαθιστάς πράγματα στο σύστημα μόνο με εργαλεία τής διανομής και όχι με το χέρι.
 

jimmy213

Death Knight
Joined
Nov 26, 2012
Messages
4,118
είναι κακή πρακτική. Γυρεύεις μπελάδες.
Έχεις δίκιο γενικώς. Πιο πολύ ως last resort το θέλω. Βέβαια ψιλοβιάστηκα να ρωτήσω, μιας και εδώ κολλάει το RTFM :D

Είναι στο AUR απλώς στο συγκεκριμένο dir το αρχείο έχει μικρότερο μέγεθος απ' ότι πρέπει και μάλλον δημιουργείται το πρόβλημα που έχω (αφού πρακτικά είναι "άλλο" αρχείο).
 

nitro912gr

Ancient Red Dragon
Approval of the Admiral PCMaster Veteran Klika Member
Joined
Nov 26, 2012
Messages
14,269
Πως μπορώ να δώσω γενικό sudo σταπάνταόλα και να μην μου ζητάει κωδικό κάθε λίγο; Θέλω ότι ακουμπάω να είμαι εγώ root. Σε Manjaro είμαι με dolphin file explorer
 

jimmy213

Death Knight
Joined
Nov 26, 2012
Messages
4,118
Γενικά σε terminal γράφεις το παρακάτω, αλλά πρέπει να ξέρεις τι κάνεις/θες να κάνεις.
Code:
sudo su

Για γενικό root κάπως θα γίνεται, αλλά δεν είναι σώφρον κατά τη γνώμη μου. Προτιμότερο είναι νομίζω ένας κωδικός τύπου 1234, παρά να είναι μπάτε σκύλοι αλέστε το σύστημα.
 

nitro912gr

Ancient Red Dragon
Approval of the Admiral PCMaster Veteran Klika Member
Joined
Nov 26, 2012
Messages
14,269
τι θες να πεις, εγώ θέλω να είναι όπως στα windows, βάζω κωδικό όταν κάνω Login και τελείωσε η υπόθεση.
 

lucinos

Death Knight
Joined
Nov 16, 2015
Messages
2,667
και να μην μου ζητάει κωδικό κάθε λίγο;
Τι στο διάβολο κάνεις και χρειάζεσαι κωδικό κάθε λίγο; Ο κωδικός χρειάζεται για να εγκαταστήσεις/απεγκαταστήσεις/ενημερώσεις πράγματα στο σύστημα ή για να αλλάξεις ρυθμίσει στο σύστημα, Αυτά δεν τα χρειάζεσαι να το κάνεις κάθε λίγο αλλά κάθε κάποιες μέρες. (και κυρίως οι ενημερώσεις, τα άλλα μπορεί και ποτέ)

Οτιδήποτε αφορά τον χρήστη σου δεν χρειάζεται κωδικό.

Βέβαια πολύς κόσμος που ρωτούσε αυτήν την βλακεία τελικά εννοούσε ότι δεν θέλει να κλειδώνει η οθόνη. :gap: Αρκούσε απλά απενεργοποιήσει το κλείδωμα οθόνης....
 

nitro912gr

Ancient Red Dragon
Approval of the Admiral PCMaster Veteran Klika Member
Joined
Nov 26, 2012
Messages
14,269
πχ δεν με αφήνει να γράψω στον hdd. Τον φόρμαρα με νέο partition ext4 και μου τον έχει κλειδώσει. όπως καταλαβαίνω δεν έχω δικαιώματα.
Τα άλλα ναι κάνω διάφορα installations τώρα στα ξεκινήματα και μου έχει σκοτίσει τον έρωτα.
 

lucinos

Death Knight
Joined
Nov 16, 2015
Messages
2,667
Τον φόρμαρα με νέο partition ext4
επειδή τώρα σκέφτηκα ότι μπορεί να μπερδεύσαι και με τα unix δικαιώματα που υποστηρίζει το ext4.

Το πιο απλό για τα δικαιώματα πιστεύω (ή τουλάχιστον αυτό που κάνω εγώ) είναι μέσα στον δίσκο να φτιάξεις έναν φάκελο και να πάρεις την ιδιοκτησία. Πχ αν ο χρήστης σου λέγεται nitro η ομάδα σου λέγεται nitro και ονομάσεις τον φάκελο nitro η εντολή είναι
Code:
sudo chown nitro:nitro nitro/
και καθάρισες. Μέσα στον nitro κάνεις ό,τι θες.


Πιο αναλυτικά: Πας στον δίσκο με dolphin κάνεις δεξί κλικ στον κενό χώρο και επιλέγεις Open Terminal Here.

Και δίνεις τις εντολές
Code:
sudo mkdir nitro
sudo chown nitro:nitro nitro/
όπου αντί για nitro βάζεις τα ονόματα που θες

Αν θες να έχουν πρόσβαση και οι άλλοι χρήστες δίνεις και
Code:
sudo chmod a+rxw nitro
 
Last edited:

Χειρομαλάχτης

Death Knight
Approval of the Admiral Fighting stocism with stoicism
Joined
Nov 24, 2019
Messages
3,500
και ξαφνικα χτες βραδυ, το νετμπουκακι με linux lite που εχω στησει, αυστηρα ως κατεβαστηρι (ΝΟΜΙΜΑ τορεντς. ΠΑΝΤΑ!!!!1!11!!!!!) αρχιζει να εχει περιεργη συμπεριφορα. δε μ αφηνε να σβησω αρχεια απ την επιφανεια εργασιας, δεν ακουγε στις εντολές του πόντικα και του κημπορντ, κατι τετοια. ποτές δεν ειχε αναπτυξει τετοιες επιθετικες συμπεριφορες, αντε βαριά βαριά καμια φορα να αποσυνδεθει απ το νετ, αλλά το δικαιολογω, μιας και ειναι πιο γερικο κι απ την μεση γη το νετμπουκ και μενει και ανοιχτο 24/7.

καμνω ρησταρτ και μου βγανει ενα μεγαλοπρεπες box με μια ατακα του στυλ (δεν ξερω αν ειναι ακριβως η ιδια, απο λινκ την πηρα μετά):


BusyBox v1.18.5 (Ubuntu 1:1.18.5-1ubuntu4) built-in shell (ash)
Enter 'help' for a list of built-in commands.

(initramfs)



καλα λεω, οτι και νασαι εσυ, δεν θασαι κατι σημαντικο. βγαινω με την διεθνη εντολη exit (ισως την μονη που ηξερα :D), αλλά οχι. το μποξ εκει, να μη μ αφηνει να κουνηθω. καμνω ρησταρτ, καμνω σκληρο ρησετ, τιποτα. θορυβηθηκα κι η ωρα ηταν 3. δεν ηταν να παω ετσι εκνευρισμενος και αγχωμενος για υπνο.
το γκουγκλ ειναι αρκετες φορες φιλος σου (κι ας λεει ο αγαπητος κουνέλος :p) κι οταν εβαλα την λεξη που θεωρησα κλειδι (initramfs), μου εδωκε αρκετα αποτελεσματα.
το δευτερο ηταν ενα λινκ απ το askubuntu.com (φοβερη πηγη παλεψιάς για το λινουξ) και με συμβουλεψε να δωκω:

(initramfs) fsck /dev/sdaX -y

οπου Χ ο αριθμος του mounted disk (ενταξει, εβαλα 1 σκεπτομενος οσο λογικα μπορω) και y για να μην πιεζω y, καθε φορα που θα με ρωταει αν θελω ν αλλαξει το "στραβο" που βρηκε. αυτα ειναι οσα καταλαβα απ την εντολη.

το εκαμα και δοξα τω μπρους, ολα επανηλθαν κανονικα. αυτο που ηρθα να ρωτησω εδω (εκτος απ το να γραψω σεντονι, που μ αρεσει ετσι κι αλλιως) τους λινουξογκουρού του φορουμ, ειναι τι συνεβη στα εγκατα του νετμπουκίου και προεκυψε αυτο το θεμα, και τι εκαμα ουσιαστικα και πρακτικα μ αυτη την εντολη για να το διορθωσω.
θενκς ιν αντβανς.
 

lucinos

Death Knight
Joined
Nov 16, 2015
Messages
2,667
fs = filesystem
ck = check

είναι η αντίστοιχη εντολή με το chkdsk στα windows. Ελέγχει τον δίσκο για σφάλματα.

Δηλαδή είχε πρόβλημα ο δίσκος σε επίπεδο hardware. Αυτό που δεν ξέρω είναι γιατί δεν έκανε τον έλεγχο αυτόματα και χρειάστηκε να δώσεις εντολή. Πάντως ο δίσκος αρχίζει να γίνεται επικίνδυνος.
 

lelos kounelos

Tarrasque
Joined
Dec 9, 2012
Messages
15,327
το γκουγκλ ειναι αρκετες φορες φιλος σου (κι ας λεει ο αγαπητος κουνέλος :p)
Το ακατανομαστο νομιζεις οτι ειναι μια γκομενα που σε γουσταρει και πεφτεις με τα μουτρα. παιρνεις αυτο που θελεις και ανακαλυπτεις οτι δεν ειναι συντροφος ζωης επειδη ειναι επι πληρωμης. Τι χαζουλης που ημουν, δεν πειραζει. Την αλλη μερα ανακαλυπτεις οτι ουτε αυτο ηταν γιατι ξυπνας στην γεματη με παγακια μπανιερα και σου λειπει ενα νεφρο και διπλα ενα λαπτοπ. Στην οθονη υπαρχει ετοιμη αναζητηση με τα νοσοκομεια της περιοχης. Αυτο σε κανει να λες, το γουγλιο μου εσωσε την ζωη.

Για το προβλημα που ειχες. στο παρελθον ειχα ενα παρομοιο θεμα, εχανα τον δισκο (no boot device κτλ) και επρεπε να μπω στο Bios και να αλλαξω το boot order. Δεν εχω ιδεα γιατι γινοταν αυτο αλλα σταματησε να με ενοχλει οταν φορμαρα τον δισκο και περασα το λινουξακι απο την αρχη. Δεν το θεωρησα συμπντωση. Μερα παρα μερα μπουμ! και μετα την εγκατασταση η ηρεμια. εγω και το γλυκο λινουξακι, να πινω καφεδακι και να του φυσαω τον καπνο στα ματακια.

Νομιζω οτι η αδυναμια να βρεθει το boot ειναι οτι χειροτερο μπορει να σου συμβει, οταν κρατας τον καφε σου και ακομα δεν εχει πιει ουτε γουλια.
 

Χειρομαλάχτης

Death Knight
Approval of the Admiral Fighting stocism with stoicism
Joined
Nov 24, 2019
Messages
3,500
πολυ πιθανον ο δισκος να πνεει τα λοισθια. του εχω πεταξει τους οφθαλμους 10+ χρονια τωρα, με γραφε, κουβάλα, ξεφόρτωνε, ξαναγράφε.. το καλο ειναι οτι δεν εχει στανταρντ απαραιτητα πραγματα μεσα, ειναι μονο κοντέινερ.
οπότε θα συνεχισω μεχρι την τελευταια του πνοη.
ευχαριστω lucinos.

λελο μου, γι αυτο μας εδωκε 2 νεφρά ο θεουλης. εχουμε ενα spare.
 

nitro912gr

Ancient Red Dragon
Approval of the Admiral PCMaster Veteran Klika Member
Joined
Nov 26, 2012
Messages
14,269
πολυ πιθανον ο δισκος να πνεει τα λοισθια. του εχω πεταξει τους οφθαλμους 10+ χρονια τωρα, με γραφε, κουβάλα, ξεφόρτωνε, ξαναγράφε.. το καλο ειναι οτι δεν εχει στανταρντ απαραιτητα πραγματα μεσα, ειναι μονο κοντέινερ.
οπότε θα συνεχισω μεχρι την τελευταια του πνοη.
ευχαριστω lucinos.

λελο μου, γι αυτο μας εδωκε 2 νεφρά ο θεουλης. εχουμε ενα spare.
το πολύ πολύ boot από στικάκι όπως έκανα εγώ παραπάνω

Θα δοκιμάσω τις αλχημείες στα δικά μου εγώ από δευτέρα και βλέπουμε, thanks
 

jimmy213

Death Knight
Joined
Nov 26, 2012
Messages
4,118
Έχω ένα δίσκο (HDD) τον οποίο χρησιμοποιούσα στα Windows (ακόμα χρησιμοποιείται) για εγκατάσταση προγραμμάτων/games.
Αυτός ο δίσκος ήταν dynamic. Αποφάσισα σήμερα να περάσω τους φακέλους του σ' έναν εξωτερικό δίσκο, να τον κάνω format ως "απλό" (NTFS πάλι λόγω Windows) και να ξαναβάλω τους φακέλους που είχε.
Στο EOS τον πρόσθεσα στο fstab και γίνεται αυτόματα mount πλέον. Όλα καλά μέχρι εδώ.

Το πρόβλημα είναι ότι αργεί πάρα πολύ η προσπέλασή του απ' τον Dolphin σε σημείο που αυτός κρασάρει αν δεν περιμένω να φορτώσει κάποιος φάκελος αυτού του δίσκου.

Το μυαλό μου πάει στη δομή/μέγεθος των αρχείων. Δηλαδή επειδή υπάρχουν εγκατεστημένα προγράμματα και games των Windows με χιλιάδες αρχεία πολύ μικρού μεγέθους, αργεί η φόρτωση. Αλλά δεν θα έπρεπε να τα φορτώνει μόνο όταν μπω στον φάκελο Program Files πχ;
 
Top Bottom