What's new

Welcome!

By registering with us, you'll be able to discuss, share and private message with other members of our community.

SignUp Now!

Mας ρωτάτε, σας απαντάμε.

Arwindan

Mind-flayer
Approval of the Admiral The Ultimate Sacrifice PCMaster Veteran Rocket League RQ Crew 1st Tournament
Joined
Dec 3, 2012
Messages
2,487
Λίγο late to the party, αλλά νομίζω αξίζει να ειπωθεί: Δεν θες πολλούς ανεμιστήρες. Θες καλό airflow, κάτι που επιτυγχάνετε με 2-3 ανεμιστήρες σωστά τοποθετημένους. Παραπάνω μπορούν φυσικά να βελτιώσουν κι άλλο το airflow, αλλά αν τους βάλεις λάθος, μπορεί και να το χειροτερέψουν. Το κουτί με το χειρότερο airflow που έχουν δει ποτέ στο gamers nexus, έχει 12 ανεμιστήρες.

Τώρα το Enthoo Pro από τα καλύτερα άμα θες χώρους, αλλά άμα θες optimized airflow out-of-the-box χωρίς να πονοκεφαλιάζεις με extra ανεμιστήρες, πλέον υπάρχουν και καλύτερα, όπως πχ το Phanteks P400A για να μείνουμε στην ίδια εταιρεία. Ή το Be Quiet! Pure Base 500DX. Ή το Lian Li Lancool 2 Mesh. Είναι όλα mid tower χωρίς εξωτερική 5.25" θέση για DVD drive (ή card readers, αν έχεις κάνα τέτοιο μαραφέτι).

Για CPU Cooler, μακρυά από φθηνή υδρόψηξη. Νομίζω εκεί την πάτησες. Για AIO ή πρέπει να τα στάξεις γερά, ή καλύτερα πάρε κάτι καλό σε αερόψυκτρα και ας είναι και overkill στα χαρτιά. Εγώ προτείνω Scythe Fuma 2 για συνδυασμό καλών επιδόσεων σε καλή τιμή (έχει σχεδόν την απόδοση της αντίστοιχης Noctua σε σχεδόν τη μισή τιμή).


Εναλλακτικά, την φρέσκια Arctic Freezer 50, έχει χειρότερη σχέση απόδοσης/τιμής από την Scythe, αλλά παραμένει καλή, έχει καλύτερη διαθεσιμότητα και έχει και λαμπιόνια :p. Προσοχή, γιατί υπάρχει και έκδοση μόνο για socket TR για Threadripper, εσύ προφανώς θες την ΑΜ4 έκδοση.


EDIT: Έριξα μια ματιά στα σκρουτζομάγαζα, και από τα κουτιά που πρότεινα, υπάρχει μόνο το Be Quiet!.


Τα άλλα δυστυχώς δεν φαίνεται να υπάρχουν. Μην μπερδευτείς με το Phanteks P400S, είναι πολύ χειρότερο σε airflow από το P400A. Τα ίδια και με τις δέκα διαφορετικές εκδόσεις του Lian Li Lancool II, η έκδοση Mesh που πρέπει να προτιμήσει όποιος θέλει airflow, δεν υπάρχει στο skroutz.
Καθόλου late δεν έχω παραγγείλει τίποτα ακόμα αν και είμαι κοντά :p.

Το θέμα των χώρων το λέω ώστε να μην έχω πρόβλημα αργότερα και με την προσθήκη κάποιας νέας κάρτας σε κανένα μήνα. Το 500DX φαίνεται πολύ όμορφο πάντως. Πιστεύεις θα με καλύψει σε χώρους; Αυτό που έχω τώρα στην ουσία είναι πάνω κάτω στις διαστάσεις του Phanteks αλλα νομίζω θεωρείται midi και όχι full.
Από ότι είδα το Phanteks έρχεται με 2 ανεμιστήρες προεγκατεστημένους ενώ το 500DX με 3. Αυτό είναι θέμα βέβαια γιατί δεν βλέπω να έχει κάποιο hub και θα χρειαστώ κάποια επέκταση για να τους βάλω όλους στη M/B λογικά.

Μου φαίνεται τα έχει παίξει τελείως η υδρόψυξη. Πιάνω τους σωλήνες και είναι ψιλό κρύοι. Το έχω αφήσει με ανοιχτό το πλαϊνό γιατί σέρνεται το PC.

Όσον αφορά τις ψύκτρες εσύ ποιά θα επέλεγες μεταξύ των 2 που πρότεινες και της Be Quiet Dark Rock 4
 

Great0ldOne

Lich
Staff member
Joined
Dec 1, 2012
Messages
7,426
Για τους χώρους μην ανησυχείς, δεν αγοράζεις ψάθινο καλάθι από την βιοτεχνία της γειτονιάς. Οι εταιρείες γλυτώσανε χώρο από την 5.25" θέση που έχει πρακτικά καταργηθεί, πήγαν και θέσεις για σκληρούς/SSD κάτω και στα πλαϊνά, και τα κουτιά "πέσανε" κατηγορία σε μέγεθος, αλλά οι εσωτερικοί χώροι για motherboard και combonents παραμένουν πάνω-κάτω ίδιοι. Και η 3090 χωράει στο Pure Base 500DX.

Εγώ θα έπαιρνα τη Scythe επειδή έχω ήδη 2 Scythe CPU coolers και 3 case fans, και είμαι απόλυτα ευχαριστημένος. Αλλά όποια από τις τρεις να διαλέξεις, χαμένος δεν θα βγεις. Επίσης, αν έπαιρνα κουτί be quiet!, θα με έψηνε να έχω και αντίστοιχη ψύκτρα.
 

Arwindan

Mind-flayer
Approval of the Admiral The Ultimate Sacrifice PCMaster Veteran Rocket League RQ Crew 1st Tournament
Joined
Dec 3, 2012
Messages
2,487
Για τους χώρους μην ανησυχείς, δεν αγοράζεις ψάθινο καλάθι από την βιοτεχνία της γειτονιάς. Οι εταιρείες γλυτώσανε χώρο από την 5.25" θέση που έχει πρακτικά καταργηθεί, πήγαν και θέσεις για σκληρούς/SSD κάτω και στα πλαϊνά, και τα κουτιά "πέσανε" κατηγορία σε μέγεθος, αλλά οι εσωτερικοί χώροι για motherboard και combonents παραμένουν πάνω-κάτω ίδιοι. Και η 3090 χωράει στο Pure Base 500DX.

Εγώ θα έπαιρνα τη Scythe επειδή έχω ήδη 2 Scythe CPU coolers και 3 case fans, και είμαι απόλυτα ευχαριστημένος. Αλλά όποια από τις τρεις να διαλέξεις, χαμένος δεν θα βγεις. Επίσης, αν έπαιρνα κουτί be quiet!, θα με έψηνε να έχω και αντίστοιχη ψύκτρα.
Δύσκολη η επιλογή .

Από τη μία μου αρέσει το Be Quiet και είναι και άμεσα διαθέσιμο. Από την άλλη έχω διαβάσει πολύ καλά σχόλια για το Phanteks και εδώ και γενικά. και έχει και το hub για τα fans.

Για ψύκτρα λογικά θα πάω στην Scythe.
 

Dark Archon

Mind-flayer
Joined
Dec 21, 2012
Messages
1,670
Τι διαφορά έχει αυτό:


με αυτό:


μόνο στο tempered glass;
To PHANTEKS ENTHOO μπορεί να πάρει μπροστά έναν 200άρη ή δυο 140άρηδες ανεμιστήρες. Η μια έκδοση έχει τον 200άρη ενώ η άλλη τον ένα 140, οπότε στην δεύτερη θα χρειαστεί να προσθέσεις έναν 140 ακόμη.
 

Arwindan

Mind-flayer
Approval of the Admiral The Ultimate Sacrifice PCMaster Veteran Rocket League RQ Crew 1st Tournament
Joined
Dec 3, 2012
Messages
2,487
Λοιπόν νομιζω το αποφάσισα.

Θα πάω για το Be Quiet Pure Base 500 DX Black Be Quiet Pure Base 500DX Black

και την Be Quiet Dark Rock 4 Be Quiet Dark Rock 4

μία τελευταία ερώτηση για να τα πάρω μαζί αν είναι. Θα χρειαστώ και κάτι τέτοιο για να συνδέσω όλους τους ανεμιστήρες;

Αν δεν υπάρχει αντίρρηση προχωράω με αυτά.

 
Last edited:

Dark Archon

Mind-flayer
Joined
Dec 21, 2012
Messages
1,670
Αφού αποφάσισες για midi κοίτα και αυτά.

PURE BASE 600 - Όλες οι Κατηγορίες - Skroutz.gr εχει και manual fan controler, ρυθμιζόμενο ύψος στο κάλυμμα οροφής κτλ


Για το καλώδιο δεν ξέρω αν η μητρική σου θα μπορέσει να τροφοδοτήσει με ρεύμα 3 ανεμιστήρες.
Προτείνω αυτό που παίρνει ρευμα απο το τροφοδοτικό και μόνο το pwm σήμα για τις στροφές απο την μητρική.
 

Arwindan

Mind-flayer
Approval of the Admiral The Ultimate Sacrifice PCMaster Veteran Rocket League RQ Crew 1st Tournament
Joined
Dec 3, 2012
Messages
2,487
Ευχαριστώ όλους για τη βοήθεια. Έπεσε παραγγελία για το Be Quiet Pure Base 500 DX Black και την Be Quiet Dark Rock 4.
Λογικά θα τα παραλάβω από κατάστημα σήμερα κι όλας και θα κάτσω να το στήσω το βράδυ, γιατί δεν παλεύετε άλλο η κατάσταση.

Ελπίζω να μην κάνω καμιά βλακεία στο στήσιμο :p
 

Dim Gian Bot

Death Knight
Sign me up! Approval of the Admiral Born Leader PCMaster Veteran
Joined
Apr 2, 2016
Messages
3,974
Ευχαριστώ όλους για τη βοήθεια. Έπεσε παραγγελία για το Be Quiet Pure Base 500 DX Black και την Be Quiet Dark Rock 4.
Λογικά θα τα παραλάβω από κατάστημα σήμερα κι όλας και θα κάτσω να το στήσω το βράδυ, γιατί δεν παλεύετε άλλο η κατάσταση.

Ελπίζω να μην κάνω καμιά βλακεία στο στήσιμο :p

Εύγε! Θέλουμε φωτό!!!
 

Arwindan

Mind-flayer
Approval of the Admiral The Ultimate Sacrifice PCMaster Veteran Rocket League RQ Crew 1st Tournament
Joined
Dec 3, 2012
Messages
2,487
Εύγε! Θέλουμε φωτό!!!
Εννοείται αυτό!
@Dim Gian Bot βλέπεις πώς γνονται οι δουλειές;
Η αλήθεια είναι ότι όταν έχω αποφασίσει να προχωρήσω σε κάποια αγορά δεν έχω υπομονή θέλω να γίνει άμεσα.

Όσον αφορά το καλώδιο για τα fans κάπου βρήκα ένα που συνδέεται απευθείας με το τροφοδοτικό οπότε θα είμαι οκ με τρεις ανεμιστήρες. Αν χρειαστεί να βάλω περισσότερους θα χρειαστεί άλλο καλώδιο ή hub.

Θερμοκρασία CPU αυτή τη στιγμή με ανοιχτά firefox, anydesk και λίγα πραγματάκια ακόμα 76, ενώ γενικά έφτασε και 89, με ανοιχτό πάντα το πλαϊνό.

Ακόμα και τώρα όταν πιάνω τα σωληνάκια της υδρόψυξης ίσα ίσα που νιώθω λίγη θερμότητα. Δεν νομίζω να είναι φυσιολογικό αυτό.
 

Great0ldOne

Lich
Staff member
Joined
Dec 1, 2012
Messages
7,426
Δεν νομίζω να είναι φυσιολογικό αυτό.

Όντως δεν είναι, και δεν χρειάζεται καν να κοιτάξεις τα σωληνάκια για να το καταλάβεις, οι θερμοκρασίες από μόνες τους σε πρακτικά idle είναι τραγικές και τρομακτικές μαζί.
 

Arwindan

Mind-flayer
Approval of the Admiral The Ultimate Sacrifice PCMaster Veteran Rocket League RQ Crew 1st Tournament
Joined
Dec 3, 2012
Messages
2,487
Όντως δεν είναι, και δεν χρειάζεται καν να κοιτάξεις τα σωληνάκια για να το καταλάβεις, οι θερμοκρασίες από μόνες τους σε πρακτικά idle είναι τραγικές και τρομακτικές μαζί.
Το μόνο που σκέφτομαι είναι να έχω κάνει μαλακία με την πάστα, αλλά 2 φορές; Και πριν ήταν ψιλό οκ, πάλι με υψηλές θερμοκρασίες αλλά όχι έτσι. Ξαφνικά πριν από καμια εβδομάδα ξεκίνησαν αυτά.
 

Hank

Mind-flayer
Sign me up! Approval of the Admiral The Ultimate Sacrifice Fighting stocism with stoicism
Joined
Jan 22, 2020
Messages
1,889
Όχι ότι έχει νόημα πλέον, αλλά η αντλία δουλεύει; Υπάρχει τρόπος να βουλώσει κάποιο από τα σωληνάκια;
 

Dark Archon

Mind-flayer
Joined
Dec 21, 2012
Messages
1,670
Άντε καλορίζικα, περιμένουμε φωτογραφίες.
Στο κουτί εγώ θα έβαζα ένα ακόμη ανεμιστήρι μπροστά, 'ίδιο με τα υπόλοιπα που έχει το κουτί.
Το καλώδιο που πρότεινα έχει έξοδο για 4 ανεμιστήρες, δεν πρόκειται να χρειαστείς περισσότερους σ'αυτό το κουτί.
 

Arwindan

Mind-flayer
Approval of the Admiral The Ultimate Sacrifice PCMaster Veteran Rocket League RQ Crew 1st Tournament
Joined
Dec 3, 2012
Messages
2,487
Όχι ότι έχει νόημα πλέον, αλλά η αντλία δουλεύει; Υπάρχει τρόπος να βουλώσει κάποιο από τα σωληνάκια;
Δεν είμαι σίγουρος πως μπορώ να το ελέγξω αυτό. Κατά πάσα πιθανότητα όχι αφού το ψυγείο είναι κρύο.

Άντε καλορίζικα, περιμένουμε φωτογραφίες.
Στο κουτί εγώ θα έβαζα ένα ακόμη ανεμιστήρι μπροστά, 'ίδιο με τα υπόλοιπα που έχει το κουτί.
Το καλώδιο που πρότεινα έχει έξοδο για 4 ανεμιστήρες, δεν πρόκειται να χρειαστείς περισσότερους σ'αυτό το κουτί.
Ναι το ξέρω αν βάλω κι άλλον ανεμιστήρα σε κάτι τέτοιο θα παώ.
 

lelos kounelos

Tarrasque
Joined
Dec 9, 2012
Messages
15,469
Ουτε εγω μπορω να βαλω καθυστερηση στις αποφασεις μου. Να ριχνετε ματιες στο crazy sundays του eshop.gr και στο stockhouse στο πλαισιο. Στο πλαισιο ειναι λιγο παπατζα η φαση αλλα πραγματικα, εχω κανει πολυ καλες αγορες. Δεν ξερω εαν μπορω να τις αποκαλασεω τιμιες, επειδη καποια στιγμη ειχα αγορασει full tower σε τιμη πανηγυριου απο την κατω Πεδινουλα. Το προβλημα του ηταν οτι δεν ειχε βιδες, το οποιο προβλημα ανηκει στην κατηγορια κλαιν μαιν πατατακια.
 

jonirenicus13

Kraken
Joined
Nov 30, 2012
Messages
8,214
Ανέφερες ότι έχει hub για τους ανεμιστήρες; Αυτό σημαίνει ότι δεν θα έχω θέμα με το που να τους συνδέσω, αφού η μητρική μου έχει μόνο 3 θέσεις για fans μαζί με της CPU, σωστά;
Ακριβώς.

Μεγειά και το νέο κουτί, μια χαρά αγορά έκανες. Καλόπαιχτο. :D
 

Arwindan

Mind-flayer
Approval of the Admiral The Ultimate Sacrifice PCMaster Veteran Rocket League RQ Crew 1st Tournament
Joined
Dec 3, 2012
Messages
2,487
@Arwindan, πού είναι το update, ο λαός διψάει για νέο hardware photos!
Η μεταμόσχευση έγινει με επιτυχία. Το update σε λιγάκι, δουλεύουμε κι όλας (από το σπίτι αλλά και πάλι :p).
 
Top Bottom