What's new

Welcome!

By registering with us, you'll be able to discuss, share and private message with other members of our community.

SignUp Now!

Φημισμένα games που σας απογοήτευσαν

Chronomancy

Todd's Minion
Staff member
Joined
Oct 8, 2013
Messages
10,224
Το Star Wars είναι υπερεκτιμημένο επειδή όταν βγήκε ο κόσμος δεν είχε ξαναδεί κάτι παρόμοιο. Κατά άλλα από στορι και χαρακτήρες είναι νεροβραστο. Μπιου μπιου και ήβολ πιτσιρίκια
 

mits@kos

Death Knight
Joined
Dec 8, 2012
Messages
2,942
To, κατά βάση κινηματογραφικό, Star Wars canon είναι ευρείας κατανάλωσης space opera πλέον. Η παλιά τριλογία ήταν ριζοσπαστική. Σήμερα, για οποιονδήποτε αξιοπρεπή νέρντουλα, είναι απλά το wormhole για το expanded universe, που τα σπάει υπερβολικά πολύ, και άλλα sci-fi μονοπάτια.
 

Adhan

Horror addict
Staff member
Joined
Nov 27, 2012
Messages
14,706
@Chronomancy μιας και είμαστε σε θρεντ για games όμως, δύσκολα θα βρεις υπερτιμημένο sw game.
Αντιθέτως, πολλά θα έλεγα είναι αδικημένα/hidden gems.
 

Chronomancy

Todd's Minion
Staff member
Joined
Oct 8, 2013
Messages
10,224
@mits@kos Να σου πω την μαύρη αλήθεια προτιμώ τα 1,2,3 ακριβώς επειδή ήταν ξεκάθαρα. Ούτε σοβαροφάνειες ούτε τίποτα. Λέηζερ, φωτόσπαθα που χόρευαν καλύτερα από χορεύτριες σάμπα και πιρουέτες στον αέρα για να λυθούν προβλήματα που δεν υπήρχαν. Τα σούξου μούξου μανταλάκια και τα υποτιθέμενα βαθιά νοήματα κουράζουν.

Όσον αφορά τα παιχνίδια συμφωνώ ότι υπάρχουν κρυμμένα διαμάντια, με εξαίρεση τα KOTOR τα οποία έχουν αποκτήσει την φήμη που τους πρέπει
 

captain kal

Death Knight
Joined
Dec 2, 2012
Messages
3,316
Μπιου μπιου και ήβολ πιτσιρίκια

Όταν είδα για πρώτη φορά, ήμουν πιτσιρίκι και μου άρεσαν τα μπίου μπίου!!

(Και ακόμα μου αρέσουν)
 

Hellion

Αρχιμανδρίτης
Staff member
DDD PCMaster Veteran Order of Alucard Klika Member
Joined
Nov 26, 2012
Messages
16,567
Το Star Wars (το αρχικό, το πρόστυχο, και το Empire Strikes Back βαριά-βαριά) δεν έκανε ποτέ του πάταγο επειδή ήταν "βαθύ" ή "περίπλοκο" ή κάτι τέτοιο. Πέρα από τα ειδικά εφέ του, που κυριολεκτικά άλλαξαν τον κόσμο και πήγαν τον κινηματογράφο ως μέσο ένα βήμα παραπέρα, είναι στον πυρήνα του ένα παραμύθι που μεταφέρει τη διαχρονική μάχη "καλού vs κακού" στο διάστημα, simple as that. Παράλληλα τυχαίνει αυτό το παραμύθι να περιέχει και από κάτι που έκανε/κάνει αίσθηση σε κάθε φαν του κινηματογράφου - το μοτίβο "Master and Apprentice" των ταινιών του Κουροσάβα, αερομαχίες στο στυλ των πολεμικών ταινιών του Β' ΠΠ, πρίγκιπες και πριγκίπισσες και κακούς λόρδους σαν τις φάντασι ιστορίες που διαβάζουν τα παιδιά, ρομάντζο, δράμα, αγωνία... Και η διαχρονικότητά του έγκειται στο ότι τα μοτίβα των χαρακτήρων του, αλλά και τα απλούστατα βασικά σεναριακά του νήματα, θα κάνουν πάντα αίσθηση στους ανθρώπους.

Η μαγεία του χάθηκε ΑΚΡΙΒΩΣ όταν ο Λούκας άρχισε να προσπαθεί να το κάνει επιτηδευμένα περίπλοκο και κάτι περισσότερο από απλά ένα καλογυρισμένο παραμύθι. Διαγαλαξιακοί εμπορικοί νόμοι, μιδιχλώριανς, ανούσιοι χαρακτήρες με εξίσου ανούσια μπάκστοριζ, ανούσια περίπλοκα σεναριακά νήματα με προδοσίες και στρατούς και πολέμους, χιλιάδες πλανήτες που δεν εξυπηρετούν απολύτως τίποτα, κτλ κτλ κτλ.

Από την άλλη βέβαια οι ενστάσεις ενάντια στην αρχική τριλογία εκφράζονται από φαν του Ομπλίβιον οπότε απορώ γιατί μπαίνω στον κόπο καν. Το ότι του αρέσουν τα 1-2-3 περισσότερο από την αρχική τριλογία απλά επιβεβαιώνει αυτό που υποθέταμε όλοι ήδη.
 

eternal champion

Gelatinous Cube
Joined
Dec 8, 2018
Messages
61
Επειδή ο αρχικός τίτλος του νήματος ήταν "φημισμένα games που σας απογοήτευσαν " θα αναφέρω από παλαιότερα το Quake III Arena και το Full Throttle. Για το δεύτερο δεν θυμάμαι αν ήταν γενικότερα "φημισμένο" ή μόνο στον χώρο των adventurers, αλλά τέλειωνε άνετα σε ένα απόγευμα χωρίς να έχει κάποιον έξυπνο γρίφο να κολλήσεις. Από πιο νέα, το Assassin's Creed Origins που μου φάνηκε πολύ βαρετό, ίσως και λόγω ηλικίας.

Από star wars στην μνήμη μου έχουν μείνει μόνο η original τριλογία και το mandalorian, ενώ οι υπόλοιπες ταινίες, ίσως λόγω κάποιου εγκεφαλικού μηχανισμού αυτοσυντήρησης που αγνοούσα την ύπαρξή του, δεν έχουν αφήσει καμία ανάμνηση παρότι τις έχω δει.
 

Admiral

Ancient Red Dragon
Staff member
Joined
Nov 27, 2012
Messages
12,261
Επειδή ο αρχικός τίτλος του νήματος ήταν "φημισμένα games που σας απογοήτευσαν " θα αναφέρω από παλαιότερα το Quake III Arena και το Full Throttle. Για το δεύτερο δεν θυμάμαι αν ήταν γενικότερα "φημισμένο" ή μόνο στον χώρο των adventurers, αλλά τέλειωνε άνετα σε ένα απόγευμα χωρίς να έχει κάποιον έξυπνο γρίφο να κολλήσεις. Από πιο νέα, το Assassin's Creed Origins που μου φάνηκε πολύ βαρετό, ίσως και λόγω ηλικίας.

Από star wars στην μνήμη μου έχουν μείνει μόνο η original τριλογία και το mandalorian, ενώ οι υπόλοιπες ταινίες, ίσως λόγω κάποιου εγκεφαλικού μηχανισμού αυτοσυντήρησης που αγνοούσα την ύπαρξή του, δεν έχουν αφήσει καμία ανάμνηση παρότι τις έχω δει.

Έβαλα το Τσουρινάκης reaction γιατί ο Ανδρέας ήταν μεγάλος φαν του Full Throttle.
 

eternal champion

Gelatinous Cube
Joined
Dec 8, 2018
Messages
61
Έβαλα το Τσουρινάκης reaction γιατί ο Ανδρέας ήταν μεγάλος φαν του Full Throttle.
Μπορεί να μην το δοκίμασα με τις ιδανικές συνθήκες. Όταν καταφέρω να συνθέσω το υπέρτατο 90's adventure gaming pc με Matrox κάρτα γραφικών και Pro Audio Spectrum κάρτα ήχου θα το ξαναδοκιμάσω. Πέρα από την πλάκα τον Τσουρινάκη τον διάβαζα φανατικά αν και διαφωνούσα συχνά με τις βαθμολογίες. Στις εποχές προ internet ήταν μια πολύ καλή πηγή πληροφόρησης για συγκεκριμένες κατηγορίες παιχνιδιών, ειδικά για όσους δεν είχαν πρόσβαση σε ξένα περιοδικά.
Αν ανοιχτεί θέμα "Παιχνίδια που ο Τσουρινάκης βαθμολόγησε με πάνω από 92% και σας απογοήτευσαν " έχω κάποια κατά νου.
 

Admiral

Ancient Red Dragon
Staff member
Joined
Nov 27, 2012
Messages
12,261
Αν ανοιχτεί θέμα "Παιχνίδια που ο Τσουρινάκης βαθμολόγησε με πάνω από 92% και σας απογοήτευσαν " έχω κάποια κατά νου.

Αυτό θα ήταν σούπερ ενδιαφέρον αν υπήρχε κάπου μια database με τις βαθμολογίες του Ανδρέα. Υπάρχει άραγε;
 

eternal champion

Gelatinous Cube
Joined
Dec 8, 2018
Messages
61
Ώρα είναι να μας πείτε μερικοί ότι σας χάλασε το Oblivion!
Όσοι δεν θεωρούν το Oblivion αρκετά καλό το κρίνουν ως αυτόνομο παιχνίδι ή ως το παιχνίδι που δεν ήταν η ιδανική συνέχεια του Morrowind; Αν κάποιος έχει παίξει Oblivion και Skyrim και δεν τον χάλασαν, αξίζει να αφιερώσει χρόνο στο Morrowind ή είναι μια τελείως διαφορετική εμπειρία;
 

eternal champion

Gelatinous Cube
Joined
Dec 8, 2018
Messages
61
Αυτό θα ήταν σούπερ ενδιαφέρον αν υπήρχε κάπου μια database με τις βαθμολογίες του Ανδρέα. Υπάρχει άραγε;
Έχω ένα xls με όλες τις βαθμολογίες των reviews του PCmaster μέχρι το τεύχος 231 (δεν θυμάμαι που το βρήκα). Δεν έχει τα ονόματα των συντακτών, αλλά υποθέτω τα περισσότερα στην κατηγορία adventure θα είναι δικά του.
 

Admiral

Ancient Red Dragon
Staff member
Joined
Nov 27, 2012
Messages
12,261
Όσοι δεν θεωρούν το Oblivion αρκετά καλό το κρίνουν ως αυτόνομο παιχνίδι ή ως το παιχνίδι που δεν ήταν η ιδανική συνέχεια του Morrowind; Αν κάποιος έχει παίξει Oblivion και Skyrim και δεν τον χάλασαν, αξίζει να αφιερώσει χρόνο στο Morrowind ή είναι μια τελείως διαφορετική εμπειρία;

Ουφ, πολύ δύσκολη ερώτηση. Έχω γράψει καμιά 100αριά ώρες στο Oblivion και σίγουρα 300+ στο Morrowind. Θα γράψω συνοπτικά τα θετικά του κάθε παιχνιδιού:

Oblivion

+ Πολύ καλύτερα γραφικά
+ Το combat system είναι καλύτερο
+ ορισμένα questlines είναι πραγματικά ενδιαφέροντα
+ Όλοι οι διάλογοι voiced, το cast έχει Patrick Stewart και Sean Bean
+ Είναι πιο προσιτό στον αρχάριο

Morrowind

+ Τo setting είναι πολύ πιο ενδιαφέρον
+ Το main quest είναι καλύτερο
+ Μεγαλύτερο replayability (δεν μπορείς να κάνεις τα πάντα σε ένα playthrough)
+ Περιορισμένο level scaling

Για να πω την αλήθεια δεν ξέρω αν το Morrowind είναι ιδιαίτερα φιλικό προς έναν παίκτη που έχει παίξει Oblivion και Skyrim. Είναι αρκετά στρυφνό μέχρι να το μάθεις, πρέπει να διαβάσεις αρκετό κείμενο, δεν έχει αρκετές από τις ευκολίες των άλλων (π.χ. quest compass, fast travel από παντού).
 

eternal champion

Gelatinous Cube
Joined
Dec 8, 2018
Messages
61
Ουφ, πολύ δύσκολη ερώτηση. Έχω γράψει καμιά 100αριά ώρες στο Oblivion και σίγουρα 300+ στο Morrowind. Θα γράψω συνοπτικά τα θετικά του κάθε παιχνιδιού:

Oblivion

+ Πολύ καλύτερα γραφικά
+ Το combat system είναι καλύτερο
+ ορισμένα questlines είναι πραγματικά ενδιαφέροντα
+ Όλοι οι διάλογοι voiced, το cast έχει Patrick Stewart και Sean Bean
+ Είναι πιο προσιτό στον αρχάριο

Morrowind

+ Τo setting είναι πολύ πιο ενδιαφέρον
+ Το main quest είναι καλύτερο
+ Μεγαλύτερο replayability (δεν μπορείς να κάνεις τα πάντα σε ένα playthrough)
+ Περιορισμένο level scaling

Για να πω την αλήθεια δεν ξέρω αν το Morrowind είναι ιδιαίτερα φιλικό προς έναν παίκτη που έχει παίξει Oblivion και Skyrim. Είναι αρκετά στρυφνό μέχρι να το μάθεις, πρέπει να διαβάσεις αρκετό κείμενο, δεν έχει αρκετές από τις ευκολίες των άλλων (π.χ. quest compass, fast travel από παντού).
Το πιο στρυφνό δεν με πειράζει, αν αυτό σημαίνει ότι δεν θα έχει κάποια από τα κουλά του Skyrim όπου θυμάμαι είχα τελειώσει όλες τις αποστολές του College of Winterhold με έναν πολεμιστή που κράδαινε two-handed sword και χωρίς να έχω χρησιμοποιήσει καθόλου μαγεία έως εκείνο το σημείο. Χαλούσε λιγάκι το immersion.
Θα το δοκιμάσω(με κάποια mods για τα γραφικά) και εάν με απογοητεύσει, θα είναι απλά άλλο ένα "φημισμένο game που απογοήτευσε"
 

lelos kounelos

Tarrasque
Joined
Dec 9, 2012
Messages
15,326
ΕΙπα να μην ασχοληθω με το θεμα επειδη με καλυψαν πολλοι, ειδικα ο mits@kos με το Age Of Mythology :sick: και το commandos, αν και εγω εφαγα ξενερωμα στα gamer συναισθηματα μου με το ΙΙ.

Αλλα εδω, λυγισα

Επειδή ο αρχικός τίτλος του νήματος ήταν "φημισμένα games που σας απογοήτευσαν " θα αναφέρω από παλαιότερα το Quake III Arena και το Full Throttle. Για το δεύτερο δεν θυμάμαι αν ήταν γενικότερα "φημισμένο" ή μόνο στον χώρο των adventurers, αλλά τέλειωνε άνετα σε ένα απόγευμα χωρίς να έχει κάποιον έξυπνο γρίφο να κολλήσεις. Από πιο νέα, το Assassin's Creed Origins που μου φάνηκε πολύ βαρετό, ίσως και λόγω ηλικίας.

Από star wars στην μνήμη μου έχουν μείνει μόνο η original τριλογία και το mandalorian, ενώ οι υπόλοιπες ταινίες, ίσως λόγω κάποιου εγκεφαλικού μηχανισμού αυτοσυντήρησης που αγνοούσα την ύπαρξή του, δεν έχουν αφήσει καμία ανάμνηση παρότι τις έχω δει.



ΝΑΙ, ο καθενας μπορει και πρεπει να εχει την προσωπικη του αποψη αλλα υπαρχουν και καποια ορια πχ λογικο ειναι να στραβωσει καποιος στο θεαμα του τυπου που τρωει βιγκαν σουβλακι, πινει χυμο μανταρινι και προσπαθει να ρευτει αντρικια.
Quake III Arena
Με αυτο το παιχνιδι ωριμασε μεσα μου ο serial killer. Την πρωτη φορα που κλικαρα nightmare mode και επαιξε το αναλογο ακουστικο σημα, μια υγρασια την ενοιωσα στο σωβρακο μου.

Ας μην σχολιασω τις μουσικαρες.

Full throttle.
Δεν πρεπει να εχει υπαρξει πιο badass χαρακτηρας σε adventure. ρε φιλε, κανεις σουζες με τερμα γκαζι, σπας πορτα και μπουκαρεις τι γριφους συζηταμε;
Την μουσικαρα θα την σχολιασω γιατι ειναι heavy metal adventure. Η αλητεια του ειδους, επειδη ειχαμε πηξει στους παρθενους χαρακτηρες που δεν ηξεραν τι γευση εχει η μπυρα και δεν ειχαν ποτε γκομενα μεχρι που βγηκαν στο pixel. Ειχε βγει και κακο ονομα σε οσους επαιζαν adventure. O Ben εφερε την καθαρση και επειδη μαθευτηκε, βγαλαμε και γκομενακι.

Για το Assasins creed θα συμφωνησω, εξαλλου ο καθενας πρεπει να εχει προσωπικη αποψη :p
 

j_lynx

Death Knight
Joined
May 27, 2014
Messages
3,287
Κάποιες φορές μερικά παιχνίδια είναι καλό να παίζονται την χρονιά της κυκλοφορίας τους ή έστω λίγα έτη μετά. Όχι πολλά όμως, γιατί η τεχνολογία αλλάζει και παίζει κάποιος που θα παίξει κάτι πολύ ετεροχρονισμένα να αποκτήσει διαφορετική άποψη από την μάζα που το έπαιξε στην ώρα του.

Κάτι τέτοιο έπαθα με το Deus Ex. Το έπαιξα πολλά χρόνια αργότερα από την κυκλοφορία του και δεν μπορώ να πω ότι ενθουσιάστηκα. Δεν είχα πρόβλημα με τα γραφικά, αλλά με τους μηχανισμούς του που πλέον τους θεωρώ ξεπερασμένους. Ίσως βέβαια να φταίει που πήγα να κάνω full stealth προσέγγιση με αθόρυβα όπλα και οι εχθροί με βλέπαν και χτυπάγαν συναγερμό ακόμα και όταν είμουν κρυμμένος πίσω από πάγκους. Το κάνει αυτό κακό παιχνίδι; Σιγουρα όχι, απλώς εμένα δεν μου έκανε την εντύπωση που θα μου έκανε αν το έπαιζα στην εποχή του .
 

nitro912gr

Ancient Red Dragon
Approval of the Admiral PCMaster Veteran Klika Member
Joined
Nov 26, 2012
Messages
14,269
Το κάνει αυτό κακό παιχνίδι;
ναι, αν δεν δουλεύει σωστά ένας μηχανισμός τώρα, δεν δούλευε ούτε στην εποχή του.
 
Top Bottom