What's new

Welcome!

By registering with us, you'll be able to discuss, share and private message with other members of our community.

SignUp Now!

Αξιολόγηση e shops Η/Υ

Chris2756

Blackguard
Joined
Nov 17, 2020
Messages
1,308
Η καμερα δεν ηρθε ποτε. Δεν τους πηρα τηλεφωνο και δεν με πηραν
Οσαλα μακοζα σαχιμπ! Που ειναι τοπροβλημα? Φαντασου ναχες δωκει καμια 200αρια ραντ η καμια 500αρια ναιρα προκαταβολεισον? Δεν θα σε επερναν τελεφωνο και παλι, αν επερνες δεν θα απαντουσαν.
 

Chris2756

Blackguard
Joined
Nov 17, 2020
Messages
1,308
Κι αυτο σχετικο ειναι, οχι απολητο. Θυμαμαι πολλα χρονια πριν, μια πιτσιρικα γειτονοπουλα μου, μαφηνε να πιασω, αλλα οχι και να παρω κατι.
 

Χειρομαλάχτης

Death Knight
Approval of the Admiral Fighting stocism with stoicism
Joined
Nov 24, 2019
Messages
3,545
να τον ακουτε τον χειρομαλαχτη...
δεν ειμαι μεντιουμ. εκτη αισθηση ηταν εννοειται, ξεροντας αρκετα καλα πως δρα ο πρωθυπουργος μας...

 

nitro912gr

Ancient Red Dragon
Approval of the Admiral PCMaster Veteran Klika Member
Joined
Nov 26, 2012
Messages
14,466
να τον ακουτε τον χειρομαλαχτη...
δεν ειμαι μεντιουμ. εκτη αισθηση ηταν εννοειται, ξεροντας αρκετα καλα πως δρα ο πρωθυπουργος μας...

βέβαια τι να περιμένεις από νέα πλατφόρμα που προσπαθεί να κλέψει λίγη αίγλη από άσχετη καθιερωμένη πλατφόρμα που τελειώνει σε flix?
 

Χειρομαλάχτης

Death Knight
Approval of the Admiral Fighting stocism with stoicism
Joined
Nov 24, 2019
Messages
3,545
ναι, ηθελα να το γραψω αυτο.
οι μαλακες (σορυ, δεν βρισκω αλλη λεξη που να αποδιδει τα γεγονοτα) προφανως δεν γνωριζουν οτι το flix ειναι παραφθορά/σλανγκ που προερχεται απ το flicks, που ειναι οι ταινιες στ αμερικανικα.
εξου και νετφλιξ, ερτφλιξ, η ακομα και το flix.gr που ειναι (εξαιρετικο) σαιτ για ταινιες.

και πηγανε οι ουγκανοι κι ονομασανε την πλατφορμα ονλαιν αγορων σοπφλιξ. τι να πεις??
 

Admiral

Ancient Red Dragon
Staff member
Joined
Nov 27, 2012
Messages
12,379
ναι, ηθελα να το γραψω αυτο.
οι μαλακες (σορυ, δεν βρισκω αλλη λεξη που να αποδιδει τα γεγονοτα) προφανως δεν γνωριζουν οτι το flix ειναι παραφθορά/σλανγκ που προερχεται απ το flicks, που ειναι οι ταινιες στ αμερικανικα.
εξου και νετφλιξ, ερτφλιξ, η ακομα και το flix.gr που ειναι (εξαιρετικο) σαιτ για ταινιες.

και πηγανε οι ουγκανοι κι ονομασανε την πλατφορμα ονλαιν αγορων σοπφλιξ. τι να πεις??

Φαντάζομαι ότι ήταν κάποια μπακαλίστικη συλλογιστική του τύπου "ο κόσμος ξέρει το νέτφλιξ, να βρούμε κάτι παρόμοιο για να το θυμούνται".
 

lelos kounelos

Tarrasque
Joined
Dec 9, 2012
Messages
15,489
shopaine επρεπε να το πουν ή Nooraine ή Noorshop ή Olympianoors. Τοσες ονομασιες ειχαν στην ευχερεια τους. The white shop, white shop fever, sniff247. Οτι ονομα και να επελεγαν, το σκρουτζι δεν ειναι αγνη παρθενα.
 

Eaglos

Mind-flayer
Joined
Jan 3, 2020
Messages
1,532
Αγορασα απο multicopter. Εμφανιζεται συνηθως στα πιο φθηνα του σκρουτζ, τα περισσοτερα ειναι 4-10 μερες, ειναι ΙΚΕ.

Ο δισκος εφτασε στο χρονο που ελεγε το καταστημα. Μεταξυ του mail επιβεβαιωσης της συναλλαγης και του μηνυματος οτι "δρομολογηθηκε προς παραδοση", δεν υπηρξε καμια αλλη επικοινωνια.

Η παραδοση εγινε με speedex.

Αγορασα απο cosmodata, τα πραγματα ηταν ηδη διαθεσιμα. Η παραγγελια μπηκε απογευμα και την επομενη το μεσημερι τα ειχα παραλαβει.

Η παραδοση δεν ξερω με τι εγινε και δεν ελαβα καποιο tracking πλην εναν αριθμο παραστατικου. Επισης δεν υπηρξε συνεννοηση για την παραδοση. Απλα μου ειπαν οτι συνηθως παραδιδουν την επομενη αλλα απλα ηρθαν και ετυχε να ειμαι σπιτι.

Υπο νορμαλ συνθηκες δεν θα ηταν καποιος καθως ηταν εργασιμη ωρα.
 

Getta Robo

Gelatinous Cube
Approval of the Admiral
Joined
Nov 21, 2022
Messages
164
Δεν βρηκα καποιο αντιστοιχο θεμα στη κοινοτητα, οποτε ειναι τωρα καλη ευκαιρια.

Οταν καποτε ειχαμε (σχεδον) μονοδρομο του να αποκτησουμε ενα παιχνιδι, να παμε σε ενα καταστημα αντι να το παραγγειλουμε διαδυκτιακα, ζησαμε (η και ζουμε!), υπηρξαν ασχημες καταστασεις και δρωμενα.

Ας μοιραστουμε τις δικες μας, για να θυμηθουμε τα παλια, και να μαθαινουν οι νεωτεροι.

Δεν αναφερω ονοματα επιχειρησεων, γιατι ενω δυστηχως θα επρεπε να τους ειχανε κλεισει δεκαετιες οι αρχες, ξερουμε πως λειτουργει η δικαιοσυνη τελος παντων οποτε δεν βγαινει ακρη.

Στο τελος της ζωης του Gamecube, κυκλοφορησε το υπεροχο Twilight Princess, οπου η Nintendo μεσα στην απεραντη σοφια της, αποφασισε να εχει πολυ περιορισμενη παραγωγη, και επρεπε να το παραγγειλεις σε λιστα αναμονης.
Οπως καταλαβαινετε, η ζητηση ηταν μεγαλη, η διαθεσιμοτητα σχεδον ανυπαρκτη οποτε υπηρχε προβλημα.
Αφου εξαφανιστηκε απο οσες σελιδες του εξωτερικου ηξερα, μια Ελληνικη επιχειρηση διαφημιζε πως ειχε κομματια προς 59.99Ε. Εκλεισα τηλεφωνικως δυο αντιτυπα για εμενα και ενα φιλαρακι και τσακιστηκα να παω να το παρω.
Φτανω εκει αστραπη, ζηταω τα κομματια οπου ειχα κλεισει ονομαστικα απο τον υπευθυνο και μου λεει πως ειχε γινει λαθος στη διαθεσιμοτητα, και τα τελευταια δυο αντιτυπα του πωληθηκαν λιγο πριν φτασω, αλλα θα εφερνε νεα παρτιδα προς 79.99Ε.
Αρνηθηκα ευγενικα και εφυγα.
Καποιο καιρο πριν, εμαθα απο γνωστο που ηταν θαμωνας εκει, πως οντως πηγε καποιος πριν απο εμενα, και του τα πουλησε με καπελο, πολυ συνηθισμενη πρακτικη του συγκεκριμενου καταστηματος.

Επισης στο τελος της ζωης του Gamecube, υπηρξε μια φοβερη προσφορα απο την τοτε αντιπροσωπια, σε πληθωρα απο παιχνιδια και περιφερειακα στο 1/4 της αρχικης τιμης τους.
Ειχα παραγγειλει χειριστηρια Wavebird, ελαβα κωδικο παραγγελιας και τα περιμενα.
Λιγο καιρο επειτα, με ειδοποιησαν πως λογω μεγαλης ζητησης δεν θα επαρκουσαν τα κομματια που ειχαν διαθεσιμα για ολους και θα λαμβαναμε ολοι περιορισμενα αντιτυπα.
Το αποδεχθηκα και περιμενα να λαβω εστω λιγοτερα.
1-2 μερες επειτα ελαβα νεο μηνυμα πως της λογω τεραστιας ζητησης, δεν θα λαμβανα ουτε αυτα και η παραγγελια μου ακυρωθηκε.
Ολως τυχαιως, στον ιδιο ομιλο εργαζοταν ατομο οπου ηταν παραλληλα και συντακτης σε γνωστο αιμετικο περιοδικο, και οι φημες του μεγαλου χωριου λενε πως παραδοξως αυτοι και το συναφι τους παρελαβαν πληρως οτι ηθελαν..

Σε αλλη επιχειρηση οπου ημουν καποτε πελατης και ειχα παρει διαφορα πραγματα, πηγα με το κολλητο και ρωτησαμε αν ειχε τιποτα παλια παιχνιδια υπολογιστων, και αφου μας ειπε οτι ειχε καποια στην αποθηκη, θα περνουσαμε την επομενη να τα δουμε.
Παμε λοιπον, και μας ειπε οτι δεν προλαβε και να παμε μια μερα επειτα. Ξαναπαμε, ξανα τα ιδια. Αντι να παμε ομως Παρασκευη πηγαμε μια και καλη Σαββατο. Αυτος εκνευρισμενος μας ειπε οτι τα ειχε φερει και τα ξαναβαλε πισω. Και φυσικα δεν ξαναπατησαμε ποτε.

Παμε με τον κολλητο ξανα σε αλλο καταστημα και ρωταμε αν του ειχανε μεινει παλια παιχνιδια υπολογιστων, και μας δειχνει κατι ραφαρες γεματες. Αρχιζουμε να βγαζουμε παιχνιδια για αγορα και ενας υπαλληλος εκει αρχιζει να φωναζει τι κανουμε εκει και να φυγουμε. Ο πρωτος υπαλληλος κοιτουσε αταραχος και για λιγα δευτερολεπτα νομιζαμε πως εκαναν πλακα. Φυσικα φυγαμε επισης και δεν ξαναπατησαμε ποτε.

Μοιραστειτε και τις δικες σας!
 

Mogrey665

Lich
Φασαίος Larianός Approval of the Admiral Fighting stocism with stoicism Order of Alucard
Joined
Feb 23, 2013
Messages
5,932
ασχετο μεν αλλα κατι το οποιο το εχω απορια μιας και μου τυχαινει τα τελευταια χρονια. μεχρι και πριν 2 χρονια? να πω πιο συγκεκριμενα μεχρι και το preorder της collectors του cyberpunk απο public παντα ειχα release date. φετος το metroid prime το ειχα 2 μερες μετα. ασε την αλλη πολιτικη. 4 ευρω πακετο εξτρα και στα preorders εχει βγαλει την επιλογη παραλαβη απο το καταστημα οποτε παιρνεις και χρεωση μεταφορικα. game 40 ευρω που εκανε το prime το πηρα 47.
γενικα ειδα ολα τα games switch ειχαν αυτο το πακετο 4-5 ευρω πανω που για εμενα ηταν η σταγονα που ξεχειλισε και πηρα το tears of the kingdom απο το console club.
 

Adhan

Horror addict
Staff member
Joined
Nov 27, 2012
Messages
14,795
μια Ελληνικη επιχειρηση διαφημιζε πως ειχε κομματια προς 59.99Ε. Εκλεισα τηλεφωνικως δυο αντιτυπα για εμενα και ενα φιλαρακι και τσακιστηκα να παω να το παρω.
Αν μιλάς για γνωστό κατάστημα (δεν είναι αλυσίδα, αλλά είχε διαφημιστεί αρκετά από περιοδικά της εποχής) προς Μαρούσι-Νέο Ηράκλειο, δεν είχα ποτέ παράπονο από τα παιδιά. Το συγκεκριμένο το είχα κάνει κι εγώ παραγγελία τηλεφωνικώς και το παρέλαβα κανονικά, στη σωστή τιμή λιανικής. Επίσης η παραγωγή δεν ήταν τόσο περιορισμένη όσο νομίζεις, απλά την έφεραν πιο πίσω για να σπρώξουν τις πωλήσεις της έκδοσης του Wii. ;)
 

Getta Robo

Gelatinous Cube
Approval of the Admiral
Joined
Nov 21, 2022
Messages
164
Αν μιλάς για γνωστό κατάστημα (δεν είναι αλυσίδα, αλλά είχε διαφημιστεί αρκετά από περιοδικά της εποχής) προς Μαρούσι-Νέο Ηράκλειο, δεν είχα ποτέ παράπονο από τα παιδιά. Το συγκεκριμένο το είχα κάνει κι εγώ παραγγελία τηλεφωνικώς και το παρέλαβα κανονικά, στη σωστή τιμή λιανικής. Επίσης η παραγωγή δεν ήταν τόσο περιορισμένη όσο νομίζεις, απλά την έφεραν πιο πίσω για να σπρώξουν τις πωλήσεις της έκδοσης του Wii. ;)
Καλησπερα και καλη εβδομαδα.
Δεν ειναι τα παιδια απο το Νεο Ηρακλειο, οπου αγοραζω πολλα χρονια απο εκει και ειμαι πληρως ικανοποιημενος.
Ενω αρχικα προσπαθησα να τα αγορασω απο εκει (λεωφορος Ηρακλειου), δεν υπηρχαν διαθεσιμα αντιτυπα ουτε ηξεραν αν θα το ξαναφερουν ποτε, αφου αρχικως η ηλιθια η Nintendo ειχε ανακοινωσει πως δεν θα ξαναγινοταν καποια παραγωγη για το Gamecube.
Γιαυτο και αναγκαστικα να το παραγγειλω απο τους απατεωνες στη Πανορμου και τραβηξα τα παραπανω.
 

Dark Archon

Mind-flayer
Joined
Dec 21, 2012
Messages
1,677
Το δοκίμασα και ισχύει για παραλαβή παραγγελίας απο το κατάστημα. Απλά καραγκιόζηδες.
Είναι σαν να πας στο σουβλατζίδικο και να του λες να σου φτιάξει ένα πιτόγυρο που κάνει 3 ευρώ και να σου ζητάει να πληρώσεις και κόστος εξυπηρέτησης για το τύλιγμα του πιτόγυρου 50 λεπτά.
 

Hellion

Αρχιμανδρίτης
Staff member
DDD PCMaster Veteran Order of Alucard Klika Member
Joined
Nov 26, 2012
Messages
16,661
Εν τω μεταξύ το eshop βαρούσε ούτως ή άλλως τις τιμές εδώ και χρόνια σε σχέση με όλα τα άλλα εγχώρια.
 

nitro912gr

Ancient Red Dragon
Approval of the Admiral PCMaster Veteran Klika Member
Joined
Nov 26, 2012
Messages
14,466
ότι να 'ναι... μέχρι τώρα ψώνιζα που και που ακόμα από το eshop γιατί αφού άνοιξε κατάστημα στο Αίγιο γλίτωνα μεταφορικά και που και που βάζει προσφορές που φτάνουν τιμές σκρουτζομάγαζου.

αν το 0.5 θα κάνει την διαφορά... θα δείξει.
 

lelos kounelos

Tarrasque
Joined
Dec 9, 2012
Messages
15,489
Νομιζω οτι το e-shop χαροπαλευει για να μην παει για κανονι. Αυτη την εντυπωση την εχω πολυ καιρο τωρα.
Πρεπει να παιρνουν παραταση με κατι τετοιες "πινελιες" και με τα προβληματικα προιοντα.
Πολλες φορες εχω πει οτι δεν ξαναπαταω εκει μεσα αλλα διαολε, ειναι διπλα μου. Μπορει να μπω στο καταστημα 14:00 και 14:15 ειμαι στο σπιτι μου και εχω ηδη ανοιξει την συσκευασια. Αν κανω online παραγγελια, δυο πραγματα μπορει να συμβουν.
1. θα βγουν στο παραθυρο και θα με φωναξουν να παω παρω το κουτι μου.
2. Ο οδηγος, πριν φυγει για το δρομολογιο του, θα ερθει με τα ποδια να αφησει το κουτι στη μπορτα μου.
 

Dark Archon

Mind-flayer
Joined
Dec 21, 2012
Messages
1,677
Για μένα δεν είναι τα 50 λεπτά σαν ποσό είναι το σκεπτικό οτι χρεώνουν αέρα κοπανιστό. Βάζουμε πλάτη σαν μέτοχοι για να σωθεί η επιχείρηση.
Δεν βγαίνεις ρε φίλε; Ανέβασε τις τιμές. Ποιος νομίζεις οτι είσαι, η κυβέρνηση του κούλη και βάζεις χαράτσια;
Όπως και να έχει υπάρχουν και αλλού πορτοκαλιές.
 
Top Bottom