What's new

Welcome!

By registering with us, you'll be able to discuss, share and private message with other members of our community.

SignUp Now!

Linux corner

lucinos

Death Knight
Joined
Nov 16, 2015
Messages
2,667
Τα περισσότερα από αυτά που λες έχουν να κάνουν με το Gnome και όπως έχω αναφέρει πάμπολες φορές, δεν το ακουμπώ ούτε με ράβδο 5 μέτρων. Απλά αναφέρω ότι τελευταία φορά που το ακούμπησα αρκετά πράγματα (πχ τον συνδυασμό για τα ελληνικά) μπορούσα να τα φτιάξω με το gnome-tweek-tools. Για περισσότερα για το Gnome ζήτα βοήθεια από τον mits@kos που φαίνεται τού αρέσει.

για την ιστορία ρίξε μια ματιά και στα παλιότερα σχόλιά μου:
:ROFLMAO:
 
Last edited:

mits@kos

Death Knight
Joined
Dec 8, 2012
Messages
2,942
Έβαλα το στικάκι με το Pop! OS στο laptop και ξεκίνησα. Εκέι έφαγα το πρώτο άκυρο. Κάτια για τον Casper (το φαντασματάκι; ) ότι έχει invalid signature. Με ένα γρήγορο search είδα ότι ήταν θέμα του laptop. Έπρεπε να απενεργοποιήσω το secure boot από το BIOS. Μου έβγαλε λίγο την πίστη μέχρι να βρω πώς γίνεται, γιατί περιλάμβανε την δημιουργία admin password στο BIOS και διαγραφή κάποιων δεδομένων, αλλά ξέμπλεξα από αυτό.

Περίεργο το να θες admin pass για κάτι τέτοιο, σχεδόν σε όλα τα μαραφέτια ένα απλό bios option ειναι.

Ενώ εκτελούταν η εγκατάσταση μου ήρθε μια αναλαμπή. Κάπου είχε πάρει το μάτι μου, αλλά τότε δεν είχα δώσει σημασία, ότι το Pop! OS δεν περιλαμβάνει καθόλου media codecs. Φυσικά όλοι οι φίλοι λινουξάδες λένε ότι κάνεις μια απλή εγκατάσταση και είσαι έτοιμος.

Δε χρειάζεσαι τίποτα άλλο. Λογικά τα είχες ήδη εγκατεστημένα τα πακέτα και το apt δεν εγκατέστησε κάτι νέο.

Τελείωσε η εγκατάσταση, restart και αφού συνδέομαι στο internet, απροβλημάτιστα, έφτιαξα password (dafuq?), και μπήκα.

Το πραγματικό dafuq αγαπητέ είναι πώς γίνεται ένας χρήστης να καταδέχεται να χρησιμοποιεί ένα μηχάνημα χωρίς user account password... :p

Το UI είναι τελείως διθαφορετικό από τα Windows. Για να βλέπω λοιπόν συνέχεια το dock με τις εφαρμογές έπρεπε να κατεβάσω ένα Gnome extension (Dash Dock) και να το παραμετροποιήσω.

Το Gnome δεν έχει καμία σχέση με Windows. Με Dash to Dock ή Dash to Panel κάνεις αυτό που θες. Το θέμα είναι πως το UX του Gnome ειναι έτσι φτιαγμένο, που τα καθιστά περιττά. Ένα super key είναι όλα.

Επόμενο βήμα το shortcut για αλλαγή γλώσσας, το οποίο μου έβγαλε την πίστη (σε αντίθεση με το Mint), γιατί έχουν ψιλοαλλάξει την ονομασία του και δεν το έβρισκα με τίποτα και επίσης, για κάποιο λόγο που δεν γνωρίζω, δεν μπορώ να βάλω το alt-shift, οπότε έμεινε το Win-Space.

Ότι θες μπορείς να βάλεις για keyboard shortcut. Χρειάζεσαι το Gnome Tweaks (sudo apt install gnome-tweaks ή Tweaks στο Pop Shop), όπως και εν τέλει έκανες.

Κάτι φάινεται παράξενο όμως. Τα παράθυρα δεν έχουν minimize, maximize μόνο X. :frak: Πώς διάολο το δουλεύουν χωρίς αυτό;

Μπορείς να τα βάλεις μέσω gnome-tweaks, είτε ένα-ένα, είτε όλα, είτε στη δεξιά μεριά, είτε στην αριστερή του παραθύρου. Κυριολεκτικά τα κάνεις ότι θες. Αλλά, όπως και για την περίπτωση του dock/panel, είναι redundancy που έχει μπει για λόγους οικειότητας χρηστών. Στο UX flow του Gnome είναι περιττά. Super key!

Ολοκληρώνοντας την εγκατάσταση, οφείλω να πω ότι είναι σαν να πήρα καινούργιο laptop. Η ταχύτητα του δεν συγκρίνεται με τίποτα ακόμα και με την εποχή που ήταν καινούργιο. Όμως η εμπειρία εγκατάστασης δεν είναι και ο ορισμός του out of the box. Υπάρχουν, βασικά, πράγματα που δεν τα κάνει και για να τα ενεργοποιήσεις πρέπει να καταφύγεις σε λύσεις που δεν νομίζω ότι είναι μέσα στις ικανότητες ενός μέσου χρήστη. Δεν είμαι και κανένας χάκερ αλλά δεν θεωρώ τον εαυτό μου μέσο χρήστη. Αν αυτά που έκανα μέσω Terminal μπορούσαν να γίνουν και από γραφικό περιβάλλον θα ήταν πολύ πιο βολικά τα πράγματα.

Όλα μπορούσαν να γίνουν μέσα από GUI!

Αλλά ακόμα δεν είχα δείξει το τελικό προϊόν στον πελάτη. Αφού την προετοίμασα ότι πολλά πράγματα γίνονται διαφορετικά, αλλά τα συνηθίζεις και άμα δεν σ' αρέσει στο αλλάζω όποτε θες, αλλά είναι πολύ γρήγορο και πανέμορφο (είναι όντως το άτιμο), ήρθε η ώρα της αλήθειας. Τώρα η γυναίκα μου είναι εντελώς βασικός χρήστης PC, με Proficiency στο PacMan και το San Andreas anyway. Κανένα πρόβλημα. Το shortcut της γλώσσας; Συνηθίζεται. Ο διαφορετικός file explorer; Συνηθίζεται. Είναι πιο γρήγορο και πιο όμορφο. :cylons:

tl:dr Δεν γίνεται να αφαιρέσουμε αυτές τις εντολές terminal, στο οποίο δεν δουλέυει και το ctrl-c ctrtl-v?

Ctrl + Shift + C, Ctrl + Shift + V :). Το Ctrl + C σε POSIX command line interfaces διακόπτει το process που τρέχει στο προσκήνιο, γι' αυτό και στο terminal χρειάζεσαι και το Shift ;).

Χαίρομαι που έκανες τη μετάβαση και ελπίζω να τη χαρεί και "ο πελάτης"! Βρήκες κάποια bumps στο δρόμο, τα οποία κατ' εμέ είναι ψιλοεύλογα αν μιλάμε για την πρώτη σου επαφή. Δεν υπάρχει επιστροφή όμως πλέον, θα το δεις!

Είναι γεγονός ότι το Gnome 3 δεν είναι desktop environment που επιτρέπει απρόσκοπτη μετάβαση ενός Windows χρήστη στο Linux. Δεν έχει καμία σχέση σαν λογική, σαν flow. Δε φτιάχτηκε για να είναι πλήρως παραμετροποιήσιμο, το community έκανε το extra mile για να το φέρει στα μέτρα του. Κατ' εμέ, αν θες να του αλλάζεις τα φώτα, πας σε XFCE ή Plasma, που φτιάχτηκαν για αυτό και το κάνουν τέλεια. Ούτε το πιο performant είναι. Στο Gnome χάνεις performance και out-of-the-box customization για να πάρεις ένα ασύγκριτο workflow. Αν συνηθίσεις να δουλεύεις σε Gnome, όποτε καλείσαι να χρησιμοποιήσεις οτιδήποτε άλλο, σου θυμίζει την εποχή του χαλκού. Για μένα τουλάχιστον, που η αλληλεπίδρασή μου με το PC είναι 90% πληκτρολόγιο, δεν υπάρχει σύγκριση με κανένα άλλο DE. Κι έχω χρησιμοποιήσει για χρόνια Unity, XFCE, Plasma.
 
Last edited:

Hank

Mind-flayer
Sign me up! Approval of the Admiral The Ultimate Sacrifice Fighting stocism with stoicism
Joined
Jan 22, 2020
Messages
1,889
Δε χρειάζεσαι τίποτα άλλο. Λογικά τα είχες ήδη εγκατεστημένα τα πακέτα και το apt δεν εγκατέστησε κάτι νέο.

Μέχρι να εγκαταστήσω τους codecs και να κάνω restart δεν έπαιζε media. Το δοκίμασα γιατί μου φάνηκε κι εμένα περίεργο.

Το πραγματικό dafuq αγαπητέ είναι πώς γίνεται ένας χρήστης να καταδέχεται να χρησιμοποιεί ένα μηχάνημα χωρίς user account password... :p

Εκεί που πάει το δαφακ και αυτό που ήθελα να αποφύγω είναι το να μην θέλει password για να κάνει login. Αν ήξερα ότι είναι απαραίτητο το password στο login θα έκανα και encrypt τον δίσκο.

Το Gnome δεν έχει καμία σχέση με Windows. Με Dash to Dock ή Dash to Panel κάνεις αυτό που θες. Το θέμα είναι πως το UX του Gnome ειναι έτσι φτιαγμένο, που τα καθιστά περιττά. Ένα super key είναι όλα.

Όταν ρωτούσα για την μετάβαση έλεγα ότι θέλω κάτι που να κάνει εύκολη την μετάβαση για τον χρήστη. Τελικά ο χρήστης αποδείχτηκε πολύ πιο βολικός και προσαρμοστικός απ' ότι περίμενα. Πάλι καλά αλλιώς ήμουνα για Windows installation και πέταγμα όλα τα πιγκουινάκια του σπιτιού.
Αυτά για τα super keys κλπ πάντως, δεν νομίζω ότι πρόκειται να τα ανακαλύψει ποτέ.


Όλα μπορούσαν να γίνουν μέσα από GUI!

Δεν μπορώ να το αμφισβητήσω αυό, απλά οι λύσεις που βρήκα εγώ ήταν μέσω terminal. Και πάλι δεν με απέτρεψε, αλλά ένας χρήστης με ελάχιστες γνώσεις πώς να κάνει την μετάβαση;

Ctrl + Shift + C, Ctrl + Shift + V :). Το Ctrl + C σε POSIX command line interfaces διακόπτει το process που τρέχει στο προσκήνιο, γι' αυτό και στο terminal χρειάζεσαι και το Shift ;).

Το φαντάστηκα ότι κάτι τέτοιο παίζει γιατί στα υπόλοιπα παράθυρα δουλεύει κανονικά.

Χαίρομαι που έκανες τη μετάβαση και ελπίζω να τη χαρεί και "ο πελάτης"! Βρήκες κάποια bumps στο δρόμο, τα οποία κατ' εμέ είναι ψιλοεύλογα αν μιλάμε για την πρώτη σου επαφή. Δεν υπάρχει επιστροφή όμως πλέον, θα το δεις!

Για το δικό μου το PC, επειδή το έχω για gaming καθαρά δεν υπάρχει περίπτωση να περάσω σε linux. Αλλά για μηχανήματα γνωστών μου, αν έβρισκα μία διανομή, πιό κοντινή στα Windows και πιο εύκολη στην εγκατάσταση (το Mint π.χ. νομίζω καλύπτει αυτά τα κριτήρια), μετά την βελτίωση που είδα θα το πρότεινα άνετα.
 

mits@kos

Death Knight
Joined
Dec 8, 2012
Messages
2,942
Μέχρι να εγκαταστήσω τους codecs και να κάνω restart δεν έπαιζε media. Το δοκίμασα γιατί μου φάνηκε κι εμένα περίεργο.

Παίζει να σκίπαρες κάποιο checkbox ή επιλογή στον installer; Δε χρειάστηκε ποτέ να εγκαταστήσω codecs στο Pop.

Εκεί που πάει το δαφακ και αυτό που ήθελα να αποφύγω είναι το να μην θέλει password για να κάνει login. Αν ήξερα ότι είναι απαραίτητο το password στο login θα έκανα και encrypt τον δίσκο.

Δε χρειάζεται να βάζει pass, μπορείς να σετάρεις automatic login στα settings -> users.
 

lucinos

Death Knight
Joined
Nov 16, 2015
Messages
2,667
Μέχρι να εγκαταστήσω τους codecs και να κάνω restart δεν έπαιζε media. Το δοκίμασα γιατί μου φάνηκε κι εμένα περίεργο.
Μικρή λεπτομέρεια στο θέμα με τα codecs. Είναι νομικοί λόγοι που απαγορεύεται να μπαίνουν στα iso. Τα παράπονα σε αυτό στούς νομοθέτες. (δεν είναι κάποια παραξενιά τών λινουξάδων, απλά έτσι επιβάλει ο νόμος).

Υπάρχουν βεβαίως στο δίκτυο. Αυτό που κάνουν οι διανομές (πχ Manjaro) συνήθως είναι τα κατεβάζουν την ώρα τής εγκατάστασης, οπότε απλά δουλεύει χωρίς εσύ να κάνεις τίποτα. Δεν ξέρω γιατί δεν συνέβη σε σένα, είτε δεν το κάνει το pop είτε δεν ήσουν συνδεδεμένος στο δίκτυο την ώρα τής εγκατάστασης είτε δεν καταλάθος ξετίκαρες κάποια επιλογή.

Αλλά για μηχανήματα γνωστών μου, αν έβρισκα μία διανομή, πιό κοντινή στα Windows και πιο εύκολη στην εγκατάσταση
Για το πώς δουλεύει χρηστικά μια διανομή κοιτάς το γραφικό περιβάλλον. Τα κυριότερα είναι Gnome, KDE, Xfce, Cinnamon, Mate. (Το KDE συχνά λέγεται Plasma). To Gnome είναι χειρότερο από την Apple στην λογική, τα άλλα είναι πιο παραδοσιακά.

Η πιο εύκολη και γρήγορη στην εγκατάσταση Manjaro (Και επίσης η πιο βολική για κύριο λειτουργικό). Ο λόγος που δεν επέμεινα περισσότερο στο Manjaro είναι επειδή δεν το ήθελες για σένα.



Για το δικό μου το PC, επειδή το έχω για gaming καθαρά δεν υπάρχει περίπτωση να περάσω σε linux.
Άποψή μου, κατέβασε Live για manjaro και δες στον σταθερό πώς είναι τα διάφορα γραφικά περιβάλλοντα και κυρίως το Manjaro KDE και καμμία βιασύνη να το εγκαταστήσεις αλλά όποτε θες μπορείς να κάνεις dual boot χωρίς να πειράξεις καθόλου τα windows (μπορείς και στον ίδιο δίσκο ή μπορείς και να αγοράσεις έναν ακόμα σκληρό ώστε να μην ακουμπήσεις καθόλου τον δίσκο τών windows). Αν το έχεις εγκατεστημένο μπορείς σιγά-σιγά να μεταφέρεις το gaming από τα windows στο manjaro.
 
Last edited:

mits@kos

Death Knight
Joined
Dec 8, 2012
Messages
2,942
To Gnome είναι χειρότερο από την Apple στην λογική

Έχεις δουλέψει παρατεταμένα σε MacOS μαν; Διότι, ως Gnome user, οταν χρειάστηκε να φορτωθώ ένα MacBook Pro για μήνες, έχασα 50% παραγωγικότητα. Γενικά καμία επαφή.
 

lelos kounelos

Tarrasque
Joined
Dec 9, 2012
Messages
15,325
Μου πηρε μερικους μηνες αλλα σημερα μπουκαρα στο Linux, για να δω την κατασταση (στο pc). Νομιζα οτι ειχα καποια πολεμικη εγκατασταση αλλα εκανα λαθος. Καποια στιγμη που δεν την θυμαμαι, εκανα format και ετσι βρηκα το linux mint Rafaela. ισως επειδη ειχα ηδη μακρυνη αποσταση απο το pc. Το μονο που ειχα κανει ηταν να αλλαξω το background στο desktop και ενα customization στο grub.
Οπως το ειδα, μολις τελειωσε η εγκατασταση πρεπει ετρεξα στο αεροδρομιο.

H Rafaela cinnamon τσουλαει μια χαρα αλλα το support εληξε το 2019. Πιστευω οτι αξιζει τον κοπο να δοκιμασω την Tricia που τρεχει αυτον τον καιρο. Δεν εχω διαθεση για πολλες δοκιμες και αμφιβαλλω υπερβολικα εαν η Tricia δωσει τον παραμικρο λοξυγκα στο hardware.
 

lucinos

Death Knight
Joined
Nov 16, 2015
Messages
2,667
Μου πηρε μερικους μηνες αλλα σημερα μπουκαρα στο Linux, για να δω την κατασταση (στο pc). Νομιζα οτι ειχα καποια πολεμικη εγκατασταση αλλα εκανα λαθος. Καποια στιγμη που δεν την θυμαμαι, εκανα format και ετσι βρηκα το linux mint Rafaela. ισως επειδη ειχα ηδη μακρυνη αποσταση απο το pc. Το μονο που ειχα κανει ηταν να αλλαξω το background στο desktop και ενα customization στο grub.
Οπως το ειδα, μολις τελειωσε η εγκατασταση πρεπει ετρεξα στο αεροδρομιο.

H Rafaela cinnamon τσουλαει μια χαρα αλλα το support εληξε το 2019. Πιστευω οτι αξιζει τον κοπο να δοκιμασω την Tricia που τρεχει αυτον τον καιρο. Δεν εχω διαθεση για πολλες δοκιμες και αμφιβαλλω υπερβολικα εαν η Tricia δωσει τον παραμικρο λοξυγκα στο hardware.
Για το μηχάνημά σου και για εσένα ειδικά, θα ρίξω μια πρόταση που παραμένει Mint. Θα έλεγα δοκίμασε LMDE.
 
Last edited:

Tony Corvus

Ancient Red Dragon
Φασαίος Larianός Τσοβόλα δώστα όλα Sign me up! Approval of the Admiral
Joined
Dec 1, 2012
Messages
11,167
τίμιο είναι και το Elementary
 

mits@kos

Death Knight
Joined
Dec 8, 2012
Messages
2,942
Now this is some Plasma beauty right here:

Όχι η Macίλα, το πόσο παραμετροποιήσιμο είναι! :p
 

captain kal

Death Knight
Joined
Dec 2, 2012
Messages
3,315
Μου φαίνεται πολύ καλό το Manjaro!! Γενικά είχα δοκιμάσει το LXDE για παλιά μηχανήματα, αλλά το KDE Manjaro μου φαίνεται το ίδιο γρήγορο, χωρίς κάτι μικρά κολλήματα που έιχε το LXDE (ειδικά σε VMware εγκατάσταση).
 

nitro912gr

Ancient Red Dragon
Approval of the Admiral PCMaster Veteran Klika Member
Joined
Nov 26, 2012
Messages
14,266
Θα ήθελα πάντως προτάσεις για ubuntu flavor (δηλαδή θέλω πρόσβαση στο ubuntu store) που να είναι ελαφρύ, τι έχετε;
Έβαλα Xubuntu αλλά μου φαίνεται λίγο παπαριά το UI (ανοίγω πχ firefox και μου τρώει πολύ οθόνη επάνω με όλα αυτά τα μενού και τις μπάρες που έχει).

Το λαπτοπάκι είναι ψοφίμι, AMD E1 6010, 4GB RAM, HDD.
 
Last edited:

mits@kos

Death Knight
Joined
Dec 8, 2012
Messages
2,942
Στο XFCE μπορείς να αλλάξεις τα φώτα! Έχει ποτίσει η γουιντοουζίλα και δεν πάει καν το μυαλό στο customization μου φαίνεται!

Ενδεικτικά:



Βάλε χέρι και φερ'το στα μέτρα σου.
 

nitro912gr

Ancient Red Dragon
Approval of the Admiral PCMaster Veteran Klika Member
Joined
Nov 26, 2012
Messages
14,266
η αλήθεια είναι ότι δεν έχω χρόνο να ασχοληθώ πολύ, θέλω να είναι out of the box η φάση, αλλιώς δεν θα ήμουν του ubuntu :p βλέπω το lubuntu έβαλε desktop που δεν είναι μάπα, μη πάω εκεί;
 

mits@kos

Death Knight
Joined
Dec 8, 2012
Messages
2,942
Δοκίμασέ το live να δεις αν σε ψήνει το LXQt. Δες και Ubuntu Budgie.

Πάντως μιλάμε για 4λεπτα βίντεο, δηλαδή 10-15 λεπτά ενασχόληση από μέρους σου.
 
Top Bottom