What's new

Welcome!

By registering with us, you'll be able to discuss, share and private message with other members of our community.

SignUp Now!

Mας ρωτάτε, σας απαντάμε.

Chris2756

Blackguard
Joined
Nov 17, 2020
Messages
1,308
Σηγουρα η αντοχη στο χρονο ενος μηχανηματος μετραει. Απο την αλλη ενας π.χ. ανεμηστηρας, φυσαγε πριν 15 χρονια, εξακολουθει να φυσαει και σημερα. Μια καρτα γραφικων κορυφαια πριν 5 χρονια δεν καλυπτει τις σημερινες αναγκες μας. Παλι δεν μπορεις να την χαρακτηρισεις κακο προιον.
Σεβομαι και θαυμαζω αυτους που ξερουν και ειναι σηγουροι οτι χρειαζονται το καλυτερο. Αμφυβολιες εχω για εκεινους που νομιζουν οτι χρειαζονται το καλυτερο.
 

Great0ldOne

Lich
Staff member
Joined
Dec 1, 2012
Messages
7,418
όχι, αλλά τα άξιζε σε σχέση με ένα windows laptop

Χμ, πόσιμπολ, αν και θα ήθελα διευκρίνηση αν συγκρίνουμε σε ίδια κατηγορία τιμής.
 

nitro912gr

Ancient Red Dragon
Approval of the Admiral PCMaster Veteran Klika Member
Joined
Nov 26, 2012
Messages
14,269
Χμ, πόσιμπολ, αν και θα ήθελα διευκρίνηση αν συγκρίνουμε σε ίδια κατηγορία τιμής.

Στα 1000€ τότε που είχα budget (αχ μωρή ΠΑΣΟΚάρα) μπορούσα να βρω σε windows laptop με λίγο καλύτερο επεξεργαστή αλλά GPU intel HD ενσωματωμένα (αν θυμάσαι τότε, με το ζόρι έπαιζαν βίντεο αυτά) και με το ζόρι 2 ώρες μπαταρίας, χειρότερες οθόνες (αν και ΤΝ όλες) από την άλλη πλευρά είχα το macbook 6.1 , discreet geforce 9400M (not great not terrible), 6 ώρες αυτονομία (έφτανα και 8ωρο με το sleep που δούλευε σωστά και όχι όπως στa win) και πολύ καλή οθόνη.
Βέβαια εκείνη την εποχή με τα xp και τα vista το να δώσεις apple tax ήταν μια λογική κίνηση, αλλά και το apple tax ήταν αισθητά χαμηλότερο τότε (το είχα υπολογίσει περί τα 200€ ακριβότερο ένα iMac από το να στήσω ένα PC με οθόνη).

All in all εκείνη την φάση ήταν τουλάχιστον ανταγωνιστικό.
 

Great0ldOne

Lich
Staff member
Joined
Dec 1, 2012
Messages
7,418
Έτσι όπως τα λες, καλό ακούγεται. Έχω κι εγώ τις πληγές μου, γιατί η πιο άμεση εμπειρία μου ήταν από μια φίλη που κάπου κατά το 2007 πήγε και έδωσε δύο χιλιάρικα (που δεν τις περίσσευαν με την καμία κιόλας) για Macbook χωρίς να ρωτήσει κανέναν, και μετά προσπαθούσε να μας πείσει ότι καλά έκανε, γιατί ήταν καλύτερο από την μπακατέλα desktop που είχε στο σπίτι (πάνω από πέντε ετών τότε, και με αρχική αξία με το ζόρι πέντε κατοστάρικα. Κάρτα γραφικών Kyro 3D, αν δεν την έχετε ξανακούσει δεν είστε οι μόνοι).
 

nitro912gr

Ancient Red Dragon
Approval of the Admiral PCMaster Veteran Klika Member
Joined
Nov 26, 2012
Messages
14,269
Έτσι όπως τα λες, καλό ακούγεται. Έχω κι εγώ τις πληγές μου, γιατί η πιο άμεση εμπειρία μου ήταν από μια φίλη που κάπου κατά το 2007 πήγε και έδωσε δύο χιλιάρικα (που δεν τις περίσσευαν με την καμία κιόλας) για Macbook χωρίς να ρωτήσει κανέναν, και μετά προσπαθούσε να μας πείσει ότι καλά έκανε, γιατί ήταν καλύτερο από την μπακατέλα desktop που είχε στο σπίτι (πάνω από πέντε ετών τότε, και με αρχική αξία με το ζόρι πέντε κατοστάρικα. Κάρτα γραφικών Kyro 3D, αν δεν την έχετε ξανακούσει δεν είστε οι μόνοι).

Δεν θυμάμαι να σου πω την αλήθεια τι γινόταν εκείνη την εποχή, γενικά ήταν εποχές που άξιζαν, άλλες όχι. Ποτέ δεν μένει κάτι σταθερό όπως είπα παραπάνω.
 

lelos kounelos

Tarrasque
Joined
Dec 9, 2012
Messages
15,326
Μπορει να καταλαβει καποιος απο την φωτογραφια, τι ειναι αυτο που πεθαινει; μου το πεταει σε random στιγμες, οταν ξεκιναω/κλεινω καποιο παιχνιδι. Καρτα ειναι; cpu ειναι;

scr.jpg
 

Dark Archon

Mind-flayer
Joined
Dec 21, 2012
Messages
1,655
Αν είσαι πολύ τυχερός (σε φάση κερδίζω τζόκερ) μπορεί να είναι απλά οι drivers της κάρτας γραφικών. Οπότε τους βγάζεις, καθαρίζεις τα σκουπίδια με DDU και περνάς νεότερους. Κάνεις επίσης update οτιδήποτε drivers έχει το σύστημα, καθώς και DX και C++.
Δυστυχώς όμως το βλέπω πιο πιθανό η κάρτα να αργοψοφάει. Σε μια απέλπιδα προσπάθεια θα μπορούσες να κάνεις τα κλασικά.
Έλεγχο θερμοκρασιών (καλοκαίρι έχουμε), να φυσήξεις την ψύκτρα (οχι με το στόμα, φεύγουν σάλια μπλιάχ), αλλαγή πάστας και thermalpads.
Επίσης έλεγχο όλων των επαφών της κάρτας και καθάρισμα με οινόπνευμα.
 

lelos kounelos

Tarrasque
Joined
Dec 9, 2012
Messages
15,326
Xμ η θερμοκρασια ειναι στους 50. Στο θεμα update των drivers ο hardware μου εχει την υποστηριξη των windows 98.
Το μονο που μπορω να κανω ειναι να βγαλω τους οδηγους και να τους ξαναπερασω.
 

Dark Archon

Mind-flayer
Joined
Dec 21, 2012
Messages
1,655
Μην ξεχάσεις να καθαρίσεις τη σαβούρα που αφήνουν οι drivers πριν τους ξαναπεράσεις.
 

jimmy213

Death Knight
Joined
Nov 26, 2012
Messages
4,118
Για την οθόνη είσαι σίγουρος ότι δεν παίζει θέμα; Αν είναι οθόνη laptop, μπορεί κάπου να μην κάνει επαφή λόγω των άνοιξε/κλείσε του καπακίου.
Δες περιμετρικά την οθόνη μήπως υπάρχει κανένα άνοιγμα που να θέλει καπάκωμα. Θα μπορούσες ίσως να δοκιμάσεις και ελαφριά πίεση στα bezels της οθόνης (όχι το ελληνικό κοπάνημα).

Όλα τα παραπάνω, αν μιλάμε για laptop.
 

Dim Gian Bot

Death Knight
Sign me up! Approval of the Admiral Born Leader PCMaster Veteran
Joined
Apr 2, 2016
Messages
3,925
Λέλο, έχεις κανένα spare καλώδιο για να τσεκάρεις μήπως φταίει αυτό; Με τι συνδέεις την οθόνη; HDMI ή DisplayPort;
 

lelos kounelos

Tarrasque
Joined
Dec 9, 2012
Messages
15,326
Ειναι η οθονη του υπολογιστη και η μοναδικη λυση να βγαλω driver με τρομαζει, σοβαρα, εαν παιξει κανενα te-error στην εγκατασταση την εκατσα την βαρκα. Η καρτα δειχνει ιδρωτα απο χαροπαλεμα, το ρισκο ειναι μεγαλο.


Λέλο, έχεις κανένα spare καλώδιο για να τσεκάρεις μήπως φταίει αυτό; Με τι συνδέεις την οθόνη; HDMI ή DisplayPort;
Για ποιον με περασες; DVI ειναι το καλωδιο και μαλιστα με ανταπτορα επειδη το καλωδιο της οθονης ειναι VGA.
 

Χειρομαλάχτης

Death Knight
Approval of the Admiral Fighting stocism with stoicism
Joined
Nov 24, 2019
Messages
3,500
τροφοδοτικο

(ξερω, το λεω καθε φορα σε καθε χαρντγουωρ προβλημα, αλλα φταιω εγω που 7 στις 10 ειναι ο ενοχος?)
 

lelos kounelos

Tarrasque
Joined
Dec 9, 2012
Messages
15,326
Ελπιζω πως οχι. το τροφοδοτικο ειναι το μοναδικο ανηλικο ατομα στην συμμορια το οποιο εχει δουλεψει και λιγες ωρες.
Ενα δικαιο μπορει να το εχεις επειδη κοντεψε δεκαετια χωρις να λειτουργησει και εκει μεσα πρεπει να εχει ξεραθει μεχρι και το τελευταιο pin, η τελευταια σπιθαμη κολησης.
 

Chris2756

Blackguard
Joined
Nov 17, 2020
Messages
1,308
To DDU (display driver uninstaller) κανει πολυ καλο καθαρισμα, ρεσταρτ, μετα εγκατασταση με το NVCleanstall που εχει 3 επιλλογες, μονο τον οδηγο, οδηγο και ρεκομεντ, η κι ολα τα σκουπιδια αν θελεις
 

lelos kounelos

Tarrasque
Joined
Dec 9, 2012
Messages
15,326
Αυτο ειναι κατι που πρεπει να κανω αλλα με εχει πιασει φοβια. Εαν εχει προβλημα η καρτα γραφικων, παιζει να μην προχωρησει η εγκασταση του driver. Ειχα παθει κατι παρομοιο, παλια, με μια συσκευη που χαροπαλευε. Εβγαλα τον driver και μετα δεν εβρισκε την συσκευη κι ας φαινοταν στο συστημα. Με το δεδομενο οτι οι οικονομιες των κρατων και των αγορων ειναι σε πολυ ασχημα χαλια, ειδικα στο αντικειμενο μου. Αυτον τον μηνα, μετα απο αρκετο καιρο με μηδενικο μισθο, ο μισθος μου, αντι για 2Κ€ ηταν 67€. Για καποιον που δεν εκανε καμια εργασια.... ΤΙΠΟΤΑ, τα 67€ ειναι καλος μισθος αλλα με 67€ δεν με παιρνει ουτε να κοιταξω τιμες για νεα/μεταχειρισμενη καρτα γραφικων γιατι θα παθω καμια κριση επιληψιας.
 

nitro912gr

Ancient Red Dragon
Approval of the Admiral PCMaster Veteran Klika Member
Joined
Nov 26, 2012
Messages
14,269
τι κάρτα γραφικών έχεις τώρα επάνω;
 

nitro912gr

Ancient Red Dragon
Approval of the Admiral PCMaster Veteran Klika Member
Joined
Nov 26, 2012
Messages
14,269
στην απόλυτη ανάγκη να σου στείλω μια R7 250 που μου είχε στείλει ο @Mogrey665 χειρότερη βέβαια αλλά θα δουλεύει.
 

Chris2756

Blackguard
Joined
Nov 17, 2020
Messages
1,308
Εβαλες το δακτυλο στην πληγη τωρα, Λελο, εχω κι εγω μια 7600GT αν μπορει να εξυπηρετισει, ευχαριστως
 
Top Bottom