What's new

Welcome!

By registering with us, you'll be able to discuss, share and private message with other members of our community.

SignUp Now!

Mας ρωτάτε, σας απαντάμε.

tommas

Half-Ogre
Joined
Dec 2, 2012
Messages
735
Για τροφοδοτικά μπορεί να ψαχτεί κανείς με τους σειριακούς για να βρει ποιος το κατασκεύασε και τι παίζει με τι συγκεκριμένη φουρνιά. Επίσης στο ΙΔΙΟ brand παίζουν διαφορές αναλόγως τη σειρά. Πχ πριν πολλά χρόνια είχα τσεκάρει (δε θυμάμαι ποια λεπτομέρειες) τα Thermaltake Toughpower ήταν αξιοπρεπή και φυσικά κατασκευαζόντουσαν από διαφορετικό κατασκευαστή από τις πιο φτηνές σειρές της.
 

Dark Archon

Mind-flayer
Joined
Dec 21, 2012
Messages
1,655
Το δικό μου είναι ένα Coolermaster RealPower 700w. Ίσως να βοήθησε το οτι κλείνω πάντα το ρεύμα πριν πάω για ύπνο και κατάφερε να κλείσει δεκαετία.
Και το ups τον ίδιο καιρό το είχα πάρει, του άλλαξα μια φορά μπαταρίες (παίρνει 2), είναι ένα Mustek PowerMust 1000. Καλό ups αλλά πολύ σπαστικό το 60άρι ανεμιστήρι που έχει πίσω.
 

Chris2756

Blackguard
Joined
Nov 17, 2020
Messages
1,308
Είδαμε τη gigabyte...
Γιατι, καλες μητρικες και vga, εχει βγαλει, κατα καιρους. Τωρα τροφοδοτικα και οθονες, ας τα παρουν αλλοι.
Εχω ενα, corsair HX 520w, 6-7 χρονια, τοποιο πηγε στο δευτερο pc. Φοβηθικα οτι τα 520w, ειναι λιγα κι ετσι πηρα προσορινα, ενα Coolermaster MWE 650w. To επομενο σηγουρα θα ειναι seasonic
 
Last edited:

jimmy213

Death Knight
Joined
Nov 26, 2012
Messages
4,118
@Chosen Undead επειδή δεν ξέρω από nova go, μέσω browser προσπαθείς να δεις και δεν σε αφήνει;
Ίσως με μια αλλαγή στον user agent να κάνεις τη δουλειά σου.
 

nitro912gr

Ancient Red Dragon
Approval of the Admiral PCMaster Veteran Klika Member
Joined
Nov 26, 2012
Messages
14,269
Γιατι, καλες μητρικες και vga, εχει βγαλει, κατα καιρους. Τωρα τροφοδοτικα και οθονες, ας τα παρουν αλλοι.
Εχω ενα, corsair HX 520w, 6-7 χρονια, τοποιο πηγε στο δευτερο pc. Φοβηθικα οτι τα 520w, ειναι λιγα κι ετσι πηρα προσορινα, ενα Coolermaster MWE 650w. To επομενο σηγουρα θα ειναι seasonic
ότι έχω ακουμπήσει gigabyte δεν βγήκε καλό και μια 7790 που έχω τώρα δεν επανέρχεται από sleep, η μόνη κάρτα που μου έκανε κόλπα είναι gigabyte? τυχαίο; χμ... δεν ξέρω.
πολλά διαβάζω τώρα που είναι στην επικαιρότητα. και μια μητρική παλιότερα τα τίναξε σχετικά νωρίς.
 

ccwr

Mind-flayer
The Ultimate Sacrifice Never tell me the odds Hug the Snek PCMaster Veteran
Joined
Dec 19, 2012
Messages
2,223
Επίσης στο ΙΔΙΟ brand παίζουν διαφορές αναλόγως τη σειρά.

Συμφωνώ με tommas. Πιο μεγάλη σημασία από την εταιρία έχει το tier του προϊόντος. Όπως συμβαίνει και γενικότερα με το computer hardaware, κατά κανόνα. Βέβαια όταν μια εταιρία δίνει στο εκάστοτε tier, 5 χρόνια εργοστασιακή εγγύηση (όχι extended) και μια άλλη δίνει 10 τότε πρέπει κανείς να το συνυπολογίζει στο vfm του.

Στο pc μου τώρα έχω ένα corsair hx 1050W το οποίο είναι από αντικατάσταση από καμένο corsair cx 1000W αν θυμάμαι καλά. (έχει περάσει και καιρός). Επίσης έχω εντυπωσιαστεί και με pro series της be quiet αλλά και με τα την καλή σειρά της coolermaster.

P.S. o solaufein δεν είχε κάνει ένα φεγγάρι ένα πολύ όμορφο thread για PSUs;; Θυμάμαι και ένα link με ένα πίνακα που περιέγραφε ποιος κάνει την υλοποίηση του εκάστοτε μοντέλου;; (μπορεί να θυμάμαι λάθος μη βαράτε)
 

kara

Kraken
Joined
Dec 15, 2012
Messages
9,095
P.S. o solaufein δεν είχε κάνει ένα φεγγάρι ένα πολύ όμορφο thread για PSUs;; Θυμάμαι και ένα link με ένα πίνακα που περιέγραφε ποιος κάνει την υλοποίηση του εκάστοτε μοντέλου;; (μπορεί να θυμάμαι λάθος μη βαράτε)

Λογικά θα λες αυτό εδώ το νήμα του Φραπέ. Είναι παλιό νήμα και έχει σπασμένη μορφοποίηση (quotes, links κλπ) δεν μπορώ να το διαβάσω

 

lelos kounelos

Tarrasque
Joined
Dec 9, 2012
Messages
15,327
Ακυρο. τα ηχεια με παρατησαν οπως το milf.


Απεκτησα κατι καρκινους με τον ηχο και επειδη βαριεμαι να βγαζω κολητηρια, πολυμετρα, κατσαβιδια και παγωμενες μπυρες... RQ.
Με τον ηχο ειχα παντα θεματα, απο το προηγουμενο κουτι και αρα δεν εχει σχεση με το hardware αλλα με την γκαντεμια που την φοραω σκουλαρικι.
Ισως να εχει σχεση και να περιμενε την ευκαιρια να μου την κανει, σαν τα πλοια του Μαρινακη που φερνουν προβληματα και εξαφανιζονται.
Στο παρελθον ειχα μια sounblaster fatality στην οποια κουμπωνα με οπτικη ινα τον ενισχυτη για να εχω ηχο απο τα ηχεια ντουλαπες.
εκλασε η sounblaster και ευτηχως, συναδελφος απο το RQ ειχε μια ιδια για να μου χαρισει. Σε καποια στιγμη εκλασε και αυτη τις πατατες της.
Μια περιοδο τραβιομουνα με ενα milf και της σελεμισα (κανονικα τα εκλεψα) κατι 90's ηχεια που ειχε για το laptop της.
Εβγαλα το λογισμικο της creative και κουμπωσα την καρτα ηχου της μητρικης, ενα κωμικο supremeFX ΙΙ και επιτελους ειχα 90's ηχο.
Πηδαγα σαν κουνελι και ειχα ηχο, ζαχαρη να 'ουμε.

Χθες. Κουμπωσα hdmi καλωδιο για να ενωσω με τα δεσμα της τεχνολογιας το pc με την τηλεοραση, ειχα θεμα να δω αλλα δεν ειχα ηχο απο την τηλεοραση. Απο το λαπτοπ ειχα κανονικα.
Πηγα στις ρυθμισεις του ηχου και οποτε εκανα αλλαγες στο AMD HDMI output ετρωγα σχοινι οτι η συσκευη χρησιμοποιειται απο αλλη συσκευη! wtf
τα ξηλωσα ολα τα ηχητικα και παλι τα ιδια, η συσκευη ειναι αλλου και ηχο δεν θα εχεις. τελικα ειδα το θεμα στην τηλεοραση με ηχο απο τα 90's. Σημερα, εβαλα μουσικουλα και απο την μουσικη απουσιαζαν καποιοι ηχοι. Με το metal τον κουνελο δεν τον ξεγελας. Σηκωνω αυτι και το ηχειο 90's Νο2 δεν επαιζε.

για να μην βγαζω κατσαβιδια και κολησεις, παιζει να ειναι software ή να ξεκινησω τα στριφογυριστα με τον φακο του κινητου κολημενο στο μετωπο μου;
 
Last edited:

Chosen Undead

Death Knight
Joined
Jul 14, 2015
Messages
3,506
Τα φώτα σας κύριοι πάλι γιατι έχω μπλεχτεί
Είχα αγοράσει αυτή τη TV πριν κάνα 6μηνο https://www.skroutz.gr/s/18465800/LG-32LM6300PLA-Smart-Full-HD-32.html
Λοιπόν στο σαλόνι έχω ένα παλιό homecinema και αποκωδικοποιτη της nova. Ενω η tv εχει υποδοχή HDMI Arc το homecinema δεν έχει. Ετσι το έχω απλά ενώσει με hdmi στην TV να δίνει εικόνα το dvd του. Το ίδιο έχω κανει και το nova πάλι με hdmi. Το θέμα μου είναι με τον ήχο. Εχω ενωσει 2 RCA καλώδια με 2 βύσματα, 2 άσπρα στο ένα βύσμα, 2 κόκκινα στο άλλο του home cinema και πάνε και ενώνονται σε nova και tv το κάθε άσπρο/κοκκινο ζεύγος από τα 4 συνολικά βύσματα. Ολα καλά και όλα ωραία με τον ήχο όταν βλέπω nova βγαίνει ήχος από nova στα ηχεία αλλά δεν συμβαίνει το ίδιο αν κλείσω το nova βάλω κανάλι από τη TV μέσω καιραίας ή ανοιξω κανένα netflix, youtube, ταινία από στικάκι κτλπ. Η τηλεόραση έχει optical, hdmi arc audio out υποδοχές αλλά το home cinema όχι. Τι μπορώ να κάνω; Οπώς το καταλαβαίνω το θέμα πρέπει να πάρω κανένα μετατροπέα ίσως από optical ή hdmi arc σε RCA μιας και απ'τι φαινεται οι RCA υποδοχές της TV είναι audio in. Ενώ έχουν καταργήσει και την jack υποδοχή πλέον που θα είχε λυθεί το θέμα εξαρχής. Πολύ μπλέξιμο με αυτά τα in out μέαα έξω που λεει και ο Μπουγάς ρε αδερφάκι μου πάντως.
 
Last edited:

Chris2756

Blackguard
Joined
Nov 17, 2020
Messages
1,308
Αφου η TV, εχει, optical out, την συνδεεις με ενα εξωτερικο dac, και απο εκει, αναλογικα ( rca καλωδιο) στον ενισχυτη. Συνηθως οι RCA υποδοχες της TV ειναι εξοδος ηχου για να συνδεθει με εξωτερικο ενισχυτη.
 

Hank

Mind-flayer
Sign me up! Approval of the Admiral The Ultimate Sacrifice Fighting stocism with stoicism
Joined
Jan 22, 2020
Messages
1,889
Επειδη μπερδεύτηκα λίγο, πόσες εισόδους rca έχει το home cinema? Η τηλεόραση και η nova πάνε σε ξεχωριστές εισόδους rca στο home cinema? Μήπως απλά πρέπει να πας στην τηλεόραση και να επιλέξεις ως αναπαραγωγή ήχου εξωτερική συσκευη; Ή όπως το λέει το μενού σου.

edit: έχεις πάει εδώ στις ρυθμίσεις και στο sound out να επιλέξεις την έξοδο rca?
 

Chosen Undead

Death Knight
Joined
Jul 14, 2015
Messages
3,506
Μια είσοδο Rca έχει το homecinema και είναι Audio in διαπίστωνω. Το ίδιο και η tv και είναι επίσης Audio in. Το nova πάλι είναι Audio out η είσοδος Rca. Στις ρυθμίσεις εξόδου ήχου της tv δεν υπάρχει καθόλου η επιλογή Rca.
 

Attachments

  • IMG_20210921_124128.jpg
    IMG_20210921_124128.jpg
    109.9 KB · Views: 2
  • IMG_20210921_124050.jpg
    IMG_20210921_124050.jpg
    150 KB · Views: 2

Hank

Mind-flayer
Sign me up! Approval of the Admiral The Ultimate Sacrifice Fighting stocism with stoicism
Joined
Jan 22, 2020
Messages
1,889
Τι επιλογές έχει η τηλεόραση στις εξόδους ήχου;

edit: Μήπως έχει τίποτα υποδοχές στο πλάι; Αν δεν έχει καθόλου rca out τότε μόνο η λύση του cris.
 

Hank

Mind-flayer
Sign me up! Approval of the Admiral The Ultimate Sacrifice Fighting stocism with stoicism
Joined
Jan 22, 2020
Messages
1,889
Πάντως από ότι βλέπω η τηλεόραση σου δεν έχει rca out. Αρα θα πρέπει, αν το home cinema δεν έχει optical, να πάρεις ένα dac με optical in και rca out για να κάνεις την δουλειά σου.

Αλλα μεταξύ μας μήπως θα την καλύτερα να πάρεις μια sound bar και να ξενοιάσεις; Δεν ξέρω τι ηχεία έχεις πάνω στο home cinema βέβαια…
 

Chosen Undead

Death Knight
Joined
Jul 14, 2015
Messages
3,506
Ναι ξεκάθαρα αυτό ειναι το θέμα. Που δεν είναι Rca out. Βγάλαμε άκρη τουλάχιστον. Κατάλαβα Thanks
 

Chris2756

Blackguard
Joined
Nov 17, 2020
Messages
1,308
Λιγο παραξενο μου φαινεται, η τηλεοραση να εχει RCA εισοδο ηχου και οχι εξοδο. Για να συνδεσεις τι σε αυτην? Για DAC δεν χρειαζεται να παρεις καποιο πανακριβο. Ακομα και τα φτηνοτερα απο αυτα, εχουν καλλυτερης ποιοτητας κυκλωμα μετατροπης ψυφιακου σε αναλογικο ηχο, απο οτι ενα cd/dvd player για παραδειγμα. Ενα παμπαλαιο dac που εχω, εχει 4 οπτικες/ομοαξονικες εισοδους. Σηγουρα ενα πιο μοντερνο θα διαθετει περισσοτερες, που πιθανον να σε εξυπηρετισουν να συνδεσεις κι αλλες συσκευες πανω του
 

Hank

Mind-flayer
Sign me up! Approval of the Admiral The Ultimate Sacrifice Fighting stocism with stoicism
Joined
Jan 22, 2020
Messages
1,889
Υπάρχει @Chris2756 κάτι, τύπου splitter ας πούμε, που να παίρνει δυο εισόδους rca, να βγάζει μια έξοδο rca και να επιλέγεις ποια από τις δυο εισόδους θα ακουγεται;
 

Chris2756

Blackguard
Joined
Nov 17, 2020
Messages
1,308
Δεν το γνωριζω, μπορει. Ξερω για scart 3 σε 1 με επιλογεα εισοδου
 

Attachments

  • SCART.JPG
    SCART.JPG
    224.1 KB · Views: 2

Miden Agan

Mind-flayer
Joined
Dec 3, 2012
Messages
1,625
Εχει κανείς εμπειρία με AirBNB?
Μου ζήτησαν ΑΦΜ αφού έφυγα και είχα ήδη πληρώσει μεσω κάρτας.
Ισχύει κάτι τέτοιο γενικότερα?
 
Top Bottom