What's new

Welcome!

By registering with us, you'll be able to discuss, share and private message with other members of our community.

SignUp Now!

Ποιο είναι το καλύτερο Resident Evil;

Ποιο είναι το καλύτερο RE;

  • Resident Evil

  • Resident Evil 2

  • Resident Evil 3

  • Resident Evil - Cove: Veronica + Code: Veronica X

  • Resident Evil (2001) + HD Remaster (2015)

  • Resident Evil 0 + HD Remaster

  • Resident Evil 4

  • Resident Evil 5

  • Resident Evil 6

  • Resident Evil: Revelations

  • Resident Evil: Revelations 2

  • Resident Evil 7

  • Resident Evil 2 (2019)

  • Εκείνα του Paul Anderson...

  • Residen Evil 3 (2020)

  • Resident Evil: Village

  • Resident Evil 4 (2023)


Results are only viewable after voting.

j_lynx

Death Knight
Joined
May 27, 2014
Messages
3,287
Τέλος το Story του Leon. Χωρίς Mag.... Δεν μπορώ να πω ότι δυσκολεύτικα χωρίς αυτό στο Normal. Το Steam έγραψε 10 ώρες.  Πάω για Claire τώρα.





 

Adhan

Horror addict
Staff member
Joined
Nov 27, 2012
Messages
14,704
Σκέψου ότι όταν κάνουν runs για S/S+ στο hardcore, αρκετοί αγνοούν το Magnum καθώς και κάποια από τα hip pouches. ;-)
 

j_lynx

Death Knight
Joined
May 27, 2014
Messages
3,287
Τέλος και το σενάριο της Claire. Τώρα κάνω λίγο διάλειμα για μερικά σφηνάκια πριν πάω στα Alt, για να αλλάξω λίγο παραστάσεις. Ταυτοχρόνως όμως πολεμάω να βγάλω και επί την ευκαιρία τα ghost survivors, τα οποία τα βρίσκω αρκετά ζόρικα. To runaway το φτάνω αναίμακτα μέχρι τέλους, όπου συμβαίνει λίγο παρτούζα στην κυριολεξία.
 

Adhan

Horror addict
Staff member
Joined
Nov 27, 2012
Messages
14,704
( κατά 50.000, και σε λιγότερο από χρόνο συγκριτικά με τα lifetime αντίτυπα του original)

Edit- Μια διόρθωση, τελικά ως original εννοούν μόνο την ps1 version, όχι συνολικά με τα ports σε N64, Dreamcast κτλ. που είναι στα 6.14 εκατομμύρια αντίτυπα, οπότε το REmake 2 θέλει ένα 1 εκ. και κάτι ψιλά για το φτάσει - όχι δύσκολο με το ρυθμό που πάει - και να γίνει σωστότερη η σύγκριση)
 

Adhan

Horror addict
Staff member
Joined
Nov 27, 2012
Messages
14,704
Πρόσθεσα και poll να συνάδει με τον τίτλο xD
(αν θέλετε να βάλω και τίποτα spin-offs πείτε)
 

Admiral

Ancient Red Dragon
Staff member
Joined
Nov 27, 2012
Messages
12,259
Ψήφισα το 6.

giphy.gif
 

Adhan

Horror addict
Staff member
Joined
Nov 27, 2012
Messages
14,704
Προστέθηκε ένα νέο achievement στο re2 που σχετίζεται με ένα file που βρίσκεις και πιθανόν κάνει hint για σύνδεση re2 και 3 σκηνής ή σκηνών, μέσα στο 3.


Επίσης, ο OP (@steel_havoc) παρακαλείται
να βάλει άβαταρ :trollface:
 

Adhan

Horror addict
Staff member
Joined
Nov 27, 2012
Messages
14,704
Έγινε ξανά διαθέσιμο το demo του RE2, χωρίς τον περιορισμό της μισής ώρας. Ευκαιρία να το δείτε όσοι δεν προλάβατε τότε και θέλετε να δείτε gameplay, πως τρέχει στο σύστημα σας κλπ.
 

steel_havoc

Death Knight
Joined
Dec 3, 2012
Messages
4,161
Το 2 το original, ίσως φταίει η μαγεία των πρώτων επαφών με την σειρά και η πώρωση που μπορεί να νιώθει ενα παιδί σε σχέση με εναν κωλόγερα αλλά η ομολογουμένως εκπληκτική ατμόσφαιρα του remake και η όντως καλή δουλειά που έχει γίνει δεν μου έκαναν την ίδια αίσθηση. Προσωπικά το remake του 1 μου άρεσε περισσότερο, ίσως και να φταίει οτι τα κλασσικά RE μιλάν ποιο άμεσα στην καρδιά μου.

Ψήφισα το 6.
Αν γίνει ποτέ παρόμοιο Poll για το xcom και δεν ψηφίσω το declassified να με πλακώσει ο τοίχος που δεν έλιωσε την Jill
 

Admiral

Ancient Red Dragon
Staff member
Joined
Nov 27, 2012
Messages
12,259
Αν γίνει ποτέ παρόμοιο Poll για το xcom και δεν ψηφίσω το declassified να με πλακώσει ο τοίχος που δεν έλιωσε την Jill

Γέλασα πολύ, ωραίος :D
 

razvedchiki

Death Knight
Joined
Dec 1, 2012
Messages
2,740
υπαρχει τροπος να αποφυγεις τις αγκαλιες των ζομπι χωρις να χεις μαχαιρια/φλασμπανκ κτλπ.?
παταω στην τυχη κουμπια αλλα δεν γινεται τιποτα.
 

steel_havoc

Death Knight
Joined
Dec 3, 2012
Messages
4,161
Σε σπάνιες περιπτώσεις που τρέχοντας έπεφτα πάνω σε ζόμπι (όπου του είχα ήδη ρίξει) ο χαρακτήρας το απωθούσε μόνος του, αυτό νομίζω είναι εφέ του παιχνιδιού καθώς δεν γνωρίζω κάτι που να είναι σίγουρο. Στις περισσότερες περιπτώσεις η επαφή με τα ζόμπι ισοδυναμεί με θανάσιμο εναγκαλισμό σοβιετικής αρκούδας.
 

Adhan

Horror addict
Staff member
Joined
Nov 27, 2012
Messages
14,704
Γίνεται αλλά θέλει skill, αρκετές δοκιμές και κάποια τύχη (εξαρτάται από το που κοιτάζει το zombie σε σχέση με σένα και από τη δυσκολία - πρακτικά στο τελευταίο επίπεδο δυσκολίας είναι αρκετά σπάνιο να συμβεί). Τσέκαρε τα παρακάτω:



Προσωπικά δε μπορούσα να το καταφέρω συνέχεια. Θα έλεγα καλύτερα να κάνεις κάνα ελιγμό και να περάσεις αν σε παίρνει παρά να περιμένεις πλευρική επίθεση. Εγώ συνήθως έκανα τα εξής, ειδικά σε στενούς χώρους/διαδρόμους που είναι και το ζόρι:
- cheeseaαρα/bait επίθεση με το να πηγαίνω κατά πάνω τους (2.57) και μόλις είχα φτάσει σε απόσταση που υπολόγιζα ότι κάνουν lunge έτρεχα πίσω, για λίγα δευτερόλεπτα δε μπορούσε να ξαναεπιτεθεί οπότε το προσπέρναγα. Δεν το έκανα ιδιαίτερα συχνά στο story mode, εκτός κι αν ήμουν χαμηλά σε σφαίρες.
-αυτό που έκανα περισσότερο ήταν μια σφαίρα στο μηρό/γόνατο (είναι πιο γρήγορο από headshot), stun ο εχθρός, έτρεχα. Από την άλλη αν παίζεις κανονικά (όχι speedrun δηλ.) καλή εναλλακτική είναι να διαλύεις πόδι, συνήθως καλύτερη από να χτυπάς κεφάλι τουλάχιστον με το handgun. Πάλι μπορεί να σε αρπάξει αν σε έχει δει και σέρνεται προς τα σένα, αλλά μπορείς απλά να κολλήσεις σε ένα τοίχο για να το τραβήξεις σε μία μεριά και να τρέξεις από την άλλη.
 

razvedchiki

Death Knight
Joined
Dec 1, 2012
Messages
2,740
επισης σε ποια αποσταση το shotgun 1shots τα ζομπια στο κεφαλι?στο hardcore θελουν 3 φυσεκια εκαστο απο αποσταση αναπνοης.
 

Adhan

Horror addict
Staff member
Joined
Nov 27, 2012
Messages
14,704
Hardcore από πρώτο playthrough; Τολμηρός! Γενικά το συγκεκριμένο mode είναι περισσότερο τρέχω/κάνω stun και λιγότερο σκοτώνω. :p
Η shotgun σε πρώτη φάση δεν είναι εγγυημένο headshot-crit,
αργότερα θερίζει
. Και μένα σε αυτή τη δυσκολία 2-3 ήθελαν συνήθως, πιο σπάνια μία.Τα όπλα από συζητήσεις που είχα δει έχουν ένα base ποσοστό να πάρουν κεφάλι π.χ. handgun 6-7%, το οποίο αυξάνεται όσο πιο εστιασμένο είναι το crosshair και όσο πιο κοντά είναι στο να χτυπήσεις ανάμεσα στα μάτια. Επίσης, δεν υπάρχει κάποιο penalty λόγω δυσκολία που παίζεις, αλλά φυσικά σε μεγαλύτερη δυσκολία θέλουν περισσότερες λόγω αυξημένου health.

Αν έπεσε κάτω από την πρώτη ριπή, μπορείς να του ρίξεις τη δεύτερη εξ επαφής από πάνω του, χλωμό να την γλυτώσει. Εγώ συνήθως τέσταρα με το μαχαίρι για οικονομία αν αντιδρά σε περίπτωση που αργούσε να κάνει κίνηση και αρκετές φορές συνέχιζα να χτυπάω με αυτό στοχεύοντας πόδια, κινούμενος έτσι ώστε να με έχει πλάτη ο εχθρός.
Θα πρότεινα γενικά να γλυτώνεις ammo όπου μπορείς, γιατί ειδικά στη δυσκολία που παίζεις είναι πιθανό να πετύχεις "roadblock" λίγο αργότερα, μέσα στο
αστυνομικό τμήμα, αν το περάσεις αυτό λογικά δε θα έχεις θέμα γιατί το παιχνίδι αρχίζει και γίνεται σταδιακά κάπως πιο γενναιόδωρο...
 
Last edited:

razvedchiki

Death Knight
Joined
Dec 1, 2012
Messages
2,740
ειμαι στο σημειο οπου εχω τα 2 ηλεκτρικα μαραφετια για να ανοιξω τα κελια διπλα στο garage,και σκεφτομουν να ριξω ενα τρεξιμο μεχρι τα γραφεια των STARS για να παρω την πιστολα.αξιζει η να τα αφησω για μετα?
 

Adhan

Horror addict
Staff member
Joined
Nov 27, 2012
Messages
14,704
Μπορείς και αργότερα αλλά αν δε είσαι μακριά, καλύτερα πήγαινε τώρα. Υποθέτω έχεις το
badge, πρόσεξε ότι το αντικείμενο δε χάνεται αφού το χρησιμοποιήσεις.... ;)
 

razvedchiki

Death Knight
Joined
Dec 1, 2012
Messages
2,740
ναι το πηρα το πιστολι αλλα θα το κρατησω για μετα.(ο mr x σταματησε να με κυνηγαει αφου του ξεφυγα στον πυργο).
εχω κολλησει 2 φορες ως τωρα χωρις να ξερω που να παω,μια μολις εσκασε μυτη ο mr x ετρεχα στο τμημα περα δωθε δοκιμαζοντας πορτες
στην τυχη μεχρι που ανακαλυψα την πρασινη πορτα με τον λεβιε της βιβλιοθηκης.
την αλλη στους υπονομους ψαχνοντας δρομο για να βρω την τραυματισμενη ada,ποιο πολυ εφαγα τοιχο εκει γιατι ξοδεψα ολα τα πυρομαχικα στα ζομπι με τα πλοκαμια και δεν μου εμεινε ουτε μαχαιρι.ξεκινησα το λεβελ απο την αρχη και τα ταισα χειροβομβιδες μπας και τα προσπερασω,δεν ξερω αν ειναι bug η οχι αλλα πολλες φορες μπορεις να τα προσπερασεις αφου γινουν σταν χωρις να σε αρπαξουν παλι τα πλοκαμια και αλλες οχι.
 

steel_havoc

Death Knight
Joined
Dec 3, 2012
Messages
4,161
Θα έχεις τέτοιες μανούρες γιατί προτιμότερο είναι να το τερματίσεις κανα 2 φορές πριν πας στο hardcore ώστε να είσαι ποιο προετοιμασμένος και με περισσότερες γνώσεις που θα αποτρέψουν άσκοπο πισωγύρισμα και ξόδεμα σφαιρών και βοτάνων. Ο τοφου προβλέπω να είναι το αγαπημένο σου mode :D
 
Top Bottom