What's new

Welcome!

By registering with us, you'll be able to discuss, share and private message with other members of our community.

SignUp Now!

Που πηγα φανταρος/που θα θελα να παω/γιατι μισω το στρατο

stefan24

Half-Ogre
Joined
Jun 4, 2016
Messages
608
Στα pastards έτσι?
Σάββατο μεσημέρι φαντάροι είχαν κατακλισει το λιμάνι γύρω γύρω βγάζοντας μερικοί και σελφι, τους έβλεπα και αναρωτιομουν τι κάνουν αυτοί!
 

jimmy213

Death Knight
Joined
Nov 26, 2012
Messages
4,118
@stefan24 Ναι εκεί. Αν είναι να κανονίσουμε για το άλλο ΣΚ (έστω να γνωριστούμε), αν είσαι κάπου προς λιμάνι.
 

stefan24

Half-Ogre
Joined
Jun 4, 2016
Messages
608
Οοο γες, εκτός απροόπτου, γιατί ξεκινάμε εξεταστική σε κάτι μέρες
 

Northlander

Tarrasque
Staff member
Approval of the Admiral PCMaster Veteran RQ Elite Beta Tester
Joined
Nov 26, 2012
Messages
18,628
Δεν ξεκινάς ουσιαστικά τη θητεία σου μέχρι να ρίξεις την πρώτη βολή. Έπειτα είσαι και επίσημα έτοιμος για σκοπιά.
 

rikimaru

Umber Hulk
Joined
Jan 24, 2014
Messages
959
Σκοπιά πριν ορκιστείς πολύ χλωμό νομίζω.

Βαριέμαι, ρε παιδιά. Σήμερα ουσιαστικά ξεκινήσαμε την "εκπαίδευση", αλλά χλιαρά πράγματα.

Μην περιμένεις να ξεβαρεθείς κιόλας. Το μενού στα συπο έχει κατά βάση ηλίθια "θεωρητικά" μαθήματα που νομίζεις ότι επέστρεψες στο νηπιαγωγείο, προσοχές χαιρετούρες κτλ, μια βολή και ίσως και καμιά μικρή πορεία. Αν είσαι και άτυχος θα έχει και αρκετές φωνές και πούλημα τσαμπουκά έτσι για να σπάσουν το δικό σου και καλά.
Σπεν το ίδιο μοτίβο είναι πάνω κάτω με λίγο παραπάνω τρέξιμο, κάνεις και κάτι πυρ και κίνηση και τέτοια και νιώθεις λίγο ράμπο ενώ αν η μονάδα δεν έχει θέμα με άτομα είσαι και σχεδόν κάθε μέρα εξοδούχος.
Μετά αρχίζει η κανονική θητεία όπου σημασία δεν έχει το αν βαριέσαι ή όχι αλλά ότι δεν μπορείς να κοιμηθείς σαν άνθρωπος.
 

nitro912gr

Ancient Red Dragon
Approval of the Admiral PCMaster Veteran Klika Member
Joined
Nov 26, 2012
Messages
14,265
Σκοπιά πριν ορκιστείς πολύ χλωμό νομίζω.



Μην περιμένεις να ξεβαρεθείς κιόλας. Το μενού στα συπο έχει κατά βάση ηλίθια "θεωρητικά" μαθήματα που νομίζεις ότι επέστρεψες στο νηπιαγωγείο, προσοχές χαιρετούρες κτλ, μια βολή και ίσως και καμιά μικρή πορεία. Αν είσαι και άτυχος θα έχει και αρκετές φωνές και πούλημα τσαμπουκά έτσι για να σπάσουν το δικό σου και καλά.
Σπεν το ίδιο μοτίβο είναι πάνω κάτω με λίγο παραπάνω τρέξιμο, κάνεις και κάτι πυρ και κίνηση και τέτοια και νιώθεις λίγο ράμπο ενώ αν η μονάδα δεν έχει θέμα με άτομα είσαι και σχεδόν κάθε μέρα εξοδούχος.
Μετά αρχίζει η κανονική θητεία όπου σημασία δεν έχει το αν βαριέσαι ή όχι αλλά ότι δεν μπορείς να κοιμηθείς σαν άνθρωπος.
Ακόμα σπάνε τσαμπουκάδες; Όταν μπήκα εγώ τσαμπουκά είχαν 1-2 18χρονοι μόνο, οι υπόλοιποι και κυρίως οι μεγαλύτεροι ήμασταν σε φάση "ναι λοχαγέμ πες μου τι θες να κάνω να το κάνω να ξεμπερδεύουμε να πάμε σπίτια μας"
 

rikimaru

Umber Hulk
Joined
Jan 24, 2014
Messages
959
Δεν έχει να κάνει με το τι βλέπουν από κάτω, απλά θέλουν να σε έχουν στην πρίζα και να σου σπάνε τα νεύρα με φωνές, "απειλές" κτλ. Π.χ εκεί που ήμουν το πρωί μας αφήναν επίτηδες λίγο χρόνο να ετοιμαστούμε και μετά μας πηγαίναν για πρωινό τροχάδην. Αυτά βέβαια ισχύουν μόνο για την εκπαίδευση και μόνο αν είσαι και άτυχος. Τουλάχιστον στη σειρά μου στο νησί 3 μονάδες κάνανε εκπαίδευση και μόνο στη δική μας γινόταν τέτοια καραγκιοζιλίκια, οι υπόλοιποι ήταν ήρεμα.
 

nitro912gr

Ancient Red Dragon
Approval of the Admiral PCMaster Veteran Klika Member
Joined
Nov 26, 2012
Messages
14,265
Μεσολόγγι ήταν άρχοντες, ήταν ένας λοχίας μάλιστα σαν τον Βιν Ντίζελ και είδε κάποιους ψαρωμένους μικρούς και τους κάνει "παιδιά χαλαρώστε δεν θα σας φάμε, να κάνετε την θητεία ήρθατε, να κάνουμε και εμείς την δουλειά μας και να πάμε όλοι σπίτια μας.
 

rikimaru

Umber Hulk
Joined
Jan 24, 2014
Messages
959
Μεσολόγγι ήταν άρχοντες, ήταν ένας λοχίας μάλιστα σαν τον Βιν Ντίζελ και είδε κάποιους ψαρωμένους μικρούς και τους κάνει "παιδιά χαλαρώστε δεν θα σας φάμε, να κάνετε την θητεία ήρθατε, να κάνουμε και εμείς την δουλειά μας και να πάμε όλοι σπίτια μας.

Αυτό που λες δεν αναιρεί πάντως τα υπόλοιπα. Δηλαδή και στην κατάσταση που περιέγραψα ότι βίωσα, ο βοηθός διμοιρήτη που είχαμε και μας έκανε κατά βάση την εκπαίδευση ήταν ένας λοχίας με τον οποίο κάναμε τέρμα χαβαλέ και γενικά δεν ήθελε αλλά ούτε και μπορούσε να μας επιβληθεί (πιθανότατα μάλιστα του αρέσαν και αγοράκια, το αναφέρω γιατί γενικά δεν είναι κάτι που περιμένεις να δεις εκεί μέσα). Από την άλλη ο διμοιρίτης ήταν ένας επιλοχίας τον οποίο δεν τον πολυβλέπαμε κιόλας και όταν ήρθε να μας κάνει επιθεώρηση (lol) πουλούσε τσαμπουκάδες σε ένα παιδί επειδή δεν ήξερε το όνομα του....
Κάποιοι από αυτούς πάντως απλά παίζουν ένα ρόλο. Αν δηλαδή ο διοικητής είναι περίεργος και θέλει να σε τρέχουν, ακολουθούν αυτές τις εντολές. Σε προσωπικό επίπεδο δηλαδή μπορεί να σου φερθούν και οκ αλλά τι να το κάνεις όταν σε έχουν μαζέψει κάπου με το ζόρι και στο συλλογικό επίπεδο έχεις να ακούς ολες αυτές τις απειλές κτλ.
 

Chronomancy

Todd's Minion
Staff member
Joined
Oct 8, 2013
Messages
10,224
Θυμήθηκα έναν επιλοχία με πουλαδα, κομμένο από τους καταδρομείς. Ήρθε στο τάγμα των δέκα ατόμων και εντελώς τυχαία είχαμε και τους νέους εκείνη την ημέρα. Πρώτη μέρα που τον βλέπαμε, πρώτη ημέρα αυδμ. Νέοι της μιας ημέρας. Ο τύπος δεν είχε ιδέα για τα παιδιά και μας έβγαλε για δεύτερη βραδινή αναφορά επειδή αργησαν να ξαπλώσουν και ούρλιαζε μέσα στα μούτρα των νέων. Αυτοί να έχουν ψαρωσει την ζωαρα τους.
Μόνιμο όργανο εγώ, του λέω ότι πάω στο γραφείο του λοχαγού να του εκτυπώσω μία κατάσταση θαλαμιζομενων. Πήρα τηλέφωνο τον λοχαγό μας, αυτός πήρες τον διοικητή και μην τα πολυλογω, τον έφαγε το φυλάκιο τον καταιδρωμεα.

Βραδινή αναφορά με oakley;;
 

lelos kounelos

Tarrasque
Joined
Dec 9, 2012
Messages
15,323
Οτι πει ο διοικητης. εαν πει θελω βροχη, μαυρα συννεφα θα μαζευτουν. Αυτα με τα κομμενους απο καταδρομεις, στερημενοι βαθμων κτλ δεν τα πολυ-πιστευω. Για ενα λοχαγο που ειχα μια φορα και ενα καιρο, ελεγαν οτι τα μαλλια του ασπρισαν επειδη αυτοκτονησε ενας φουκαρας, απο τον λοχο του στη σκοπια. Ο ανθρωπος υπολογιζε με τα δαχτυλα του ενος χεριου ποτε θα βγει στη συνταξη.

Ολες οι σκοπιες ειχαν αυτοκτονημενους -που ουτε αυτο ισχυει παντα- αλλα ο λοχαγος δεν εμοιαζε να εχει βαρος στη ψυχη.
Μια χαρα αφηνε τους παλιους να μας βαζουν να τρωμε ενω κανουμε καμψεις.
 

Chronomancy

Todd's Minion
Staff member
Joined
Oct 8, 2013
Messages
10,224
Κομμένοι υπάρχουν πολλοί. Ειδικά στα επόπια. Και πόσο μάλλον όταν οι περισσότεροι έγιναν εποπ επειδή δεν είχαν κάτι καλύτερο να κάνουν στην ζωή τους, περιμένουν να βρουν φαντάρους για να βγάλουν βίτσια. Υπάρχουν και αυτοί που ξέρουν ότι είναι ανίκανοι και απλώς περιμένουν να σχολάσουν. Θυμήθηκα επίσης έναν φοβερό τυπά, ο οποίος το έζησε ρε παιδί μου. Μετά από διάφορα δράματα είπε σε εποπ μπροστά σε όλο το τάγμα, εγώ ότι και να γίνει θα απολυθώ, εσύ θα πεθάνεις επάνω στα άρβυλα. Μακράν από τις καλύτερες στιγμές της θητείας.
 

jimmy213

Death Knight
Joined
Nov 26, 2012
Messages
4,118
Δεν παίζουν τσαμπουκάδες στη 228.
Κάναμε μια πορεία 8km (4+4) και φάνηκε η σκουριά μου, αλλά βγήκε.
Έχουμε αρχίσει και παρέλαση (δεν μου πολυ-αρέσει), ενώ παράλληλα κάνουμε διάφορα σχολεία.

Λεπτομέρειες το επόμενο ΣΚ που θα είμαι σπίτι μου.
 
Top Bottom