What's new

Welcome!

By registering with us, you'll be able to discuss, share and private message with other members of our community.

SignUp Now!

Προτάσεις για ταινία

Hellion

Αρχιμανδρίτης
Staff member
DDD PCMaster Veteran Order of Alucard Klika Member
Joined
Nov 26, 2012
Messages
16,685

Αναμενόμενα σαρωτικό Oppenheimer, αναπάντεχα (για εμένα) καλή επίδοση του Poor Things, δώσανε και ένα Όσκαρ στη μουσική της Barbie για να έχει να ασχολείται το ίντερνετ... Αλλά από τη βραδιά μάλλον θα μας μείνει περισσότερο ο Ryan Gosling να τραγουδάει το I'm Just Ken συνοδεία του Slash.

 

lelos kounelos

Tarrasque
Joined
Dec 9, 2012
Messages
15,545
Είδα Damsel (2024) ⭐ 6.3 | Action, Adventure, Fantasy στο Netflix, κάποιος είδε το κενό στις ταινίες Χιονάτη / Lara Croft σε woke βασίλειο και σκέφτηκε ότι αυτό ήταν μία καλή ιδέα. Τίποτα το ιδιαίτερο, κάποια ενσημάκια για Ray Winstone και Robin Wright και την πρόεδρο της καρδιάς μας Αβασαράλα. Ξεχάστηκε ήδη.

Εισαι αψογος. Λες και εκανα παραγγελια την απαντηση σου.
Ηταν να το δω χθες το βραδυ, σχεδον πατησα το play. Σε μια στιγμη δισταγμου, λεω ακυρο. Κουμπωσα εξωτερικο dvd drive και εβαλα να παιξει Cradle Of Filth - Pandemonaeon. Ακυρη η κινηση αλλα μαλλον λειτουργησε το ενστικτο. Εαν δεν εβλεπα την αποψη σου, θα το εψηνα για αποψε.


δώσανε και ένα Όσκαρ στη μουσική της Barbie
Εκτος απο τον ναυαρχο και μερικους αλλους, ποιος περιμενε οτι η μπαρμπι θα παρει οσκαρ; Γελαει ο κοσμος, στην κυριολεξια.

image.png


Ο σοπεναουερ ειχε μπει σε μονοδρομο για την επιτυχια.
 

Norshgaath

Mind-flayer
Approval of the Admiral
Joined
Aug 3, 2023
Messages
1,922
Και γω το ειδα το damsel, σε μια αψυχολογητη κινηση το επιλεξαμε χωρις να τσεκαρω πρωτα τι παιζει.
Τι επικη μαλακια ηταν αυτη;
 

Robin Hood

Gelatinous Cube
Approval of the Admiral
Joined
Jul 7, 2023
Messages
156
δώσανε και ένα Όσκαρ στη μουσική της Barbie
Επειδή έτυχε να την δω την ταινία. Και πολλά της έδωσαν. Αλήθεια δεν κατάλαβα γιατί έγινε σούσουρο ότι δικαιούται Όσκαρ. Και για κρυφά και φανερά μηνύματα ότι έβγαζε εγώ δεν κατάλαβα κανένα.
 

lelos kounelos

Tarrasque
Joined
Dec 9, 2012
Messages
15,545
Επειδή έτυχε να την δω την ταινία. Και πολλά της έδωσαν. Αλήθεια δεν κατάλαβα γιατί έγινε σούσουρο ότι δικαιούται Όσκαρ. Και για κρυφά και φανερά μηνύματα ότι έβγαζε εγώ δεν κατάλαβα κανένα.
Μπορει να ειδες την λαθος μπαρμπι...
 

maladroid

Mind-flayer
Joined
Nov 27, 2012
Messages
1,960
Το Oppenheimer ήταν φτιαγμένο για τα Όσκαρ, νομίζω έφυγε κι από τον Νόλαν το απωθημένο. Ελπίζω να κάνει τίποτα πιο δημιουργικό στη συνέχεια (αλλά όχι παπαριές σαν το Tenet).
Την υποψηφιότητα καλύτερης ταινίας η Barbie λογικά την πήρε κατόπιν "λαϊκής απαίτησης", λόγω τεράστιας εμπορικής επιτυχίας και ιδιαίτερης αισθητικής. Πάντως το τραγούδι κι η ερμηνεία του Κεν, καθώς και τα σκηνικά/κοστούμια δικαίως ήταν υποψήφια, imo, άσχετα που δεν κέρδισαν (αυτό που κέρδισε ήταν λίγο lame αλλά το έγραψε η Billie Eilish, οπότε fucking masterpiece, I guess). Κατά τα άλλα ψιλοαναμενόμενοι οι νικητές, αλλά τις περισσότερες δεν τις είδα ακόμα οπότε δεν έχω ιδέα κατά πόσο το άξιζαν.

Αυτή που όντως είδα (συμπτωματικά χθες βράδυ) είναι το American Fiction. Ωραία ιδέα, ουσιαστικά τη λέει στους λευκούς ευαισθητούληδες ότι πάνω στην αγωνία τους να δώσουν βήμα στη μαύρη φωνή/κουλτούρα, καταλήγουν να τους βάζουν όλους σε στερεοτυπικά κουτάκια που καταργούν την ατομική ιδιαιτερότητα. Είσαι μαύρος, άρα αυτή είναι η μουσική σου, οι προβληματικές σου, η έκφρασή σου κι εγώ ως προνομιούχος αλλά προοδευτικός λευκός τα βλέπω και τα εκτιμώ στον υπερθετικό βαθμό. Θα μπορούσε να είναι πιο αιχμηρό και παιχνιδιάρικο - αισθάνθηκα σα να έβλεπα ένα "ήπιο" επεισόδιο του Atlanta, αλλά βλέπεται ευχάριστα κι έχει κάτι να πει. Ωραίες ερμηνείες, κάπως "μπερδεμένο" τέλος που αποφεύγει να πάρει θέση.
7/10
 
Last edited:

Hellion

Αρχιμανδρίτης
Staff member
DDD PCMaster Veteran Order of Alucard Klika Member
Joined
Nov 26, 2012
Messages
16,685
-Εγώ που λες, δουλεύω στα βραβεία Όσκαρ.
-ΣΟΒΑΡΑ? Τι δουλειά κάνεις?
-Χειροκροτάω με τα ψεύτικα σκυλοπόδαρα.

GIaDthGWEAAUHYX
 

lelos kounelos

Tarrasque
Joined
Dec 9, 2012
Messages
15,545
Καπου πηρε το ματι μου για τους ψηφοφορους των Oscar. επειδη πρεπει να ηταν ολοι λευκοι, αυξησαν τα ποσοστα μαυρων και διαφορων εθνικοτητων. Μαλλον ενας απο τους λογους που το ασιατικο παρασιτο τα ειχε παει πολυ καλα.
Απο οτι φανηκε, εγραψαν στα παπαρια τους το Killers Of the Flower Moon.

δικο σας...
 

Eaglos

Mind-flayer
Joined
Jan 3, 2020
Messages
1,544
Καμια δουλεια δεν ειναι ντροπη. Θα εχει να λεει ιστοριες με τοσα σωβρακα που ειδαν τα ματια του.
 

Admiral

Ancient Red Dragon
Staff member
Joined
Nov 27, 2012
Messages
12,397
Καπου πηρε το ματι μου για τους ψηφοφορους των Oscar. επειδη πρεπει να ηταν ολοι λευκοι, αυξησαν τα ποσοστα μαυρων και διαφορων εθνικοτητων. Μαλλον ενας απο τους λογους που το ασιατικο παρασιτο τα ειχε παει πολυ καλα.
Απο οτι φανηκε, εγραψαν στα παπαρια τους το Killers Of the Flower Moon.

δικο σας...

Όταν σας λέω ότι ο Σκορσέζε έχει ξοφλήσει, με λέτε μαμμάκυθο.
 

Chronomancy

Todd's Minion
Staff member
Joined
Oct 8, 2013
Messages
10,299
Ασχέτως του hype, η Barbie έπρεπε να πάρει τουλάχιστον και το σχετικό Όσκαρ κοστουμιών και μακιγιάζ. Πραγματικά πολλή δουλειά και άκρως πετυχημένη.

Για προτάσεις, θα πω ότι είδα το Kingsman (2021), χωρίς να έχω δει τις προηγούμενες. Εντάξει το σενάριο δεν με ξετρελανε, αφού ήταν κλασσική εγγλέζικη προπαγάνδα, αλλά από την άλλη μου άρεσε το χιούμορ του και κάποιες απόψεις του για τον πόλεμο και ειδικά τον Α ΠΠ.
Εκεί όμως που το λάτρεψα ήταν στις χορογραφίες των μονομαχιών και κατά συνέπεια στις ερμηνείες των ηθοποιών γύρω από αυτές. Ακριβώς όπως πρέπει να είναι μια τέτοια ταινία, διασκεδαστική και εντυπωσιακή. Εύκολο 8αρι.

Ελπίζω σύντομα να δω και τα υπόλοιπα δύο τώρα που ζεστάθηκα.
 

lelos kounelos

Tarrasque
Joined
Dec 9, 2012
Messages
15,545
Όταν σας λέω ότι ο Σκορσέζε έχει ξοφλήσει, με λέτε μαμμάκυθο.
Το πρωι ή γενικα, οταν ξυπνας. Θα βαζεις μια κουταλια της σουπας μελι μεσα σε ενα φλυτζανι και θα ριχνεις λιγο ζεστο νερο. Θα το ανακατευεις καλα και θα το πινεις, γουλια γουλια. Το στομαχι πρεπει να ειναι αδειο.
Μολις περασει μια εβδομαδα, ελα να μας πεις τα αποτελεσματα.
 

Admiral

Ancient Red Dragon
Staff member
Joined
Nov 27, 2012
Messages
12,397
Το πρωι ή γενικα, οταν ξυπνας. Θα βαζεις μια κουταλια της σουπας μελι μεσα σε ενα φλυτζανι και θα ριχνεις λιγο ζεστο νερο. Θα το ανακατευεις καλα και θα το πινεις, γουλια γουλια. Το στομαχι πρεπει να ειναι αδειο.
Μολις περασει μια εβδομαδα, ελα να μας πεις τα αποτελεσματα.

Έτσι κάνω εδώ και χρόνια.
 

Hellion

Αρχιμανδρίτης
Staff member
DDD PCMaster Veteran Order of Alucard Klika Member
Joined
Nov 26, 2012
Messages
16,685

maladroid

Mind-flayer
Joined
Nov 27, 2012
Messages
1,960
Για το Killers δεν έχω άποψη, όταν βρω μια βδομάδα ελεύθερη θα κάτσω να το δω. Το Parasite πάντως ήταν εξαιρετικό, δεν θεωρώ ότι αβανταρίστηκε λόγω ατζέντας.

Σε αλλά νέα, είδα επιτέλους το Manchester By The Sea. Αργόσυρτο μελόδραμα με έναν πολύ καλό Casey Affleck (αδερφός του Ben) αλλά χωρίς ιδιαίτερες κορυφώσεις ή αξιομνημόνευτες σκηνές. Επί δυόμιση ώρες, ο Casey τρώει το ένα χαστούκι μετά το άλλο και προσπαθεί να σταθεί όρθιος. Μεγάλο μείον η εκβιαστικά καταθλιπτική μουσική, ένιωσα λες και στην οθόνη αναβόσβηνε μια επιγραφή "ΠΛΑΝΤΑΞΤΕ". Λογικό το Όσκαρ ερμηνείας, δεν καταλαβαίνω αυτό του σεναρίου.
6/10
 

lelos kounelos

Tarrasque
Joined
Dec 9, 2012
Messages
15,545
Ελπιζω να μην καταστρεψουν τις παιδικες μου αναμνησεις. Ελπιζω το Spinal Tap ΙΙ να ερθει και να καθισει ομορφα.
Ειναι απο τα νεα που αναστατωνουν, η αληθεια ειναι.
 
Top Bottom