What's new

Welcome!

By registering with us, you'll be able to discuss, share and private message with other members of our community.

SignUp Now!

Τι Παίζετε Αυτόν τον Καιρό - Part II

Adhan

Horror addict
Staff member
Joined
Nov 27, 2012
Messages
14,779
@nitro912gr θες να πεις ότι το Witcher 3 είναι καθρέφτης της κοινωνίας μας; Deal with it.
Επίσης κάθε φορά που σκοτώνεις το όνομα του Geralt ένας αυτοκρατορικός πιγκουίνος κάνει Seppuku. :journal:
 

nitro912gr

Ancient Red Dragon
Approval of the Admiral PCMaster Veteran Klika Member
Joined
Nov 26, 2012
Messages
14,422
I deal with my shit already, δεν χρειάζομαι και του Γεράλδιου :p
Ναι αυτό θέλω να πω, δεν παίζω παιχνίδια για να ζω το RL, αλλά για να ξεφύγω.
 

Hellion

Αρχιμανδρίτης
Staff member
DDD PCMaster Veteran Order of Alucard Klika Member
Joined
Nov 26, 2012
Messages
16,638
Άε κει χάμω τελείωνε με το Χάρτς οφ Στών και τα φιλοσοφικά και πιάσε το Blood and Wine. Και μετά μπες ξανά εδώ μέσα να κλαίμε όλοι μαζί παρέα.
 

nitro912gr

Ancient Red Dragon
Approval of the Admiral PCMaster Veteran Klika Member
Joined
Nov 26, 2012
Messages
14,422
μόλις μας τελείωσε, νταξ καλούλι αλλά έφαγα τόσο καραγκιοζιλίκι στο γάμο για να πηδήξει ο Γεράλδιος; Έχει ανάγκη αυτός μωρέ; και με το οφίσιαλ αμόρε τι έγινε; κλάιν;

Πάμε για κράσους τώρα
 

Stamatimenos

Death Knight
Joined
Nov 30, 2012
Messages
3,619
Είμαι σε μια φάση που περιμένω ένα έστω από τα παρακάτω τρία πράγματα.
Την 1.0 ή έστω beta του Unity Daggerfall
το "remake" του BG2 στο NWN2
και -ειδικά αυτό- το sequel του Gothic

Kαι τα τρία έχουν τουλάχιστον από ένα post-summer update, οπότε καλά πάμε.

Στο ενδιάμεσο όμως τερμάτισα Greedfall με το καλύτερο θεωρώ ending και ξεκίνησα Fable 3.
δείτε το intro, πατάει το Assassin's Creed Unity στα αυτιά ΆΝΕΤΑ
 

Mogrey665

Lich
Φασαίος Larianός Approval of the Admiral Fighting stocism with stoicism Order of Alucard
Joined
Feb 23, 2013
Messages
5,932
ξεκίνησα Fable 3.
δείτε το intro, πατάει το Assassin's Creed Unity στα αυτιά ΆΝΕΤΑ
με εξαίρεση το intro ολο το υπόλοιπο game ειναι μια απογοήτευση σκέτη.
 

shredder

Death Knight
Joined
Sep 17, 2013
Messages
4,411
Ξεκινησα σημερα star wars squaradrons και death strnading Και συνεχιζω αγρια σφαγη στο serious sam 4 που το ειχα σταματησει για να παιξω mafia επειδη βγηκαν ταυτοχρονα.
 

Pain

Death Knight
Joined
Nov 3, 2014
Messages
3,326
Τελειώνοντας το Expeditions: Viking, είπα να πιάσω (επιτέλους) το Pillars of Eternity. Τόσα χρόνια στη βιβλιοθήκη, νομίζω πως ήρθε πλέον η ώρα. Καφές, καραντίνα και rpg απόλαυση.
 

maximum armor

Umber Hulk
Joined
Jun 14, 2019
Messages
825
Απ' τις Halloween εκπτώσεις του GOG πήρα τα Amnesia Dark Descent και Machine for pigs. Μόνο το vanilla του πρώτου είχα παίξει παλιότερα, και τώρα το πήρα μόνο επειδή συμπεριλαμβανόταν και το DLC του (Justine).
Ξεκινώντας απ' την αρχή το vanilla του πρώτου, εξακολουθώ να θεωρώ ότι ο τομέας του φόβου και της έντασης από αντιπάλους μού ήταν εντονότερος στα Penumbra (ίσως και λόγω του μεγαλύτερου αριθμού τους), ενώ όσον αφορά το ψυχολογικό κομμάτι του φόβου, μού ήταν εντονότερο στο Layers of Fear. Δεν θα ξεχάσω σ' αυτό το τελευταίο να μπαίνω σε ένα δωμάτιο που έχει μια κορνίζα ενός ατόμου, να κάνω κάποια plot-critical πράξη στο δωμάτιο, φεύγοντας να πέφτει το μάτι μου ξανά στην κορνίζα και το εικονιζόμενο πρόσωπο να κοιτάει ΕΜΕΝΑ!
Επίσης στο vanilla του Amnesia, μ' αυτό το εφέ όταν βλέπει κάτι τρομακτικό ο Daniel (τρέμουλο, διαταραχή της όρασης) είναι σαν να "αναγκάζουν" τον παίκτη να αισθανθεί ό,τι και ο Daniel, ενώ στα Penubra και Layers of Fear δεν υπήρχε αυτό. Το αισθανόσουν ΕΣΥ!
Ακόμα δεν ξέρω πώς είναι το DLC του, ούτε και το Machine for pigs. Κάποιοι διάβασα ότι θεωρούν το τελευταίο ως καλύτερο απ' το Dark Descent.
 

Adhan

Horror addict
Staff member
Joined
Nov 27, 2012
Messages
14,779
Έχει καλύτερη ιστορία imo αλλά είναι υποδεέστερο ως σύνολο.
To Justine έχω την εντύπωση ότι ήταν και στο αρχικό. Θυμάμαι που το είχα παίξει τότε και μου άρεσε. Δε φαίνεται καν ότι είναι φτιαγμένο από fans.
 

kara

Kraken
Joined
Dec 15, 2012
Messages
9,095
Τέλος το Alpha Protocol. Θα μπορούσε να είναι παιχνίδαρος, όμως δεν είναι. Καλές ιδέες αλλά σάτρα πάτρα η υλοποίηση. Είμαι σχεδόν ευχαριστημένη από το τέλος που προέκυψε (μου διεύφυγε κάτι στο τέλος τέλος), όμως τουλάχιστον για τώρα δεν πρόκειται να το ξαναπαίξω. Μακάρι να βγει κάποια συνέχεια.
 

tinapeis

Mind-flayer
Joined
Nov 29, 2015
Messages
2,000
Τέλος το Alpha Protocol. Θα μπορούσε να είναι παιχνίδαρος, όμως δεν είναι. Καλές ιδέες αλλά σάτρα πάτρα η υλοποίηση. Είμαι σχεδόν ευχαριστημένη από το τέλος που προέκυψε (μου διεύφυγε κάτι στο τέλος τέλος), όμως τουλάχιστον για τώρα δεν πρόκειται να το ξαναπαίξω. Μακάρι να βγει κάποια συνέχεια.

Μια που το τελειωσες τσεκαρε αυτο

 

kara

Kraken
Joined
Dec 15, 2012
Messages
9,095
@tinapeis Ωραίο βίντεο, ευχαριστώ που το πρότεινες. Έχει μπόλικο insight για το παιχνίδι.
 

tinapeis

Mind-flayer
Joined
Nov 29, 2015
Messages
2,000
Χαιρομαι που σου αρεσε, ο τυπος εχει ωραιο τροπο σκεψης και τα βιντεο του ειναι πολυ καλα δομημενα κατα τη γνωμη μου. Θα σου προτεινα να τσεκαρεις και καποια αλλα παλαιοτερα του, οπως για τις σειρες Mass effect :)
 

Stamatimenos

Death Knight
Joined
Nov 30, 2012
Messages
3,619
Καθώς συνεχίζω το Hearts of Stone, σκεφτόμουνα λίγο τι είναι αυτό που δεν μου έκανε το τιτανομέγιστο κλικ στο witcher και σε άλλα του είδους, αλλά μου το έκανε στο Pillars που είμαι σίγουρος αρκετός κόσμος θα το έβαζε δευτεροτρίτο από το Witcher (οποιοδήποτε Witcher) ή ακόμα και στο Dragon Age Origins.

Νομίζω ότι τελικά δεν με χαλάει ο ανοιχτός κόσμος, αλλά η έλλειψη companions. Το να παίζω μόνος μου με τον Gerald και να μην με αγχώνει τίποτα, να μην με ενδιαφέρουν τα συναισθήματά του παρά μόνο όταν έρχονται σε κάποιον διάλογο, ναι νομίζω αυτό μου λείπει. Όταν τελείωνα τα άλλα παιχνίδια, μου έλλειπαν οι εικονικοί φίλοι που περάσαμε τόσα και τόσα, μου έλειψε η γκρίνια του Durand, μου έλειψε η καυστικότητα της Morrigan. Δέθηκα με αυτούς τους χαρακτήρες και τα προσωπικά τους δράματα καθώς προσπαθούσαμε να σώσουμε τον κόσμο.

Βέβαια σε τελική ανάλυση είναι και περί ορέξεως στο στυλ του κόσμου, που από ότι καταλαβαίνω τελικά δεν είναι του στυλ μου, τουλάχιστον όχι στην φάση που είμαι πλέον. Ίσως παλιότερα να με κέρδιζε ευκολότερα.

Ίσως με χαλάει και το σκηνικό μοναχικός σφαγέας που ψάχνει την θετή του κόρη, oh come on... Ναι η αποστολή της Ciri είναι σημαντικό κομμάτι του κόσμου, αλλά ο σκοπός το Gerald είναι, πως να το πω. Πολύ γήινος, πολύ απλός, είναι ένα μικρό τόσο δα (αν και σημαντικό) γρανάζι στην μεγάλη μηχανή των πραγμάτων, που είναι το epicness? Ναι, ανεβάζει και κατεβάζει βασιλιάδες, αλλά είναι τόσο στο background που περισσότερο σου βγάζει την αίσθηση ότι συμβαίνουν αυτά από το φαινόμενο της πεταλούδας, παρά γιατί το ήθελε ο Gerald.

Και κάτι μου βγάζει και με την μιζέρια του, δεν είναι ότι όλα ήταν καλά και ξαφνικά το μεγάλο κακό μας πέταξε στα τάρταρα, μου βγάζει το "ο κόσμος είναι σκατά και είμαστε ΟΚ με αυτό". Όσοι συναντάς έχουν παραδοθεί στην σκατίλα του κόσμου, δεν μας νοιάζει η πολιτική και ποιος είναι βασιλιάς/αυτοκράτορας/whatever εμείς πάλι σκατά θα τρώμε, φάση.

Και ο Gerald και όλο το παρεάκι που συναντάει, δεν φαίνεται να νοιάζεται και πολύ για αυτό, ακόμα και από πλευράς Ciri ένοιωσα την φάση "ας σταματήσουμε το μεγάλο κακό από το να καταστρέψει τον κόσμο και ας συνεχίσουμε ανέμελοι να επιπλέουμε στα σκατά", και αυτό ακριβώς φαίνεται να κάνουν με την ολοκλήρωση του παιχνιδιού. Δεν υπάρχει epic grace moment, όπου ζουν αυτοί καλά και εμείς στο 2020, είναι λες και έρχονται στο απόλυτο "ε κάπως θα τα φέρουμε βόλτα", και δεν μου κάνει.

Θέλω κάτι να με βγάλει από το RL, όχι να μου το επιβεβαιώνει :p
Διαμέτρου αντίθετοι είμαστε σε αυτό, προτιμώ χίλιες φορές solo και εντάξει αν υπάρχει πού-και-πού quest που απαιτεί companion τότε OK το κάνω και συνεχίζω solo. Παραδείγματα: Gothic και Οuter Worlds. Γίνομαι πιο immersed όταν μπαλάρω σόλο.
 

nitro912gr

Ancient Red Dragon
Approval of the Admiral PCMaster Veteran Klika Member
Joined
Nov 26, 2012
Messages
14,422
Διαμέτρου αντίθετοι είμαστε σε αυτό, προτιμώ χίλιες φορές solo και εντάξει αν υπάρχει πού-και-πού quest που απαιτεί companion τότε OK το κάνω και συνεχίζω solo. Παραδείγματα: Gothic και Οuter Worlds. Γίνομαι πιο immersed όταν μπαλάρω σόλο.
καλά περί ορέξεως, απλά εγώ δεν το είχα καταλάβει τόσα χρόνια. Ίσως με επηρεάζουν και τα βιβλία που με έβαλαν στο τριπάκι του φανταζί, dragonlance που αφού είναι βασισμένα σε dnd φάση πάει πάντα με πάρτι μπροστά η φάση.

Απλά η αλήθεια είναι ότι δεν είχα ποτέ την ευκαιρία να δεθώ πραγματικά με χαρακτήρες, πχ στο nwn καρφάκι δεν μου κάηκε ποτέ για το παρτι μου, στο πρώτο τουλάχιστον, το 2 θα το πιάσω κάποια στιγμή... μάλλον.
 

mits@kos

Death Knight
Joined
Dec 8, 2012
Messages
2,942
Συνεχίζω απτόητος το μαγικό ταξίδι στον Γουίτσορα τον Τρίτο. Τελειώνω το Hearts of Stone. Εκπληκτικό.

Χθες, τα ΕΛΤΑ έφεραν στην πόρτα μου (@@, εγώ πήγα και το πήρα από αυτούς, είπαμε) το παρακάτω γλυκούλι:

1604484944385.png

Συνεπώς, θα βρέξει Nintendoειδή 8-16bit στο προσεχές μέλλον.
 
Top Bottom