What's new

Welcome!

By registering with us, you'll be able to discuss, share and private message with other members of our community.

SignUp Now!

Τηλεοπτικές σειρές της προκοπής

nitro912gr

Ancient Red Dragon
Approval of the Admiral PCMaster Veteran Klika Member
Joined
Nov 26, 2012
Messages
14,269
το πολυπολιτισμικό δεν με ενόχλησε, μου άφησε την εντύπωση ο κόσμος του ότι είναι πιο "μεγάλος" σε ηλικία από τον δικό μας και κάτι έκαναν πτανα και επανήλθαν σε μεσαίωνα. Οπότε εξαρχής θα είχαν απλώσει οι φυλές των ανθρώπων σε όλα τα μήκη και τα πλάτη του κόσμου και δεν νομίζω ότι είναι κάτι παράλογο, δες ας πούμε την κοινωνία μας τώρα πόση ποικιλία έχει και σκέψου σε 3 χιλιάδες χρόνια πχ.
 

maladroid

Mind-flayer
Joined
Nov 27, 2012
Messages
1,947
Χαρά στο κουράγιο σου, εγώ το Man in the High Castle το παράτησα μετά τη δεύτερη σεζόν. Είχε αρχίσει να με κουράζει ήδη που το πήγαινε γύρω γύρω και δεν έλεγε να προχωρήσει αλλά η απόφαση ήρθε όταν διάβασα μερικά reviews που έλεγαν ότι μετά γίνεται χειρότερο και το τελικό payoff δεν αξίζει. Καλό ήταν όσο κράτησε, αλλά νομίζω το ξεχείλωσαν χωρίς λόγο.
 

munkinnousu

Mind-flayer
Approval of the Admiral
Joined
Dec 6, 2014
Messages
1,503
το πολυπολιτισμικό δεν με ενόχλησε, μου άφησε την εντύπωση ο κόσμος του ότι είναι πιο "μεγάλος" σε ηλικία από τον δικό μας και κάτι έκαναν πτανα και επανήλθαν σε μεσαίωνα. Οπότε εξαρχής θα είχαν απλώσει οι φυλές των ανθρώπων σε όλα τα μήκη και τα πλάτη του κόσμου και δεν νομίζω ότι είναι κάτι παράλογο, δες ας πούμε την κοινωνία μας τώρα πόση ποικιλία έχει και σκέψου σε 3 χιλιάδες χρόνια πχ.
Στο lore των βιβλίων, είμαστε σε μια εποχή νομίζω 3000 χρόνια μετά το περίφημο breaking of the World, όπου οι αρσενικοί Aes Sedai τρελάθηκαν και με την δύναμη τους κατέστρεψαν / αναδιαμόρφωσαν την γεωγραφία του τότε γνωστού κόσμου. Αν το σκεφτείς έτσι, δεν είναι παράξενο να έχουν μαζευτεί άνθρωποι όλων των φυλών σε ένα χωριουδάκι στην μέση του πουθενά. Η αναστάτωση και η καταστροφή που προκλήθηκε τότε, ήταν μνημειώδης. Κάτι μου λέει πάντως, ότι αν είχε γυριστεί η σειρά πριν 10 χρόνια, στο Two Rivers / Τραχανοπλαγια, θα κατοικούσαν μόνο λευκοί. Αλλά έτσι είμαι εγώ, σκέφτομαι πονηρά
 

nitro912gr

Ancient Red Dragon
Approval of the Admiral PCMaster Veteran Klika Member
Joined
Nov 26, 2012
Messages
14,269
Στο lore των βιβλίων, είμαστε σε μια εποχή νομίζω 3000 χρόνια μετά το περίφημο breaking of the World, όπου οι αρσενικοί Aes Sedai τρελάθηκαν και με την δύναμη τους κατέστρεψαν / αναδιαμόρφωσαν την γεωγραφία του τότε γνωστού κόσμου. Αν το σκεφτείς έτσι, δεν είναι παράξενο να έχουν μαζευτεί άνθρωποι όλων των φυλών σε ένα χωριουδάκι στην μέση του πουθενά. Η αναστάτωση και η καταστροφή που προκλήθηκε τότε, ήταν μνημειώδης. Κάτι μου λέει πάντως, ότι αν είχε γυριστεί η σειρά πριν 10 χρόνια, στο Two Rivers / Τραχανοπλαγια, θα κατοικούσαν μόνο λευκοί. Αλλά έτσι είμαι εγώ, σκέφτομαι πονηρά
μια φορά στα χρονικά που το woke βοήθησε σε καλύτερο world adaptation? Τι ζούμε ρε φίλε :p
 

Great0ldOne

Lich
Staff member
Joined
Dec 1, 2012
Messages
7,418
Για το woke γενικότερα, βρήκα περίεργο που σε μια σειρά με fantasy / μεσαιωνικο setting, σε ένα χωριό στην μέση του πουθενά, βρίσκεται ένας λευκός, ένας μαύρος, μια Ινδή, ένας κοκκινομάλης, ένας Ασιάτης. Και μετά μπήκαν σε ένα μπαρ σε ένα πανδοχείο.

Από το lore μπορεί να δικαιολογηθεί. Είμαστε τρεις χιλιετίες μετά το breaking of the world, που ήρθαν τα πάνω κάτω και γίνανε όλοι τουρλουμπoύκι. Εντάξει, ο ίδιος ο Jordan μάλλον δεν το είχε έτσι στο μυαλό του, πάντως κολλάει περισσότερο από ότι σε άλλα european medieval fantasy settings.

EDIT: Τι διάολο, τα είχατε πει ήδη και δεν μου έδειχνε τα posts σας. Στο Kunena δεν θα γινότανε αυτά...
 
Last edited:

Bathory

Lich
Φασαίος Larianός Rocket League RQ Crew 1st Tournament Order of Alucard Foot Clan Inductee
Joined
Dec 5, 2012
Messages
7,045
Μιας και βρέθηκε ευκαιρία από συγγενικό πρόσωπο να βάλω Prime με 2€ άρχισα τις σειρές που είναι εκεί και θέλω να δω, ξεκινόντας με το Wheel of Time.

Aν και δεν ξέρω τι σειρές βλέπεις γενικά, προτείνω τα: Undone, Reacher, The Legend of Vox Machina, The Expanse, Fleabag, Invincible, Jack Ryan, Red Oaks.
Boyz υποθέτω έχεις δει.
 

nitro912gr

Ancient Red Dragon
Approval of the Admiral PCMaster Veteran Klika Member
Joined
Nov 26, 2012
Messages
14,269
δεν έχω δει τίποτα από amazon, γέρασα και βαριέμαι να πειρατεύω, μόνο για το Strange New Worlds μπαίνω στον κόπο γιατί έχουμε χρόνια να δούμε καλό startrek

τα μισά από αυτά που λέτε τα΄εχω βάλει, ας βάλω και τα άλλα
 

Bathory

Lich
Φασαίος Larianός Rocket League RQ Crew 1st Tournament Order of Alucard Foot Clan Inductee
Joined
Dec 5, 2012
Messages
7,045
Πάμε γερά Kripke, μόνο Supernatural. Well done. 🤌
 

Bathory

Lich
Φασαίος Larianός Rocket League RQ Crew 1st Tournament Order of Alucard Foot Clan Inductee
Joined
Dec 5, 2012
Messages
7,045

Μου πήρε κανά λεπτό είναι η αλήθεια να καταλάβω τι βλέπω, αλλά όταν όλα έβγαλαν νόημα...

08e.gif
 

munkinnousu

Mind-flayer
Approval of the Admiral
Joined
Dec 6, 2014
Messages
1,503
Τρεντάρει στο twitter το #cancel_athena και νόμιζα ότι μας κατάλαβαν οι τουρίστες.

Τελικά, πρόκειται για μια νέα σειρά στο Netflix



Που έχει ενώσει για κάποιο λόγο κυρ Παντεληδες, νοικοκυραιους και λοιπούς ψεκες εναντίον της
 

nitro912gr

Ancient Red Dragon
Approval of the Admiral PCMaster Veteran Klika Member
Joined
Nov 26, 2012
Messages
14,269
ε άμα ενόχλησε τόσο τους νοικοκυραίους να την δούμε!
 

Tony Corvus

Ancient Red Dragon
Φασαίος Larianός Τσοβόλα δώστα όλα Sign me up! Approval of the Admiral
Joined
Dec 1, 2012
Messages
11,167
Ο Nathan Fielder συνεχίζει το σερί και μέχρι τώρα το "The Rehearsal" δεν έχει απογοητεύσει. 2 επεισόδια μείνανε :(


10/10 και ετούτο το δημιούργημα. Πραγματεύεται κυρίως στα του "ΤΙ ΓΙΝΕΤΑΙ ΟΤΑΝ ΓΙΝΕΣΑΙ ΓΟΝΙΟΣ?" και το πλασάρει εξαιρετικά, με τον δικό του μοναδικό τρόπο.

 

nitro912gr

Ancient Red Dragon
Approval of the Admiral PCMaster Veteran Klika Member
Joined
Nov 26, 2012
Messages
14,269
Τρεντάρει στο twitter το #cancel_athena και νόμιζα ότι μας κατάλαβαν οι τουρίστες.

Τελικά, πρόκειται για μια νέα σειρά στο Netflix



Που έχει ενώσει για κάποιο λόγο κυρ Παντεληδες, νοικοκυραιους και λοιπούς ψεκες εναντίον της

meanwhile στο Ελληνικό twitter έχουν πλακώσει όλα τα ναζίδια και λοιποί φασίστες και το χρησιμοποιούν... για τι άλλο, φυσικά για να ξεράσουν τον οχετό τους. cancel τους πάντες και πετάχτε τους μετανάστες στη θάλασσα είναι η περίληψη.
Σιχαμάρα...
 
Top Bottom