What's new

Welcome!

By registering with us, you'll be able to discuss, share and private message with other members of our community.

SignUp Now!

Two minutes to midnight

nitro912gr

Ancient Red Dragon
Approval of the Admiral PCMaster Veteran Klika Member
Joined
Nov 26, 2012
Messages
14,567
Σημαντικό είναι να τα βάζουμε κάτω μαζί με τα νούμερα της βροχόπτωσης. Εκεί φαίνεται ότι πάμε για φούντο, ειδικά στην Ελλάδα.
πραγματικά όμως, πιο άνυδρο χειμώνα δεν θυμάμαι προσωπικά εδώ κάτω. Και με ελάχιστο χιόνι στο βουνό για να λιώνει σιγά σιγά μετά να γεμίσουν οι πηγές, έβρεξε κάπως τον Μάρτιο αλλά δεν ξέρω αν θα είναι αρκετό, τον προηγούμενο χρόνο είχαμε θέμα στο χωριό με την υδροδότηση προς το τέλος του καλοκαιριού.
 

Norshgaath

Mind-flayer
Approval of the Admiral
Joined
Aug 3, 2023
Messages
1,988
Καλα αυτο ειναι το μονο βεβαιο. Ριχνουμε ζαρι ομως αν θα κλεισουμε το προσδοκιμο εμεις οι μιλενιαλς η θα πωθανουμε ουλοι πιο πριν
 

Dim Gian Bot

Death Knight
Sign me up! Approval of the Admiral Born Leader PCMaster Veteran
Joined
Apr 2, 2016
Messages
4,004
Καλα αυτο ειναι το μονο βεβαιο. Ριχνουμε ζαρι ομως αν θα κλεισουμε το προσδοκιμο εμεις οι μιλενιαλς η θα πωθανουμε ουλοι πιο πριν

Πόσο πριν όμως;;;

Μη δουλεύουμε και "τζάμπα" μέχρι να πεθάνουμε. Αν είναι, παρατάω τη δουλειά που μου 'χει φάει την ψυχή και αρχίζω να τα καίω τα ρημάδια τα λεφτά μου...
 

ccwr

Mind-flayer
The Ultimate Sacrifice Never tell me the odds Hug the Snek PCMaster Veteran
Joined
Dec 19, 2012
Messages
2,353
Μπα δεν θα πεθάνουμε αφού εφαρμόζει πράσινη πολιτική η Ευρώπη με την Αμερική. Γκριν νιου ντιλ γιο.
 

Norshgaath

Mind-flayer
Approval of the Admiral
Joined
Aug 3, 2023
Messages
1,988
Μη δουλεύουμε και "τζάμπα" μέχρι να πεθάνουμε. Αν είναι, παρατάω τη δουλειά που μου 'χει φάει την ψυχή και αρχίζω να τα καίω τα ρημάδια τα λεφτά μου...
Αν εχεις αποθεμα για 30-35 χρονια, ξεκινα να καις
 

Dim Gian Bot

Death Knight
Sign me up! Approval of the Admiral Born Leader PCMaster Veteran
Joined
Apr 2, 2016
Messages
4,004
Εχεις 5 χρονια παραπανω απο μενα δηλαδη...

Σχετικό αυτό. Μπορεί κάποια από τις επόμενες μέρες να μπω στο φουρνάκι του @lelos kounelos και πάπαλα. Τέρμα τα δίφραγκα.
 

Bathory

Lich
Φασαίος Larianός Rocket League RQ Crew 1st Tournament Order of Alucard Foot Clan Inductee
Joined
Dec 5, 2012
Messages
7,106
Εχεις 5 χρονια παραπανω απο μενα δηλαδη...
Ελα μην είσαι υπερβολικος. 5 χρονια παρα μια εβδομαδα
 

ccwr

Mind-flayer
The Ultimate Sacrifice Never tell me the odds Hug the Snek PCMaster Veteran
Joined
Dec 19, 2012
Messages
2,353
1711975337757.png
Aς αφήσω αυτό εδώ. Να αναφέρω ότι αυτό πάει πίσω 500 εκατομμύρια χρόνια, ζωή στην γη υπήρξε από τα 3,7 δις χρόνια. σε αυτό το διάστημα το 100% των οικοσυστημάτων έχει καταστραφεί (εκτός από το δικό μας).

Η περίοδος 65 εκατομύρια χρόνια πίσω μέχρι και την Πέρμια αποκάλυψη (που έγινε από έκρηξη της συγκέντρωσης σε CO2, υποθέτουμε) 245 εκατομμύρια χρόνια πίσω, είναι η περίοδος που άκμασαν οι δεινόσαυροι π.χ.

Αν αναγκαστώ θα σας ποστάρω για το Ginko Biloba και για τις μετρήσεις του Fouriez. :p δεν θέλω αλλά μάλλον θα αναγκαστώ xD


Ας εξηγηθώ: Τα παραπάνω τα έχω διδαχτεί στη σχολή. Είχαμε έναν τρελαμένο καθηγητή αρνητή της κλιματικής κρίσης (όχι της αλλαγής). Προσωπικά σε διάφορα του τον θεωρώ ακραίο. Αλλά έχει και καλά επιχειρήματα, και αυτό μου έχει δημιουργήσει σκεπτικισμό. Αν θέλει κάποιος να τσεκάρει λέγεται Φώσκολος και είναι αναλυτικός γεωφυσικός - Πολυτεχνείο Κρήτης
 
Last edited:

lelos kounelos

Tarrasque
Joined
Dec 9, 2012
Messages
15,575
Σχετικό αυτό. Μπορεί κάποια από τις επόμενες μέρες να μπω στο φουρνάκι του @lelos kounelos και πάπαλα. Τέρμα τα δίφραγκα.
Να κανονισουμε ραντεβου, να δουμε εαν χωρας πριν ξεκινησω να κοβω. Δουλειες χωρις σχεδιο δεν κανω.

Ναι ρε @ccwr αλλα τοτε εκλαναν οι δεινοσαυροι μαναμ. φυσιολογικο να εχουμε φαινομενα μεθανιου.
Σε εχει κλασει δεινοσαυρος;

Εγω θα μεινω στην απλη κουνελισια λογικη. Απο την μια εχουμε εικονες σαν αυτη που ποσταρες και απο την αλλη εχουμε την Γκρετα. Εγω βλεπω οτι κανενας δεν μπαινει στον κοπο να σκεφτει οτι ισως ξαναζουμε το φαινομενο της υπερθερμανσης αλλα οτι η μολυνση συμβαλει στην επιδεινωση του φαινομενου. Στην ιατρικη ορολογια το αποκαλουν επιμολυνση.
Ολοι πιανουν τα ακρα.
Ευσεβεις ποθοι οι κυβερνησεις να εκαναν αυτα που πρεπει, οχι για να μην ιδρωνει η πολικη αρκουδα οταν το μουλιαζει αλλα για την ποιοτητα της ζωης. Αυτη η μικρη λεπτομερεια κανει οσους ασχολουνται με το θεμα, περισσοτερο ηλιθιους.
Κοντευουν να κοντραριστουν στα ισα με τους αθεους, που ειναι οι μεγαλυτεροι ηλιθιοι στην ανθρωπινη ιστορια.
Οι εργατοωρες που ξοδευουν για το ανουσιο μπλα μπλα τους ειναι αποδειξη οτι δεν υπαρχει μελλον, με ζεστη ή οχι.
 

ccwr

Mind-flayer
The Ultimate Sacrifice Never tell me the odds Hug the Snek PCMaster Veteran
Joined
Dec 19, 2012
Messages
2,353
Στην Περμια περίοδο ΔΕΝ υπήρχαν δεινόσαυροι να κλάνουν. Μάλλον η κλιματική κρίση προκλήθηκε από υπερηφαίστειο ή από υδρίτες μεθανίου.


Το πιο σημαντικό είναι ότι το μετεωρολογικό πάνελ του OHE που κτυπάει τα καμπανάκια, είναι ένα πολιτικό πάνελ που απαρτίζεται και από επιστήμονες. Δεν είναι ένα επιστημονικό πάνελ.....
 

lelos kounelos

Tarrasque
Joined
Dec 9, 2012
Messages
15,575
Δεν θα αναλυσω τους λογους, απο την στιγμη που υπαρχουν οι επιστημονικες ενδειξεις που δειχνουν οτι εχουμε ενα φαινομενο που κανει τον κυκλο του.
 

nitro912gr

Ancient Red Dragon
Approval of the Admiral PCMaster Veteran Klika Member
Joined
Nov 26, 2012
Messages
14,567
Το ντιμπέι δεν είναι αν υπάρχουν αυτές οι αναταράξεις στο κλίμα της γης, το ντιμπέι είναι κατά πόσο έχει επιταχυνθεί από την ανθρώπινη δραστηριότητα και αν μπορούμε να το επιβραδύνουμε ώστε να μην ξυπνήσουμε ένα πρωί στην κόλαση ή στην επόμενη εποχή των παγετώνων.
 

lelos kounelos

Tarrasque
Joined
Dec 9, 2012
Messages
15,575
Η φαση @nitro912gr ειναι εαν υπαρχει ή οχι. Με αυτο το ναι/οχι φλεγονται οι συζητησεις στις σοσιαλ πλατφορμες.
Εγω πχ δεν εχω δει καποιον του ΟΧΙ, να αναλυει το προβλημα και να εχει καποιες σκεψεις για το τι μπορει να γινει.
Αυτες οι συζητησεις ειναι γεματες γραφηματα και link, παρτε, ξεστραβωθειτε και οτι περισσεψει, να το βαλετε στον πατο σας. Ναι, συνηθως απουσιαζει και πολιτισμενος διαλογος.
Απο τα λιγα που εχω στη μνημη μου. Δεν εχω τυχει σε δημοσιευση που να τηρει τις γραμμες του Τραμπ... δεν υπαρχει κλιματικη αλλαγη ρε κοροιδα και απο κατω να εχει μια παρομοια φωτο.


2473754_304.jpg
 

ccwr

Mind-flayer
The Ultimate Sacrifice Never tell me the odds Hug the Snek PCMaster Veteran
Joined
Dec 19, 2012
Messages
2,353
Έχεις δίκιο Νίτρε μερικώς. Ένα κομμάτι του ντιπέιτ είναι η ανθρωπογενής επιρροή ναι. Το οποίο τουλάχιστον ποιοτικά, είναι αυταπόδεικτο, χωρίς data.

Ένα άλλο κομμάτι είναι ότι αν ανέβει η θερμοκρασία πάνω από χ βαθμούς είναι απειλητικό για την ζωή. Θα ήθελα ένα cent κάθε φορά που λένε την κλιματική αλλαγή existential threat.

Άρα προκυπτει η ερώτηση κατά ποσό έχουμε δει στο παρελθόν πάνω από 400ppm CO2 και αν τότε υπήρχε ζωή και τι έκανε το κλίμα και η θερμοκρασία τότες.

Επίσης άλλο κομμάτι του debate είναι η πολιτικοποίηση των data. Βρες την τελευταία αναφορά του ΟΗΕ και δες αν δείχνει σωστά το variance.

Και πολλά ακόμα.

Είναι εξαιρετικά δαιδαλώδες θέμα. Τόσο Δαιδαλώδες όσο λίγα.

Π.χ. Έτσι παρουσιάζεται το θερμοκρασιακό chart στο WMO report που απευθύνεται σε δημοσιογράφους.

1711981996009.png

1711982055671.png
Έτσι παρουσιάζεται στα report προς τους πολιτικούς.

1711982115278.png

Έτσι διαμορφώθηκε μετά από διαμαρτυρίες μέρους της επιστημονικής κοινότητας. (Μειοψηφική)

Τέλος.

Από ανεξάρτητη μελέτη:

1711982252661.png
 
Last edited:

nitro912gr

Ancient Red Dragon
Approval of the Admiral PCMaster Veteran Klika Member
Joined
Nov 26, 2012
Messages
14,567
Πήγα να το γράψω πριν αλλά ξέχασα να το ποστάρω, το πρόβλημα είναι ότι και τα 2 στρατόπεδα, είναι ομάδες γηπέδων, ναι υπάρχει απειλή για τον τρόπο ζωής μας, αλλά όχι ότι θα πεθάνουμε από την ζέστη. Οι άνθρωποι σε πιο ζεστά κλίματα πως ζούνε δηλαδή;

Το πρόβλημα είναι ότι θα πεθάνουμε από την πείνα ή από τον πόλεμο που θα ξεσπάσει για λόγους νερού/φαγητού. Γενικά οι αλλαγές είναι πολύ πιο απότομες από ότι καταλαβαίνει κάποιος που μένει στην πόλη, το διαπίστωσα γιατί 10 χρόνια ήμουν Αθήνα και όταν ήρθα και είδα τι συμβαίνει στα χωράφια αντίκρισα άλλο κόσμο.

Παρακολουθώ από κοντά τα αγροτικά στην περιοχή μου, τόσο για τα 2-3 πράγματα τα δικά μας όσο και από φίλους αγρότες. Ο κύκλος έχει διαταραχθεί πάρα πολύ άσχημα, οι σοδειές μικραίνουν και οι αγρότες δεν έχουν τα χρήματα για να επενδύσουν σε νέες πιο ανθεκτικές καλλιέργειες.
Θα σου δώσω ένα πολύ χειροπιαστό παράδειγμα, φέτος με το ελαιόλαδο τον ήπιαμε όλοι λίγο πολύ, κάτι οι λίγες βροχές, κάτι η μεγάλη ζέστη το καλοκαίρι.
Υπάρχουν ποικιλίες πιο ανθεκτικές, αλλά η μετατροπή ή/και η φύτεψη θέλει χρόνια και χρήμα, μόνο και μόνο για να την βγάλει ο αγρότης να ζήσει μέχρι να αρχίσουν να αποδίδουν ξανά τα δέντρα δηλαδή θέλει χρήμα. Δεν είμαστε ΗΠΑ εδώ με τις αχανείς πεδιάδες, ο καθένας πιάνει μια καλλιέργεια και προσπαθεί να ζήσει με αυτή, άντε να έχει και μια ακόμα ή τίποτα ζαρζαβατικά για χαρτζιλίκι.
Αν δεν είχαν μειωμένες παραγωγές ή δεν ήταν τόσο ξαφνικές αυτές οι αλλαγές στο κλίμα, θα μπορούσαν ίσως κάποιοι να αρχίσουν τις μετατροπές σταδιακά, αλλά τώρα αν σταματήσει το μισό κτήμα να βγάζει λάδι, ο άλλος δεν θα έχει ούτε για το καντήλι του μέχρι να πιάσει η νέα καλλιέργεια.

Το ξυπνητήρι έχει χτυπήσει καιρό τώρα, αλλά οι κυβερνήσεις το έχουν ματώσει στο snooze. Αν είχαμε σοβαρό υπουργείο αγροτικής ανάπτυξης θα είχαν αρχίσει οι επιδοτήσεις αλλαγή καλλιέργειας χρόνια τώρα. Αλλά όχι σαν την αλλαγή που έγινε και έβγαζαν όλοι μπαμπάκι... αλλαγή με πλάνο και μελέτη. @@ δηλαδή, τεσπά.
 

ccwr

Mind-flayer
The Ultimate Sacrifice Never tell me the odds Hug the Snek PCMaster Veteran
Joined
Dec 19, 2012
Messages
2,353
El Niño, La Niña. Το κλίμα δεν είναι ο καιρός.

Μπορεί να φαίνεται ξένο τώρα. Αλλά από φέτος τυπικά μπαίνουνε σε περίοδο ψύξης από περίοδο θέρμανσης πιθανώς 60%)
 
Last edited:
Top Bottom