What's new

Welcome!

By registering with us, you'll be able to discuss, share and private message with other members of our community.

SignUp Now!

Βλάκ Φράιντεϊ

nitro912gr

Ancient Red Dragon
Approval of the Admiral PCMaster Veteran Klika Member
Joined
Nov 26, 2012
Messages
14,460
Mα, ετσι κι αλλιως, οι διαφορες, περιοδοι εκπτωσεων, δεν εγιναν με σκοπο, την ελαφρυνση του πορτοφολιου του καταναλωτη, αλλα για να διωξουν το οποιο στοκ, κατι που δεν ειναι πλαον στην μοδα κτλ κτλ τα μαγαζια. Απλα εχει περασει στο μυαλο μας οτι πρεπει να ψωνισουμε κατι, στις εκπτωσεις για να γλυτωσουμε χρηματα. Δεν λεω οχι, αλλα εαν και εφ' οσον. Θελει ψαξιμο, για να μην κλαιγομαστε μετα, οτι μας πιασανε τον απαυτο μας.
πες στο στα μαγαζάκια στο ελλάντα αυτό, που κρατάνε τιμές λες και είναι 10χρονα σε αγγελίες του insomnia... ευτυχώς υπάρχουν λαμπρές εξαιρέσεις και είχα καταφέρει να πάρω 60€ τον FX8350 και όχι 160€ που το είχε ένα μαγαζί και σε στοκ μάλιστα...

Γενικά δεν ξέρω τι τους λέει το μυαλό, έχω φίλο με μαγαζί και συχνά βγάζει κάτι προσφορά να φεύγει (όταν έχει αρχίσει να περνάει η μπογιά του) και για να ανέβει σε σκρουτζ και σόσιαλ και να δημιουργήσει ενδιαφέρον για το μαγαζί, γιατί ο άλλος που θα δει το CPU θα πει "ρε μην πάρω και Mobo/ram από τον ίδιο να γλιτώσω να μπλέκω με πολλούς και εξτρά μεταφορικά;

Αλλά όοοοχι, το παντρεύτηκα το c2d και θα το δώσω 100€.
 

Chris2756

Blackguard
Joined
Nov 17, 2020
Messages
1,308
να πάρω 60€ τον FX8350 και όχι 160€
Kατι τετοιο, εννοω, με το ψαξιμο.
θα δει το CPU θα πει "ρε μην πάρω και Mobo/ram από τον ίδιο
Θεμιτο και λογικο. Να τσεκαρουμε ομως αν και mobo/ram εχουν συμφερουσες τιμες, και δεν ειναι υπερτιμημενες για να ισοφαριστει η εκπτωση της, cpu .
 

Hellion

Αρχιμανδρίτης
Staff member
DDD PCMaster Veteran Order of Alucard Klika Member
Joined
Nov 26, 2012
Messages
16,657
Σκέφτομαι το ενδεχόμενο να πάρω μια LG OLED C1 στα 900 ευρώ οι 48 ίντσες, και ψιλοσπάζομαι που δεν παίρνω τις 55 ίντσες στα 1200 ευρώ.

Την ίδια ώρα έχω στο σαλόνι μου μια LCD 32 ιντσών του 2008, οπότε οι 48 ίνστες είναι ήδη τεράστια αναβάθμιση. Αλλά παρ'όλα αυτά εξακολουθώ να σπάζομαι.

Κατηγορώ τον καπιταλισμό που με έχει κάνει τέτοιο παλιάνθρωπο.
 

Chris2756

Blackguard
Joined
Nov 17, 2020
Messages
1,308
Κατηγορώ τον καπιταλισμό που με έχει κάνει τέτοιο παλιάνθρωπο.
Σε καταλαβαινω, στον υπερτατο βαθμο, συντροφε. Κι εγω κουκουεδακι, με καπιταλιστικες αδυναμιες ειμαι. Τωρα και 48" δεν την λες και μικρη, στα περισσοτερα, home cinema, οι ειδημονες συστηνουν 45-55" οθονη. Αν εκτος του μεγαθους, καλυπτει και τις υπολοιπες αδυναμιες σου, παρ'την και καλες θεασοακροασεις
ΥΓ. Ασε στην ακρη το monitor ηχειο και χωστης κανα καλο 5+1 με ενεργο γουφερ (και δονητης βιδομενος στον καναπε, δεν ειν κακο) να σου φευγουν τα τσισια, οταν νοιωθεις τον T-Rex να πλησιαζει, βλεποντας Τζουρασικ. Γιατι οσοι ξερουν απο ηχο τα μπασα δεν τα ακουν, τα νοιωθουν.
 
Last edited:

nitro912gr

Ancient Red Dragon
Approval of the Admiral PCMaster Veteran Klika Member
Joined
Nov 26, 2012
Messages
14,460
Σκέφτομαι το ενδεχόμενο να πάρω μια LG OLED C1 στα 900 ευρώ οι 48 ίντσες, και ψιλοσπάζομαι που δεν παίρνω τις 55 ίντσες στα 1200 ευρώ.

Την ίδια ώρα έχω στο σαλόνι μου μια LCD 32 ιντσών του 2008, οπότε οι 48 ίνστες είναι ήδη τεράστια αναβάθμιση. Αλλά παρ'όλα αυτά εξακολουθώ να σπάζομαι.

Κατηγορώ τον καπιταλισμό που με έχει κάνει τέτοιο παλιάνθρωπο.
στα πόσα μέτρα είναι ο καναπές; μην πάρεις γκουμούτσα για τον χώρο σου, πάει με την απόσταση που κάθεσαι.
 

akarthis

Half-Ogre
Joined
Oct 15, 2019
Messages
411
Σκέφτομαι το ενδεχόμενο να πάρω μια LG OLED C1 στα 900 ευρώ οι 48 ίντσες, και ψιλοσπάζομαι που δεν παίρνω τις 55 ίντσες στα 1200 ευρώ.

Την ίδια ώρα έχω στο σαλόνι μου μια LCD 32 ιντσών του 2008, οπότε οι 48 ίνστες είναι ήδη τεράστια αναβάθμιση. Αλλά παρ'όλα αυτά εξακολουθώ να σπάζομαι.

Κατηγορώ τον καπιταλισμό που με έχει κάνει τέτοιο παλιάνθρωπο.
Στα 55 "καρφι" πας
 

Hellion

Αρχιμανδρίτης
Staff member
DDD PCMaster Veteran Order of Alucard Klika Member
Joined
Nov 26, 2012
Messages
16,657
στα πόσα μέτρα είναι ο καναπές; μην πάρεις γκουμούτσα για τον χώρο σου, πάει με την απόσταση που κάθεσαι.


Στα 2+ μέτρα τον έχω (τον καναπέ), αλλά το σαλόνι είναι μεγάλο γενικά. Δηλαδή αν κάνω μια αλλαγή στη διαρρύθμιση όπως την έχω στο μυαλό μου, μπορεί να φύγει και στα 3+ μέτρα πιο πέρα από τη θέση που θα είναι η τηλεόραση.
 

nitro912gr

Ancient Red Dragon
Approval of the Admiral PCMaster Veteran Klika Member
Joined
Nov 26, 2012
Messages
14,460
Στα 2+ μέτρα τον έχω (τον καναπέ), αλλά το σαλόνι είναι μεγάλο γενικά. Δηλαδή αν κάνω μια αλλαγή στη διαρρύθμιση όπως την έχω στο μυαλό μου, μπορεί να φύγει και στα 3+ μέτρα πιο πέρα από τη θέση που θα είναι η τηλεόραση.
Α καλά μου φαίνονται, τότε αν δεις και ζορίζει λόγο απόστασης το αλλάζεις. Απλά γιατί όλα σχετικά είναι, τώρα πχ μετακόμισα και η 43" από τούμπανο φαίνεται κάπως που πήγαμε κανά μέτρο πίσω σε σχέση με το παλιό σπίτι
 

Chronomancy

Todd's Minion
Staff member
Joined
Oct 8, 2013
Messages
10,263
Παρατηρεί κανείς άλλος ότι το πρόβλημα δεν είναι οι αποστάσεις αλλά η ανθρώπινη απληστία όπως αυτή τρέφεται μέσα στο καπιταλιστικό σύστημα για να μας έχει δεμένους στα δικά του καταναλωτικά πρότυπα;
Να μείνω σε μεγαλύτερο σπίτι, ωχ τώρα θέλω και μεγαλύτερη τηλεόραση. Πήρα την τηλεόραση, τώρα πρέπει να πάρω καλύτερο πισι γιατί δεν σηκώνει την ανάλυση. Πήρα κι απ' αυτό, τώρα θέλω και καναπέ και δύο τρία έπιπλα να γεμίσει ο χώρος.

ΕΜΠΡΟΣ ΠΙΣΩ
 
Last edited:

akarthis

Half-Ogre
Joined
Oct 15, 2019
Messages
411
Ενω πχ στο σοσιαλιστικο-κομμουνιστικο "πειναει"? Η απληστια υφισταται ως ανεξαρτητη εννοια και σιγουρα δεν συνδεεται(αποκλειστικα) με μεγαλυτερα σπιτια κτλ.
 

Hellion

Αρχιμανδρίτης
Staff member
DDD PCMaster Veteran Order of Alucard Klika Member
Joined
Nov 26, 2012
Messages
16,657
"Αύξηση της ποιότητας ζωής" λέγεται, και είναι απολύτως ΟΚ από τη στιγμή που δεν γίνεται εμμονή/αυτοσκοπός ή δεν ξεπερνάει τα μέσα που έχουμε στη διάθεσή μας ανά πάσα στιγμή.

Ναι, δεν "ΧΡΕΙΑΖΟΜΑΣΤΕ" μεγαλύτερη τηλεόραση για να είμαστε ευτυχείς, ούτε κάποιος "ΧΡΕΙΑΖΕΤΑΙ" να αγοράσει μεγαλύτερο σπίτι (εκτός αν έχει εξίσου μεγαλύτερη φαμίλια, προφανώς), κτλ κτλ. Αλλά με την ίδια λογική, το μόνο που "ΧΡΕΙΑΖΟΜΑΣΤΕ" στη ζωή είναι νερό και επαρκείς θερμίδες για να μην πεθάνουμε.
 

Eaglos

Mind-flayer
Joined
Jan 3, 2020
Messages
1,532
Αν μιλαμε για εφαμιλλης ποιοτητας τηλεορασεις και αν τα +300 δεν ειναι θεμα, πηγαινε για τη μεγαλυτερη. Η χωροταξικη διαφορα ειναι αστεια, 13-15εκ στο υψος και 20-25εκ στο πλατος.
 

Chronomancy

Todd's Minion
Staff member
Joined
Oct 8, 2013
Messages
10,263
/s

Μεταξύ σοβαρού κι αστείου τα παραπάνω. Παρόλα αυτά είναι μέσα στο γενικότερο πλάνο το να διατηρείς ζωντανή την υπερκατανάλωση μέσω αναγκών που δημιουργούνται από την υποτιθέμενη κάλυψη άλλων.
 

nitro912gr

Ancient Red Dragon
Approval of the Admiral PCMaster Veteran Klika Member
Joined
Nov 26, 2012
Messages
14,460
Καλά ναι δεν νομίζω να διαφωνεί κανένας με την προβατίλα του καταναλωτή. Πόσες φορές έχω δει ανθρώπους να προσπαθούν να καλύψουν την καταναλωτική βλακεία τους και όχι βασικές ανάγκες.
 

Chris2756

Blackguard
Joined
Nov 17, 2020
Messages
1,308
Δυστοιχως ετσι ειναι αυτος ο αναθεματισμενος καπιταλισμος μας εχει κανει σκλαβακια..
Ενδεικτικα, η μικροτεη αποσταση θεασης ειναι μηκος διαγωνιου οθονης Χ τρια. Το κατω μερος της οθονης στο υψος των ματιων. Σημαντικο! το υψος των τουητερς των ηχειων, στο ιδιο υψος με το αυτι καθησμενου ακροατη. Και, καπιταλες, αν βαλετε κεντρικο ηχειο η ηχομπαρα κατω απο την οθονη, φροντιστε τουλαχιστον ναναι μαγνητικα θωρακισμενα. Ο καπιταλισμος δεν θελει τσιπιδες, θελει κυμπαριδες. Στο επομενο μαθημα θα μιλησουμε για καλωδια συνδεσης, αν και ο Χανκ ειναι ειδικοτερος να αναπτυξει το θεμα.
 

Tony Corvus

Ancient Red Dragon
Φασαίος Larianός Τσοβόλα δώστα όλα Sign me up! Approval of the Admiral
Joined
Dec 1, 2012
Messages
11,255

ΠΡΟΣΦΟΡΑ
 

nitro912gr

Ancient Red Dragon
Approval of the Admiral PCMaster Veteran Klika Member
Joined
Nov 26, 2012
Messages
14,460
Τελικά έχετε βρει τίποτα της προκοπής; Στο hardware που κοιτάζω εγώ δεν βλέπω απολύτως τίποτα, τι έχουμε blackfriday week τι όχι δηλαδή.
 

Hellion

Αρχιμανδρίτης
Staff member
DDD PCMaster Veteran Order of Alucard Klika Member
Joined
Nov 26, 2012
Messages
16,657
Πήρα τη φθηνότερη OLED στις 48 ίντσες εν τέλει, 800 ευρω, για το σαλόνι μου μια χαρά είναι. Εξάλλου θέλω να κρατήσω λεφτά στην άκρη για να πάρω και έναν ακόμα καναπέ XD


oled1.jpg


Εν τω μεταξύ έχω πελαγώσει από τις επιλογές και δεν ξέρω τι να πρωτοδώ. Με την Ultra 4K ανάλυση είναι σα να αναιρείται ότι έχεις δει ως τώρα, πρέπει να τα ξαναδείς. Έβαλα τα νέα επεισόδια South Park και Dexter: New Blood, και μετά έβαζα σκηνές από τα Hobbit απλά για να χαζεύω τα χρώματα και τους πόρους στο δέρμα των ηθοποιών.


oled2.jpg



Εν τέλει θα καταλήξω να ξαναβλέπω απλώς επεισόδια Seinfeld ενώ τρώω, ξερωγω.
 
Top Bottom