What's new

Welcome!

By registering with us, you'll be able to discuss, share and private message with other members of our community.

SignUp Now!

Witcher 3 : The Wild Hunt

Stamatimenos

Death Knight
Joined
Nov 30, 2012
Messages
3,619
Θα ελεγες ας πουμε "ας κρατησω αυτο το παλιο σπαθι επειδη το εχω απο τα παλια και δεν εχω καμια ιδιαιτερη συνδεση μαζι του, αντι να παρω εκεινο το επικο απο το δρακοσαυρο που εσφαξα" ;
Αν το εν λόγω σπαθί ήταν όντως επικό, τότε ναι, θα το άλλαζα. Έτσι και στο Witcher 3, στην αρχή σα ψαρωμένος όταν πρωτοσήκωσα "καφέ" (Legendary) σπαθί, πέταξα τη σκούφια μου. Όταν όμως καναδυό levels, τουτέστιν μισή με μία ώρα μετά, το αντικατέστησα με ένα "μπλεδάκι" που έκανε περισσότερο damage, άρχισα να ψιλιάζομαι τη φάση. Και ακόμα περισσότερο τη ψιλιάστικα όταν άρχισα να ξεπουλάω "legendary" σπαθιά με την οκά, ή να τα "σπάω" για materials. Και εδώ φτάνουμε στο άλλο πρόβλημα μου με τα Witcher 2+3. Είναι ΥΠΕΡΒΟΛΙΚΑ RPGίστικα. Leveling συνέχεια και αλλαγές στο gear κάθε τρεις και λίγο. Όσο αιρετικό και αν ακουστεί, ίσως θα ήταν καλύτερα χωρίς καν leveling system, αλλά αυτό είναι μεγάλο μουχαμπέτι και δεν είμαι και ο ίδιος 100% σίγουρος αν θα το προτιμούσα, οπότε δε μπορώ να το υποστηρίξω σε ένα forum χωρίς να το καλοσκεφτώ.
 

razvedchiki

Death Knight
Joined
Dec 1, 2012
Messages
2,740
αν δεν εχεις δοκιμασει ηδη, προτεινω το witcher 3 ee μοδ. λυνει το θεμα του itemization με το να κανει ολα τα οπλα/πανοπλιες μαξ λεβελ, με μικρες διαφορες. μπορεις δηλ να τερματισεις το παιχνιδι με το αρχικο σετ αφου δεν εχει διαφορα με αυτα που θα βρεις late game.
εκει που διαφερουν ειναι στα διαφορα επιμερους χαρακτηριστικα, penetration/elemental damage κτλπ που σε συνδυασμο με τα μπονους που δινουν οι πανοπλιες μπορεις να φτιαξεις θεματικα builds.
δεν μου πολυαρεσει να πως την αληθεια, προτιμω το παραδοσιακο itemisation των crpg. το μοδ ομως εχει και αλλες αλλαγες που μεταμορφωνουν το gameplay- συστημα αλχημειας οπως του 1, αφαιρει το lvl scale, μαχες οπως στο dork souls κτλπ.
 

The Nameless One

Mind-flayer
Joined
Jun 16, 2015
Messages
1,826
Και εδώ φτάνουμε στο άλλο πρόβλημα μου με τα Witcher 2+3. Είναι ΥΠΕΡΒΟΛΙΚΑ RPGίστικα. Leveling συνέχεια και αλλαγές στο gear κάθε τρεις και λίγο. Όσο αιρετικό και αν ακουστεί, ίσως θα ήταν καλύτερα χωρίς καν leveling system,
@mods
Μπορώ να έχω ένα reaction σαν αυτό του Stalin παρακαλώ?
 

Mogrey665

Lich
Φασαίος Larianός Approval of the Admiral Fighting stocism with stoicism Order of Alucard
Joined
Feb 23, 2013
Messages
5,932
προσωπικα σε ολα τα playthrough μου απλα αναβαθμιζα τα witcher gear οποτε δεν αλλαζα καθε 3 και λιγο. απλα ανα 10 lvl εκανα upgrade.
 

Stamatimenos

Death Knight
Joined
Nov 30, 2012
Messages
3,619
αν δεν εχεις δοκιμασει ηδη, προτεινω το witcher 3 ee μοδ. λυνει το θεμα του itemization με το να κανει ολα τα οπλα/πανοπλιες μαξ λεβελ, με μικρες διαφορες. μπορεις δηλ να τερματισεις το παιχνιδι με το αρχικο σετ αφου δεν εχει διαφορα με αυτα που θα βρεις late game.
εκει που διαφερουν ειναι στα διαφορα επιμερους χαρακτηριστικα, penetration/elemental damage κτλπ που σε συνδυασμο με τα μπονους που δινουν οι πανοπλιες μπορεις να φτιαξεις θεματικα builds.
δεν μου πολυαρεσει να πως την αληθεια, προτιμω το παραδοσιακο itemisation των crpg. το μοδ ομως εχει και αλλες αλλαγες που μεταμορφωνουν το gameplay- συστημα αλχημειας οπως του 1, αφαιρει το lvl scale, μαχες οπως στο dork souls κτλπ.
Γενικά, δε κάθε παραδοσιακό RPG ή Action-RPG είμαι υπέρ της πληθώρας και της ποικιλίας σε εξοπλισμό και loot. Αλλά όταν μιλάμε για RPGs στα οποία είσαι ένας προκαθορισμένος χαρακτήρας, με προκαθορισμένο backstory, προσωπικότητα, ακόμα και προκαθορισμένο (σχετικά) εξοπλισμό, σου σπάει λίγο το immersion κάθε φορά που σου "θυμίζει" ότι παίζεις παιχνίδι με stats και αριθμούς, οπότε ναι, θα το τιμήσω το mod!
Στα RPGs που "είσαι ότι θέλεις" προφανώς και θέλω να έχει και πανοπλίες πολλές, και όπλα, και ξόρκια κτλ. (Τώρα αν το ψάξει κανείς ακόμα και τα Elder Scrolls έχουν "canon" main character με ένα συγκεκριμένο race και gender το καθένα, αλλά εντάξει μη τα ισοπεδώνουμε όλα). Με απλά λόγια, όταν ένα game έχει δημιουργία χαρακτήρα, τότε ναι, να τον ντύσω οπως θέλω. Όταν ένα game ΔΕΝ έχει δημιουργία χαρακτήρα, αλλά είσαι "πουθενάς" χωρίς backstory, πάλι ναι, να τον ντύσω όπως θέλω.
Και τον Geralt, φυσικά, όπως ήθελα τον έντυσα, αλλά έχασα σε immersion. To διασκέδασα και το απόλαυσα, δε λέω όχι, ένοχος κύριε δικαστά, αλλά έχασα το immersion.

προσωπικα σε ολα τα playthrough μου απλα αναβαθμιζα τα witcher gear οποτε δεν αλλαζα καθε 3 και λιγο. απλα ανα 10 lvl εκανα upgrade.
Και εγώ αυτό έκανα μόλις "μυρίστηκα" τη δουλειά (με Cat school gear όμως) αλλά δε παύει να με ενοχλεί το πόσο συχνά έβρισκα "legendary" items.
 

Admiral

Ancient Red Dragon
Staff member
Joined
Nov 27, 2012
Messages
12,366
71% του τζίρου στην Βόρεια Αμερική και μόνο 18% στην Ευρώπη; Μου κάνει μεγάλη εντύπωση. Υποθέτω ότι η τηλεοπτική σειρά ήταν πολύ επιτυχημένη στις ΗΠΑ και πολύ λιγότερο στην ευρωπαϊκή ήπειρο.
 

nitro912gr

Ancient Red Dragon
Approval of the Admiral PCMaster Veteran Klika Member
Joined
Nov 26, 2012
Messages
14,439
ίσως unpopular opinion αλλά νομίζω ότι ο Gerald από το W2 είναι ίσως ο πιο ιδανικός για μένα.

Στο 3 και του Καβίλ οι φάτσες είναι πιο Handsome, δεν μου βγάζει "μεταλλαγμένος κυνηγός τεράτων που έχει περάσει τα πάνδεινα", φαίνεται πραγματικά σκληρός, κυνηγημένος, αδικημένος από την ζωή, με βλέμμα "γαμώ τη ζωή μου... αλλά αυτή έχω μόνο".
 
Top Bottom