What's new

Welcome!

By registering with us, you'll be able to discuss, share and private message with other members of our community.

SignUp Now!

Mας ρωτάτε, σας απαντάμε.

Hank

Mind-flayer
Sign me up! Approval of the Admiral The Ultimate Sacrifice Fighting stocism with stoicism
Joined
Jan 22, 2020
Messages
1,889
Αυτή η περίπτωση απλά δεν υπάρχει.

Είμαι με το δάχτυλο έτοιμος να το αγοράσω 14€. Απλά είπα να του δώσω μια τελευταία ευκαιρία (αλήθεια το indiegala το ξέρετε; Είχε κανείς πρόβλημα;)
 

jonirenicus13

Kraken
Joined
Nov 30, 2012
Messages
8,214
Αν και εχω καιρό να πάρω από εκεί, ποτέ μου δεν είχα συναντήσει πρόβλημα.
 

Admiral

Ancient Red Dragon
Staff member
Joined
Nov 27, 2012
Messages
12,354
Είναι προβληματικό το backend του Game Pass γιατί είναι το ίδιο με το Windows Store. Πρέπει να πάρουν απόφαση να το μεταφέρουν στο Xbox.
 

Hellion

Αρχιμανδρίτης
Staff member
DDD PCMaster Veteran Order of Alucard Klika Member
Joined
Nov 26, 2012
Messages
16,633
Δοκίμασε να κάνεις και όλα τα εκκρεμή Windows Updates. Κάποτε δεν μπορούσα να τρέξω το Phoenix Point στο Game Pass για αυτό το λόγο.
 

Hank

Mind-flayer
Sign me up! Approval of the Admiral The Ultimate Sacrifice Fighting stocism with stoicism
Joined
Jan 22, 2020
Messages
1,889
Δοκίμασε να κάνεις και όλα τα εκκρεμή Windows Updates. Κάποτε δεν μπορούσα να τρέξω το Phoenix Point στο Game Pass για αυτό το λόγο.

Το είχα περάσει και αυτό το στάδιο με κάποιο άλλο παιχνίδι και από τότε είμαι πάντα up to date.
 

Arwindan

Mind-flayer
Approval of the Admiral The Ultimate Sacrifice PCMaster Veteran Rocket League RQ Crew 1st Tournament
Joined
Dec 3, 2012
Messages
2,487
Εδώ και μερικές μέρες αντιμετωπίζω το εξής θέμα:
Κάθε φορά που παίζω κάποι game (δοκίμασα διάφορα) έχω απίστευτα spikes στα FPS τα οποία πάντα, σύμφωνα και με το Afterburner, συνοδεύονται και από τα αντίστοιχα spikes σε GPU usage. Δεν μπορώ να καταλάβω τι μπορεί να φταίει, αλλά μου έχει σπάσει τα νεύρα, δεν μπορώ να παίξω τίποτα έτσι.
Καμία ιδεά;

Και μία photo:
Screenshot_1.png
 

Great0ldOne

Lich
Staff member
Joined
Dec 1, 2012
Messages
7,426
Κάτσε, όταν λες spikes, γιατί εγώ drops βλέπω στη photo, και μάλιστα όχι στιγμιαία - που είναι και πιο λογικό να σε ενοχλούν. Εκτός κι αν καταλαβαίνω κάτι λάθος από την φωτογραφία, οπότε please ξεκαθάρισε αυτό πριν ψάξουμε να δούμε τι φταίει.

Όταν λες μερικές μέρες, προηγήθηκε κάτι σχετικό με την GPU, πχ drivers update?
 

Arwindan

Mind-flayer
Approval of the Admiral The Ultimate Sacrifice PCMaster Veteran Rocket League RQ Crew 1st Tournament
Joined
Dec 3, 2012
Messages
2,487
Έχεις δίκιο ίσως δεν ήταν η σωστή λέξη το spikes. Στην ουσία τα FPS ανεβοκατεβαινουν συνέχεια. Αλλά όχι μόνο αυτό. Για παράδειγμα στο Black Desert Online που παίζω τα FPS δεν ανεβαίνουν πάνω από 32-33 ανεξαρτήτως in-game ρυθμίσεων, ενώ υπάρχουν και συχνά drops σε ακόμα πιο χαμηλά FPS.

Και σε άλλα games τα FPS παίζουν συνέχεια ενώ για κάποιον λόγο η κάρτα δεν φαίνεται να αποδίδει όπως πριν.

Δεν έχω κάνει κάτι σχετικό με την κάρτα πρόσφατα. Σήμερα έκανα update τους drivers μπας και, αλλά δεν.

Π.χ. στην παρακάτω photo. Τα FPS μένουν στα 32 και η κάρτα στο 50%. Δεν πάει και πολύ παραπάνω.
Screenshot_2.png
 

Great0ldOne

Lich
Staff member
Joined
Dec 1, 2012
Messages
7,426
Από αυτό που βλέπω, μάλλον 49% είναι το fan speed και 61% το GPU usage. Ελπίζω δλδ, γιατί το ανάποδο είναι ακόμα χειρότερο.

Μπορείς για αρχή να τσεκάρεις στο Nvidia control panel, το power management mode της κάρτας γραφικών. Κανονικά πρέπει να είναι στο optimal power, αλλά έχω περιέργεια να δω αν το πρόβλημα σου λυθεί αν το αλλάξεις σε prefer maximum performance.
 

Arwindan

Mind-flayer
Approval of the Admiral The Ultimate Sacrifice PCMaster Veteran Rocket League RQ Crew 1st Tournament
Joined
Dec 3, 2012
Messages
2,487
Όχι το 61% είναι το usage και το 49% το fan speed.

Δοκίμασα την αλλαγή του power management mode αλλά δεν άλλαξε κάτι in-game.

Βασικά βλέπω ότι ψιλό ζορίζονται κι άλλα πράγματα όπως π.χ. το Nvidia Control Panel. Άρχισα να σκέφτομαι μήπως παίζει τίποτα με τον SSD. Δεν βέβαια αν αυτό θα δικαιολογούσε θέματα με FPS. Δοκίμασα κι άλλα games από αυτά που έχω εγκατεστημένα. Το DMC που είναι στον HDD δεν είχε κανένα θέμα (FPS 170+). Το GTA IV που το έχω στον SSD φτάνει τα 60-70 FPS αλλά έχει ένα μικρό stuttering κάποιες φορές. Υπενθυμίζω ότι παίζω σε οθόνη 144Hz, 1440p.

Δοκιμάζω το εξής. Θα κατεβάσω το Crysis 2 (αρκετά απαιτητικό ειδικά για την κάρτα μου και μικρό μέγεθος) σε SSD και HDD για να δω αν θα υπάρχει διαφορά.

Όσον αφορά τον SSD σύμφωνα με το Hard Disk Sentinel:

Screenshot_3.png


Update: ΟΚ το Crysis 2 στον SSD συμπεριφέρεται φυσιολογικά. Τα FPS παίζουν μεταξύ 30-60, αλλά αυτό είναι θέμα κάρτας και ανάλυσης δεν ένιωθα κάποια κόλλημα. Επίσης GPU usage έφτανε κανονικά 100%. Άρα δεν έχει νοήμα να το δοκιμάσω και στον HDD.
 
Last edited:

Admiral

Ancient Red Dragon
Staff member
Joined
Nov 27, 2012
Messages
12,354
Τρέχεις τίποτα στο παρασκήνιο; Κλείσε ότι μπορείς και τρέξε ξανά τα ίδια games. δοκίμασε και σε offline mode αν είναι στο Steam.
 

Arwindan

Mind-flayer
Approval of the Admiral The Ultimate Sacrifice PCMaster Veteran Rocket League RQ Crew 1st Tournament
Joined
Dec 3, 2012
Messages
2,487
Έκανα διάφορες δοκιμές και κατάφερα να πετύχω μεγαλύτερα frames, αλλά το περίεργο είναι ότι πριν από μία εβδομάδα ειδικά το Black Desert το έτρεχα πολύ καλύτερα. Δεν ξέρω αν φταίει το τελευταίο update που έγινε στο παιχνίδι, αλλά δεν βλέπω και κάτι σχετικό στο forum του.

Πάντως έτσι κι αλλιώς η κάρτα μου τα έχει φάει τα ψωμιά της και ειδικά για την οθόνη που έχω. Περιμένω να καταλαγιάσει λίγο ο κάπνος από τις νέες κυκλοφορίες και πάω για νέα κάρτα (έρχεται και το Cyberpunk).
 

Arwindan

Mind-flayer
Approval of the Admiral The Ultimate Sacrifice PCMaster Veteran Rocket League RQ Crew 1st Tournament
Joined
Dec 3, 2012
Messages
2,487
Update: Μάλλον βρέθηκε ο ένοχος. Για κάποιον λόγο δεν μου αναγνωρίζει το ένα RAM dimm. Θα πρέπει να ανοίξω το PC αργότερα για να τα επανατοποθετήσω και να δω αν φταίει αυτό ή τα έπαιξε τελείως το ένα dimm.
 

Arwindan

Mind-flayer
Approval of the Admiral The Ultimate Sacrifice PCMaster Veteran Rocket League RQ Crew 1st Tournament
Joined
Dec 3, 2012
Messages
2,487
Ναι κανονικά ότι υπάρχει. Το απόγευμα μετά τη δουλειά θα ανοίξω το PC για να τσεκάτω τη RAM, καθώς και για ένα καθάρισμα και αλλαγή πάστας γιατί βλέπω και υψηλές θερμοκρασίες στη CPU.
 

Dark Archon

Mind-flayer
Joined
Dec 21, 2012
Messages
1,670
Να καθαρίσεις και τα φίλτρα των ανεμιστήρων, μετά το καλοκαίρι θα έχουν μπουκώσει.
 

Arwindan

Mind-flayer
Approval of the Admiral The Ultimate Sacrifice PCMaster Veteran Rocket League RQ Crew 1st Tournament
Joined
Dec 3, 2012
Messages
2,487
Όλα οκ με τις μνήμες μάλλον κάτι δεν είχε κάτσει σωστά.
Μετά τον καθαρισμό, την αλλαγή πάστας (2 φορές) και την προσθήκη ενός ακόμα μικρού 90mm ανεμιστήρα (αφού το κουτί δεν παίρνει άλλο μεγαλύτερο) παραμένουν τα θέματα με τις θερμοκρασίες. Πριν από λίγο ο επεξεργαστής έφτασε και τους 85 βαθμούς.
Τα FPS παραμένουν χαμηλά στα games και γενικά φαίνεται να κολλάει το PC.

Έλεγα να αλλάξω κουτί μαζί με την κάρτα σε κανά μήνα, αλλά αυτό το θέμα με τις θερμοκρασίες με έχει κουράσει πολύ.
Οπότε παρακαλώ για τις προτάσεις σας για τα παρακάτω, ώστε να τα παραγγείλω άμεσα και να τα έχω το ΣΚ για να κάνω τις αλλαγές:

1) Νέο κουτί. Λογικά θα πάω σε full tower για να έχω άνεση.
Σημαντικότερα για μένα χαρακτηριστικά: Να είναι ευρύχωρο και εργονομικό και να έχει πολλούς ανεμιστήρες :p. Η εμφάνιση έρχεται δεύτερη μετά από αυτά. Α και να χωράει κάρτες θηρία σαν τη δική μου και το Shredder.
Budget: Νομίζω μέχρι 100€ είναι καλά, αλλά μπορώ να δώσω και παραπάνω αν αξίζει.

2) Ψύκτρα για τη CPU. Νομίζω ότι η Corsair H55 που έχω (υδρόψυξη) τα έχει φάει τα ψωμιά της, όχι βέβαια ότι ήταν και top ποτέ.
Budget: Δεν έχω ιδέα πόσο κάνει μια καλή ψύκτρα. Θέλω κάτι που να το βάλω και να μην ασχοληθώ ξανά με θερμοκρασίες.

Ευχαριστώ για τη βοήθεια.
 
Last edited:
Top Bottom