What's new

Welcome!

By registering with us, you'll be able to discuss, share and private message with other members of our community.

SignUp Now!

Mας ρωτάτε, σας απαντάμε.

Dim Gian Bot

Death Knight
Sign me up! Approval of the Admiral Born Leader PCMaster Veteran
Joined
Apr 2, 2016
Messages
3,925
@Dim Gian Bot βλέπεις πώς γίνονται οι δουλειές;

Αναφέρεσαι στον 16χρονο που ήθελε τούμπανο πισί και πήρε τελικά τα φρύδια μου;

EDIT: Ε αφού μου έκανες Agree ρε Χανκ, να πω πως το όλο project μπήκε στον "πάγο" λόγω έλλειψης χρημάτων. Το ποσό διατέθηκε για άλλους σκοπούς... Ελπίζω να "ξεπαγώσει" με το νέο έτος.
 
Last edited:

maladroid

Mind-flayer
Joined
Nov 27, 2012
Messages
1,947
Εξετάζω τελευταία την αγορά δεύτερου SSD. Αυτή τη στιγμή χρησιμοποιώ έναν Samsung 850 Evo (250GB) στον οποίο έχω το λειτουργικό και πότε-πότε εγκαθιστώ κάποιο game για καλύτερη απόδοση. Ο χώρος περιορισμένος οπότε η φάση είναι βάλε-βγάλε, κάτι που θα ήθελα ν' αλλάξω. Όλα τα υπόλοιπα games και μεγάλα αρχεία πηγαίνουν στον HDD (1ΤΒ).

Διάβασα λοιπόν γι' αυτούς τους NVMe SSD που πετυχαίνουν καλύτερες επιδόσεις από τους κλασικούς SATA και μου άνοιξε η όρεξη. Η motherboard που έχω λέει πως διαθέτει συμβατό slot, οπότε λέω να κάνω την επέκταση.
Αξίζει, αντί για δεύτερο SATA;
Επίσης, θα είναι εύκολη η συνεργασία μεταξύ των τριών σκληρών (HDD, SATA SSD, NVMe SSD) ή θα έχω θέματα;
 

Arwindan

Mind-flayer
Approval of the Admiral The Ultimate Sacrifice PCMaster Veteran Rocket League RQ Crew 1st Tournament
Joined
Dec 3, 2012
Messages
2,487
Ήρθε η ώρα για το update.

Καταρχάς να πω ότι, παρόλο που έχω αλλάξει αρκετά πράγματα μέσα στο PC δεν είχα στήσει ποτέ σύστημα μόνος μου, οπότε παιδεύτηκα λίγο και μου πήρε αρκετές ώρες. Βασικά παίζει πιο πολύ να παιδεύτηκα για να τα αφαιρέσω όλα από το παλιό κουτί, παρά να τα βάλω στο νέο.

Το παλιό ουτι σε λειτουργία. Δυστυχώς όπως είναι το γραφείο τα κουτιά μπαινουν σε κλειστό χώρο. Είχα δοκιμάσει να το βάλω και πάνω στο γραφείο αλλά δεν είδα καμία διαφορά άξια λόγου. Η Thermalatake χαρακηρίζει το κουτί ως Super Tower.
Photo1.jpg

Συσκευασίες νέου κουτιού και ψύκτρας
Photo2.jpgPhoto3.jpg

Το νέο κουτί σε όλο του το μεγαλείο
Photo4.jpgPhoto5.jpg

Και η ψύκτρα
Photo6.jpgPhoto7.jpg

Δύο photos από το παλιό κουτί
Photo8.jpgPhoto9.jpg

Τα δύο κουτιά δίπλα-δίπλα. Εμφανής διαφορά στο μέγεθος
oHv1Q2r.jpg

Dk1GWAI.jpg

Μία (πολύ κοντινή είναι η αλήθεια-δεν την περίμενα έτσι) φωτογραφία του παλιού κουτιού με το καταπληκτικό cable management. Δεν έχει και πολλές δυνατότητες για cable management το συγκεκριμένο κουτί. Βέβαια το αγόρασα το 2009 και δεν ξέρω από πότε είχε κυκλοφορήσει.
gmKP8h7.jpg

Η καταραμένη υδρόψυξη
a6oL0a9.jpg

Τα components που θα μπουν στο νέο κουτί (εκτός του DVD φυσικά):
Iebt9x9.jpg

Το παλιό κουτί γυμνό. Μεγάλο σε μέγεθος, αλλά όλα αυτά τα κλουβιά που έχει περιορίζουν αρκετά τον χώρο στην πραγματικότητα
6wMMYtj.jpg

Το νέο κουτί ζήλεψε τη γύμνια του παλιού και ετοιμάστηκε να δεχτεί τα parts
K2CFH77.jpg

Και εδώ το πίσω μέρος του όπου μπορείς να κρύψεις τα καλώδια
tcG4VFd.jpg

M/B, CPU, CPU cooler και RAM έχουν τοποθετηθεί στο κουτί
oCNKXHy.jpg

Το ίδιο και ο SSD στο ειδικό partition που έχει το κουτί. Αφαιρούμενο και πολύ βολικό, κρύβωντας και τα καλώδια
T4TG4i9.jpg

Σειρά έχει το τροφοδοτικό, το οποίο μπαίνω στο κάτω πίσω μέρος πολύ εύκολα κρύβοντας και σε αυτό τα καλώδια στην πίσω πλευρά
etTQQNs.jpg

Και η κάρτα γραφικών στη θέση της
1cfUFUl.jpg

Τα καλώδια είναι κρυμμένα στο πίσω μέρος και δεν φαίνεται σχεδόν τίποτα
y2Yo1Vt.jpg

Το πίσω μέρος (αν και λίγο θολό). Υπάρχουν Velcro αλλά και υποδοχές για zip ties για να μαζέψεις τα καλώδια και να μην είναι αχταρμάς
E26hNON.jpg

Το κουτί είναι έτοιμο
bz5Sz6q.jpg

zhPX4Jp.jpg

Και σε λειτουργία. Δυστυχώς λόγω θέσης δεν μπόρεσα να βγάλω από το τζάμι σε λειτουργία
tkWG29T.jpg

OPIkwFC.jpg

Από τα καλώδια του κουτιού δεν σύνδεσα τα 2. Το ένα ήταν ένα 4-pin (με το ένα pin κλειστό) RGB Fan Header για το οποίο δεν υπάρχει υποδοχή στη M/B. Φαντάζομαι ότι αυτό είναι για να ελέγχω τα RGB του κουτιού μέσω BIOS ή κάποιου προγράμματος. Μπορώ όμως να το ελέγξω από το κουμπί που έχει πάνω στο κουτί οπότε οκ. Εκτός αν υπάρχει κάποιο ανταπτοράκι για αυτό.
Το δεύτερο ήταν για το USB Type-C που έχει στο κουτί, το οποίο δεν υποστηρίζει η M/B.
Επίσης έκανα λάθος τελικά και δεν είχα έξτρα καλωδιάκι για να μπορέσω να συνδέσω και τον τρίτο ανεμιστήρα του κουτιού. Έχω παραγγείλει splitter και προς το παρών το λειτουργώ με δύο ανεμιστήρες.

Στα θετικά του κουτιού:
  • Ωραία εμφάνιση τουλάχιστον για τα γούστα μου.
  • Αρκετοί χώροι ειδικά για midi tower. Ένιωθα ότι οι χώροι του είναι στην ουσία μεγαλύτεροι από του παλιού κουτιού.
  • Πολύ εύκολο και αποτελεσματικό cable management.
  • Πραγματικά μέρα με τη νύχτα όσον αφορά τον θόρυβο. Ειδικά όταν δεν πιέζονται οι ανεμιστήρες δεν ακούγονται σχεδόν καθόλου.
Στα αρνητικά:
  • Μόνο μια θύρα USB στο μπροστινό μέρος (η δεύτερη είναι Type-C). Το προηγούμενο είχε 2 και το είχα συνηθίσει. Μάλλον θα ψαχτώ για κανένα Hub.
  • Το μπροστινό κάλυμμα του κουτιού βγαίνει δύσκολα. Πρέπει να το τραβήξεις με δύναμη και ακούγονται και κάτι κρακ που σε κάνουν να νομίζεις ότι θα σπάσει.

Και ποιο είναι το αποτέλεσμα όλων αυτών; Δύο photo από το ίδιο game πριν και μετά με τις μετρήσεις του Afterburner.
Πριν
k8a7nZv.png

Μετά
siSyNxL.png


Θερμοκρασία 75 πριν με χαμηλό frequency και 49 τώρα με τέρμα τη CPU. Όπως ήταν λογικό η CPU ζεσταινόταν απίστευτα κα έριχνε τα ρολόγια για να μην κάνει μπαμ. Έχω την εντύπωση ότι η υδρόψυξη δεν δούλευε καθόλου.
Όσο για τα FPS, μπορεί να είναι σχεδόν ίδια αλλά στην πρώτη περίπτωση οι ρυθμίσεις είναι στο τέρμα low, ενώ στη δεύτερη στο ultra (πάντα σε 1440p).

Μέγιστη θερμοκρασία που είδα σήμερα είναι οι 63 βαθμοί (ακόμα και in-game), ενώ ο μέσος όρος κυμαίνεται στο 50-53. Πλέον όλα κυλάνε ομαλά χωρίς κολλήματα και άλλα σπαστικά.
 

ccwr

Mind-flayer
The Ultimate Sacrifice Never tell me the odds Hug the Snek PCMaster Veteran
Joined
Dec 19, 2012
Messages
2,222
Ωραίο καθαρό build! Να το χαίρεσαι το παιδί :).

Μια παρατήρηση γιατι το OCD μου φωνάζει :p: Πάνω σε χαλί βρήκες να το στήσεις;

Στάτικ ελεκτρίσιτι ιζ νοτ γιορ φρενντ
 

Arwindan

Mind-flayer
Approval of the Admiral The Ultimate Sacrifice PCMaster Veteran Rocket League RQ Crew 1st Tournament
Joined
Dec 3, 2012
Messages
2,487
Δίκιο έχεις αλλά οκ δεν ακούμπησε κάτι κάτω πέρα από το κουτί.
 

Arwindan

Mind-flayer
Approval of the Admiral The Ultimate Sacrifice PCMaster Veteran Rocket League RQ Crew 1st Tournament
Joined
Dec 3, 2012
Messages
2,487
Υπερβολές :p
 

Dark Archon

Mind-flayer
Joined
Dec 21, 2012
Messages
1,655
Καλορίζικο ρε φίλε και καλοδουλεμένο.
Ποιό ήταν το παλιό κουτί; Εγώ έχω το xaser ΙΙΙ της Thermaltake που είνια περίπου της ιδιας εποχής με το δικό σου και ποτέ δεν είχα θέματα με θερμοκρασίες. (7 Χ 80mm ανεμιστήρες και fan controller)
 

Dim Gian Bot

Death Knight
Sign me up! Approval of the Admiral Born Leader PCMaster Veteran
Joined
Apr 2, 2016
Messages
3,925
Καλορίζικο ρε φίλε και καλοδουλεμένο.
Ποιό ήταν το παλιό κουτί; Εγώ έχω το xaser ΙΙΙ της Thermaltake που είνια περίπου της ιδιας εποχής με το δικό σου και ποτέ δεν είχα θέματα με θερμοκρασίες. (7 Χ 80mm ανεμιστήρες και fan controller)

Αν κατάλαβα καλά, το πρόβλημα του @Arwindan είχε τελικά να κάνει με προβληματική υδρόψυξη και όχι με το κουτί.

7 ανεμιστήρες των 80mm; Γουάου! Δεν κάνει τρελό θόρυβο το κουτί;
 

Arwindan

Mind-flayer
Approval of the Admiral The Ultimate Sacrifice PCMaster Veteran Rocket League RQ Crew 1st Tournament
Joined
Dec 3, 2012
Messages
2,487
Το κουτί ήταν το Thermaltake Armor. Ναι το πρόβλημα είχε να κάνει με την υδρόψυξη αλλά ήθελα να αλλάξω και κουτί μετά από τόσα χρόνια.
 

Crusader

Gelatinous Cube
Joined
Dec 12, 2012
Messages
101
Το κουτί ήταν το Thermaltake Armor. Ναι το πρόβλημα είχε να κάνει με την υδρόψυξη αλλά ήθελα να αλλάξω και κουτί μετά από τόσα χρόνια.
Είχα το ίδιο κουτί, στο παλιό μου PC. βαρύ και ασήκωτο.
 

Arwindan

Mind-flayer
Approval of the Admiral The Ultimate Sacrifice PCMaster Veteran Rocket League RQ Crew 1st Tournament
Joined
Dec 3, 2012
Messages
2,487
Είχα το ίδιο κουτί, στο παλιό μου PC. βαρύ και ασήκωτο.
Άστα παίδεμα κάθε φορά που ήθελα να το ανοίξω για κάποιον λόγο.
 

Crusader

Gelatinous Cube
Joined
Dec 12, 2012
Messages
101
Άστα παίδεμα κάθε φορά που ήθελα να το ανοίξω για κάποιον λόγο.
το είχα πάρει γιατί είχε τρύπες για υδρόψυξη και δεν έβαλα ποτέ υδρόψυξη. :p Πάντως ήταν πρακτικά τα συρτάρια μπροστά να βάλεις μέχρι 9 δισκους, και είχα πολλούς δίσκους σε εκείνο το pc (5-6).
 

Arwindan

Mind-flayer
Approval of the Admiral The Ultimate Sacrifice PCMaster Veteran Rocket League RQ Crew 1st Tournament
Joined
Dec 3, 2012
Messages
2,487
το είχα πάρει γιατί είχε τρύπες για υδρόψυξη και δεν έβαλα ποτέ υδρόψυξη. :p Πάντως ήταν πρακτικά τα συρτάρια μπροστά να βάλεις μέχρι 9 δισκους, και είχα πολλούς δίσκους σε εκείνο το pc (5-6).
Εγώ μόνο έναν και το DVD :p
 

Hank

Mind-flayer
Sign me up! Approval of the Admiral The Ultimate Sacrifice Fighting stocism with stoicism
Joined
Jan 22, 2020
Messages
1,889
@maladroid πρόσφατα έκανα ακριβώς το ίδιο. Δεν υπάρχει κανένα πρόβλημα συμβατότητας. Απλά τον βάζεις στην θέση του (την βίδα να έχεις σιγουρευτεί ότι έχεις) και δουλεύει όπως ο κάθε σκληρός. Απλά καλού κακού, τσέκαρε το manual της μητρικής σου γιατί, νομίζω, κάποιες, μάλλον πιο παλιές, ίσως κόβουν κάποια θύρα SATA.

Όσον αφορά τις επιδόσεις, στην καθημερινή χρήση δεν είδα κάποια διαφορά με τον SSD, αλλά αυτός που πήρα εγώ ήταν σε αντίστοιχη τιμή οπότε δεν έχανα και τίποτα.
 

Dark Archon

Mind-flayer
Joined
Dec 21, 2012
Messages
1,655
To xaser είναι το πιο αθόρυβο κουτί που πέρασε απο τα χέρια μου. Πολλοί αθόρυβοι ανεμιστήρες και fan controller με αισθητήρα θερμοκρασίας σε καλώδιο που τον τοποθετείς εκεί που γουστάρεις.
Ακόμη και υψηλών στροφών ανεμιστήρες που έβαλα μετά δεν ακούγονταν τόσο. Γιατί;
Γιατί είναι σαν κινητό θησαυροφυλάκιο. Ζυγίζει γύρω στα 15,5 κιλά άδειο με τοσο χοντρή λαμαρίνα που έχει. Μου χάλασε κάποτε η κλειδαριά από το μπροστινό πορτάκι και προσπαθούσα μια μέρα να το παραβιάσω. Έφτιαξα ειδικό εργαλείο για να το ανοίξω. :ROFLMAO:
 

lelos kounelos

Tarrasque
Joined
Dec 9, 2012
Messages
15,324
Επειδη η καθημερινοτητα μου ειναι λιγο WTF ειπα να βαλω μια μικρη καμερα στο αυτοκινητο. Αφου ξεπερασα τους σκοπελους, που την εχω βαλει και πως θα την τοποθετησω, ξεκινησα να καταγραφω την σχιζοφρενεια εκει εξω. Στο πρωτο 10λεπτο εσκασε το πρωτο "θα φταιει το νερο" και χαρηκα επειδη το κατεγραψα. Οταν συνδεσα την καμερα στον υπολογιστη δεν ειχε ουτε ενα καρε.
Στην αρχη νομιζα οτι εκανα καποιο λαθος με την εκκινηση της καμερας αλλα στην πορεια ανακαλυψα οτι εχουμε κλασσικη περιπτωση JuJu.
Ενω τα led εδειχναν εγγραφη δεν εγραφαν τιποτα. Μετα απο μερικες μπαναγιες και ρεζερβε σε λουξ καζανι στην κολαση, η καμερα αρχισε να γραφει ομως μετα απο μερικα δευτερολετπα εως ενα λεπτο, αναβε ενα πρασινο φωτακι, συνεχομενο. συμφωνα με το manual αυτο σημαινει γεματη sd καρτα. H καρτα ειναι μια micro Sundisk 2GB και τα αρχεια που ειχε μεσα ηταν μαξιμουμ 300Kb.

Ο υπολογιστης βλεπει 2GB καρτα και την διαβαζει κανονικα.
Φταιει η καρτα; Η μονη καρτα που εχω για δοκιμη ειναι αυτη που εχω στο τηλεφωνο και δεν εχω καμια ορεξη να την βαλω σε περιπετειες.
Φταιει η καμερα;
εχετε αποψη στο θεμα;

Πηλιος Γουσης
 

ccwr

Mind-flayer
The Ultimate Sacrifice Never tell me the odds Hug the Snek PCMaster Veteran
Joined
Dec 19, 2012
Messages
2,222
Γενικά παίζουν SD κάρτες με μούφα χωρητικότητα. Ιδιαίτερα από κινέζικα μαγαζιά. Παίζουν freeware tools για να το διαπιστώνεις αυτό. Δεν έχω πρόχειρο να σου προτείνω αλλα όλο και κάποια θα βρεις online.
 

lelos kounelos

Tarrasque
Joined
Dec 9, 2012
Messages
15,324
Τελικα μετα απο φαπα του αδερφου μου, ξεκολησε το μυαλο μου και εβγαλα την sd καρτα απο την καμερα που εχω για να επιβλεπω το βασιλειο μου. Το ιδιο προβλημα και με την δευτερη καρτουλα. Η καμερα θα δωθει στην επιστημη για ξεβιδωμα. Κριμα γιατι την ειχα πολλα χρονια τα εβγαλε τα λεφτακια της. Περιεργη βλαβη.
 
Top Bottom