What's new

Welcome!

By registering with us, you'll be able to discuss, share and private message with other members of our community.

SignUp Now!

New year resolutions (Gaming Edition)

Great0ldOne

Lich
Staff member
Joined
Dec 1, 2012
Messages
7,418
Το Morningstar άνετα καταχωρείται στα "σφηνάκια".

Το In Cold Blood κατά τη γνώμη μου δεν παίζεται πλέον.
 

manofsorrows

Hobgoblin Captain
Joined
Feb 21, 2013
Messages
304
To Ιn Cold Blood το χω κουτάτο από τότε που κυκλοφόρησε και το χω αφήσει 2 φορές στην αρχή του. Το χω βάλει στόχο να το δω τουλάχιστον, έστω και με το walkthrough δίπλα, αν χρειαστεί για να το πάω γρήγορα. Δεν περιμένω να είναι καλό, αλλά για το γαμώτο που το πήρα full price πριν 20 και βάλε χρόνια, χρωστάω να το παίξω. Κι από περιέργεια να δω τι έκανε η Revolution προσπαθώντας να αλλάξει ρότα στα adventures και τα να φρεσκάρει κατά της δική της οπτική,αφού έβλεπε ότι δεν τραβάνε όσο λίγο παλαιότερα.

To Μorningstar ξέρω ότι είναι πολύ μικρό, αλλά το έχω εκεί γιατί θέλω διακαώς να το παίξω, ως λάτρης των FMV.
 

Great0ldOne

Lich
Staff member
Joined
Dec 1, 2012
Messages
7,418
Σε αυτή την περίπτωση θα απογοητευτείς τα μάλλα, μιας και δεν έχει FMV ούτε για δείγμα. Τι σου έδωσε αυτή την εντύπωση;
 

manofsorrows

Hobgoblin Captain
Joined
Feb 21, 2013
Messages
304
Λες να μπερδεύτηκα με άλλο παιχνίδι;;; Είχα την εντύπωση ότι αυτό και το Tesla Εffect ήταν τα μόνα FMV που βγήκαν την περασμένη δεκαετία. Mε ποιο άλλο να μπερδεύτηκα τότε; Anyway...το setting είναι άκρως ικανοποιητικό για να το δω και πάλι.

Κι αναρωτιόμουν κιόλας πως στο καλό ειναι FMV με μόνο 500ΜΒ μέγεθος; Τόσο σίγουρος ήμουν, που το προσπέρασα κι αυτό σαν να μην τρέχει τίποτα...:p
 

Great0ldOne

Lich
Staff member
Joined
Dec 1, 2012
Messages
7,418
Δεν είναι τόσο άσχημα τα πράγματα, τα τελευταία χρόνια βγήκαν κάμποσα FMV, όπως The Bunker, Contradiction, Late Shift, She Sees Red, The Shapeshifting Detective, The Infectious Madness of Doctor Dekker, The 13th Doll, πιθανόν να μετράει και το Her Story. Μια αναζήτηση με FMV tag στο Steam θα σε πείσει :).
 

Adhan

Horror addict
Staff member
Joined
Nov 27, 2012
Messages
14,706
@manofsorrows Αν και το Metro 2033 είναι πολύ καλό, θα πρότεινα να το πας στα side quests και να φέρεις main το Stalker.
 

maladroid

Mind-flayer
Joined
Nov 27, 2012
Messages
1,947
@manofsorrows Ρε συ μπας και το μπέρδεψες με αυτό εδώ;
Δυστυχώς δεν το βρίσκω ούτε στο Steam ούτε στο GOG. Πάντως, το συγκεκριμένο review μου είχε κάνει τόση εντύπωση που απευθείας μπήκε και στη δική μου λίστα με τα "απαραίτητα" FMV για ένα μεγάλο διάστημα, ώσπου με έπνιξε το backlog και δεν ξανασχολήθηκα :confused:
 

manofsorrows

Hobgoblin Captain
Joined
Feb 21, 2013
Messages
304
Δεν είναι τόσο άσχημα τα πράγματα, τα τελευταία χρόνια βγήκαν κάμποσα FMV, όπως The Bunker, Contradiction, Late Shift, She Sees Red, The Shapeshifting Detective, The Infectious Madness of Doctor Dekker, The 13th Doll, πιθανόν να μετράει και το Her Story. Μια αναζήτηση με FMV tag στο Steam θα σε πείσει :).

Τα ξέρω αυτά, αλλά τα περισσότερα που λες είναι ουσιαστικά μόνο video. Εμένα μου αρέσουν σε στυλ Beast Within και Τex Murphy.

@manofsorrows Ρε συ μπας και το μπέρδεψες με αυτό εδώ;
Δυστυχώς δεν το βρίσκω ούτε στο Steam ούτε στο GOG. Πάντως, το συγκεκριμένο review μου είχε κάνει τόση εντύπωση που απευθείας μπήκε και στη δική μου λίστα με τα "απαραίτητα" FMV για ένα μεγάλο διάστημα, ώσπου με έπνιξε το backlog και δεν ξανασχολήθηκα :confused:

Πωωωω ναι!!! Το Darkstar είχα στο νου μου και μπερδεύτηκα! Και τώρα με αυτά που διάβασα, γίνεται το gaming Ηoly Grail μου! Εντάξει πρόσφατα βρήκα το Frankenstein: Through The Eyes Of The Monster που το κυνηγούσα 26 χρόνια, κάπως θα βρεθεί κι αυτό.
 

Χειρομαλάχτης

Death Knight
Approval of the Admiral Fighting stocism with stoicism
Joined
Nov 24, 2019
Messages
3,500
συνηθως δεν γραφω σε τετοια θρεντς, γιατι οπως ελεγε και ο Θεος Αλ στο ντεντγουντ: "Announcing your plans is a good way to hear god laugh."
ωστοσο δεν θα κατεβει τελικα αποψε ο γιαννης στο ματς με τους ραπτορς οπότε μου εδωκε χρονο για βραδινη φορουμογραφή.

λοιπον, το 22 ισως να παιξω:
-AC βλαχάρα, (εχω ακομα πολυ προσφατο το όντυσυ και δεν λεει),
-archolos σιγουρα, αν αντεξω τα γραφικα,
-λεω να ολοκληρωσω το ελεξ που επαιξα 1/3 και το παρατησα (λογικα και φυσιολογικα μολις τελειωσε το "φανταζυ" κομματι του, αλλά θα το παλεψω) γιατι ερχεται και το 2 οσονουπω
-με αφορμη το αικο'ς τσόις, θα ξαναπερασω ενα χερι το μπλειντς οφ δε σογκούν
-ισως δωκω μια ευκαιρια στα σπελφορς, που ειδα κατι ρετροβιντεο και μ αρεζανε, κι εχουνε και σχετικα βατο/ελαφρυ rts κομματι
-το wolcen, μετα απο 2-3 ακομα πατσηζ

ευχομαι να βγουν το 22 (δεν το βλεπω, αλλά θα θελα πολυ):
-άλαλοθ
-το ρημαστερ του γκοθικ1
-weird west
-καποιο νεο κλικικλικι (αχιλεας λετζεντς αντόλντ, ή επιτελους να βγει απο ea το last epoch (ειναι στο 0.8.4))
-το ρημαστε του παντορα νταιρεκτιβ, ασφαλως

και οπως ΠΑΝΤΑ τα μονα σιγουρα, τα γκέιμινγκ πιλαρς οφ μαι ητερνιτυ που δεν φευγουν απ τον δισκο ΠΟΤΕΣ:
-ταιταν κουεστ (πρωτη φορα ωλ δε γουέι μεχρι και το λετζεντερι, για να δω το νεο dlc, ηδη εχω ξεκινησει...)
-γκριμ ντων
-και λαστ μπατνοτληστ fm17.
 

Chris2756

Blackguard
Joined
Nov 17, 2020
Messages
1,308
Eκτος του lotro, που παιζω τα expantions, οταν βγαινουν στο shop και τα αγοραζω με LP, τερματισα 2 φορες τα Witcher και Inquisition. Η 3η προσπαθεια εχει μεινει στη μεση.
Ελπιζω να καταφερω να αγορασω κανενα χειριστηριο της προκοπης, για να παιξω Whitcher 2-3 και καποια Tomp Raider, που εχω και καθονται. Με ποντικι πληκτολογιο δεν τα καταφερνω.Μακρυνος στοχος το BG3, αλλα 60Ε δεν δινω με τιποτα. Ελπιζω να πεση η τιμη του, καποια στιγμη, πριν ψωφισω και να το παρω. Αν ειταν σε κουτι, δεν το συζητω, μεχρι κι 100 του τα χαλαλιζα.
 

vlad

Half-Ogre
Approval of the Admiral
Joined
Oct 31, 2013
Messages
594
Θέλω να πιστεύω οτι μες το έτος θα καταφέρω να τελειώσω τα:
- Solasta Crown of the Magister, το οποίο μου αρέσει αρκετά και λόγω της φύσης του παίζω μερικά σφηνάκια που και που
- Control, που δεν με ενθουσίασε όσο το Alan Wake ή το Quantum Break αλλά έχω ξεπεράσει τη μέση του παιχνιδιού
- Forza Horizon 5, παιχνίδαρος που το μόνο που με χαλάει είναι το open world του, προτιμώ κατά πολύ τη σειρά Forza Motorsport
- Uncharted 1 στον rpcs3

Ευελπιστώ να ξεκινήσω τα:
- Yooka-Laylee and the Impossible Lair
- Pathfinder Kingmaker
- Ότι άλλο μου κάνει κλικ από το τεράστιο baklog

Αυτά στο pc...
 

maximum armor

Umber Hulk
Joined
Jun 14, 2019
Messages
825
Από χθες το απόγευμα με αποφάσισαν αποφάσισα να τερματίσω τα του backlog παιχνίδια πριν αγοράσω οτιδήποτε άλλο. Οπότε το Drakensang που είχα πάρει αρχές Ιουλίου, και το τερμάτισα, θα είναι το τελευταίο που αγόρασα για καιρό.
Δεν είναι πολλά, μόνο 40, αλλά όσο και να πεις θέλουν το χρόνο τους. Το καλό είναι ότι μόνο 3 είναι τα κάπως μεγαλύτερης διάρκειας (Hellpoint, Homeworld: Emergence, Pathologic), όλα τα άλλα είναι actions και adventures. Δεν έχω RPG.
Ελπίζω συνολικά μέχρι το Πάσχα...
 

Stamatimenos

Death Knight
Joined
Nov 30, 2012
Messages
3,612
A, ήρθε και αυτή η μέρα. Λοιπόν, αν είμαστε γεροί θέλω το 2022 να παίξω σε ικανοποιητικό βαθμό τα παρακάτω:
Archolos να το τελειώσω, πήγα 16 λέβελ και ακόμα δε μπήκα καν στη πόλη.
Borderlands 3, να μη πάνε χαμένα τα 5€ στο έπικ.
Naudrion που φαίνεται να υπόσχεται Gothic-like εμπειρία.
Pathfinder: Kingmaker μιας και το έχουμε τσαμπέ
Pathfinder το καινούριο.
Wasteland 3, γνήσιο αυτή τη φορά.
The Isle να γουστάρω λίγο dinosaur social life.
Return to Krondor γιατί πολύ το αμέλησα.
Weird West
Red Dead Redemption 2

Ε, και AC Valhalla αν με πιάσει η πόρωση με Vikings που δε με έπιασε πέρσι.
Α, Diablo 2 remaster και WoW classic ΑΝ ψηθεί η παρέα. Δε τα ξαναπαίζω solo αυτά.
Archolos done!
Borderlands 3 δε πήγαν χαμένα!
Naudrion πολύ basic και meh και αδικαιολόγητα βαρύ και μάλλον έχει σταματήσει το development
Pathfinder: Kingmaker φτάσαμε μέχρι Stag Lord
Pathfinder το καινούριο. δεν το μύρισα καν
Wasteland 3 επίσης δε το μύρισα. (Να υπενθυμίσω ότι το είχα παίξει πειρατικό, το resolution ήταν να το παίξω αγορασμένο)
The Isle τα ίδια
Return to Krondor ασχολήθηκα!
Weird West όχι
Red Dead Redemption 2 επίσης όχι.
AC Valhalla δε με έπιασε ούτε φέτος η πόρωση.
Diablo 2 remaster και WoW classic τελικά τα ξαναέπιασα "solo". (στο WoW έκανα καναδυό questάκια με vfortheofilis και μερικά PUG raid με έναν άλλο φίλο μας).

ΜΛΚ, πολύ κακές προβλέψεις, σχεδόν τίποτα!

Για το 2023 θέλω να τελειώσω ή να ασχοληθώ ικανοποιητικά με:

Dragon Age: Inquisition
Tiny Tina's Wonderlands
Ghost of a Tale
Pathfinder: Kingmaker (να προχωρήσω ουσιαστικά)
Pathfinder το καινούριο
Black Geyser Couriers
Encased
Dishonored
και ΑΝ βγουν φέτος:
Gothic remake
Hogwarts Legacy
Farathan
Vranygrai
Call of Sarengar
Baldur's Gate 3
 
Last edited:

Thaxll'ssillyia

Φραγκολεβαντίνος μπιφτεκάς
Joined
Feb 11, 2021
Messages
2,000
Στα τελειώματα των Steam Sales, υπήρχε ένα questaki που έλεγε να φτιάξεις ένα νέο collection. Εν αρχή λοιπόν του 20 20, σκέφτηκα να κάνω μία λίστα από 10 παιχνίδια που θα ήθελα να τερματίσω μέσα στην χρονιά. Αποφάσισα να μην βάλω στην λίστα ναυαρχίδες που θα κυκλοφορήσουν, όπως Cyberpunk τα οποία θα παιχτούν ούτως και αλλιώς, αλλά πράγματα που έχω ήδη, μπας και γίνει ταυτόχρονα και ένα μικρό ξεκαθάρισμα.
Ψηθηκα να τηρησω αυτο που εγραψε ο λυγκας. Οποτε θα δοκιμασω να τερματησω η να παιξω τουλαχιστον 2 ωρες ωστε να σχηματισω αποψη για καποιο οτι δε μου αρεσει/δε τερματιζει. Ετσι εχουμε και λεμε:

1. Crypt of the Necrodancer
2. Gibbous: A Cthulhu Adventure
3. The Last Campfire
4. TABS: Total Accurate Battle Simulator Ωραιο Sandbox παιχνιδακι, με καλο γελιο περασε ευχαριστα η ωρα του campaign. Καποια στιγμη ισως το ξαναπιασω για χαζολογημα καθως εχει τη πλακα του.
5. This is the Police Δυνατο εως λιγο πριν το τελος, μου αφησε μια πικρη γευση καθως τελειωνε, σαν να ειχα τελειωσει τα παντα και περναγα μερες για το ετσι
6. Guns, Gore & Cannoli
7. Warhammer 40k - Gladius
8. West of Loathing
9. A Plague Tale: Innocence
10. Battlestar Galactica : Deadlock

+1 bonus: θα κλεψω ενα που θα μου γυαλισει απο τις δικες σας προτασεις
 
Last edited:

Chosen Undead

Death Knight
Joined
Jul 14, 2015
Messages
3,506
Hρθε η ώρα του απολογισμού
Τώρα όσον αφορά το 2022 και όχι μόνο το backlog έχει ως εξής

Στο PC πρέπει να συνεχίσω και να τελειώσω αυτά που είπα νωρίτερα συν τα Final Fantasy XV, Υakuza 0, Dead Rising 4.
Μετά πρέπει να πάρουν σειρά τα Mass Effect 2, Ηellpoint, Vampyr, Thronebraker, Arkham City, The Surge 2, Dead Space 2, Shadow of War, Hitman, Mad Max, Remember Me, Alpha Protocol, Evil Within 2, Alien Isolation, Elex, Darksiders, Gears of War 4 & 5 και πολλά πολλά άλλα.
Στο PS Vita μετά το Persona 4 και το Catherine σειρά θα πάρουν τα Uncharted Golden Abyss, Soul Sacrifice, World of Final Fantasy, YSVIII, God of War 1 & 2 HD ενώ δεν το αποκλείω να ξαναπαίξω αρκετά που έχω παίξει αλλού σε άλλα συστήματα στο παρελθόν
Στο PS3 πρέπει να παίξω τα God of War 3 & Ascension, Kingdom Hearts 1,5 & 2.5 HD Remix, Infamous 1 & 2, Heavenly Sword, Lightning Returns: Final Fantasy XIII, τα 2 Resident Evil Chronicles, Resonace of Fate, Shadow of the Colossus & ICO HD και το Persona 5. Iσως παίξω και το Persona 3 γιατί η έκδοση του PSP που είχα παίξει κάποτε έχει διαφορές, θα δείξει.
Στο Xbox 360 τα Final Fantasy XIII-2, Red Dead Redemption, Vanquish, κάποια Halo που έχουν απομείνει (1 anniversary, 2, 3 ODST, Wars), 2 Spiderman games, Golden Axe Beast Rider, το Lost Odyssey και το Βlue Dragon

Γενικά αν και έχω πολλά παιχνίδια όχι μόνο για το 2022 αλλά και για τα επόμενα χρόνια να έχω να ασχολούμαι, σίγουρα θα πάρω και άλλα στο PC που θα παρακάμψουν αυτό το backlog με πιο τρανταχτό παράδειγμα φυσικά το Elden Ring και τα πολλά Ps4 ports.
Θα ήθελα να βάλω στην εξίσωση και τα Resident Evil Village & Cyberpunk αλλά δυστυχώς δεν τα σηκώνει το PC μου....
Οπότε μεγάλος στόχος για το 2022 θα είναι ένα νέο pc ή αναβάθμιση αλλά θα δείξει, η κατάσταση είναι χάλια ακόμα στις τιμές τα έχουμε πει δυστυχώς.
Δεν το αποκλείω να πάρω PS5 ή Xbox Series X πάντως αντί αυτού ενώ και θέλω να τσιμπήσω και κανένα μεταχειρισμένο 3DS XL
Aυτά από μένα. Καλή gaming χρονιά (πάντα με υγεία) να έχουμε!

Καταρχάς ο μεγάλος στόχος επιτεύθη. Εστησα νέο και αξιοπρεπές PC μέσα στο Πάσχα. Nintendo 3DS XL που ήταν να πάρω αγόρασα ένα, εννοείται του πέρασα custom firmware, το φούλαρα παιχνίδια, αλλά δεν κατάφερα να βρω χρόνο να τερματίσω κάτι σε αυτό. Ωστόσο totally worth it, φοβερή κονσόλα με τρομερό κατάλογο παιχνιδιών με άλλες επιλογές από το λατρεμένο PS Vita που είχα αγοράσει το 2021. Στο τέλος της χρονιάς προέκυψε αναπάντεχη απόκτηση και άλλης κονσόλας. Μιας κονσόλας που δεν περίμενα ποτέ πως θα αποκτήσω αλλά πάντα ήθελα. Το Sega Dreamcast. Το φοβερό της υπόθεσης μάλιστα είναι πως είναι το μοντέλο 01 που παίζει αντιγραφές χωρίς να κάνεις τίποτα και ο φίλος που μου το πούλησε είχε 70 αντιγραφές μαζί. Βέβαια εγώ έχω λιώσει αυτές τις μέρες στο παιχνίδι για το οποίο ήθελα τη κονσόλα, το Virtua Striker 2!
Eντυπωσιακό πόσα ps1 third party games έχει η κονσόλα και σε αναβαθμισμένες εκδόσεις. Γενικά πολύ καλός κατάλογος παιχνιδιών κατά τ'αλλα διαφορετικός από του PS2.

Tώρα όσον αφορά τους στόχους τερματισμών άστα να πάνε. Ηταν γενικά μια πολύ κουραστική χρονιά από θέμα εργασίας και αυτό είχε αντίκτυπο και στην όρεξη μου για gaming. Από όλα αυτά που είχα γράψει τερμάτισα μόνο το Final Fantasy XIII-2 στο xbox 360 το οποίο και ήταν από τις μεγαλύτερες εκπλήξεις ποιότητας ever. Πάμε να πω για τα υπόλοιπα λοιπόν

Sekiro: Eπιτέλους έφυγε από τη μέση. Εκεί που είχα κολλήσει και κατάφερα να ξεκολλήσω άλλαξε όλη μου την εμπειρία για το παιχνίδι. Αν και το λάτρεψα από εκεί και πέρα στο τέλος με χάλασε πολύ πάλι. Πολύ love/hate feelings γενικώς και η πρώτη φορά που δεν ήθελα με τη καμία να παίξω NG+ σε παιχνίδι της From.

Code Vein: Πολύ απλά το καλύτερο Soulslike για μένα. Δεν περίμενα να ήταν τέτοιο αριστούργημα με τίποτα.

Μortal Shell: Από τα καλά soulslike και αυτό. Είχε πολύ ωραίο progress και mechanics. Ελπίζω σε συνέχεια

Μοrtal Kombat 11: Aδιανότητο κάψιμο και ένας από τους λόγους που το backlog δεν άδειασε και πολύ. Το απίστευτο της υπόθεσης ειναι πως δεν έπαιζα online παρά ελάχιστα. Τρομερά πλούσιο και ποιοτικό single player περιεχόμενο. Πολύ δύσκολα θα γίνει uninstall από το PC.

Fifa 22: Ο άλλος λόγος που δεν άδειασε το backlog. Επεσε κάψιμο και το 2022 με το mycareer, απόλαυση ξανά.

Resident Evil Village: Η πρώτη φορά που είδα ποτέ το Ray Tracing τι ρόλο βαράει. Μου άρεσε γενικώς το παιχνίδι πολύ και ας ξέφυγε από τα κλασσικά Resident.

Super Seducer: Είχε τη πλάκα του μου άρεσε


Τώρα όσον αφορά παιχνίδια που δεν τερμάτισα αλλά έπαιξα αρκετά

Ηellpoint: Αρκετά καλό μπορώ να πω αλλά και αρκετά δύσκολο επίσης. Κάπου έχω κολλήσει. Κάποια στιγμή θα το τερματίσω που θα πάει. Τα production values υστερούν, θυμίζει παλιό παιχνίδι

Ιmmortal Unchained: Ομολογώ δεν περίμενα να δω τέτοιο soulslike. Εχει τη πλακα του αν και ντάξει και σε αυτό τα production values υστερούν.

Βloody Spell: Τρελό μιξ Devil May Cry με soulslike. Moυ βγάζει feeling ps2 για κάποιο λόγο

Days Gone: Παιχνιδάρα πραγματικά. Eίμαι κοντά στο τερματισμό

Persona 4 Golden: Αυτό το έπαιζα στο PS Vita. Οσο έχω παίξει το λάτρεψα. Πάρα πολύ ενδιαφέρον plot. Εχει όλα τα φόντα να γίνει ένα από τα αγαπημένα μου jrpg.

Fahrenheit Remastered: Aυτό εν τέλει θα το τερματίσω δύο φορές καθώς το έχω προχωρήσει περισσότερο στο PS Vita παρά στο Steam. Απλά λόγω achievements και επειδή ότι παίζω πια το κάνω stream θα το τερματίσω και στο steam

Pokemon Y: So far so good στο 3DS. Ευχάριστη η αναβάθμιση στα γραφικά σε σχέση με τα DS pokemon games.

Lightning Returns: Στο PS3 αυτό το ξεκίνησα αφού είχα τελείωσει το FFXIII-2, ωραίο φαίνεται (ειδικά η μάχη που θυμίζει soulslike) αλλά ήθελα να παίξω κάτι διαφορετικό αντί για jrpg πάλι και το άφησα για αργότερα


Tώρα για στόχους για το 2023. Ηδη παίζω Elden Ring θα πάρουν σειρά μετά ανάλογα τη διάθεση τα God of War, Horizon Zero Dawn, Death Stranding DC, Detroit Become Human, Avengers από νέα παιχνίδια. Τα paused που ανέφερα πρέπει να βρεθεί χρόνος και διάθεση να τερματιστούν και είναι και άλλα πολύ δυνατά παιχνίδια που παραμένουν ανέγγειχτα να πάρουν σειρά που ειχα πάρει παλιότερα και δεν έχω τελειώσει ακόμα όπως Final Fantasy XV, Devil May Cry 5, Shadow of War, Dead Rising 4, Evil Within 2, Alien Isolation, Tormented Souls, Shadow of the Tomb Raider κτλπ.
 
Top Bottom